NÁVĚSTIDLA

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » pon 15 říj, 2012 9:33 pm

Vážení pánové, díky Vám jsem se dozvěděl opravdu zajímavé informace a myslím, že nejsem sám kdo vám za tyto Vaše znalosti a postřehy ještě jednou děkuje.
pavel47
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » pon 15 říj, 2012 10:15 pm

Třetí cesta z Kladenského nádraží vedla do Hutí, tedy do SONP Kladno. Pokud se podíváte na mapu, tak se tam dá ještě teď vyčíst. Začátek jsem označil na okopírované mapě. Pravděpodobně je to ona, o které píšete.
Přílohy
Kladno, nádraží.jpg
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod lajblt » úte 16 říj, 2012 8:35 am

Ano, to je přesně ono.
Z druhé strany kladenských hutí vycházela Kladensko-nučická dráha, která se mezi Unhoští a Kladnem úrovňově (jako na jediném místě v síti ČSD) křižovala s Buštěhradskou dráhou (bez možnosti přejezdu z jedné tratě na druhou - byla to prostě křižovatka). V místě křižování stávala hláska Křižovatka.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » úte 16 říj, 2012 9:14 am

Tohle je ona. Foto jsem použil z článku o Nučické dráze. Snad se na mne majitel fota nebude příliž zlobit.
Přílohy
Křižovatka.jpg
Křižovatka.jpg (54.34 KiB) Zobrazeno 8014 krát
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod radeksindy » úte 16 říj, 2012 12:49 pm

pavel47:
Třetí cesta z Kladenského nádraží vedla do Hutí, tedy do SONP Kladno. Pokud se podíváte na mapu, tak se tam dá ještě teď vyčíst. Začátek jsem označil na okopírované mapě. Pravděpodobně je to ona, o které píšete.

To zní zajímavě, protože na KND se odjíždělo z malé předávací časti (z pohledu od budovy za depem). Takže souprava nejdříve vyjela do luženského zhlaví a pak byla přesunuta na tyto koleje. Odtud se pak vydala po KND do Poldovky. Co já pamatuji, tak se to dělo cestou posunu, ale faktem je, že pamatuju 80. léta a to tam žádná směrová soustava nebyla.
Přímá jízda po druhé části trojuhelníku kolem budovy výtopny byla možná pouze z manipulační koleje u budovy, ta pochoptelně žádné návěstidlo neměla.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » úte 16 říj, 2012 1:30 pm

Už si to tak přesně nepamatuji, je to padesát let, ale KND vedla mimo nádráží, proto se tratě před Kladnem křižovaly. Bydlel jsem tenkrát na sídlišti v Kročehlavech a když jsme šli na nádraží, tak jsme museli přejít okolo šrotiště přes trať KND. Bylo to přibližně jako na obrázku.
Přílohy
Bez názvu.jpg
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod radeksindy » úte 16 říj, 2012 2:45 pm

Ano, tak to bylo, i když já si to nepamatuju. Bydlel jsem u nemocnice a když jsem se v první půlce osmdesátých let přestěhoval na Okrsek, tak už to tam bylo skoro jako dnes, po KND ani památky. Ale pořád dumám, kde by třísměrové návěstidlo mohlo být. Přímo třemi směry se dá jet jen od vjezdu z Poldovky (Lužná, Kralupy a pokračování KND směren Unhošť), ovšem proč by se jezdilo po KND z Poldovky a pak jelo do Kralup, když lze vyjet rovnou do Dubí. Z nádraží se dá jet do Poldovky jen úvratí.
radeksindy
 
Příspěvky: 2515
Registrován: stř 25 dub, 2007 12:50 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » úte 16 říj, 2012 3:17 pm

Tak to bohužel taky nevím, nějak nejsou ty vzpomínky tak dokonalé, jak bych je je rád měl.
pavel47
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod miroslav lengyel » úte 16 říj, 2012 4:41 pm

Pokud byste chlapi potřebovali nějaké info kolem Kladna,možná bych mohl býti nápomocen.Pracoval jsem teď nějakou dobu přímo na vlečce a staří orlové mi vyprávěli jak to tam dřív jezdilo.Dalo se tam zajíždět i z Kladna Dubí,dnes tam jsou pochopitelně torza,ale nějaké zbytky tam jsou.Býval tam dřív i ranžír s brzdama a jen tak pro zajímavost,jezdilo tam ve své době 15 záloh a dodnes je na vlečce regulérní reléovka.Vzdálenosti mezi jednotlivými provozy byly velké a i dnes se dá najezdit za 12-ti hodinovou šichtu přes 100 km.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » úte 16 říj, 2012 9:54 pm

Díky za ochotu. Tahle korespondence vznikla kvůli umístění návěstidla na Kladenském nádraží se dvěma nebo třemi zelenými světly, až jsme se dostali ke trati KND a kudy ta trať přibližně vedla. Tak že, by nás zajímalo jestli by si někdo pamatoval umístění těchto návěstidel, ale to už je opravdu asi padesát let.
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 17 říj, 2012 3:35 am

Zkusím se zeptat a dám vědít.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » stř 17 říj, 2012 3:16 pm

Ještě jednou se vrátím k třetí cestě z Kladenského nádraží. Tohle je ona.
Přílohy
Bez názvu.jpg
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » stř 07 lis, 2012 3:50 pm

A ještě jednou, třetí cesta z Kladenského nádraží.
Kamarád mne upozornil na tento odkaz.
http://kontaminace.cenia.cz/
Je to stará letecká mapa, na které je při zvětšení, krásně vidět Kladenské nádraží a trať KND i se šrotištěm, která vede mimo něj a křižuje se s tratí na Prahu. Do přiloženého obrázku se to nevešlo, ale po otevření odkazu lze vysledovat celou cestu a vlastně všechny cesty po republice kolem roku 1953.
Přílohy
Nádraží Kladno.jpg
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod lajblt » stř 07 lis, 2012 11:19 pm

Na té fotce je krásně vidět, že na kladenském nádraží byly dva triangly: jeden do hutí a druhý (vlevo) od Kamenných Žehrovic na Kralupy.
lajblt
 
Příspěvky: 874
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: NÁVĚSTIDLA

Příspěvekod pavel47 » čtv 08 lis, 2012 10:22 am

Ano, škoda že tehdy neměli na fotografování lepší možnosti, ale i přes to, že ty fotografie jsou špatné, tak si člověk připomene, jak to vlastně všechno vypadalo. Bohužel, taky si připomene, jak člověk stárne. :lol:
pavel47
 
Příspěvky: 97
Registrován: sob 06 srp, 2011 9:12 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků