DCC

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: DCC

Příspěvekod belgarat » stř 06 čer, 2018 7:54 pm

TT ep. IVa-b; analog + NanoX, DR5000. Pseudoprogramator, pindac nesmyslu
http://modelwiki.klfree.net
belgarat
 
Příspěvky: 2367
Registrován: čtv 27 pro, 2012 9:36 pm
Bydliště: Hřebeč u Kladna

Re: DCC

Příspěvekod Miloš_P » stř 06 čer, 2018 11:40 pm

Tady je to srozumitelbě popsáno.
http://lokopin.wz.cz/digital/maping.htm
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: DCC

Příspěvekod Lukas130 » čtv 07 čer, 2018 6:12 am

sidlo píše:1) má ta lokomotiva zvlášť napájené osvětlení pro reflektor a návěstní světla? (pokud ne, tak všechny pokusy jsou ztráta času)
2) jaký je tam použit dekodér? (dekodérů je hodně a každý je jiný)


Děkuji za podnět k zamyšlení:
1) asi právě nemá... jinými slovy, nikde jsem se nedočetl, že by vypínatelný reflektor měla... Tohle mě vůbec nenapadlo.
2) Zimo MX618N18


To: belgarat
Díky za odkaz, já to četl už kdysi hodně dávno na škole na lekcích informatiky ale jak říkám... to už je několik dekád zpět.

to: Milos_P
Souhlasím, úvod je srozumitelný. Tabulka v sekci mapování už ale vůbec nevím co znamená.
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: DCC

Příspěvekod Sandy » čtv 07 čer, 2018 7:03 am

Že prej je digitál jednodušší než analog. Prdlajs! Furt se člověk musí učit. To je samej bit a byte, funkce a funkční tlačítko, IO a Arduino a jiný abstraktní pojmy. Joo, zlatej analog, tam stačilo znát Ohmův zákon a bylo vystaráno.... :roll:

P.S. to Lukas130:
Tu podivnou tabulku s červenou hlavičkou Výstupy si můžeš procvičit o pár odstavců níže, pod řádkem "... a takhle v DecoderPro3 JMRI."
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 07 čer, 2018 8:06 am

Jakou mašinu přesně máš?Na stránkách výrobce se píše,že má lokomotiva jak posunovací režim osvětlení,tak se dá vypnout osvětlení při jízdě směrem k vozům.Nevím jak to má vyřešené Kuehn,ale bývá to funkčními klávesami již z výroby.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod Morris Zapp » čtv 07 čer, 2018 11:18 am

Lukas130 píše:Je to možná blbá otázka, existují návody, pár jsem si přečetl.. někdy i třikrát.. a u mě končí u slova "bit" co nevím co je a přepočtem na dvojkovou soustavu která mi nedává žádný smysl...
Jj: lidé se dělí do 10 skupin: na ty, kteří rozumějí binární soustavě, a na ty, co ne :wink:
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: DCC

Příspěvekod Michal Šuhajda » čtv 07 čer, 2018 12:25 pm

Morris Zapp píše:
Lukas130 píše:Je to možná blbá otázka, existují návody, pár jsem si přečetl.. někdy i třikrát.. a u mě končí u slova "bit" co nevím co je a přepočtem na dvojkovou soustavu která mi nedává žádný smysl...
Jj: lidé se dělí do 10 skupin: na ty, kteří rozumějí binární soustavě, a na ty, co ne :wink:

Pěkný “ oborový” vtip, akorát se při vyprávění ztrácí pointa :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2379
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: DCC

Příspěvekod Lukas130 » čtv 07 čer, 2018 3:28 pm

miroslav lengyel píše:Jakou mašinu přesně máš?Na stránkách výrobce se píše,že má lokomotiva jak posunovací režim osvětlení,tak se dá vypnout osvětlení při jízdě směrem k vozům.Nevím jak to má vyřešené Kuehn,ale bývá to funkčními klávesami již z výroby.


Tuto: Kuehn 32930
http://www.svetnakolejich.cz/KUEHN-32930-TT-ELEKTRICKA-LOK-BR-371-CD-d2437.htm
Já právě očekával že klávesou 3 bude už výroby nastaven posun, ale nebyl. Proto jsem si začal hrát. Z výroby funguje jen 1 a 2 (vypínaní návěstních světel buď u druhého nebo u prvního stanoviště)

Jinak, já doufám, že se z těch 10ti skupin posunu se srozuměním binární soustavy z nuly na jedničku :wink: Po pátém přečtení stránek co sem dával Miloš mi došlo, že CV zadám dekadicky tak aby mi na některém z osmi výstupů dal jedničku a některém nulu, přičemž třeba třetí bit má dekadickou hodnotu 4 (binárně 100)... takže, jestli jsem to dobře pochopil, nastavením CV37 = 4 jsem udělal to, že při zapnutí F3 na myši, je třetí bit zapnutý (1) a všechny ostatní jsou vypnuté... Tak, třetí bit zapnutý znamená že jsem na dekodéru sepnul vývod tři... a teď otázka, co jsem to vlastně sepnul?
Lukas130
 
Příspěvky: 25
Registrován: stř 25 led, 2017 9:56 am
Bydliště: Teplice v Čechách

Re: DCC

Příspěvekod MiG » čtv 07 čer, 2018 3:41 pm

Na některých dekodérech bývá z výroby aktivace/deaktivace posunového režimu funkcí 4.
MiG
 
Příspěvky: 1106
Registrován: sob 14 úno, 2015 11:55 pm

Re: DCC

Příspěvekod jipol57 » čtv 07 čer, 2018 4:23 pm

Lukas130 píše:Po pátém přečtení stránek co sem dával Miloš mi došlo, že CV zadám dekadicky tak aby mi na některém z osmi výstupů dal jedničku a některém nulu, přičemž třeba třetí bit má dekadickou hodnotu 4 (binárně 100)... takže, jestli jsem to dobře pochopil, nastavením CV37 = 4 jsem udělal to, že při zapnutí F3 na myši, je třetí bit zapnutý (1) a všechny ostatní jsou vypnuté... Tak, třetí bit zapnutý znamená že jsem na dekodéru sepnul vývod tři... a teď otázka, co jsem to vlastně sepnul?

Tak jsi to pochopil celkem správně. Vyzkoušej si ke kterému výstupu je která ledka připojená a to tak, že si vyzkoušíš všechno. Zadávej si postupně CV37, 1 , potom 2 - 4 - 8 - 16 - 32 - 64 - 128. a zkoušej co se na to tlačítko F3 rozsvítí. Tak poznáš jak to mají zapojené. To ale platí, pokud je CV 61,97. Jinak se ty bity trochu posouvají. Najdi si manuál od ZIMO dekodérů. Potuluje se jich po netu hodně a v češtině. A ty bity se dají sčítat. To znamená, když by ti na 1 svítily přední bílé, na 2 zadní bílé, Tak zadáš 3 a bude ti svítit předek a zadek bílými, jak jsi to chtěl.

Ale např. u ROCO mašin bývají z výroby zapojené jen na A-výstup přední bílé s reflektorem + zadní červené, a na B-výstupu obráceně. Nastaveno je jen CV 33,1 a CV 34 ,2. A to je vše. A kdybys chtěl posun, tak to musíš přepojovat. Já si dělám IV. epochu, kde se jezdilo při posunu jen s jedním bílým, a na to je hodně přepojování.
jipol57
 
Příspěvky: 1174
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: DCC

Příspěvekod Darrick » sob 01 zář, 2018 7:46 pm

Měl bych dotaz, proč digitální sety potřebují ovladač? člověk by řekl že v dnešní době kdy si nastartujete auto pomocí telefonu, otevřete bránu k baráku, otevřete i dveře od bytu a nebo ovládáte Dron. Je nějaká možnost dát elektroniku do vláčku stáhnout app a ovládat kolejiště a vlaky pomocí smartfone (někde jsem našel hybrid ovladač)? určitě je třeba centrála pokud nějaká existuje můžete dát odkaz? Také jaká elektronika je asi nejlepší do vláčků o velikosti TT pravděpodobně s minimem místa uvnitř.
To co vlastně chci je z Analogu časem udělat digitál ovládaný pomocí smartfone, nejlepe s funkcí kdy vlaky by komunikovali mezi sebou a věděli o vzájemné poloze na trati (určitě tohle řešit nejde s GPS jelikož není tak citlivá).
Darrick
 
Příspěvky: 1
Registrován: sob 01 zář, 2018 6:40 pm

Re: DCC

Příspěvekod Morris Zapp » sob 01 zář, 2018 8:17 pm

Ovládat DCC smartfounem samozřejmě lze - a ti, co to tak dělají, určitě brzy napíšou jak. Já bych se jenom zeptal: co třeba televize? Tu ovládáš jak? Taky smartfounem? Na některé úlohy jsou prostě vhodnější jednoúčelová zařízení, než ta univerzální.
TT, moduly, epocha III/IV
Uživatelský avatar
Morris Zapp
 
Příspěvky: 836
Registrován: ned 04 dub, 2010 3:06 pm

Re: DCC

Příspěvekod fulda » sob 01 zář, 2018 8:43 pm

Darrick píše:Měl bych dotaz, proč digitální sety potřebují ovladač?
Většina současných setů považuje telefon za celkem dobrý ovladač.
Ovladače typu multimaus se dávají do setů jen proto, že je mají někteří (třeba já) raději než telefon, ale základní sety jsou dnes presentovány s telefonem/tabletem.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod HonzaM » sob 01 zář, 2018 10:13 pm

Darrick píše:Měl bych dotaz, proč digitální sety potřebují ovladač? člověk by řekl že v dnešní době kdy si nastartujete auto pomocí telefonu, otevřete bránu k baráku, otevřete i dveře od bytu a nebo ovládáte Dron. Je nějaká možnost dát elektroniku do vláčku stáhnout app a ovládat kolejiště a vlaky pomocí smartfone (někde jsem našel hybrid ovladač)? určitě je třeba centrála pokud nějaká existuje můžete dát odkaz? Také jaká elektronika je asi nejlepší do vláčků o velikosti TT pravděpodobně s minimem místa uvnitř.
To co vlastně chci je z Analogu časem udělat digitál ovládaný pomocí smartfone, nejlepe s funkcí kdy vlaky by komunikovali mezi sebou a věděli o vzájemné poloze na trati (určitě tohle řešit nejde s GPS jelikož není tak citlivá).

Můžeš koupit centrálu (proč mluvit o “setu”) kterou můžeš rovnou ovládat mobilem nebo tabletem a žádný ovladač nepotřebuješ, neplatí to samozřejmě o jakékoli centrále, stejně jako na každé auto můžeš odemknout a nastartovat mobilem. Sice mi moje centrála tohle umožňuje, nikdy ale k ovládání vlaků ani dalšího přísluženství mobil nepoužívám, je to nepohodlné. Je mnohem praktičtější mít v ruce ovladač s knoflíkem, než šoupat prstem po displeji. Měl by sis to u někoho vyzkoušet a porovnat oba způsoby. Do mašin potřebuješ dekodér, není problém ho instalovat i do modelů menších měřítek než TT. Zjišťování polohy vlaku se dělá pomocí detekce obsazení a je to funkce kolejiště, ne mašiny. O vzájemnou komunikaci mezi vlaky se pak múže starat počitač.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: DCC

Příspěvekod Trixt » sob 01 zář, 2018 10:38 pm

Já Darricka ale chápu. I já jsem chtěl své kolejiště v měřítku TT ovládat digitálně a protože to pro mě byla velká neznáma, hodně jsem zvažoval jakým způsobem do tohoto vlaku nastoupit. Nakonec jsem se rozhodl pro DR5000. Momentálně využívám k ovládání aplikaci Z21 na mobilním telefonu a funguje to skvěle, alespoň dle mě. Podstatou bylo, že mně centrála se všemi možnostmi včetně připojení mobilu přes WiFi přišla na 3400,- Kč a i kdyby to nebylo správné rozhodnutí, zdálo se mi, že riziko je přijatelné. U centrál typu LENZ a ROCO se mi zdála počáteční investice, která by mi umožňovala připojení k PC či mobilu, docela dost vysoká. Je možné, že by ovladač typu MM byl příjemnější než mobil, ale musel bych investovat do jeho nákupu, což se mi nechtělo. Třeba na to časem dojde. Ale každý si rozhodnutí o tom, do čeho půjde, musí udělat sám.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků