KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod milan ferdián » čtv 15 bře, 2012 12:58 pm

Zde nemusíte mít obavy z vašich prvních krůčků.Patří zde vaše prvotní kolejové plánky.
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod kubbajs » pát 16 bře, 2012 11:15 am

Mé první kolejiště jsem začal stavět někdy v roce 2002, plánek je TADY i s několika fotagrafiemi. Byla to stavba jen na zkoušku, abych si vyzkoušel jak se co dělá. Dnes kolejiště už neexistuje, nepřežilo stěhování
TT, V.epocha ČD, asi digitál, (zatím jen v hlavě a teď už i v Milanově knize)
Uživatelský avatar
kubbajs
 
Příspěvky: 177
Registrován: stř 16 led, 2008 7:12 pm

Kolejiště začátečníků: Bohunice

Příspěvekod Berny » sob 24 bře, 2012 9:20 pm

Zdravím, připravuji segmentové kolejiště v TT. Bude to ovál skládající se z jedné viditelné a jedné skryté stanice. Ovládání DCC (časem i PC). Námětem je stanice někde na trati 180 nebo 183 v epoše VI. Zázemím je městečko s asi 5000 obyvateli. Provoz: mezinárodní nákladní doprava, občas projede mezinárodní rychlík, jinak Sp, Os a Mn.
Prosím vás o následující pomoc: prohlédněte si prosím přiložené schéma, zda jsem stanici správně osadil návěstidly a výkolejkou (a vše správně očísloval). Popřípadě poradit nějaké jiné osazení návěstidly, protože takto mi to přijde, že by kolejiště svítilo jak na jarmarku. Děkuji.
Přílohy
schema-stanice-3.png
schema-stanice-3.png (6.68 KiB) Zobrazeno 15964 krát
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

Re: Kolejiště začátečníků: Bohunice

Příspěvekod milan ferdián » sob 24 bře, 2012 9:24 pm

Berny píše:Zdravím, připravuji segmentové kolejiště v TT. Bude to ovál skládající se z jedné viditelné a jedné skryté stanice. Ovládání DCC (časem i PC). Námětem je stanice někde na trati 180 nebo 183 v epoše VI. Zázemím je městečko s asi 5000 obyvateli. Provoz: mezinárodní nákladní doprava, občas projede mezinárodní rychlík, jinak Sp, Os a Mn.
Prosím vás o následující pomoc: prohlédněte si prosím přiložené schéma, zda jsem stanici správně osadil návěstidly a výkolejkou (a vše správně očísloval). Popřípadě poradit nějaké jiné osazení návěstidly, protože takto mi to přijde, že by kolejiště svítilo jak na jarmarku. Děkuji.


Dle mne,to máš správně.Uvidíme co na to,odborníci :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Adam TT » ned 25 bře, 2012 5:56 pm

kubbajs píše:Mé první kolejiště jsem začal stavět někdy v roce 2002, plánek je TADY i s několika fotagrafiemi. Byla to stavba jen na zkoušku, abych si vyzkoušel jak se co dělá. Dnes kolejiště už neexistuje, nepřežilo stěhování


Tak Výsluní je teda tvoje ?! Moc pěkné kolejiště, asi nejhezčí malé co jsem viděl. Škoda, že nepřežilo.
Adam Buchal TT - ČD/ČSD - kolejiště v plánu
Adam TT
 
Příspěvky: 62
Registrován: pon 24 říj, 2011 6:10 pm
Bydliště: Hodonín

Re: Kolejiště začátečníků: Bohunice

Příspěvekod dejv » ned 25 bře, 2012 6:23 pm

Berny píše:Prosím vás o následující pomoc: prohlédněte si prosím přiložené schéma, zda jsem stanici správně osadil návěstidly a výkolejkou (a vše správně očísloval). Popřípadě poradit nějaké jiné osazení návěstidly, protože takto mi to přijde, že by kolejiště svítilo jak na jarmarku. Děkuji.


Já se tedy sice necítím být zrovna expertem na tuhle tématiku, takže bych do toho asi neměl mluvit, ale jedna věc mi přeci jen nedá:
Neměl by být místo Se1 a Se7 jen označník? A to Se3 - to by se myslím taky dalo v pohodě ušetřit. Teď o víkendu jsem se byl zrovna podívat v Krči, kde je přesně stejná situace s napojením vlečky do koleje 14 (z nějakého kovošrotiště, či co), a seřaďovacími návěstidly jsou tam kryté jen oba odjezdy z té manipulační koleje (tomu by v plánku analogicky odpovídaly Se4 a Se5), ale na vlečce samotné už pak nebylo nic (Viz http://koleje.kx.cz/5xx/521/571562.xls)
Nko - zatím si jen tak experimentuji a učím se
dejv
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 07 zář, 2011 7:27 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Jeňa Sova » ned 25 bře, 2012 6:38 pm

Funkci označníku může plnit i seřazovací světelné návěstidlo. Jsou toho plné koridory... Je jen na staviteli, do čeho se rozhodne investovat. Akorát mám pocit, že může být jen ve stožárovém provedení, resp. neviděl jsem jiné, než stožárové návěstidlo jako označník. Odborníci mě kdyžtak opraví.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Myšpulín » ned 25 bře, 2012 6:40 pm

Jeňa Sova píše: Jsou toho plné koridory...

Protože to má být VI. epocha, tak Se místo označníků. Někde se přeci ty prachy utratit musely, ne?
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Jeňa Sova » ned 25 bře, 2012 6:57 pm

Tak ono za tmy je při posunu příjemnější vidět modré světlo, než hledat označník. Kolikrát si fíra ani nemůže rozsvítit, třeba kvůli protijedoucímu vlaku. Tohle bych jako zbytečnou investici v reálném světě neviděl.
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: Kolejiště začátečníků: Bohunice

Příspěvekod Berny » ned 25 bře, 2012 7:27 pm

Co se označení meze posunu týče, vrtá mi hlavou ještě jedna věc: osazují se v takovém případě také bílá světla (kvůli posunu mezi dopravnami), nebo tam jsou pouze modrá?
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Jeňa Sova » ned 25 bře, 2012 7:29 pm

Ne kvůli posunu mezi dopravnami, ale kvůli posunu za označník. Tohle je trochu složitější, sám bych se musel podívat do předpisů, jak je to ošetřeno, vzhledem k tomu, že se při normálním ježdění moc za označník či mezi dopravnami nejezdí...
Uživatelský avatar
Jeňa Sova
 
Příspěvky: 967
Registrován: stř 25 srp, 2010 10:43 am
Bydliště: pod Hostýnem...

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod vojtas » pon 26 bře, 2012 5:49 pm

V Brandýse nad Labem je namísto označníků na jedné straně nic a na druhé trpasličí seřazovací návěstidlo,problémém je,že toto návěstidlo zároveň kryje přejezd a sázím spíš na to,vzhledem k tomu,že je těsně za výhybkou,že označníky,vzhledem k malé vzdálenosti vjezdových návěstidel tu nejsou...
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod lajblt » úte 27 bře, 2012 9:25 am

Každá stanice, i kdyby měla jen vjezdová návěstidla, MUSÍ mít označníky (nebo "ranžírky" na jejich místě) jako ohraničení posunovacíího obvodu. Konkrétně v Brandýse je mezi krajní výhybkou a vjezdovým návěstidlem na zhlaví bez přejezdu ~ 200 metrů, takže posunovací obvod má minimálně 150 metrů. Na druhé straně je vjezdové návěstidlo od přejezdu cca 300 metrů. označník tam určitě někde bude. :) Ranžírka u přejezdu kryje přejezd - pokud je na ní posun zakázán, nereaguje přejezdová výstraha na obsazení úseku mezi krajní výhybkou a přejezdem (pokud samozřejmě není zároveň postavená vlaková cesta z/do stanice).
Naposledy upravil lajblt dne úte 27 bře, 2012 9:30 am, celkově upraveno 1
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod radekkrupka » úte 27 bře, 2012 9:30 am

lajblt píše:Každá stanice, i kdyby měla jen vjezdová návěstidla, MUSÍ mít označníky (nebo "ranžírky" na jejich místě) jako ohraničení posunovacíího obvodu.

U dopraven D3 ale nemusí, je to tak? Ty ovšem nemají ani vjezdy...

Mimochodem - diskutovaná stanice o 2 dopravních a jedné mn koleji mi přijde celkem přenávěštěná. Ale to je asi věc vkusu.
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod lajblt » úte 27 bře, 2012 9:35 am

Dopravna D3 NIKDY nemá označníky. Ohraničení posunovacího obvodu tu tvoří lichoběžníková tabulka.

Ovšem jsou dopravny D3, které mají krycí návěstidlo přejezdu (červená-zelená-bílá) ze strany stanice - např. Senomaty u Rakovníka, Toužim nebo Strunkovice nad Volyňkou. To ukazuje v základní poloze "Stůj". Když do dopravny přijede vlak, přestaví vlaková četa návěstidlo na "Volno" (po souhlasu dirigujícího dispečera), tím se uvede do chodu přejezdová výstraha a za vlakem spadne návěstidlo zase na "Stůj".

Jinak v epoše VI i na té tříkolejné "skorolokálkové" stanici (pokud má ESA11 nebo podobné SZZ) jsou návěstidla prakticky u každé výhybky ze všech stran. :)
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků