KOLEJIVO

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod peter_r » pát 29 lis, 2019 8:34 am

ďakujem všetkým za rady. dnes idem do predajne kúpiť moju prvú železnicu, ale stále nie som rozhodnutý či analog alebo digital, dokonca som bol rozhodnutý pre H0 ale prehovorili ma na TT ale sa mi to zdá veľmi malé, budem to mať na ploche 290 x 140 cm, tak neviem

ide o to že musím s niečím začať, zatiaľ som z toho Happy, už sa mi aj sníva o tom, ale nechcem na začiatok do toho vraziť veľký balík a po čase zistím že ma to nebaví

ešte jedna otázka, aká maximálne dlhá môže byť jedna trať - okruh? je to limitované? alebo čím dlhšia trať tak ide vláčik pomalšie?

ďakujem
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JanoH0e » pát 29 lis, 2019 9:13 am

Trať môže byť dlhá ako chceš, lepšie povedané koľko máš koľajníc. Čo týka strát v koľajniciach, odporúča sa v analógu pripojiť na 0 koľajnicu prívod od zdroja. Samozrejme rovnakej polarity. Po koľkých metroch záleží od vedenia trate,napájania, koľajiva, lokomotív, počtu vlakov atď. Niekto dáva po 1 m, iný po 3-5. Niekto vôbec. V digitále je to trochu inak. Ale to až si ho kúpiš. :mrgreen:
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod peter_r » stř 18 pro, 2019 4:12 pm

prosím o radu, chcem si urobiť špirálu, niečo také ako na fotke. matroš si už zháňam len neviem aké koľaje na to kúpiť a koľko ks. chcem kruh s čo najmenším priemerom ako sa dá, mám TT. ak správne uvažujem tak asi 30 stupňové a čo najkratšie? Koľko cca kusov potrebujem do jedného kruhu? Ďakujem.
Přílohy
spirala.jpg
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod paveltt » stř 18 pro, 2019 4:52 pm

Na spirálu jsem použil flexi kolejivo.Natvaroval dle potřeby.Jen bych se vyvaroval malého průměru spirály, budete mít velké stoupání. Inspirací mi byly stránky p.M. Pinty.
paveltt
 
Příspěvky: 40
Registrován: stř 27 led, 2010 6:56 pm
Bydliště: Pod Javořicí

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod peter_r » stř 18 pro, 2019 4:57 pm

ok, flexi a rozmer kruhu?
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hopeter » stř 18 pro, 2019 5:04 pm

Kruh má 360°, na zbytek už stačí kalkulačka... :mrgreen:
Znovu odkazuji na studium geometrie a výrobního sortimentu kolejiva. K tomu něco málo z norem NEM ( normy kde se píše o průjezdných průřezech , poloměrech tratí atd. ) a tohle fórum. Pro začátek téma stavba kolejišť. Odkazy už jsem psal dříve.
Vláčky nejsou hračka a je potřeba k tomu něco nastudovat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod mizl » čtv 19 pro, 2019 7:33 am

Nedělal bych z takto hezkého koníčku zbytečnou vědu.

Koleje jednoznačně flexy. Co týče počtu tak je jedno jestli koupiš přesný vypočítaný počet ( což osobně nedoporučuju) nebo koupíš o tři flexi víc. Pokud stavíš tak je na kolejišti zděláš ani nemrkneš. Pokud zbydou tak je využiješ později. Třeba na rozšíření nebo na dioráma. Iniciativě a fantazii se meze nekladou. S poloměrem bych byl opatrnějši. Pokud si nejsi jist jaký poloměr zvolit tak není nic jednoduššího než to vyzkoušet a pak zvolit kompromis mezi možným prostorem a zvoleným poloměrem. Zkoušku bych provedl nejdelšív vagónem nebo párou. Muža se stát že uvažovaný tobogán nebude po zkouškách plnit tvé očekávaní a nebo že zvolené stoupání ti nevyjede některá lokomotiva. Pak musíš zvolit jiné řešení.

Nicméně napsat zde potřebuji tobogán s tímto stoupáním do takové výšky dejte mi prosím seznam materiálu mi přijde dost ...

Michal

Ps:
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hopeter » čtv 19 pro, 2019 9:14 am

mizl píše:Nedělal bych z takto hezkého koníčku zbytečnou vědu.

Nejde o žádnou vědu ale o základní poznatky. To se nám ale bohužel i z běžného života dost rychle vytrácí... :?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hank » čtv 19 pro, 2019 9:50 am

hopeter píše:
mizl píše:Nedělal bych z takto hezkého koníčku zbytečnou vědu.

Nejde o žádnou vědu ale o základní poznatky. To se nám ale bohužel i z běžného života dost rychle vytrácí... :?


Bohužel. Taky bývám občas dost podrážděný, když někdo přijde stylem "tady jsem a koukejte mi předložit předžvejkané řešení, jenom abych já se sám nemusel nic učit"... Dnešní maturanti často mívají potíže s trojčlenkou nebo Pythagorovou větou, o základní práci s goniometrickými funkcemi ani nemluvě. V tomto ohledu nemusí být modelářství (jakékoli, i když železniční je zřejmě nejvšestrannější) jenom hraním, ale může posloužit i jako nenásilný způsob, jak někoho přitáhnout k věcem, které se mu jinak z různých důvodů eklují - jako je třeba středoškolská matematika...
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6107
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Tomas Lebeda » čtv 19 pro, 2019 10:26 am

peter_r píše:prosím o radu, chcem si urobiť špirálu, niečo také ako na fotke. matroš si už zháňam len neviem aké koľaje na to kúpiť a koľko ks. chcem kruh s čo najmenším priemerom ako sa dá, mám TT. ak správne uvažujem tak asi 30 stupňové a čo najkratšie? Koľko cca kusov potrebujem do jedného kruhu? Ďakujem.

Já použil oblouk o poloměru R 353, ale tvaroval jsem taktéž v flexi kolejiva.
Menší bych asi nedoporučil, už takto má třeba Rosnička to problém vůbec vyjet
a Kocour s pěti čtyřnápravovými vozy místy drobně podkluzuje.
Sklon mám 2,6%, tj. 26mm na metr délky kolejí:).
Spirála se mi poté vešla rámu do šíře 800mm.
Menší sklon na tomto průměru už moc nejde, protože nevychází podjezdná výška.
Tomas Lebeda
 
Příspěvky: 282
Registrován: úte 24 led, 2017 12:41 pm
Bydliště: Praha 6

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 19 pro, 2019 10:32 am

Copak tady jde ''jen'' o hobby,ovšem ta správná ''zábava'' začne teprve při skutečné práci, kdy některým šéfům zůstaly utajeny některé základní znalosti. :evil:
Hlavně, že má každý u jména zkratek jak v té písni od Mládka. :mrgreen:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod hopeter » čtv 19 pro, 2019 11:18 am

Nerad bych tady mojí poznámkou rozpoutal něco co by našeho nováčka odradilo.
peter_r měl bys tady trochu více představit svoje představy o tvorbě vláčků. Každý nějak začínal. Předpokládám , že jsi koupil nějaký startset a tím máš postaráno o začátek. Sestavíš okruh kolejí ,zapojíš elektriku dle návodu a pod stromečkem si projedeš první vlak.
Asi budeš chtít postavit nějaké kolejiště. Bylo by dobré začít s něčím menším a osvědčeným. Nebude to stát moc peněz , naučíš se základní vědomosti o stavbě , elektrice a provozu. Když se něco nepovede tak se to lépe opraví nebo škoda nebude tak velká. Zkus si něco vybrat z hotových plánů nebo pokud si troufneš tak namaluj svůj. Potom teprve ti můžeme solidně poradit s konkrétní věcí.
A nezapomeň bez učení to nepůjde. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod jirkan » čtv 19 pro, 2019 5:12 pm

Já sem hodím pár čísel "přes palec". Pokud chceš v TT co nejmenší poloměr, tak jseš někde na 30 cm, tj. 60 cm průměr. To dá tak 190 cm, takže pro jednoduchost 2 m délky oblouku. Otázka je, jakou výšku necháš pro lokomotivy, ale jako minimum bych viděl 5 cm. K tomu přičti výšku kolejiva a materiál spirály a jseš při hodně optimismu na 6 cm, spíš bych to viděl na víc. Takže v reálu bude stoupání 3 cm na metr i více. To je hodnota, se kterou mají některé lokomotivy problém i v rovině. Takže jak kolega upozorňoval, z tohoto důvodu je třeba volit poloměr co největší to jde, nebo místo spirály udělat "ovál".
Co se týče použití kolejiva, já pro oblouky menších poloměrů raději volím kusové kolejivo, i za cenu, že je třeba udělat častěji napájení. Ono se pak nestane, že oblouk někde uteče pod limit a pak se to těžko opravuje.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod peter_r » pát 20 pro, 2019 4:10 pm

jirkan píše:Já sem hodím pár čísel "přes palec"...


ďakujem jirkan, na takúto odpoveď som čakal, koľko je ideálne stúpanie na 1 meter?
peter_r
 
Příspěvky: 23
Registrován: čtv 21 lis, 2019 6:27 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Trixt » pát 20 pro, 2019 10:53 pm

V oblouku ideálně 2%, maximálně 2,5%.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků