KOLEJIVO

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Zlámalík » ned 19 pro, 2021 11:57 pm

H0nza píše:
elvis.jarous píše:vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky

Jojo, výhody systémového podloží (zejména pro stanici) mně nějak zůstaly utajeny...
Fotek mám fůru, ale nechci to tady zaplevelovat. A zatím jsem nenašel čas je někam vyvěsit.

Já bych se teda taky přimlouval a poprosil bych o fotky! To je prostě paráda, VI. epocha a ještě "skoro doma". Máš to krásný, snad jen moc čistý :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JaroHo » pon 20 pro, 2021 7:57 am

na Rajče to je nasypaný hned :wink: Nemusí se tahat jedna fotka, označíš všechny a už to jede a nebo Google cosmodisk :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Ivan » pon 20 pro, 2021 11:22 am

Máš to moc hezké! Jen ze zvědaosti, budeš ještě nějak patinovat štěrk, nebo to necháš takto "po rekonstrukci" zářivé?
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod HonzaM » pon 20 pro, 2021 12:02 pm

H0nza píše:
elvis.jarous píše:vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky

Jojo, výhody systémového podloží (zejména pro stanici) mně nějak zůstaly utajeny...
Fotek mám fůru, ale nechci to tady zaplevelovat. A zatím jsem nenašel čas je někam vyvěsit.

Co je to “systémové podloží”? Nevzpomínám si, že bych tady tento termín slyšel.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JaroHo » pon 20 pro, 2021 12:34 pm

autor má zřejmě na mysli gumové podloží ke kolejím Roco. Ale mě to je celkem jedno, páč mě to podloží nic neříká, štěrk je prostě štěrk :wink:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » pon 20 pro, 2021 12:50 pm

Zlámalík píše:
H0nza píše:
elvis.jarous píše:vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky

Jojo, výhody systémového podloží (zejména pro stanici) mně nějak zůstaly utajeny...
Fotek mám fůru, ale nechci to tady zaplevelovat. A zatím jsem nenašel čas je někam vyvěsit.

Já bych se teda taky přimlouval a poprosil bych o fotky! To je prostě paráda, VI. epocha a ještě "skoro doma". Máš to krásný, snad jen moc čistý :D

No tak tada joo, ale nic není dokonalé.
https://suh0nza.rajce.idnes.cz/Mokra_nad_Soupravou
https://youtu.be/6GyBkeS6AVc
Naprosto beru, že patiny se zdá málo. V době, kdy jsem uvažoval o stavbě kolejiště, koridory ještě voněly novotou a všechno bylo jen bíle zaprášené od čerstvého stěrku. Říkal jsem si tehdy - co takhle kdyby alespoň v modelu všechno fungovalo, jak má? No a tak vzniklo něco jako alternativní vesmír. Ale nic není ztraceno - špinit a prasit to můžu, jak půjde čas. Vlastně taky realita, ne?
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » pon 20 pro, 2021 1:04 pm

HonzaM píše:
H0nza píše:
elvis.jarous píše:vypadá to hezky, fotky kde že jsou? Nějak nevidim odkaz. Rocoline asi bez podloží...a díky

Jojo, výhody systémového podloží (zejména pro stanici) mně nějak zůstaly utajeny...
Fotek mám fůru, ale nechci to tady zaplevelovat. A zatím jsem nenašel čas je někam vyvěsit.

Co je to “systémové podloží”? Nevzpomínám si, že bych tady tento termín slyšel.

No - omlouvám se. Nejsem teoretik, odborné výrazy neovládám, dělám to jen pro radost a v odborné diskuzi mě tady převálcuje každý.
Tím slovem "systémové" jsem chtěl nějak vyjádřit, že nejde o sypaný štěrk, protože nějaké podloží bude pod kolejemi vždycky. Teda myslím.
Takže upřesňuji - nejde o kolejivo s podložím, ale o kolejivo bez podloží a podloží. Nebo nevím. :D
Elvis mě pochopil přesně. Díky.
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Ivan » pon 20 pro, 2021 2:29 pm

Ještě technická, kolejiště by si zasloužilo samostatné vlákno (sem se moc nehodi). Záleží samozřejmě na autorovi, zda nás nechá ještě více nakouknout pod pokličku :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod milan ferdián » úte 21 pro, 2021 10:58 am

Ivan píše:Ještě technická, kolejiště by si zasloužilo samostatné vlákno (sem se moc nehodi). Záleží samozřejmě na autorovi, zda nás nechá ještě více nakouknout pod pokličku :wink:

Musí říct sám autor :wink: . Kolejiště i video jsem v minulosti viděl a u mně stále , palec nahoru :P . Chybí skryťák a jednoduchý plánek celého kolejiště. Za tyto věci bych si přimlouval o zveřejnění.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Zlámalík » úte 21 pro, 2021 4:04 pm

Díky za fotky, to je můj sen mít něco takovýho... Přesně ta novota koridoru je na tom imponující. Obdivuju ty současný doplňky - sedačky na zastávce atd.
Skvělej nápad - krom nádraží a terminálu tam vlastně "nic není" :D :D :D
Nemůžeš to prohnat kopírkou se zmenšením H0 -> TT? :)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » úte 21 pro, 2021 5:40 pm

Zlámalík píše:Díky za fotky, to je můj sen mít něco takovýho... Přesně ta novota koridoru je na tom imponující. Obdivuju ty současný doplňky - sedačky na zastávce atd.
Skvělej nápad - krom nádraží a terminálu tam vlastně "nic není" :D :D :D
Nemůžeš to prohnat kopírkou se zmenšením H0 -> TT? :)

Díky, že se líbí!
Nechci malovat čerta na zeď, ale asi to nebude s tou geometrií tak jednoduché.
Poskládal jsem to z Rocoline, ale už pokus o použití Peco už naprosto selhal - zhlaví nečekaně vyšla nepoužitelně dlouhá.
Převzít námět do TT nebude problém, ale jen tak zmenšit geometrii by byl možná docela oříšek. Pro inspiraci přikládám plánek v H0 a přeji skvělou zábavu (bez ironie - plánování je jedna z nejkrásnějších fází stavby, málem jsem taky zůstal jen u toho :-) )
"Skryťák" je v principu smyčka stejná jako ta horní, jen zrcadlově položená. Dosáhl jsem tím maximální podélný sklon pod 2,5%, což je ve "vlásence" o minimálním poloměru zásadní parametr pro to, aby dlouhá souprava neměla tendenci padat dovnitř oblouku (ale na takové "špeky" by si měl každý přijít sám, jinak se nepobaví - já jsem taky nejdřív kompletní první hrubou stavbu rozdupal, než se to napodruhé povedlo). Proč jsem se tak trápil? Abych to všechno dostal do skříně šířky 90 cm a mohl zavřít ve vodorovné poloze (s vlaky na kolejích).
Další bonus štíhlých výhybek je v tom, že fungují jako přechodnice - opět podstatná věc při návrhu ostrých oblouků. Ani v oblouku malého poloměru nemusí vyčuhovat čela vozů mimo soupravu.
A taky je důležité navrhnout trasu tak, aby to nelámalo nárazníky (někdy to fakt ani "kurzkupplung" nezachrání). Je toho hodně, ale pro tohle vlákno už mimo mísu.
Jak blahodárně fungují naprosto jednoduché přechodnice mezi protisměrnými oblouky poloměru 150 mm je vidět tady (byla to taková rychlovka, na měřítko se raději neptejte :-) a modelářům se předem omlouvám)
https://youtu.be/Ow3T1plrZfM
https://suh0nza.rajce.idnes.cz/vanocni_vlak/
Takže tolik k tématu kolejivo a minimální poloměry.
Přílohy
plan2000.jpg
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Zlámalík » úte 21 pro, 2021 7:30 pm

Paráda, díky za plánek! To bude zábava :D
Byl by na modernizovaném koridoru v průjezdné koleji angličan? :D

Přechodnice jasně, já všecko stavím z flexi, ale když plánuju, dávám tam dva poloměry aby se to nelomilo. Jojo, i na TT jsem měl nápad na 160 mm a jezdilo to :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » úte 21 pro, 2021 8:27 pm

Zlámalík píše:Paráda, díky za plánek! To bude zábava :D
Byl by na modernizovaném koridoru v průjezdné koleji angličan? :D

Přechodnice jasně, já všecko stavím z flexi, ale když plánuju, dávám tam dva poloměry aby se to nelomilo. Jojo, i na TT jsem měl nápad na 160 mm a jezdilo to :D

Jéé - ukaž prosím! :roll:
(díval jsem se Ti na web a umíš to moc dobře)

Vysvětlím (vymluvím se): V reálných podmínkách je model vždycky věc nějakého kompromisu. Nahrazení angličana dvěma výhybkami by v konkrétním případě zkrátilo užitnou délku dopravních kolejí o další kontejnerový vůz... Já to tedy vyřešil tak.
Podobných úvah by se dalo vést víc. Vím o pár dalších místech, která by byla diskutabilní, kdybych nechtěl nacpat všechno do 4 m délky. V tom případě nejsou, nebyla jiná volba.
Základní problém:
Standardní atletický ovál má v H0 rozměry 203 x 107 cm (v TT 148 x 78 cm). A kolik kolejišť se na něj vejde... a někdy i se dvěma nádražími. Dolní stanice před tribunou, horní u břevna fotbalové branky. Není to moc reálné - ale je to špatně, když se u toho člověk pobaví? To už jsme u samé podstaty modelářství - každý má svůj cíl a to je dobře.

Ale pokud má být model stoprocentní (a o tom tato diskuze je) - máš jednoznačně pravdu.
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Zlámalík » stř 06 dub, 2022 1:33 pm

Omlouvám se, že jsem sem dlouho nevlezl, dlužím odpověď se dívám.
To, co zmiňuju, jsem tady už nadhazoval, není to realizace, jen návrh: viewtopic.php?f=51&t=12707&p=273944&hilit=louka+hrob#p273793

Dík za vysvětlení uspořádání u Tebe, je to jasný a prostor rozhoduje.
A když se tak (zase a zálibně) koukám na Tvoje kolejiště, tohodle týpka znáš? https://youtu.be/1paKSImgDNg
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod H0nza » čtv 21 dub, 2022 7:07 am

Ten koncept na téma "louka a hrob" je jednoduše bombastický, nadčasový a vyčerpávající! :-D

Ještě k minimálním poloměrům trasy:
v "depozitáři" stále skladuji zbytky obloukových kolejí H0 o poloměru 250 mm 60°(jde o starší výrobky ROCO, dnes už nejsou v nabídce). Průjezdnost takového oblouku je nutné otestovat pro každý konkrétní případ a možná to někdy i vyjde. Traduje se (neověřoval jsem), že to zvládá třeba i "sergej" (ROCO), asi nějaké dvounápravové vozy s malým rozvorem a nebo krátké čtyřnápravové vozy s otočnými podvozky. I s přechodnicemi je tak možné dostat oblouk 180° do prostoru šířky okolo 60 cm. Zdánlivý nesmysl, ale když se to schová do tunelu, do tovární haly... Ale takovou trasu asi neprojedou (ani krátká) třínápravová vozidla. V měřítku TT to bude obdobné, s "rosničkami" tedy opatrně.

A proto raději na prostoru moc nešetřit :-) - pro inspiraci přidávám své oblíbené (ten člověk umí kromě všeho ostatního i fotit)
https://www.albulamodell.ch/wp/
H0nza
 
Příspěvky: 11
Registrován: čtv 25 lis, 2010 7:42 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků