Kolejivo TT

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » sob 02 čer, 2012 11:03 am

Dobrý den....jsem tady nový...vůbec jsem nevěděl že by nějáké fórum o modelové železnici existovalo...nicméňe se chci zeptat...vlastním ne malou sbírku vláčků...jelikož mám ted prosotr chtěl bych si nějáké kolejiště postavit...v mých dovednostech a informacích je zhruba 10-ti letá pauza :-D chci se zeptat jestli když mám staré klasické vyhýbky a páru kolejí, jestli lze na starý typ kolejí napojit ty nové flexi koleje...co jsou pohromadě třeba 1metr....vůbec nevím jak se tomu říká..dlouho jsem se o tohle nezajímal, ale nějak mě to chytlo....byl bych rád kdyby to nějak šlo napojit, protože bych nechal staré vyhýbky a dokoupil jen koleje...
Anebo zůstat u starého typu kolejí??? děkuji za odpovědi, připomínky...děkuji
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod Radek Strnad » sob 02 čer, 2012 11:15 am

Kdybych znovu začínal s modelařením,staré kolejivo už bych nepoužíval.Předpokládám,že tvé kolejivo je ještě starý U-profil.Samozřejmě při troše šikovnosti se profilované kolejivo dá na staré napojit,ale vývoj je už úplně jinde.Píšeš,že máš desetiletou pauzu v informacích.Zkus ji tedy dohnat a pak se rozhodni.Samozřejmě,že nákup nového kolejiva přinese nemalé náklady,ale kvalitní kolejivo je investicí do budoucna.Já sám jsem před 17-ti lety investoval do profilovaného kolejiva(mám TT),jež bylo na tu dobu za obrovské peníze,ale jezdím na něm dodnes-tak je kvalitní.Ono to ani nebude při napojení dvou odlišných systémů pěkně vypadat.Naproti tomu musím uznat,že i zde na fóru jsou borci,kteří si umí vymazlit kolejiště se starým profilem a frčí jim to...Každopádně nejdřív sbírej informace,prohlédni fotky kolejišť v časopisech,na netu a kolegů na fóru a uvidíš,co ti bude vyhovovat.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » sob 02 čer, 2012 1:44 pm

Radek Strnad píše:Kdybych znovu začínal s modelařením,staré kolejivo už bych nepoužíval.Předpokládám,že tvé kolejivo je ještě starý U-profil.Samozřejmě při troše šikovnosti se profilované kolejivo dá na staré napojit,ale vývoj je už úplně jinde.Píšeš,že máš desetiletou pauzu v informacích.Zkus ji tedy dohnat a pak se rozhodni.Samozřejmě,že nákup nového kolejiva přinese nemalé náklady,ale kvalitní kolejivo je investicí do budoucna.Já sám jsem před 17-ti lety investoval do profilovaného kolejiva(mám TT),jež bylo na tu dobu za obrovské peníze,ale jezdím na něm dodnes-tak je kvalitní.Ono to ani nebude při napojení dvou odlišných systémů pěkně vypadat.Naproti tomu musím uznat,že i zde na fóru jsou borci,kteří si umí vymazlit kolejiště se starým profilem a frčí jim to...Každopádně nejdřív sbírej informace,prohlédni fotky kolejišť v časopisech,na netu a kolegů na fóru a uvidíš,co ti bude vyhovovat.



popravdě jsem si sám říkal že bude lepší profilové kolejivo...jenže pro mě je rozdíl jestli mám dat nějakou stovku za krabici starých kolejí, nebo postupně kupovat profilové kolejivo...nemáte třeba odkaz na nějáký internetový obchod abych si udělal představu o cenách nových kolejí? spíš jsem měl v plánu že bych někde nechal staré kolejivo a někde dal nové a pak to časem vše vyměnil...no bude to složité...spíš z důvodu finanční stránky to udělám tak že někde splaším ty staré koleje a časem to pak vyměním za nové...anebo si budu hrát a snažit se a vymazlit jsi ty koleje jak jsi říkal a uvidíse...každopádně děkuji za odpověd a připomínky....:-)
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod mizl » sob 02 čer, 2012 2:22 pm

Přechod z BTTB kolejí na profilové kolejivo popsal Tranmaniak tady: http://www.trainmania.info/udelatka/29- ... koleje.pdf

Ty metrové koleje, jak jsi uvedl, se nazývají Flexi koleje : http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... 167_579_72
Poté existují i koleje přímo od výrobce :
Obloukové: http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... 167_579_78
Rovné: http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... 167_579_77
Výhybky: http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... 167_579_79 - existují i stavebnice výhybek. Ty jsou levnější a jejich stavba není zas tak složitá
Křižovatky: http://www.modelyvlacku.cz/index.php?ma ... 167_579_80
Co se týče přestavníků, tak já osobně používám serva. Ovšem lze použít i staré přestavníky BTTB s malou úpravou viz. http://www.trainmania.info/clanky/odnim ... y_bttb.pdf

Myslím, že je nesmysl vyhazovat peníze za staré BTTB koleje a poté je postupně vyměnit. Rovnou bych postupně nakoupil nové profilové koleje. Stavba kolejiště není na rok, ale na delší čas. (samozřejmě pokud nejsou peníze) Já už stavím kolejiště dva a půl roku a můžeš se podívat ke mě na web jak jsem s prací daleko http://www.kolejistett.webnode.cz . A to stavím digitalizované .

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod milan ferdián » sob 02 čer, 2012 2:30 pm

Nechci být protivný a nechci tě odrazovat od dotazů,ale proč se nejdříve nepodíváš na již daná témata. :?: :!: moderátor
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod radula63 » sob 02 čer, 2012 3:08 pm

Kazdopadne pouvazuj i o tom, ze profilove kolejivo ma i jinou geometrii :idea: - polomery oblouku, uhel odboceni vyhybky atd... Takze nahrada stareho kolejiva za nove neni az tak jednoducha /mysleno prave na trasovani uz v hotove krajine - hlavne v nadrazi narazis na problemy/.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » sob 02 čer, 2012 4:32 pm

no jak to vidím tak to bude hodně složité. Omlouvám se moderátorovi že jsem teda asi už založil již založené téma...já mockrát děkuji za komentáře připomínky...vše si vklidu projdu a uvidím sám....štve mě že jsem zaspal asi tu nejdůležitější dobu..těžko se ted budu dostávat zpátky...-budu muset zajet na burzu :-D....okouknout to a pak uvidím...s tou pozdější výměnou vím co radula63 má na mysli....staré klasické vyhýbky jsou menší než novější...atd atd....uvidím sám....jakmile natrefím na dobré ceny půjdu i do novych flexi kolejí...:-) děkuji Vám všem mockrát za všechno....a moderátorovi ještě jednou pardon..... :roll: :roll: :roll:
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod rawen » sob 02 čer, 2012 6:05 pm

Ještě pěkně popros moderátora o jeho knížky a budeš mít ke stavbě vše potřebné. :D

Radek
jeniksk píše:no jak to vidím tak to bude hodně složité. Omlouvám se moderátorovi že jsem teda asi už založil již založené téma...já mockrát děkuji za komentáře připomínky...vše si vklidu projdu a uvidím sám....štve mě že jsem zaspal asi tu nejdůležitější dobu..těžko se ted budu dostávat zpátky...-budu muset zajet na burzu :-D....okouknout to a pak uvidím...s tou pozdější výměnou vím co radula63 má na mysli....staré klasické vyhýbky jsou menší než novější...atd atd....uvidím sám....jakmile natrefím na dobré ceny půjdu i do novych flexi kolejí...:-) děkuji Vám všem mockrát za všechno....a moderátorovi ještě jednou pardon..... :roll: :roll: :roll:
rawen
 
Příspěvky: 1693
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod radula63 » sob 02 čer, 2012 7:15 pm

jeniksk píše:...s tou pozdější výměnou vím co radula63 má na mysli....staré klasické vyhýbky jsou menší než novější...

1/ Presne tak. Pak ti to na zhlavi vyjde uplne jinak- stare vyhybky maji uhel odboceni 22,5stupne a profil rady EW1 15stupnu a vyhybka je tudiz delsi. Oblouky muzes vytvarovat na r-286mm flexikolejivem.
2/ Jinak co se tyce omluvy - myslim, ze tohle moderator "schroustne" :mrgreen: Objevuji se tady dotazy mnohem horsi a tazatel se kolikrat ani neraci omluvit.
3/ Jeste i moje omluva - momentalne pisu bez CZ pismen - z jineho pc a ten nema CZ pismena.
Naposledy upravil radula63 dne sob 02 čer, 2012 7:19 pm, celkově upraveno 2
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1305
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jirkan » sob 02 čer, 2012 7:17 pm

Nechci tady dělat nějakou nedovolenou reklamu :mrgreen: , ale jestli jsem to nepopletl, tak příští sobotu by měl v Pečkách proběhnout Tillig - víkend s výstavou kolejišť a prodejem výrobků Tillig s dost velkou slevou, takže bych tam vyrazil a dal řeč s kolegy téčkaři, určitě rádi poradí....
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » ned 03 čer, 2012 6:02 pm

No a když jsme u těch srazů......bývají ještě burzy v ostavě?....pečky a TT víkend je pro mě daleko...blíž je ostarava :-D třeba nějáký odkaz??? nemáte? :-)
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod milan ferdián » ned 03 čer, 2012 6:08 pm

Ty jsi od nás :?: :o Burzy,myslíš ty zbytky,co po nich zůstalo?Tam nic není.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » pon 04 čer, 2012 8:21 am

Takže burzy nefungují??? nejsou??? to je škoda..jel bych se podívat...i na ty zbytky :-D aspoň bych koupil kolejivo :-D já jsem z Valašského Meziříčí...do ostarvy to mám cca 60km....ale kdysi jsem jezdil na burzy a vím že to bylo jen v sobotu :-D
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod milan ferdián » pon 04 čer, 2012 8:28 am

To mu nerozumím,vždyť máš ve svém městě Malou Železnici nebo už svoji prodejnu na náměstí zrušili?
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejivo TT

Příspěvekod jeniksk » úte 05 čer, 2012 9:18 pm

milan ferdián píše:To mu nerozumím,vždyť máš ve svém městě Malou Železnici nebo už svoji prodejnu na náměstí zrušili?



Nevim o tom ze by meli na namesti prodejnu??? Vzdy byla na ulici palackeho,ale to jeste byl nazivu majitel pan Klíma...podle toho co jsem slysel majitel umrel a kdo je majitelem nebo kde firma sidli atd nevim...navstevuji jejich stranky ale zatim jsem nevycetl nic konkretniho....mam z male zeleznice x veci a urcite jich x jeste koupim...ale mala zeleznice taky neni vsechno...stejne pojedu nekam na burzu...:-D:-D:-D
jeniksk
 
Příspěvky: 26
Registrován: sob 02 čer, 2012 8:16 am
Bydliště: Valašské Meziříčí

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků