KOLEJIVO

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod HonzaM » pon 28 pro, 2020 7:37 am

mek píše:• Peco N Code 55 – výhody: nižší profil koleje vypadá více modelově.
Nevýhody: spojením dvou výhybek se dosáhne vzdáleností mezi osou dvou rovnoběžných kolejí 27 mm, Fleischmann má vzdálenost 33,6 mm. Výhybky mají menší úhel, to vede na delší zhlaví.
Milan Ferdián v tomhle vlákně v roce 2013 psal: „…hodí se jen pro velmi velké kolejiště,moduly a vyloženě je nejpoužívanější.Bohužel,čím více pracuji na III.díle,tím více zjišťuji,jak toto kolejivo je zcela nevhodné pro malé domácí kolejiště.“

Otázky:
• jaká je správná osová vzdálenost kolejí v nádraží? Je to 33,6 mm?
• jak to řešíte při použití Peco N Code 55?
• jak řešíte viditelnost přestavníků u výhybek Fleischmann?

Tohle Ferdiánovo tvrzení je hodně přehnané. Několikrát jsem měl s ním o tom spor. Pokud jde o osovou vzdálenost kolejí v nádraží, na svém kolejišti mám v nádraží vzdálenosti kolejí i 26 mm, případně 29 mm. Kolejivo PECO Code 55. Tam kde jsem chtěl vzdálenost zvětšit jsem jednoduše vložit vyrovnávací kousek koleje. To by samozřejmě u kolejiva s podložím nešlo. Viděl jsem dost domácích kolejišť v N s kolejivem PECO.
U těch 26 mm je problém s umístěním návěstidel nebo lamp mezi kolejemi, prakticky všechna vozidla zde projedou bez problému, problém jsem měl jen s čisticím vozem CMX (před úpravou způsobu upevnění čisticiho pásku) a s čisticí lokomotivou Fleischmann, všechna ostatní hnací vozidla i vozy projedou bez problému. Zhlaví pro nádraží s šesti kolejemi má délku 50 cm, pro kolejiště N ale stačí šířka 60 cm a může tak být snadno zapuštěno do skříňkové stěny, což umožní využít velkou délku. Tohle není v TT možné, o H0 nemluvě. Větší osová vzdálenost je nutná jen u dvojkolejku, pokud počítáme s provozem vozů Y.
Pozor na to, že není jednoduché kvůli většímu úhlu odbočení použít výhybky Fleschmann a spojit je s kolejivem PECO.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 29 pro, 2020 10:40 am, celkově upraveno 2
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JenikPluto » pon 28 pro, 2020 1:20 pm

mek píše:Několik začátečnických dotazů ke kolejivu N. Rozhoduji se mezi Fleischmann bez podloží a Peco N Code 55. V prvním projektu jde o malé kolejiště 150x65, v dalším rozšíření plánuji navázat delším okruhem podél celé místnosti.
Z příspěvků na tomto fóru:
• Fleischmann (dříve Roco) – výhody: pro začátečníka asi snadnější, něco lze pořídit i jako součást setu. Kusové kolejivo bude mít více spojů (což je vnímáno jako nevýhoda z hlediska poruchovosti), ale u nádražních kolejí se stejně řeší jejich nezávislost kvůli zpětné vazbě, takže tam to nebude tak významné, u trati lze použít delší kusy flexi kolejí. Nevýhody: přestavníky budou vidět, jsou elektromagnetické (takže asi míň modelové)
• Peco N Code 55 – výhody: nižší profil koleje vypadá více modelově.
Nevýhody: spojením dvou výhybek se dosáhne vzdáleností mezi osou dvou rovnoběžných kolejí 27 mm, Fleischmann má vzdálenost 33,6 mm. Výhybky mají menší úhel, to vede na delší zhlaví.
Milan Ferdián v tomhle vlákně v roce 2013 psal: „…hodí se jen pro velmi velké kolejiště,moduly a vyloženě je nejpoužívanější.Bohužel,čím více pracuji na III.díle,tím více zjišťuji,jak toto kolejivo je zcela nevhodné pro malé domácí kolejiště.“

Otázky:
• jaká je správná osová vzdálenost kolejí v nádraží? Je to 33,6 mm?
• jak to řešíte při použití Peco N Code 55?
• jak řešíte viditelnost přestavníků u výhybek Fleischmann?


A proc ne CODE 80? Ano, kolejnice je vyssi nez u CODE 55, ale FLM s podlozim je taky 2.1 mm...

Peco Streamline nabizi vyhybky s uhlem 12 nebo 8 stupnu, plus dalsi, viz.

Pro nastaveni spravne vzdalenosti mezi kolejemi ma Peco udelatko.

Pri primem spojeni dvou 12° vyhybek je stredova vzdalenost skutecne 27 mm (ted jsem to zmeril), coz v pohode staci i na umisteni navestidla. Ja jsem zhlavi udelal obe castecne do oblouku, abych je jeste vic zkratil, zkombinoval jsem Peco s obloukovymi vyhybkami Minitrix, coz bez problemu lze.

Misto prestavniku jsem pouzil serva, viditelnost jsem tim padem neresil.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod HonzaM » úte 29 pro, 2020 10:56 am

JenikPluto píše:A proc ne CODE 80? Ano, kolejnice je vyssi nez u CODE 55, ale FLM s podlozim je taky 2.1 mm...


Pri primem spojeni dvou 12° vyhybek je stredova vzdalenost skutecne 27 mm (ted jsem to zmeril), coz v pohode staci i na umisteni navestidla.

JP


Kolejnice code 55 mají stejnou výšku 2,1 mm jako u Code 80, ale mají dvě patky, ta horní je viditelná a dělá proto modelovější vzhled, tu spodní je možné použit pro spojení s kolejivem standardní výšky, je ale třeba u výhybky Fleischmann vyřešit možnost zasunutí kolejové spojky PECO. Jak je to u výhybek Minitrix nevím, v celkové výšce kolejnice problém není. U výhybek Code 55 je úhel odbočení 11° což je minimální rozdíl, rozteč kojejnic vychází na 26 mm, jak jsem psal, u běžných vozidel problém není, vadí to jen u čisticího vozu CMX a čisticí lokomotivy Fleischmann.
Naposledy upravil HonzaM dne úte 29 pro, 2020 3:26 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod HonzaM » úte 29 pro, 2020 3:24 pm

Tady jsou tři obrázky, na prvním je vidět vložený kousek koleje pro dosažení osové vzdálenosti kolejí 30 mm, na druhém je zhlaví u nějž je osová vzdálenost mezi první a druhou kolejí 28 mm, mezi druhou a třetí 26 mm a mezi třetí a čtvrtou 30 mm, nikde nejsou mezi výhybkami přidávány žádné doplňující kousky kolejí. Na třetím obrázku jsou vlaky u nástupiště při osové vzdálenosti 30 mm.
Přílohy
rozteč kolejí.jpg
Zhlaví na domácím kolejišti.jpg
vlaky ve stanici.jpg
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod jirkan » stř 30 pro, 2020 1:55 am

Já myslím, že to číslo za tím slůvkem CODE určuje výšku koleje, tedy CODE 55 je 0.55 palce, což je cca 1,4 mm. Code 80 je pak zhruba 2 mm, to u nás obvyklé 2,1 mm je CODE 83. (vše zaokrouhleno).
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod JenikPluto » stř 30 pro, 2020 12:21 pm

jirkan píše:Já myslím, že to číslo za tím slůvkem CODE určuje výšku koleje, tedy CODE 55 je 0.55 palce, což je cca 1,4 mm. Code 80 je pak zhruba 2 mm, to u nás obvyklé 2,1 mm je CODE 83. (vše zaokrouhleno).


Ano, jen o rad niz (0.055'' a 0.080'').

Ad konstrukce Peco kolejiva - viz zde (prestoze se tam tvrdi, ze v prodeji je jen CODE 55, neni to pravda, p. Litomysky prodava i CODE 80, viz). Viditelna cast je u CODE 80 2 mm (+-).

Jinak dle NEM 112 je vzdalenost mezi kolejemi v eNku 25 mm na sire trati, 28 mm ve stanici.

JP
JenikPluto
 
Příspěvky: 441
Registrován: pát 08 lis, 2013 10:19 am
Bydliště: Kladno

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod nexus » sob 27 bře, 2021 10:37 am

IMG_20210327_112154~01.jpg

Ona i ta výška kolejnic asi nebude tak zásadní. I takhle to je ve skutečnosti...
Uživatelský avatar
nexus
 
Příspěvky: 167
Registrován: čtv 29 lis, 2007 9:16 am
Bydliště: Nový Bydžov

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod jirkan » ned 28 bře, 2021 2:22 am

Jinak dle NEM 112 je vzdalenost mezi kolejemi v eNku 25 mm na sire trati, 28 mm ve stanici.

JP[/quote]

Pokud to čtu správně, tak je tam pouze napsáno, že tato vzdálenost by neměla být podkročena, tedy je to jakési doporučené minimum. V reálu to odpovídá spíš hodnotám pro starší epochy, se vzrůstající rychlostí vlaků zejména na vícekolejných úsecích bývá i v reálu osová vzdálenost kolejí daleko větší.
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » stř 13 říj, 2021 5:38 pm

Ahoj poradíte, kde nejlépe nakoupit kolejivo?
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod workous » stř 13 říj, 2021 5:53 pm

patamatix píše:Ahoj poradíte, kde nejlépe nakoupit kolejivo?

Co takhle se podívat na prodejce a udělat si průzkum? Vše najdeš zde na foru...jak poctivý prodejci, tak kde nakupovat nemáš.
viewforum.php?f=18

Jen za mne kde nakupuji...

https://www.svetnakolejich.cz
https://www.itvlaky.cz
https://www.masinky.cz/
https://ttmodelar.eu
http://www.litomysky.cz
https://www.ben-zerba.cz/

a další a další :D
Naposledy upravil workous dne stř 13 říj, 2021 7:40 pm, celkově upraveno 1
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » stř 13 říj, 2021 6:26 pm

Díky už to studuji :)
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 4:30 pm

A ještě další otázka - Kolik je minimální šířka panelu, abych mohl udělat ovál z TT kolejí, stále vymýšlím prostor pro panel a místa opravdu málo. Mohl bych sice udělat jen šoupaliště, ale rád bych alespoň jeden okruh, ale ještě nemám žádné koleje, tak to nemohu vyzkoušet.
Děkuji za info
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod Luděk » pát 15 říj, 2021 4:39 pm

Minimálně 2 x poloměr obloukového kolejiva + 46 mm.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod patamatix » pát 15 říj, 2021 4:51 pm

Ok, ale jaké poloměry se dělají nejmenší?
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: KOLEJIVO

Příspěvekod workous » pát 15 říj, 2021 5:39 pm

[quote="patamatix"]Ok, ale jaké poloměry se dělají nejmenší?[/quote

Takhle otázka nestojí, ale jaké minimální poloměry jsou sjízdné...tzn že ti lokomotivy a vagóny nebudou vyskakovat za jízdy .. :D viděl bych na R310 což se dává do startsetů. Chlapi od TT přidejte nějaká moudra :D
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků