DCC

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: DCC

Příspěvekod sidlo » stř 26 lis, 2014 3:58 pm

fulda píše:..., ale i já jsem vyprodukoval dekodér pro odpojování DCC z kolejí.


Tak této větě nerozumím ani trošku.

Je mi jedno (ve skrytém nádraží) zdali vlak zastaví modelově nebo nemodelově, sofistikovaně nebo "prasácky". Stále neznám řešení, které pošle centrále příkaz že dané vozidlo zastavilo v konkrétním úseku a centrála už mu nemá nadále posílat příkazy k jízdě.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC

Příspěvekod fulda » stř 26 lis, 2014 4:20 pm

miroslav lengyel píše:...Jen připomenu,že mám dekodéry Uhlenbrock,takže bez ABC.

... Tak to neva, použij HLU když nemáš ABC :mrgreen: :mrgreen:
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 26 lis, 2014 4:25 pm

Tak tos mi fakt pomohl,česky prosím. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod fulda » stř 26 lis, 2014 6:20 pm

sidlo píše:
fulda píše:..., ale i já jsem vyprodukoval dekodér pro odpojování DCC z kolejí.

Tak této větě nerozumím ani trošku.

Čemu na tom nerozumíš? Prostě jsem udělal dekodér, kterej odpojuje napájení z kolejí. Nevím co natom není k pochopení.

sidlo píše:Je mi jedno (ve skrytém nádraží) zdali vlak zastaví modelově nebo nemodelově, sofistikovaně nebo "prasácky". Stále neznám řešení, které pošle centrále příkaz že dané vozidlo zastavilo v konkrétním úseku a centrála už mu nemá nadále posílat příkazy k jízdě.

Myslíš aby poslala příkaz pro zastavení a nebo pro okamžité zastavení?
Lokomotiva zjednodušeně řečeno dostává příkazy jenom o změnách a dokud se nic mezmění, tak dělá to, co bylo v posledním příkazu.
Nejjednodušší případ jak to udělat je třeba generátor brzdícího signálu.
Nebo se daj použít kombinace sledování polohy mašinky a nebo třeba identifikace mašinky na RailCom a posílání příkazů pro zastavení. Možností je víc.

miroslav lengyel píše:Tak tos mi fakt pomohl,česky prosím. :wink:

Nemohu za to, že se nevzděláváš: TADY
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod Jirka A. » stř 26 lis, 2014 6:49 pm

Tak já začnu od začátku, kolejiště jsem začal stavět v roce 2002 analogově. V roce 2012 přechod na DCC.
Zastavování ve skryté části bylo řešeno poslední úsek bez proudu, poté řešeno pomocí ABC, bohužel mám krátké úseky na zastavení tento systém mě ne vyhovuje. Moje potřeba je zastavit spolehlivě na přesném místě +/- 5 cm. Proto byla moje myšlenka zastavovat na tvrdo.
Jestli je jiní spolehlivý způsob zastavení tak se nechám rád poradit.
TT - DCC, ČD
Uživatelský avatar
Jirka A.
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 28 led, 2009 8:25 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 26 lis, 2014 7:14 pm

No jasně Jindro,já nemám nic jiného na práci než pročítat x stránek,abych se dočetl co je to HLU.Vím,že jsem o tom někde četl,ale už nevím kde a co to znamená.Jinak já se nepídím po hromadě elektronických udělátek,abych dosáhl toho,že vlak v určitém místě zastaví a už vůbec nepotřebuji,aby to ve SN bylo modelové.Že existuje systém Lissy od Uhlenbrocku a spousta dalších vím taky,ale tohle nechci,to budu radši jezdit na ruku a k tomu mi stačí fotobrány,které mám již ve 2 SN a zároveň mi signalizují obsazení kolejí.Mně jde v tuto chvíli o to,zda existuje jednoduché udělátko,pomocí kterého vlak ve SN zastaví.Píšeš o brzdících generátorech,o kterých se jiní vyjadřují v tom smyslu,že stojí za prd.Navíc se dá použít údajně pouze jednosměrně,takže čert,aby se v tom vyznal.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod fulda » stř 26 lis, 2014 7:22 pm

Jirka A. píše:Tak já začnu od začátku, kolejiště jsem začal stavět v roce 2002 analogově. V roce 2012 přechod na DCC.
Zastavování ve skryté části bylo řešeno poslední úsek bez proudu, poté řešeno pomocí ABC, bohužel mám krátké úseky na zastavení tento systém mě ne vyhovuje. Moje potřeba je zastavit spolehlivě na přesném místě +/- 5 cm. Proto byla moje myšlenka zastavovat na tvrdo.
Jestli je jiní spolehlivý způsob zastavení tak se nechám rád poradit.

A pokud si pro ABC nastavíš konstantní vzdálenost a nastavíš si jí krátkou?
Jinak brzdový generátor zastavuje "na fleku"
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod sidlo » stř 26 lis, 2014 8:16 pm

fulda píše:Lokomotiva zjednodušeně řečeno dostává příkazy jenom o změnách...


Mám to rozumět tak, že centrála vyšle každý příkaz jenom jednou a už ho neopakuje?
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC

Příspěvekod Jirka A. » stř 26 lis, 2014 9:40 pm

Pro fuldu
Jak už jsem napsal kolejiště bylo původně analogové, poslední úsek v skr.nádraží byl bez proudu, délka ca 25cm, tento úsek jsem zapojil na modul ABC. Aby model včas zastavil musím CV4 na co nejnižší hodnotu,
v tomto případě mě konstatní dráha nepomůže. Problém je, že při tomto nastavení nestíhá dekodér při zastavování v odkryté části přehrát příslušné zvuky. Kdybych zapojil celou kolej na ABC tak mám zas problém,
že nemám všechny ve stejných délkách. Zkusím prostudovat ten brzdový generátor, ale mám dojem že ho zde
na df někdo nedoporučoval.
TT - DCC, ČD
Uživatelský avatar
Jirka A.
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 28 led, 2009 8:25 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: DCC

Příspěvekod Jirka_US » čtv 27 lis, 2014 5:32 am

fulda píše:
miroslav lengyel píše:...Jen připomenu,že mám dekodéry Uhlenbrock,takže bez ABC.

... Tak to neva, použij HLU když nemáš ABC :mrgreen: :mrgreen:

to ML:
HLU (od Zimo) podobne jako ABC system na ovladani rychlosti loko. Pro tebe bohuzel nepouzitelne neb se to tyka Zimo dekoderu + Zimo systemu. ABC alespon podporuje Zimo, Lenz, ESU.

sidlo píše:
fulda píše:..., ale i já jsem vyprodukoval dekodér pro odpojování DCC z kolejí.


Tak této větě nerozumím ani trošku.

Je mi jedno (ve skrytém nádraží) zdali vlak zastaví modelově nebo nemodelově, sofistikovaně nebo "prasácky". Stále neznám řešení, které pošle centrále příkaz že dané vozidlo zastavilo v konkrétním úseku a centrála už mu nemá nadále posílat příkazy k jízdě.

Jedno z mala reseni je kombinace JMRI a funkce zastaveni pomoci konstatni vzdalenosti pri vyslani rychlosti "0" z centraly do dekoderu, podporuji to dekodery ESU, Lenz, Zimo. Nezamenovat za ABC, HLU, neni treba zadny modul, diody, preruseni kolejnice, dekoder na odpojeni DCC z napajeni atd. jen detektor (deteketor obsazeni, optozavora pripojena na vstup koderu atd.) cela loko odkud se pocita brzdna vzdalenost.
Jirka
Jirka_US
 
Příspěvky: 1155
Registrován: sob 08 kvě, 2010 5:56 am

Re: DCC

Příspěvekod fulda » čtv 27 lis, 2014 8:00 am

sidlo píše:
fulda píše:Lokomotiva zjednodušeně řečeno dostává příkazy jenom o změnách...

Mám to rozumět tak, že centrála vyšle každý příkaz jenom jednou a už ho neopakuje?

Ne, to je právě to "zjednodušeně řečeno", ale na druhou stranu tomu můžeš rozumět tak, že pokud centrála neposílá informace pro konkrétní lokomotivu, tak to neznamená, že lokomotiva nejede, ona si v klidu jede podle posledního zaznamenaného příkazu dál.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod fulda » čtv 27 lis, 2014 8:05 am

Jirka A. píše:Jak už jsem napsal kolejiště bylo původně analogové, poslední úsek v skr.nádraží byl bez proudu, délka ca 25cm, tento úsek jsem zapojil na modul ABC. Aby model včas zastavil musím CV4 na co nejnižší hodnotu,
v tomto případě mě konstatní dráha nepomůže. Problém je, že při tomto nastavení nestíhá dekodér při zastavování v odkryté části přehrát příslušné zvuky. Kdybych zapojil celou kolej na ABC tak mám zas problém,
že nemám všechny ve stejných délkách.
Nevím co tvé dekodéry, ale moje pokud nastavím konstantní brzdnou dráhu na 5cm, tak prostě zastavují na délce 5cm. Ale nemám zvukáče, takže nevím co to udělá se zvukem. na SUSI rozhraní to prostě pošle téměř skokovou změnu rychlosti.
Jirka A. píše: Zkusím prostudovat ten brzdový generátor, ale mám dojem že ho zde na df někdo nedoporučoval.
Občas je tu někdo vytáhne.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 27 lis, 2014 9:03 am

viewtopic.php?f=7&t=8199 Co se týče HLU,tak už jsem v obraze,jasně že je mi to k prdu,pokud používám dekodéry Uhlenbrock.Jindro a jak to děláš,že Ti každá mašina zastaví na 5ti cm?Dle mých zkušeností záleží na momentální rychlosti,tedy pokud pokud možno,mám nastavenu max.rychlost tak,abych po sjetí z výkonu zastavil v určitém úseku.Je to ovšem odvislé podle typu mašiny.Se zvukem je to o to zábavnější,že pokud změníš brzdící dráhu,tak musíš přenastavit x dalších CV,aby to smysluplně fugovalo.Pochopitelně ve SN,to řešit nemusím,protože mohu zvuk do tunelu plynule ztišit,takže pokud vlak zastaví na fleku,tak se nic se zvukem neděje.Potíž je pak při zastavení ve stanici,kde se musí zpomalovat postupně,jinak mašina kvikne a stojí na fleku.Jinak ovládání jízdy vlaku,včetně brzdících generátorů jsme řešili v uvedeném odkazu. Nevím,proč mi ten můj debilní tablet vloží odkaz vždy na začátek příspěvku,ale snad to nevadí. :D
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod D » čtv 27 lis, 2014 9:30 am

Jirka A.
> Zkusím prostudovat ten brzdový generátor, ale mám dojem že ho zde na df někdo nedoporučoval.
Brzdný generátor ti hlavně s přesným zastavením nepomůže.

Jde o úsekovou metodu zastavení. Pod celým vlakem (to je důležité!), včetně nejdelší zábrzdné vzdálenosti před ním, se vymění DCC signál za brzdný (generátor vysílá jiný DCC signál s jediným příkazem k zastavení). A vlak zastaví podle svých brzdných křivek. Z velké rychlosti na větší vzdálenost, z menší na kratší.
Na téměř přesné zastavení by to fungovalo, pokud bys měl brzdné křivky na nule (vlastně stejně, jako u fyzicky odpojeného úseku). Pak se můžeš bavit vymýšlením nejlépe automatizovaného řešení, které zamezí spuštění generátoru ve chvíli, kdy je vlak na rozhraní úseků s generátorem a mimo něj. Bez toho hrozí, že si přes kola vagónů a drobné sběrné plíšky lokomotiv budeš posílat dva různé 3A signály DCC proti sobě.

--

Myslím, že Radkova zkušenost s odpojovanými úseky v DCC provozu vydá za všechny teorie.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 27 lis, 2014 9:46 am

No a je to. :D Ono se ne nadarmo říká,že nejlepší řešení jsou ta nejjednodušší. :D Vzhledem k tomu,že tam budou i přerušené koleje,tak se dá rovnou udělat jednoduchá signalizace obsazení koleje. :wink:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků