DCC

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: DCC

Příspěvekod BohousP » ned 13 led, 2019 11:47 am

Radoslav814 píše:Ahoj
Tak dnes jsem dostal skvělí nápad.
Vytrhal jsem staré U kolejivo...

Skvělý nápad. A jak to souvisí s DCC?
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC

Příspěvekod Radoslav814 » ned 13 led, 2019 11:51 am

Jen sem chtěl napsat jak to tu už říkaly že mám staré kolejivo na digital tak se je chtěl potěšit že zdravý rozum vyhrál.

A když digital tak nové kolejivo otázka je jak sem psal které
použít.
Radoslav814
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 30 pro, 2018 5:58 pm

Re: DCC

Příspěvekod JanoW » ned 13 led, 2019 12:24 pm

Vymazané. Poznámka sa týkala pravopisu a s ohľadom na ďalšie príspevky nie je aktuálna. Sorry.
Naposledy upravil JanoW dne ned 13 led, 2019 3:00 pm, celkově upraveno 1
JanoW
 
Příspěvky: 69
Registrován: sob 22 bře, 2014 9:19 pm
Bydliště: Modra

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » ned 13 led, 2019 1:16 pm

Ty voe. :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod Radoslav814 » ned 13 led, 2019 1:23 pm

Mám poruchu dyslexie. A špatne psaní YI.
Tak mi to promiňte. Já se snažil.
Můžu se učit jak chci IY a stejně ho dam špatně. 
Tak smát se je nejlepší když někdo neumí ale já chci a stejně špatně.
Radoslav814
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 30 pro, 2018 5:58 pm

Re: DCC

Příspěvekod Miloš_P » ned 13 led, 2019 1:49 pm

To je dobře, že to víme. Myslím, že tady se ti nikdo kvůli tomu smát nebude.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC

Příspěvekod BohousP » ned 13 led, 2019 2:52 pm

Omlouvám se.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: DCC

Příspěvekod Radoslav814 » ned 13 led, 2019 4:42 pm

Děkuji za pochopení :(

A za vaše rady ohledně DCC. Pomohlo mi to a hlavně mi došlo že to nejde moc spolu digital a staré U kolejivo.
Radoslav814
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 30 pro, 2018 5:58 pm

Re: DCC

Příspěvekod sidlo » ned 13 led, 2019 9:03 pm

Digitál funguje stejně na U kolejivu jako na flexi.
Jde o to, že když už někdo utratí peníze za digitál, tak by taky mohl utratit peníze za spolehlivější koleje.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC

Příspěvekod systrue » pát 18 led, 2019 12:54 pm

Zdravim.
Zajtra si mienim zaobstarat startovaci set roco s bielou z21, ale nez si to kupim, rad by som este nejake info. Fulda mi tu pisal, ze sa da pouzit kocka 10764 ako dalsi zosilovac, samozrejme za specifickych podmienok. Pisal o nejakom drate, ale velmi som tomu nerozumel. Navstivil som aj jeho stranku, kde to popisuje, ale tiez som z toho nebol mudry. Kocku 10764 s MM som uz z bazaru kupil a aj k tomu nejaky drat, pricom predavajuci tvrdil, ze to bude fungovat. Nerad by som to riesil formou pos-omyl, pretoze prave omyl byva dost drahy. Popisem, ako som to pochopil a vy ma pls opravte.Teoreticky mam z21 rozbehanu. Chcem pripojit kocku 10764. Pouzijem k tomu sluchatkovy telefonny drat, kde na jednej strane je RJ11 a na druhej strane RJ12. Zapojenie na kabli, ktory mam je: 1-1,2-3,3-4,4-6. Jednu stranu strcim do centraly, do portu b-bus a druhy do kocky do portu master. Je to tak spravne?
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: DCC

Příspěvekod fulda » pát 18 led, 2019 1:56 pm

Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod systrue » pát 18 led, 2019 2:53 pm

Dik Fuldo.
Takze 1-1,2-2,4-6.
systrue
 
Příspěvky: 22
Registrován: pon 10 pro, 2018 12:09 pm
Bydliště: Modra

Re: DCC

Příspěvekod zirecek » úte 29 led, 2019 8:12 pm

Zdravím zkušenější kolegy

Jsem začátečník DCC modelář v měřítku TT. Mám CNC vyfrézované domácí minimoduly dvoukolejky, začínám s pokládkou kolejiva včetně kabeláže pro DCC.
Kolejiště je vidět na obrázku dole včetně kót pro představu rozměrů. Jedná se o dvoukolejku s vratnými smyčkami. Mám klasickou centrálu ROCO 10764 s jednou MM. Na kolejišti bude v provozu cca 11 výhybek a 1 angličák. V provozu předpokládám cca 3-5 souprav či jen sólo lokomotiv: při současné jízdě max. 2 soupravy/loko, zbylé soupravy/loko budou stát. Možná se reálně bude jednat nakonec celkem jen o 4 loko/soupravy.

Postupně vstřebávám návody papírové, webové, youtube videa a to se mísí s mými dřívějšími analogovými zkušenostmi s "modelařením" s BTTB.
Budu rád za názory, odpovědi:
1) Utáhne to vše ROCO 10764 s MM?
2) Předpokládám, že při užití ROCO 10764 není problém osadit vratné smyčky moduly LENZ LK200 (2 ks pro 2 smyčky), kdy se to nebude hádat, neboť nemá proč. Ty už mám, takže je chci využít.
3) Má aktuální představa je ovládání výhybek pomocí MP5 přes Kuehn WD 10. Ještě nemám koupeno. Bude aktuální až v průběhu roku, neboť zatím zprovozňuji minimoduly bez výhybek, které mne ještě nějakou dobu zabaví, jak z hlediska práce, tak z hlediska prvních jízd "po ovále".
5) Jelikož jsem ROCO 10764 kupoval už hodně dávno, vidím nyní jiné centrály a další možnosti DCC, což mne vede k zásadní otázce, proč vlastně píšu tento příspěvek:
Jak ovládat výhybky? Přes jednu MM si dokážu představit ovládat 4 lokomotivy/soupravy, při současné jízdě maximálně 2. Ale už si nedovedu představit ovládat výhybky, přestože necelá polovina výhybek bude zapojena do dvojice, čímž se sníží počet ovládaných jednotek. Prosím o radu, jak výhledově uvažovat. Směřovat to na Z21 a na ovládání PC/tablet/mobil? To už je pro mne vyšší dívčí. Narůstá hodně možností, kde se začínám ztrácet, protože jsem stále u mé prvotní myšlenky - jsem spíše hračičkář a chci sedět na koberci a dívat se jen, jak jezdí těch pár vláčků, kochat se, ale nepotit se, že nepřehodím výhybku nebo že hrozí srážka souprav. Nemám v plánu žádné rozšiřování minimoulů, žádné brzdové moduly, zpětná hlášení, automatizace jízd, žádná návěstidla, nic takového nyní neplánuji. Chci si jen hrát a jezdit po kolejích - ovládat vlaky a výhybky. Pro tuto prvotní myšlenku se mi ovládání přes PC či tablet líbí, ale nevím, jestli to není zbytečně s kanónem na vrabce. Nebráním se ani jinému jednoduchému postupu, tzn. MM na jízdu a něco jiného na výhybky. Zvažoval jsem i mechanické ovládání výhybek, ale odradila mne složitost realizace táhel, lanek, přepínání srdcovek. Co navrhujete, jaké jsou Vaše zkušenosti? : - )

Kolejiště - minimoduly, kde hnědá je osa kolejiva:
Obrázek
zirecek
 
Příspěvky: 16
Registrován: sob 18 úno, 2012 8:06 pm

Re: DCC

Příspěvekod D » úte 29 led, 2019 10:11 pm

zirecek:
Nevidím 11 výhybek a 1 angličák. Bude tam asi navíc vložený nějaký modul s nádražím.

  1. Roco 10764 s MM vše utáhne, vyzkoušeli jsme pět současně jedoucích lokomotiv (bez zvuků a osvětlených vagónů).
  2. Modul vratné smyčky se připojuje k rozvodu ke kolejím, na centrále nezáleží. Bude fungovat.
  3. Proč ne. Dekodér Kuehn WD 10 umožňuje externí napájení přestavníků, takže můžeš odlehčit centrále z napájení DCC, ale pak musíš k dekodérům přivést další napájení.
  4. :-)
  5. Jde o variabilitu. Očekáváš své moduly postavené v jedné konfiguraci nebo jim budeš zásadně měnit pořadí?
    1. Pro ovládání stanice mám dobrou zkušenost s tímto TCO, zapojí se do Roco 10764 nebo Roco z21 místo druhé myši. Ale musíš si k tomu dodělat panel a zapojit přepínače/tlačítka s diodami podle rozvržení svého kolejiště. Nebo použij jednodušší TCO bez obvyklého kolejového plánku na pultíku.
    2. Za zhruba 2500 Kč se dá sehnat centrála Roco z21 start a Wi-Fi s aktivací. Pak můžeš ovládat výhybky nebo celé cesty pomocí tabletu. Vyzkoušel jsem a vrátil se k mechanickým přepínačům. Výhodou pro tebe v případě tabletu může být možnost zvolit si z více uložených layoutů podle aktuální dispozice postavených modulů.
    3. Výše uvedenou sestavu centrály můžeš pomocí LAN/WLAN připojit i k počítači. Nemám s tím moc zkušeností. Ale počítačového řízení využívají hlavně modeláři, kteří chtějí z počítače řídit vše, tedy i automaticky vlaky. Na to je třeba ještě rozsekat kolejiště na úseky, zapojit je přes moduly zpětného hlášení a ty pak sběrnicí propojit s centrálou.
Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1355
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: DCC

Příspěvekod sidlo » stř 30 led, 2019 6:03 am

zirecek píše:5) Jak ovládat výhybky?

např. tady https://sites.google.com/site/sidloweb/jmri/09-panel-editor a číst pouze do kapitoly 4.

D píše:5. C. Nemám s tím moc zkušeností. Ale počítačového řízení využívají hlavně modeláři, kteří chtějí z počítače řídit vše, tedy i automaticky vlaky.

To není pravda. Počítačové řízení začnou používat modeláři kteří zjistí že na skutečné modelování ovládání stanice a jeho zabzař už jednoduché dekodéry nestačí a je třeba použít programovatelnou logiku bez omezení. A nejlevnější systém s neomezenými možnostmi je právě počítač.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3590
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků