KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Skopec » pát 27 led, 2017 8:17 pm

Ahoj, chtěl bych aby jste se mrkli na můj návrh kolejiště, popřípadě mi poradili co by jste udělali jinak. Vím, že je to vlakodrom a dělám to tak záměrně. Cílem bylo vytvořit kolejiště s množstvím vleček a průmyslu, jedno větší nádraží a možnost kroužení vlaků a jejich otáčení na smyčkách. Na levém panelu jsem se lehce inspiroval návrhem od p. Ferdiána - Kamenec. To je to křížení dvou tratí s 2 mosty. Zbytek jsem nějak dotvořil k obrazu svému. Použité kolejivo je Piko A-gleis-vím, že tu na foru nemá moc dobrou pověst, ale myslím, že to bude v pohodě, spousta lidí z něj má kolejiště a funguje. Přestavníky použiju PL-10 od Peca. Kolejiště bude V epocha. Točna není podmínkou, ale jestli se tam ve výsledku vleze, což by těsně měla, tak jí tam dám. Provoz jsem byl na 100% rozhodnutý na analog, ale teď mi to přijde škoda, takže možná nakonec digital? uvidím, co na to řeknou finance :D
Vlečky budou: vedle horního nádraží pila Vollmer
pod horním nádražím nějaký větší průmyslový závod
na horním nádraží ještě bude rampa s nakládáním uhlí od Busche
před hlavním nádražím nádrže s palivem + kancelář Piko
za hlavím nádražím ještě nevím, ale chtěl bych tam mít portálový jeřáb, takže možná jen nějaké překladiště
Různých plánů kolejišť mám spoustu, ale samotnou stavbu už odkládám příliš dlouho (cca 3 roky!!!), tenhle návrh se mi ale líbí a už prostě chci začít něco dělat.

Piko-Kamenec.png
V plánku chybí ještě SN se smyčkou, vjezd do SN je z oranžové koleje v tunelu. Celé je na levém panelu
Skopec
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 05 dub, 2015 8:23 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod sidlo » sob 28 led, 2017 8:52 am

Ta modrá koncová stanice bude výškově dost blízko zelené trati v tunelu. Zelenou trať v tunelu bych proto vypustil.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod MkTT » sob 28 led, 2017 10:08 am

Skopec píše:Ahoj, chtěl bych aby jste se mrkli na můj návrh kolejiště, popřípadě mi poradili co by jste udělali jinak.

Koleje na nádraží mi přijdou příliš krátké. Rozhodně bych je doporučil prodloužit, i za cenu toho, že se zruší točna.
MkTT
 
Příspěvky: 566
Registrován: stř 08 úno, 2012 3:46 pm
Bydliště: Praha 10

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod HonzaM » sob 28 led, 2017 8:18 pm

Pokud správně chápu, je to H0. Pak se ovšem na takto relativně malém prostoru dá těžko postavit kolejiště splňující Tvé představy provozu. Pokud již máš nějaká vozidla v H0 a toto měŕítko je podmínkou, pak je potřeba omezit své představy, pokud ještě vozidla nemáš, zamysli se nad tím zda nejít raději do N - podívej se do vlákna Telgártská slučka, jak bohaté kolejiště (které nemá jen jedno nádraží) se dá v N-ku postavit. Je třeba si ujasnit priority, zda chceš pozorovat vlaky v jizdě i mimo stanici, nebo dáš-li přednost manipulaci v jediné stanici a jízda vlaků mimo nádraží není důležitá.
Naposledy upravil HonzaM dne sob 28 led, 2017 10:32 pm, celkově upraveno 3
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod HonzaM » sob 28 led, 2017 8:44 pm

MkTT píše:
Skopec píše:Ahoj, chtěl bych aby jste se mrkli na můj návrh kolejiště, popřípadě mi poradili co by jste udělali jinak.

Koleje na nádraží mi přijdou příliš krátké. Rozhodně bych je doporučil prodloužit, i za cenu toho, že se zruší točna.

Ani takové prodloužení nepřinese délku kolejí na níž se vejde rozumně vypadající vlak. Navíc naprosto odporující realitě je takovéto nádraží do pravého úhlu s radiusy tak malými, že i s dvouosými vozy budou vlaky vypadat směšně zlomené.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod RadekH0 » sob 28 led, 2017 9:41 pm

A co kdybys ten výřez v panelu srovnal a celou stanicí dal do úhlopříčky? Poloměr bys měl možná i 1000mm a délka kolejí by byla možná skoro dvojnásobná. Navíc by to bylo víc u kraje panelu, takže jako bonus lepší udržba. Jsen tak jsem to načrtnul, musíš se podívat jak by to vyšlo v programu.

Radek
Přílohy
Piko-Kamenec.png
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Skopec » sob 28 led, 2017 10:46 pm

Díky moc všem za podněty

sidlo píše:Ta modrá koncová stanice bude výškově dost blízko zelené trati v tunelu. Zelenou trať v tunelu bych proto vypustil.

Tohle mě celkem hlodá, nechtěl bych přijít o smyčku, tady ještě nejsem na 100% rozhodnutý, možná jí nakonec zruším. ----- Nakonec jsem to malinko pozměnil, ale zatím jí tam nechávám

MkTT píše:Koleje na nádraží mi přijdou příliš krátké. Rozhodně bych je doporučil prodloužit, i za cenu toho, že se zruší točna.

Máte pravdu, zkusil jsem si s tím pohrát a koleje znatelně prodloužil, musel jsem ale rozšířit panel o 15 cm což jsem nechtěl, ale ok, takhle je to vážně lepší

HonzaM píše:Pokud správně chápu, je to H0. Pak se ovšem na takto relativně malém prostoru dá těžko postavit kolejiště splňující Tvé představy provozu. Pokud již máš nějaká vozidla v H0 a toto měŕítkonje podmínkou, pak je potřeba omezit své představy, pokud ještě vozidla nemáš, zamysli se nad tím zda nejít raději do N - podívej se do vlákna Telgártská slučka.

Ano měřítko je skutečně H0 a už s tím nelze hýbat, mám už poměrně dost věcí v tomto měřítko a už to nechci měnit.

HonzaM píše:Ani takové prodloužení nepřinese délku kolejí na níž se vejde rozumně vypadající vlak. Navíc naprosto odporující realitě je takovéto nádraží do pravého úhlu s radiusy tak malými, že i s dvouosými vozy budou vlaky vypadat směšně zlomené.

Trochu jsem ho prodloužil. Já nemám ambice provozovat soupravy třeba s 20 vagony, délka vlaku se v mém případě přizpůsobí kolejišti.

RadekH0 píše:A co kdybys ten výřez v panelu srovnal a celou stanicí dal do úhlopříčky? Poloměr bys měl možná i 1000mm a délka kolejí by byla možná skoro dvojnásobná. Navíc by to bylo víc u kraje panelu, takže jako bonus lepší udržba. Jsen tak jsem to načrtnul, musíš se podívat jak by to vyšlo v programu.Radek

Díky za návrh určitě si to zkusím načrtnout, ale obávám se, že bych měl problém dosáhnout do pravého rohu. I levý roh panelu už je hodně daleko, ale tam to budu řešit odnímatelnými díly krajiny. Do obrázku jsem vyznačil, jak to mám s přístupy.

Piko-Kamenec-po upravě z fora.png
Skopec
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 05 dub, 2015 8:23 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod sidlo » ned 29 led, 2017 10:05 am

Ta kolejová spojka vpravo dole je nadbytečná. Chápu ji jako daň geometrii obloukové výhybky Piko Glais-A. Ubírá to délku staniční koleje.
Když se vypustí ta zelená trať vlevo nahoře, tak se bude moci předělat zhlaví a získat nějaké centimetry v dopravních kolejích.
Modrá koncová stanice, ta kusá kolej je krátká, nebude stačit pro objetí hnacího vozidla.
Smyčku je možné realizovat ve skryté stanici.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Radek Strnad » ned 29 led, 2017 1:04 pm

Já tam postrádám SN a popravdě mě ani nenapadá, kam ho v této kolejové sestavě dát. A jezdit bez SN si tedy nedovedu představit ani v nejbujnějším snu.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: KOLEJIŠTĚ ZAČÁTEČNÍKŮ

Příspěvekod Skopec » ned 29 led, 2017 1:57 pm

sidlo píše:Modrá koncová stanice, ta kusá kolej je krátká, nebude stačit pro objetí hnacího vozidla.
Smyčku je možné realizovat ve skryté stanici.

Ano, už jsem to předělal a ozkoušel, takže teď už to bude ok. Přidávám fotku SN se smyčkou.

Radek Strnad píše:Já tam postrádám SN a popravdě mě ani nenapadá, kam ho v této kolejové sestavě dát. A jezdit bez SN si tedy nedovedu představit ani v nejbujnějším snu.

SN mám, takové skromnější, ale je tam. Napojuje se na oranžovou kolej v tunelu (ve střední části panelu). Myslím, že mi takové SN bude stačit, ale možná se pletu?

Piko-Kamenec-SN.png
Skryté nádraží/smyčka
Piko-Kamenec-SN.png (30.75 KiB) Zobrazeno 4851 krát
Skopec
 
Příspěvky: 17
Registrován: ned 05 dub, 2015 8:23 am

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 3 návštevníků