ZÁVADY

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Tomáš » úte 01 bře, 2016 5:53 pm

Pánové,první problém s lokomotivou MTB. Brejlovec 2-světla DCC. problém se světly.
Strana A : čelní osvětlení nesvítí, koncové červené (1) svítí
Strana B : čelní osvětlení svítí, koncové červené (2) svítí

Na co se kouknout? Napadá mě ten plošňák,ale je to opravitelné?
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: ZÁVADY

Příspěvekod cabros » ned 15 led, 2017 6:36 pm

Hezký den všem, rád bych se zeptal na radu ohledně zprovoznění pojezdu. Mám pojezd osazený DCC dekodérem, ale ne a ne jej rozjet. Má někdo tip, jak vyzkoušet v čem je problém - dekodér, motorek apod?
Díky
cabros
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 27 črc, 2014 7:25 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod JendaTT » ned 15 led, 2017 7:08 pm

cabros píše:Hezký den všem, rád bych se zeptal na radu ohledně zprovoznění pojezdu. Mám pojezd osazený DCC dekodérem, ale ne a ne jej rozjet. Má někdo tip, jak vyzkoušet v čem je problém - dekodér, motorek apod?
Díky
Ahoj, je potřeba všechno proměřit a vyzkoušet.
Odpojit motor a ověřit jestli funguje. Samostatný motorek se musí roztočit na 4,5V baterii, nebo na 5V z USB nabíječky. pokud prohodíš polaritu, točí na druhou stranu.
Pak proměřit sběr z kolejí - tzn. postavit pojezd na koleje a změřit, jestli na těch drátcích od kol je napětí. Pokud ano, tak bych zkusil připojit dekodér jen ke sběru z kolejí a k motorku (tedy jen 4 dráty). Pokud bude dekodér v pořádku, měl by se motor roztočit při přidání ryhlosti.
Pokud funguje motor dle směru, teprve pak bych připojit světla.
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod fulda » pon 16 led, 2017 10:05 am

Hodně lidí si chválí testovačku dekodérů.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ZÁVADY

Příspěvekod rawen » pon 16 led, 2017 11:03 am

fulda píše:Hodně lidí si chválí testovačku dekodérů.

Kteří lidé?
Mají ji?
Půjčí ji?
(Používá se např. v rámci nějakého klubu?)

Kvůli jednomu dekodéru si ji asi nikdo nekoupí...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: ZÁVADY

Příspěvekod fulda » pon 16 led, 2017 7:44 pm

rawen píše:Kteří lidé?
Já znám Martina a Honzu

rawen píše:Mají ji?
Ano, ti dva jí mají (tu testovačku)

rawen píše:Půjčí ji?
To nevím, nemohu za ně mluvit

rawen píše:(Používá se např. v rámci nějakého klubu?)
Ti dva jmenovaní jí mají doma pro své experimentování, už jsem tu několikrát psal, že jsem sólista a tak toho o vybavení klubů vím málo.

rawen píše:Kvůli jednomu dekodéru si ji asi nikdo nekoupí...
To nemohu posoudit, pro mne to není určené ani pro sto dekodérů, já používám měřáky a osciloskopy.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: ZÁVADY

Příspěvekod rawen » pon 16 led, 2017 8:14 pm

Díky za podrobnou odpověď.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1692
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: ZÁVADY

Příspěvekod brejsak » pon 16 led, 2017 8:49 pm

Při přestavbě loko z analogu na DCC je nejdůležitější nejdříve lokomotivu důkladně projet a vyzkoušet v analogu, předejdeš potom tomu všemu, do čeho jsi se dostal. Základ při přestavbě je u mně ten, že odpojím i osvětlení analogové (stejně nejde použít, pokud je žárovička v odlitku lokomotivy) a potom normálně lokomotivu nechám chvíli jezdit po testovacím okruhu a kontroluji minimální rychlost, různé režimy při zátěži lokomotivy a při tom v principu měřím teplotu motorku. Pokud se vše jeví jako v pořádku a lokomotiva je koupená jako použitá, rozeberu ji do posledního šroubku a vše umyji izopropylem v ultrazvukové čističce, zkontroluji sběrací plíšky a rovněž rozeberu i elektromotor, který je vždy nějak jetý a vždy vyměním uhlíky za nové. Vždy jsou pod 50% a tak abych se lokomotivy po digitalizaci nemusel později chvíli všímat, toto je nezbytné udělat.
Když vše překontroluji, tak přistoupím ke smontování lokomotivy a k její digitalizaci, včetně nového LED osvětlení a pokud toto všechno uděláš, máš pravděpodobně zrestaurovanou používanou lokomotivu, která by Ti měla sloužit několik let bez problémů.
Zabývám se servisem lokomotiv a dokud jsem se nenaučil toto, vždy byl nějaký problém.
Dnes například v testeru dekoderu otestuji i nové dekodery, prostě nic bez předchozího vyzkoušení nenamontuji nikam, už mnohokrát se mi toto vyplatilo!
Karel
brejsak
 
Příspěvky: 94
Registrován: pon 10 kvě, 2010 8:35 pm
Bydliště: Roudnice n/L

Re: ZÁVADY

Příspěvekod cabros » stř 18 led, 2017 7:22 am

Děkuji všem za podnětné informace. Ověřil jsem, že motorek na 4,5V baterii reaguje. Sběr z kolejí na drátcích od kol také. Zkusím se tedy nyní zaměřit na lokodekodér, kterým je Kuehn N025.
Díky všem
cabros
 
Příspěvky: 16
Registrován: ned 27 črc, 2014 7:25 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod JendaTT » stř 18 led, 2017 8:39 am

Pokud máš možnost zkusit jiný dekodér, tak jej vyzkoušej.
Opravdu může být problém v dekodéru a nebo si prostě ten Ku N025 nerozumí s motorem - koukni na to, kolik dává N025 proudu do motoru. Možná by bylo lepší použít Ku N045..
JendaTT
 
Příspěvky: 500
Registrován: pát 06 bře, 2015 2:56 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod hopeter » stř 18 led, 2017 8:45 am

Zkus to naprogramovat na krátké programovací koleji. N025P mě taky nechtěl poslouchat v kolejišti...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Fíra_Vojta » ned 30 dub, 2017 7:17 pm

Mám hektora Tillig TT, dekodér ZIMO, po čtvrt roce ježdění mi lokomotiva začala vynechávat. Zastavovala, cukala, pohasínala světla. Koleje očištěny lihem, to samé dvojkolí. Zkoušečkou jde napětí z okolků na DPS. Co může být pokaženo?
Fíra_Vojta
 
Příspěvky: 24
Registrován: sob 12 lis, 2016 9:02 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Radek Strnad » ned 30 dub, 2017 8:34 pm

A jde proud ze všech dvojkolí ve všech podélných polohách???? Pokud ano může být studený spoj na DPS.Studeňák může být i na sběrném kartáčku, kde to někdy vede někdy ne. Sundat masky a mrknout na to.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Antonín » úte 13 lis, 2018 7:45 pm

Před časem jsem psal ohledně problémem s kolejivem. No už nějaký rok to bude. Problém definitivně vyřešen v létě toho roku. Všude jsem vytrhal staré a nahradil novým kolejivem PIKO A-GLEIS.
Fotky mi nešli dát :) .. Takže je to zde pro nahlédnutí (berte to s rezervou, dělal jsem to v rámci informatiky ve škole)
http://www.tonanovy-vlaky.estranky.cz/f ... ch-koleji/
HO ČSD/ČD ANALOG/DIGITAL .... 18 letý amatér
Uživatelský avatar
Antonín
 
Příspěvky: 14
Registrován: pát 16 kvě, 2014 5:08 pm

Re: ZÁVADY

Příspěvekod Pavel66 » stř 27 bře, 2019 6:24 pm

Dobrý den všem,
rád bych se prosím zeptal na radu ohledně lokomotivy od Pika BR 01.5 osazené dekodérem od Lenzu standart + 10231-1.Mám z 21 start s myší. Po týdenní bez problémovém ježdění ,lokomotiva přestala reagovat na myš a po restartování z 21 jenom bliká ve předu a vzadu světly . Pokusil jsem se ji znova zadat adresu přes myš ale píše mě to chyba 3. špatně zapojený dekodér .Je možné že odešel dekodér? Nebo to může být jiná chyba? Děkuji moc předem za radu.
Pavel66
 
Příspěvky: 7
Registrován: úte 30 říj, 2018 7:09 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků