ZÁVADY

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Brejla » stř 31 bře, 2021 10:58 am

Jezdí bez problému i na radiusu 360 mm na lokálce, ale musí být řádně položené koleje a žádné cukání se soupravou. Rovněž se na tomto malém radiusu musí zvětšit mezera mezi vozy. Na tříosých podvozcích je více děr pro vodící čepy vozů.
Brejla
 
Příspěvky: 1421
Registrován: sob 18 črc, 2015 8:25 am

Re: ZÁVADY

Příspěvekod vemori » stř 31 bře, 2021 11:13 am

OK děkuji za informaci
ještě jestli mně řeknete co je RP25, nějaký podvozek?
a jesti máte soupravu od RIVAROSSI nebo něco jiného
děkiji
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Miloš_P » stř 31 bře, 2021 11:44 am

vemori píše:Tak mně napadá že soupravu chci provozovat komplet se středovými díly a tak pokud někdo máte a provozujete celou čtyřdílnou soupravu tak dejte vědět, tam jsou třeba jízdní vlastnosti jiné.

Možná to z předchozí odpovědi nebylo jasné. Kompletní soupravu jsem provozoval i na radiusech 360 mm a nebyl problém.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: ZÁVADY

Příspěvekod vemori » stř 31 bře, 2021 12:19 pm

OK děkuji za informaci
ještě jestli mně řeknete co je RP25, nějaký podvozek?
a jesti máte soupravu od RIVAROSSI nebo něco jiného
děkiji
vemori
 
Příspěvky: 38
Registrován: čtv 24 pro, 2020 11:21 pm


Re: ZÁVADY

Příspěvekod zdeno » stř 31 bře, 2021 1:48 pm

vemori píše:a jesti máte soupravu od RIVAROSSI nebo něco jiného

mam Piko hadam vic nez 20 roku stare.
---
Jediny problem jsou sprahla, ktere byly opravdu hodne pomuchlane. Pro plastove rozpojovadlo jsem si s tim musel opravdy vyhrat.
---
Jinak ty dvojkoli jsou oboustranne izolovane, protoze to zkratovalo.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Průjezdnost patrových vozů ČSD

Příspěvekod horak » stř 31 bře, 2021 10:29 pm

vemori píše:S nostalgických důvodů si chci pořídit patrové vozy ČSD
Kdisi jsem s nimi jezdil do práce na trase Karviná , Český těšín, Třinec, Čadca
Hodně lidí mně ale zrazuje v tom, že mají špatné jízdní vlastnosti - vykolejují na výhybkách a v poloměrech pod 505 mm. Nedokáží zvládnout ani drobné nerovnosti.
Proto vznáším dotaz na ty kdo je provozujete jaké máte zkušenosti, nebo zda je možno provést nějaké úpravy co jízdní vlastnosti vylepší.
Děkuji předem za postřehy a zkušenosti.

Tu som popisoval moju jednoduchu upravu (a jazdi na jednicku):
viewtopic.php?f=15&t=7699&p=136407&hilit=Rivarossi#p252327
Aj tu:
viewtopic.php?f=15&t=6941&p=150227#p150227
Obsah príspevku je bez môjho súhlasu iba na NEKOMERČNÝ účel. Zásah do SW/HW je Vaše vlastné riziko!
horak
 
Příspěvky: 681
Registrován: pát 17 srp, 2012 5:46 am
Bydliště: Bratislava

Re: ZÁVADY

Příspěvekod jipol57 » čtv 01 dub, 2021 10:27 am

Já mám patráky od PIKO ze starší produkce. Dokonce jsem jim dodal šachtu s kinematikou, protože jezdím se spřáhly FLM. S jejich třínápravovými podvozky jsem měl trochu problém s vykolejováním, tak jsem prostřední nápravu nahradil plastovou a odbrousil jsem okolek. A na pohled to ani není poznat.
Ale nejsem si jistý s měřítkem. Připadají mi hodně široké. Zkusil jsem hledat skutečné rozměry a přepočítávat. A připadá mi, že soudruzi v NDR udělali trochu rozměrovuu chybu. Nemáte ten pocit?
Svoje kolejiště netvořím podle NEM, ale podle zkoušek, "aby to projelo". A když jsem je dal do provozu, tak mě v jednom místě neprojely. Musel jsem rozšiřovat průjezdnost a to mě přivedlo k měření a posuzování měřítka.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod jirkan » čtv 01 dub, 2021 2:06 pm

Trochu jsem nepochopil, jestli v původním dotazu šlo kolegovi o staré soupravy z dob NDR (zřejmě Schicht) nebo o současné od Rivy.
S těmi prvními jsem si kdysi hrál, bylo nutno vyměnit všechna dvojkolí, aby byl možný provoz na nízkých kolejích. Taky jsem vyoperoval spřáhla a dolepil kulisy Guetzold. Těmi úpravami dvojkolí jsem sice zrušil sběr proudu, ale přestaly občasné zkraty, které digitál snáší daleko hůř, než analog. Jezdí to ale docela slušně, bohužel ty popsané úpravy stály tolik, co původní jednotka.
Dneska už odpočívají v krabici a čekají na cestu do světa, protože je nahradila Riva. O těch se napsalo hodně, vzhledem k opravdu malé mezeře mezi jednotlivými díly jednotky bylo pro jízdu malými poloměry občas třeba obrousit hranu karoserie. Já jsem ten problém neměl, ale vypozoroval jsem, že je třeba věnovat pozornost správnému sesazení jednotlivých dílů, jinak to zlobí. Samozřejmě vzhledově je to úplně někde jinde, taky je to o několik generací novější, hlavně jsou respektovány aspoň ty nejviditelnější rozdíly jednotek ČSD proti těm DR. U těch starých Schichtů je to jen německá jednotka s popisy ČSD.
Jinak oba typy zvládají r356 mm, a to i v sunutí. Protože mám i DR, tak jsem ověřil i sunutí dvou jednotek
jirkan
 
Příspěvky: 1076
Registrován: stř 16 bře, 2011 9:47 pm
Bydliště: Praha

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: dejv a 8 návštevníků