DCC

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: DCC

Příspěvekod BohousP » ned 11 kvě, 2014 12:38 pm

Pánové, už se to zde na fóru rozebíralo několikrát. Použitím tenkého vodiče ušetříte pár korun (možná 3 Kč/m délky), ale zaděláváte si na problémy. Samozřejmě, pro ovál 1,5 x 0,8 m s jednou mašinkou stačí i 0,5 mm2. Ale trvrzení, že 1,5 mm2 zvládne 20A bych skutečně bral s rezervou. Slušné a s rezervou počítající optimum je 3 - 5 A/mm2.
Za vláčky utrácíme těžké tisíce a pak kvůli úspoře 100 Kč na drátech necháte shořet celé kolejiště. A k tomu odkazu - ne vše, co najdete na webu je zrovna pravda. Toto fórum je toho neklamným důkazem.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Chystám se začít s DCC

Příspěvekod fulda » ned 11 kvě, 2014 12:43 pm

miroslav lengyel píše:
sidlo píše:Jo, chci začít pomalu, takže první krok pouze rozjet lokomotivu.
Start set Roco mi dnes v obchodě také nabídli, ale co dělat se soupravou a kolejemi, které se nehodí do mého záměru.

Tak se porozhlédni okolo,zda někdo nenabízí třeba něco takového:
http://inzerce.modelbazar.cz/inzeraty-notysek.php
Pokud budeš potřebovat trafo,tak pořídíš třeba zde:
http://www.bazarmodelovezeleznice.cz/ba ... 6V-AC-52-W

Adaptéry pro notebooky jsou také fajn:
http://www.gme.cz/napajeci-zdroj-mean-w ... j-p751-314
(nemluvím o smetištích, kde jsou zadarmo)
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod Myšpulín » ned 11 kvě, 2014 12:54 pm

Když už tu byla vytržena moje citace z jednoho příspěvku, pak jen ve stručnosti doplním ten zbytek, tj. používat větší průřezy, protože zákony páně Ohma platí neustále a ovlivňují nejen maximální proud, ale taktéž úbytky napětí a oteplení vodičů a konektorů. Prostě alespoň základní znalost elektrotechniky je při stavbě kolejiště nutností a používat limitní hodnoty není vhodné.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: DCC

Příspěvekod BohousP » ned 11 kvě, 2014 1:03 pm

Tak, tak. Neber to osobně, já reagoval na citát ve Zdenově příspěvku :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Centrála dodává až 3 A a průřez vodiče

Příspěvekod mpinta » ned 11 kvě, 2014 1:15 pm

Kdo se chce hrabat v elektrice, a to musí každý modelář, nejezdící na klíček, musí si najít a prostudovat aspoň základy. Nebo přizvat někoho, kdo to ovládá lépe. Rozhodně ne ale dobráky, kteří doporučí:
Myšpulín píše:Jak jsem psal, 0,5-ka by měla vydržet nějakách 8 až 10A.
To by měl admin smazat !!! Je to velice ohrožující rada. Správné hodnoty lze nalézt na webu, třeba i u mne http://lokopin.wz.cz/body.php/ruzne/mod_rych.htm
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: DCC

Příspěvekod Myšpulín » ned 11 kvě, 2014 2:56 pm

Ano, prosím admina, aby vymazal všechny mé citace z příspěvků ostatních ohledně proudové zátěže vodičů. Původní příspěvek jsem smazal, protože i odkaz, na který odkazoval, byl odstraněn z Webu a bez něj je další citace zavádějící.

Edit moderátor : diskuzní příspěvky upraveny ve smyslu posledních vyjádření
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: DCC

Příspěvekod Jirka A. » úte 25 lis, 2014 6:50 pm

Pánové je velký průšvih když budu ve skrytém nádraží dojíždět na kolej bez proudu?
Používám zvukové dekodéry Zimo.
TT - DCC, ČD
Uživatelský avatar
Jirka A.
 
Příspěvky: 23
Registrován: stř 28 led, 2009 8:25 pm
Bydliště: Litoměřice

Re: DCC

Příspěvekod sidlo » úte 25 lis, 2014 9:00 pm

Jirka A. píše:Pánové je velký průšvih když budu ve skrytém nádraží dojíždět na kolej bez proudu?


Já to tak plánuji také. Mám problém pouze s tím, že se nesmí zapomenout vyslat příkaz zastavit lokomotivě která zastaví v izolovaném úseku.
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 26 lis, 2014 6:40 am

No svého času se to zde diskutovalo a výsledek byl takový nijaký.Někdo tvrdil,že pokud budeš dlouhodobě zastavovat v izolovaném úseku tzv.natvrdo,tak do dekodéru škodí.Byla taky varianta,že pokud již předtím mašina dostane příkaz zastavit a vlastně jen dojíždí,tak to tolik nevadí.Můj čistě laický názor je,že to ničemu nevadí,protože mi mašiny zastavili x krát po ztrátě napájení a vše funguje vesele dál. :D Jsem sám žádostiv na fundované odpovědi,protože vzhledem ke změnám v plánu budu rovněž potřebovat automaticky ve SN.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: DCC

Příspěvekod Radek Strnad » stř 26 lis, 2014 7:40 am

Fundovaně ti můžu odpovědět, že v SN zastavuju natvrdo od roku 2004, co mám DCC ovládání lokomotiv a nic se neděje. U některých mašin mám ještě staré dekodéry Lenz LE520 a stále fungují. V podstatě takové zastavení je to samé, co ztráta napětí kdekoliv jinde na kolejišti a k takovým ztrátám dochází zcela běžně. Dekodéry používám Lenz Gold mini, Silber mini, PluX12, Kuehn N025,045 a zvukové ZIMO MX648,646. Vše bez závad. 8)
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1187
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: DCC

Příspěvekod zdeno » stř 26 lis, 2014 9:10 am

okamzite zastaveni vadi jen prevodun, kdy pusobenim proudu nakratko se vse okamzite zastavi. Teda dekoder zkratuje motorek a ten nedobiha vlivem setrvacnosti. Je to kvuli tomu, ze pokud by se hodil vystup dekoderu do tretiho stavu, tak by se mohlo nabudit velke napeti, ktere by znicilo dekoder. Proto je lepsi motorek zkratovat, nadela to mene skody.

Nekdy jsem se dokonce setkal s nazorem, ze ztrata informace od DCC muze poskodit nebo preprogramovat dekoder, tak to uz je total nesmysl.
Proto podseknuti napajeni pred navestidlem je jen nemodelove, ale nicemu neskodi. Zvlast, kdyz lokomotiva jen dojizdi k navestidlu na ABC.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC

Příspěvekod fulda » stř 26 lis, 2014 9:44 am

Spíš platí názor, že je to nečisté až prasácké řešení. DCC má mnoho lepších prostředků.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod zdeno » stř 26 lis, 2014 1:25 pm

fulda píše:Spíš platí názor, že je to nečisté až prasácké řešení. DCC má mnoho lepších prostředků.

diskutujeme se na urovni tazatele, ne na urovni puristu.
Jsem si skoro jisty, zes taky nekdy pouzival podobna reseni, nez si se naucil neco lepsi. V zasade nemam rad, kdyz se neco takto oznacuje, protoze ne kazdy ma potrebne znalosti a moznosti.
---
A treba ve skrytem nadrazi bych daval prednost spolehlivosti, nez modelovosti. Sice se to da udelat modelove i spolehlive, ale zase narazime na znalosti a moznosti zhotovitele, treba finance.
Pouziti optocidla je lacine a spolehlive, jen to je nemodelove. A komu to vadi ??
---
Neda se postupovat skokove, dneska mam analog, zitra mam plny digital. Tak to proste nefunguje, treba urcity cas, nez do toho clovek doroste a nauci se to. Taky digital ma ruzne mezistupne znalosti a je potrebne to respektovat.
Verim tomu, ze za urcity cas na to kazdy prijde, ze toto mi nestaci, chcem neco vic a lepsi. Viz treba startsety a po case nadavani, co jsem to koupil za nepodarek ??
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: DCC

Příspěvekod fulda » stř 26 lis, 2014 2:07 pm

To co si tam tazatel namontuje je jeho věc, jen jsem napsal, že jsou lepší metody a pokud se bude tazatel ptát dál, tak mu je popíšu. Nic víc, nic míň.
Třeba to někoho může zajímat.
Pravděpodobně jsi si nevšimnul, ale i já jsem vyprodukoval dekodér pro odpojování DCC z kolejí.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: DCC

Příspěvekod miroslav lengyel » stř 26 lis, 2014 2:54 pm

Tak když jsi to nakousl,tak já se hlásím. :D Už jsme to jednou řešili,ale to bylo zastavení před návěstidlem.Vzhledem ke změnám plánu mi jde nyní pouze o zastavení ve SN. :wink:Jen připomenu,že mám dekodéry Uhlenbrock,takže bez ABC.
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků