DCC pro tutany

Vše pro digitální provoz - dotazy, praxe, návody, postupy, normy, kompatibilita atd.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka_US » sob 24 kvě, 2014 7:16 pm

diskuze presunuta z tohoto vlakna:
viewtopic.php?f=43&t=5462&p=151053#p151053
boobika píše:.....
napětí v kolejích lze nějak nastavit? myslel jsem, že je to dané centrálou a zesilovačem (roco mm).

co se týče nákupu levného startsetu - je to složité. informací zde je plno, ale jedna část říká multimaus super, další část nanoX super a dalších milion názorů na zařízení, které je nejlepší. vybral jsem jak jsem vybral, netvrdím, že v budoucnu něco vylepším, ale mám to jen na takové drobné ježdění (jak lze provést na 185x65cm) a ty 3 lokomotivy nějak ošéfuji

1. napeti v kolejich - to zalezi na DCC centrale, kterou si koupis. Doporucuji si koupit centralu, ktera to napeti umoznuje nastavit nebo centralu, kterou dodrzuje normu NMRA pro dane meritko.
2. starset - velikost kolejiste je pouze jednim z parametru pri vyberu vhodneho systemu. Bohuzel jsi se asi stal obeti "rad mudrcu", kteri radi a prosazuji pouze jeden system za kazdou cenu ikdyz pro daneho uzivatele neni optimalni. Vzhledem k tomu, ze modelujes americky provoz je treba k teto skutecnosti prihlednout.
3. kolejova smycka - doporucuji si vybrat jiny system nez ten, ktery je zalozen na detekci zkratoveho proudu na nekolikawatovem resitoru, osobne ja bych si mapravy takto "opalovat" nenechal, ale rozhodnuti je na tobe.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod boobika » sob 24 kvě, 2014 8:27 pm

1. mám roco multimaus, takže tam s napětím asi nic neudělám

2. no jo, pořídil jsem to, co tady převažovalo v názorech. teď už vím, že bych využil lepší systém, ale jak jsem psal
v původním tématu - na ty 3 lokomotivy a malé kolejiště to nějak spáchám i s myšákem. jezdit chci jen na ruku, takže žádná automatika.

3. modul vratné smyčky tam mám, zkratový proud mám snížený na 1,5A, což snad nebude moc. jak už jsem psal v bodu 2 - na to malé ježdění myslím, že to stačí.
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » sob 24 kvě, 2014 8:58 pm

boobika píše: ...
napětí v kolejích lze nějak nastavit? myslel jsem, že je to dané centrálou a zesilovačem (roco mm).

co se týče nákupu levného startsetu - je to složité. informací zde je plno, ale jedna část říká multimaus super, další část nanoX super a dalších milion názorů na zařízení, které je nejlepší. vybral jsem jak jsem vybral, netvrdím, že v budoucnu něco vylepším, ale mám to jen na takové drobné ježdění (jak lze provést na 185x65cm) a ty 3 lokomotivy nějak ošéfuji


Pokud máš Multimaus + zesilovač Roco, tak otázku napětí řešit nemusíš a ani nemůžeš. Napětí ze zesilovače je pevné a nelze ho regulovat. Pokud jde o čtení CV, platí to, co psal Jirka US. Ale samozřejmě, přečíst ti to z dekodéru může i někdo jiný a kvůli tomu nemusíš kupovat další zařízení, zejména pokud neplánuješ zatím nic většího.

Jirka_US píše: ...
2. starset - velikost kolejiste je pouze jednim z parametru pri vyberu vhodneho systemu. Bohuzel jsi se asi stal obeti "rad mudrcu", kteri radi a prosazuji pouze jeden system za kazdou cenu ikdyz pro daneho uzivatele neni optimalni. Vzhledem k tomu, ze modelujes americky provoz je treba k teto skutecnosti prihlednout. ...

Pokud centrála i americký provoz jsou podle norem NMRA (v Evropě NEM - což Roco je), neměl by to být žádný problém.
Naposledy upravil BohousP dne pon 26 kvě, 2014 8:37 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka_US » sob 24 kvě, 2014 10:41 pm

Pokud máš Multimaus + zesilovač Roco, tak otázku napětí řešit nemusíš a ani nemůžeš. Napětí ze zesilovače je pevné a nelze ho regulovat. Pokud jde o čtení CV, platí to, co psal Jirka US. Ale samozřejmě, přečíst ti to z dekodéru může i někdo jiný a kvůli tomu nemusíš kupovat další zařízení, zejména pokud neplánuješ zatím nic většího.


Kvuli cteni CV neni samozrejme treba kupovat nove zarizeni, nicmene pokud nekdo modeluje americky provoz (coz je pripad kolegy a nekolikrat to zduraznil) a potrebuje nastavit americke svetelne efekty, namapovat funkce, nastavit chovani motoru tak brzy zjisti, ze bez moznosti cteni CV je takovy system spise k zlosti nez pro poteseni.... Take se muze hodit provoz v souprave, POM a rovnez jizda na analogove nule neni k "zahozeni" (v pripade modelu Atlas, Kato ve velikosti N), takze nejde o zadnou automatiku nebo velikost a slozitost kolejiste.
Tvrdit u DCC systemu, ktery dodava do koleji napeti vetsi nez ca.14V pro velikost N a nema moznost toto napeti regulovat, ze splnuje normu NMRA nebo dokonce, ze to uzivatel nemusi resit je velmi odvazne (myslim, ze je kazdemu jasne co se stane pokud zarovku se jmenovitym napetim 12V pripojim trvale na 18V....). Jen se obavam, ze pokud si dotycny poridi dekoder u nehoz vyrobce udava max. napeti 18V a je trvale provozovan na napeti vyssim, ze v takovem pripade muze byt reklamace v pripade poskozeni dekoderu velmi komplikovana a financne bolestiva. Zatim kolegovi zacatecnikovi tyto "fundovane" rady zpusobili je "vrasky na cele" ....Bohuzel proti takovym nesmyslum je clovek nekdy bezmocny a jen nechapave krouti hlavou, co vse je mozne.
Naposledy upravil Jirka_US dne stř 28 kvě, 2014 4:21 am, celkově upraveno 1
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod boobika » ned 25 kvě, 2014 6:16 am

No jo, není to dokonalé, ale co už. Jinak co se týče výběru dekodéru, díval jsem se na Lenz MX623 - umí, co potřebuji a napětí koleje je minimum 10V a maximum 35V, takže v tom snad problém nebude :wink:
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » ned 25 kvě, 2014 6:52 am

Jirka_US píše:Bohuzel toto je asi priklad toho, ze rada od nekoho, kdo ma sice sve webove stranky (byt zajimave, relativne dobre zpracovane obcas hohuzel s chybama na urovni Ohmova zakona), nevystupuje pod nickem, ma praxi s mikroprocesory atd., jeste neni zarukou, ze se dotycnemu dostane kvalifikovane pomoci.

1.) Reagoval jsem na otázku, jestli se výstupní napětí zesilovače Roco dá měnit.

2.) Prosil bych konkrétní údaj, kde mám na svém webu chyby na úrovni Ohmova zákona. Rád to opravím. Mimochodem, přímo na mém webu se dá o každém příspěvku diskutovat.
Nakonec, web je dostupný ( http://www.masinky.info,) posoudit to může každý.
Naposledy upravil BohousP dne pon 26 kvě, 2014 8:41 am, celkově upraveno 1
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » ned 25 kvě, 2014 7:47 am

boobika píše:1. mám roco multimaus, takže tam s napětím asi nic neudělám

:?: Proč ne?
Černá kostka má výstupní napětí odvozené od napájecho, takže pokud místo původnho 18V adaptéru dáš adaptér 16V, tak na výstupu bude 14V

boobika píše:2. no jo, pořídil jsem to, co tady převažovalo v názorech. teď už vím, že bych využil lepší systém, ale jak jsem psal
v původním tématu - na ty 3 lokomotivy a malé kolejiště to nějak spáchám i s myšákem. jezdit chci jen na ruku, takže žádná automatika.

To je naprosto v pořádku, za cenu startsetu Roco nic jiného nekoupš, pokud narazíš na něco co ti nevyhovuje, tak s celkem malou investicí můžeš dokoupit lepší centrálu, nebo nějakou jinou (tady se výstupní napětí reguluje kolečkem na trimru).
Pokud by jsi koupil na začátku něco super luxusního, tak by jsi udělal prvn poznání a sadu chyb za dost jiné peníze a mnohem hůř by se ti to řešilo.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod romino » ned 25 kvě, 2014 7:51 am

Vidi ze odpovedi hromada a vysledok ziaden. MM (resp jeho booster) nema ziaden stabilizator a ani moznost nastavovat vystupne napatie. Mozes ale zmenit jeho vstupne napatie a tym upravis vystup. Mozes zohnat novy trafak, alebo pouzit ten povodny a medzi neho a booster daj usmernovac (s filtr. kondikom) a stabilizator na napatie ake potrebujes. Roco booster ma na vstupe klasicky mostikovy usmernovac a filtracny kondenzator, takze k tvojmu pozadovanemu vystupu pripocitaj cca 1,4V (ubytok na diodach Roco boostra) a taky stabilizator potom osad.


boobika píše:1. mám roco multimaus, takže tam s napětím asi nic neudělám

2. no jo, pořídil jsem to, co tady převažovalo v názorech. teď už vím, že bych využil lepší systém, ale jak jsem psal
v původním tématu - na ty 3 lokomotivy a malé kolejiště to nějak spáchám i s myšákem. jezdit chci jen na ruku, takže žádná automatika.

3. modul vratné smyčky tam mám, zkratový proud mám snížený na 1,5A, což snad nebude moc. jak už jsem psal v bodu 2 - na to malé ježdění myslím, že to stačí.


:D Fulda ma predbehol :D
Uživatelský avatar
romino
 
Příspěvky: 237
Registrován: ned 11 kvě, 2008 12:28 pm
Bydliště: Nove Mesto nad Vahom, SR

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » ned 25 kvě, 2014 8:00 am

Jirka_US píše:Tvrdit u DCC systemu, ktery dodava do koleji napeti vetsi nez ca.14V pro velikost N a nema moznost toto napeti regulovat, ze splnuje normu NMRA nebo dokonce, ze to uzivatel nemusi resit je velmi odvazne

Jirko, připomeň mi prosm, která část normy je v rozporu?
Já si pamatuji jen tu část, která říká, že pro N je maximální povolené napětí špička-špička 24V, zatímco pro měřítka větší je to 27V (což pravděpodobně dodržují, vzhledem k tomu jak mají vyřešený koncový stupeň, tak to na těch hexfetech utlučou). Pak jsou tam poznámky k napští pro měřítka Z a menší, ale nikde jsem nenašel nic o maximu pro eNko.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod fulda » ned 25 kvě, 2014 8:18 am

romino píše:Vidi ze odpovedi hromada a vysledok ziaden.
To víš, do diskuze se vložila klasická sestava normalizačních odborníků :mrgreen:

romino píše:Mozes zohnat novy trafak, alebo pouzit ten povodny a medzi neho a booster daj usmernovac (s filtr. kondikom) a stabilizator na napatie ake potrebujes. Roco booster ma na vstupe klasicky mostikovy usmernovac a filtracny kondenzator, takze k tvojmu pozadovanemu vystupu pripocitaj cca 1,4V (ubytok na diodach Roco boostra) a taky stabilizator potom osad.

To je vlastně celkem dobrá metoda, jen bych jí trochu rozepsal:
Pokud dáš do série s adaptérem diodu (pozor, potřebuješ proud If alespoň 3A - třeba TUHLE), tak si snížíš celkem jednoduše vstupní napětí.

Pokud ale snižuješ kostce vstupní napětí, je potřeba si pamatovat, že pokud se dostaneš pod hladinu Vdo (drop out voltage) stabilizátoru, kterej dělá 12V pro ovladače, tak ti napětí na ovladačích vyskočí na úroveň napájecího napětí. Pokud se nepletu, je v kostce 7812, takže to bude celkem velké číslo, odhadem se s napájecím napětím nesmíš dostat pod 15V - v podstatě je lepší si odpojit ovladaše a měřit si napětí.

A nebo snižovat hodnotu výstupního napětí pomocí usměrňovacího můstku.
To je také jednoduché - koupíš si třeba TENTO můstek (zase If alespoň 3A), jeho nožičky označené + a - propojíš. Nožičkama co jsou označené ~ ho připojš do série mezi zesilovač a koleje.

P.S. taky máte pocit, že se GMe čím dál víc snaží, aby nikdo nepoužíval jejich web? Ty vyskakující reklamy jsou opravdu protivné.
Naposledy upravil fulda dne ned 25 kvě, 2014 8:52 am, celkově upraveno 1
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4873
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod BohousP » ned 25 kvě, 2014 8:32 am

fulda píše:
Jirka_US píše:Tvrdit u DCC systemu, ktery dodava do koleji napeti vetsi nez ca.14V pro velikost N a nema moznost toto napeti regulovat, ze splnuje normu NMRA nebo dokonce, ze to uzivatel nemusi resit je velmi odvazne

Jirko, připomeň mi prosm, která část normy je v rozporu?
Já si pamatuji jen tu část, která říká, že pro N je maximální povolené napětí špička-špička 24V, zatímco pro měřítka větší je to 27V (což pravděpodobně dodržují, vzhledem k tomu jak mají vyřešený koncový stupeň, tak to na těch hexfetech utlučou). Pak jsou tam poznámky k napětí pro měřítka Z a menší, ale nikde jsem nenašel nic o maximu pro eNko.


Už se to tu probíralo: http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=3&t=8212&p=147408&hilit=shall#p147408

Pro dekodéry N je limit 24 V.http://www.nmra.org/standards/DCC/standards_rps/S-91-2004-07.pdf, řádek 69-70 (a za tím následující grafy) : Digital Decoders intended for "N" and smaller scales shall be designed to withstand a DC voltage of at least 24 volts as measured at the track. Takže, pokud to dekodér nezvládá, byť je americký, nesplňuje NMRA. Nicméně, 12V z boostru je v těchto grafech uváděno jako typická hodnota pro N. A každý snad pochopí rozdíl mezi hodnotou typickou a hodnotou maximální, kterou by měl snést dekodér. (Nejí ale jednoznačně napsáno, že MUSÍ.)
Tudíž, 12V (ne 14V) je doporučené napětí DCC pro N. Pokud si někdo dokáže napětí z kostky Roco upravit, je lépe ho trochu snížit (buď jiným transformátorem, nebo např. i několika antiparalelně zapojenými rychlými diodami do série mezi boostrem a kolejemi - viz obr. - chce to vyzkoušet. Každá dvojice diod sráží napětí o cca 0,7 - 1V).
Přílohy
omezovac.jpg
omezovac.jpg (11.54 KiB) Zobrazeno 6713 krát
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2927
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod boobika » ned 25 kvě, 2014 11:28 am

to je pro mne nová informace - snížit vstupní napětí. vím, že normálně to jde, ale nevěděl, co je uvnitř černé krabičky.

pokud jsem to vyčetl správně, může mít napájecí zdroj pro booster střídavý i stejnosměrný výstup. pokud to je správně a boosteru nevadí společný zdroj (16V 150VA stř.) pro vyhýbky a dalších pár kravinek, není problém.

fulda: u té centrály nanoX píšou, že umí číst CV - umí to zobrazit na multimausu, pokud bych ho chtěl použít jen jako ovladač?
Uživatelský avatar
boobika
 
Příspěvky: 116
Registrován: úte 11 bře, 2014 5:59 pm

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod zdeno » ned 25 kvě, 2014 2:07 pm

fulda píše: P.S. taky máte pocit, že se GMe čím dál víc snaží, aby nikdo nepoužíval jejich web? Ty vyskakující reklamy jsou opravdu protivné.

pouzivej ADBlock, teda pokud mas Ohnivou lisku ;-)
trosku to zpomali, ale to je to nejmensi, co muzu udelat proti reklamam.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3010
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Ferda » ned 25 kvě, 2014 2:20 pm

fulda píše: P.S. taky máte pocit, že se GMe čím dál víc snaží, aby nikdo nepoužíval jejich web? Ty vyskakující reklamy jsou opravdu protivné.

Neměl bys to hlavně napsat jim?

Ps. Já už ho nepoužívám delší dobu. Rychlejší je tam zavolat. :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: DCC pro tutany

Příspěvekod Jirka_US » ned 25 kvě, 2014 4:04 pm

fulda píše:
Jirka_US píše:Tvrdit u DCC systemu, ktery dodava do koleji napeti vetsi nez ca.14V pro velikost N a nema moznost toto napeti regulovat, ze splnuje normu NMRA nebo dokonce, ze to uzivatel nemusi resit je velmi odvazne

Jirko, připomeň mi prosm, která část normy je v rozporu?
Já si pamatuji jen tu část, která říká, že pro N je maximální povolené napětí špička-špička 24V, zatímco pro měřítka větší je to 27V (což pravděpodobně dodržují, vzhledem k tomu jak mají vyřešený koncový stupeň, tak to na těch hexfetech utlučou). Pak jsou tam poznámky k napští pro měřítka Z a menší, ale nikde jsem nenašel nic o maximu pro eNko.

Vidiš a BohousP se mě snažil cekou dobu přesvědčit, že to napětí může být az 21V, tedy 42V špička-špička. Nicméně to co píšeš bohužel v normě NMRA není (limity DCC napeti v kolejich)….už jsem to uváděl několikrát, je třeba věnovat pozornost správnému překladu.
Krome toho pak nize uvedeny prispevek je v rozporu s tvrzenim o 24V respektive 27V, protoze jestlize je na kolejich 14V, tak to znamena +/-14V, respektive 28 spicka-spicka....
Černá kostka má výstupní napětí odvozené od napájecho, takže pokud místo původnho 18V adaptéru dáš adaptér 16V, tak na výstupu bude 14V


to BohousP:
zkracena citace:
....Digital Decoders intended for "N" and smaller scales shall be designed to withstand a DC voltage of at least 24 volts as measured at the track. Takže, pokud to dekodér nezvládá, byť je americký, nesplňuje NMRA......

Nebudeš tomu věřit, ale dekodér, který já jsem měl na mysli mně doporučil tady fulda (viewtopic.php?f=6&t=5617&start=30), dekodér DH05 byl zakoupen u stolečku v Opletalce, kde se prodávají věci, které zde na DF prezentuje a to, že nesplňuje normu NMRA bohužel u stolečku nikdo nezmínil….holt jak se lidově říká kšeft je kšeft, asi to patří do jiného vlákna, kde se tyto případy uvádí….
Krome toho z toho prispevku je jasne, kdo koho presvedcoval, aby vymenil pracne vyrobeny vlastni dekoder za komercni produkt a jeste k tomu, ktery jak ty pises nesplnuje normu NMRA. Takze prosim Te laskave az budes nekoho priste kritizovat, tak sii zjisti alespon zakladni fakta a ne domnenky. Dekuji.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

PředchozíDalší

Zpět na DCC v praxi

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků