KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod milan ferdián » čtv 14 led, 2016 1:04 pm

Více se rozepiš,jak kolega podotkl.Otázkou je co si od toho slibuješ.Chápu rady,triky,ale navrhovat kolejiště je umění.Především musíš být ty iniciativní :wink: .
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod longer » čtv 14 led, 2016 2:51 pm

Námětem kolejiště je 1-kolejná trať s mimoúrovňovým křížením, 1 tunelem, 2 mosty, 2-kolejným nádražím a odstavnou vlečkou.
V tom jakoby eLku bude pro syna western městečko, má rád indiány a kovboje.
longer
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13 led, 2016 12:55 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 14 led, 2016 2:58 pm

Pak bych se porozhlédl po nějakém plánku amerických železnic,v Evropě moc indiánů nebylo. :idea: I když události posledních měsíců ukazují,že by se to mohlo změnit. :wink:
P.S. Pak by asi bylo třeba uvažovat o změně měřítka,v tom prostoru nejspíš N,protože v TT toho asi moc nebude,ale třeba se mýlím. :P
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod longer » čtv 14 led, 2016 3:13 pm

Nemusí to být přímo americké, to elko bude syna a zbytek můj, mám 3 páry, tak to mu musí stačit. :)
Jen aby mu tam něco projelo, žádný extrémní western, stejně figurky nemá v měřítku.
longer
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13 led, 2016 12:55 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod lajblt » pát 15 led, 2016 10:01 pm

Vzhledem k tomu, že na šířku 75 cm se vejde v TT jenom nejmenší poloměr R310, bude to hodně málo muziky. "L"kem neprojede nic, protože se tam koleje ani nemají jak otočit. :(
Pokud půjde o větší měřítko - HO, tam se nevejde ani ten nejmenší oblouk R360.
lajblt
 
Příspěvky: 873
Registrován: ned 06 bře, 2011 7:38 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod HonzaM » pát 15 led, 2016 10:27 pm

longer píše:
Nemusí to být přímo americké, to elko bude syna a zbytek můj, mám 3 páry, tak to mu musí stačit. :)
Jen aby mu tam něco projelo, žádný extrémní western, stejně figurky nemá v měřítku.

Pokuď to bude N-ko, nebudou problém vozidla ani figurky. Modelování americké železnice v N-ku je na západ od nás docela oblíbené. A v N-ku nebude problém s prostorem.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4040
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod longer » pát 15 led, 2016 10:30 pm

mělo by to být TTčko a v eLku bude to městečko. Šířku dám max 80 cm, to je strop...
Dle názorů tady to asi zabalím a bude klid! :o
longer
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13 led, 2016 12:55 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod longer » pát 15 led, 2016 10:31 pm

rawen píše:Měřítko, skryťák - ano/ne, v jedné úrovni anebo mraveniště.

Prostě si nejdřív projdi zdejší fórum, zjisti základní pojmy, a potom se konkrétně znovu zeptej.

Radek


Díky, to jsem chtěl přesně číst! :)
longer
 
Příspěvky: 5
Registrován: stř 13 led, 2016 12:55 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod mariann » pát 20 kvě, 2016 8:59 am

Dobrý deň. Po 25 r. nečinnosti chcem nášmu drobcovi (a sebe tiež) urobiť TT koľajisko. Myšlienka dobiedza asi rok a nastal čas sa do toho pustiť. Cca 180x90 cm, pozdáva sa mi tu často spomínané Sluníčko s malými úpravami. Koľajovo Tillig. Hrám sa so SCARMom,ktorý mi odporučili v modelárskom obchode a mám problem spojiť to do seba v pláne - hlavne nástupištia a vyhybky, sú to možno milimetre ale sú. Skusil som všetko možné okrem flexi kolajiva. Kedysi som vysypal koľajovo BTTB na dosku a priamo to spájal. Teraz chcem objednať koľajovo presne koľko treba...dakujem
mariann
 
Příspěvky: 1
Registrován: pon 09 kvě, 2016 8:16 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Pulec » sob 17 zář, 2016 10:29 am

Dobrý den všem.Stavím si zatím jen ovál s vyhýbkou pro seznámení se s H0.Mám koleje roco line 2,1mm na nich brejlovce se zvukem a arduino z21 , multimause a tři vagonky.Jak mám řešit ovládání výhybek aby šly z mause a z21 ovladat,pokud možno aby vše jelo s kolejí a nemusel jsem drátovat.Co budu potřebovat.
Jaký druh výhybky?
Dekodér výhybek?
Přestavník?
Nebojím se i vlastní stavby servo pohonu .Jsem rc modelář.Jen nevým Co k multimause abych mohl ovládat alespoň 3 až 4 výhybky.Děkuji za odpověď
Pulec
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 19 čer, 2016 6:00 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Střelec » pon 17 říj, 2016 4:53 pm

Pulec: Roco nabízelo dekodér na 8 výhybek (možná už jsou k mání i pro jiný počet). Dvojlinkou se napíchl na kolejnice, trojlinkama na jednotlivé přestavníky. jsou asi i jiné varianty, ale stavěl jsem jen menší úzkokolejku, takže tohle řešení stačilo. Množství špaget se proti klasickému analogu smrsklo na devět káblů uvnitř a jeden přípojný ven. Zdejší profíci to za optimální mít nebudou, ale pro mě to bylo řešení na klíč, kde jsem se nemusel s ničím mordovat. Největší opruz byl s pájením - trefit se rozklepanejma pazourama na malý přípojný nudličky dekodéru.
Střelec
 
Příspěvky: 1620
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod workous » pon 17 říj, 2016 6:05 pm

Střelec píše:Pulec: Roco nabízelo dekodér na 8 výhybek (možná už jsou k mání i pro jiný počet). Dvojlinkou se napíchl na kolejnice, trojlinkama na jednotlivé přestavníky. jsou asi i jiné varianty, ale stavěl jsem jen menší úzkokolejku, takže tohle řešení stačilo. Množství špaget se proti klasickému analogu smrsklo na devět káblů uvnitř a jeden přípojný ven. Zdejší profíci to za optimální mít nebudou, ale pro mě to bylo řešení na klíč, kde jsem se nemusel s ničím mordovat. Největší opruz byl s pájením - trefit se rozklepanejma pazourama na malý přípojný nudličky dekodéru.

Stačilo použít konektor od Roco a nemusíš nic pájet dají se koupit a dle mého je to praktičtější...už jen při programování...
P.S. na výhybky se také dá použít Arduino a bude tě to stát polovinu nebo použít dekodér tento - http://www.mzsezemice.cz/modelova_zelez ... _dcc/63665 nebo tento - http://www.mzsezemice.cz/modelova_zelez ... _dcc/65126
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod fulda » pon 17 říj, 2016 6:55 pm

TENTO má tu přednost, že se šroubuje, to dost zjednodušuje připojování a odpojování.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod sidlo » úte 18 říj, 2016 5:06 am

Jeden dekodér pro domácí stavbu s Arduinem je tady https://sites.google.com/site/sidloweb/elektrika/17-dekoder-pro-16-civek
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3589
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod workous » úte 18 říj, 2016 10:34 am

Pulec píše:Dobrý den všem.Stavím si zatím jen ovál s vyhýbkou pro seznámení se s H0.Mám koleje roco line 2,1mm na nich brejlovce se zvukem a arduino z21 , multimause a tři vagonky.Jak mám řešit ovládání výhybek aby šly z mause a z21 ovladat,pokud možno aby vše jelo s kolejí a nemusel jsem drátovat.Co budu potřebovat.
Jaký druh výhybky?
Dekodér výhybek?
Přestavník?
Nebojím se i vlastní stavby servo pohonu .Jsem rc modelář.Jen nevým Co k multimause abych mohl ovládat alespoň 3 až 4 výhybky.Děkuji za odpověď


Geoline jsem zde taky někde viděl se servo pohonem (tam hodně ušetříš oproti přestavníku Roco) dekodér na servo najdeš ..https://sites.google.com/site/sidloweb/ ... ro-15-serv také Arduino pokud už s ním experimentuješ :)
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků