Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 01 pro, 2011 7:52 am

Velmi často se na tomto fóru objevují noví uživatelé, kteří bez sebemenších zkušeností nebo vědomostí zde konzultují své plánky na kolejiště. Pro zkušené modeláře představují tyto návrhy děs a hrůzu, ve kterých se snoubí všechny nešvary. Koleje zamotané jak hrnec špaget, stanice-nestanice, absence skryté stanice, ... Pak jsou zde tací, kteří se v těchto začátečnících poznají, protože začali úplně stejně. Jsem jedním z nich.

Přemýšlel jsem nad tím, a tito uživatelé dostávájí velmi často stále stejné rady. Proč je tedy nesepsat do článku? Tak jsem se do toho dal :) Mým záměrem bylo napsat nikoli kuchařku či vyčerpávající seznam všech pravidel. Pouze jsem uvedl několik obecných pravidel a zmínil několik pojmů, které by začátečník měl znát. Zkrátka aby se dozvěděl, že existují nějaké normy NEM, nějaká literatura, nějaké zásady atd. Je pak na něm, aby své vědomosti dalším hledáním prohloubil. Také jsem to chtěl napsat co nejkratší, protože čím delší text, tím méně lidí si ho přečte. I tak je to dlouhé až až.

Nemám samozřejmě iluzi, že všichni nováčci po tomto vlákně skočí, ale vždycky se jim dá tento článek poslat :) Tento článek odráží to, co jsem si musel v začátcích osahat já, a proto věřím, že bude pomůckou i pro další.

Článek budiž zde

Bude také publikován na mém webu. Tak modelařině zdar :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Jarda H. » čtv 01 pro, 2011 10:37 am

Radku, velmi dobrý nápad :!: Sice řada lidí to neodklikne a nepřečte, neseznámí se, ale je to dobrý počin a základní informace pro nové lidi tady na fóru !! Článek jsem jen v rychlosti prolétl, v klidu si ho přečtu snad večer :D

Ještě malá připomínka - zkus se domluvit s hlavními adminy, Rudolfem nebo Michalem D., aby příspěvěk "upravili" a byl stále navrchu vlákna, aby byl zkrátka první. Milan F. je mimo net, takže na něj se neobracej.
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Tkadlec Jaroslav » čtv 01 pro, 2011 11:18 am

a zvíraznit ho červeně nebo jinou barvou
Tkadlec Jaroslav
 
Příspěvky: 1086
Registrován: sob 19 pro, 2009 1:38 pm
Bydliště: Javorník u Jeseníku

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Zx1974 » čtv 01 pro, 2011 12:13 pm

A nenastal čas na něco takového http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=22724 ?
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 01 pro, 2011 2:37 pm

Zx1974 píše:A nenastal čas na něco takového http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=22724 ?

Nerozumím moc otázce? Můj článek je jakýmsi prvním postrkem pro ty, kdo by rádi kolejiště ale neví co to obnáší. I na tomto fóru se jich objevuje hodně a jak praví klasik - stejné chyby, stejné známky. Někdy se pak stane, že při nakumulování těchto dotazů dojde k trochu vyostřené diskuzi, která v konečném důsledku může prvotně zapáleného modeláře odradit ... proto vznikl můj text. Já jsem nechtěl rozebírat nějaké techniky, postupy, atp. Je to jenom taková startovací čára...
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod MirekTT » čtv 01 pro, 2011 2:48 pm

radekkrupka píše:
Zx1974 píše:A nenastal čas na něco takového http://modelforum.cz/viewtopic.php?f=19&t=22724 ?

Nerozumím moc otázce?

To já tomu rozumím velmi dobře, sice to opravdu moc nesouvisí přímo s tvým textem, ale souvisí to poznámkou, že by to mělo být furt na první straně nahoře. Systém, který mají na modelfóru, je velice užitečný a sám ho používám při hledání. Otázkou je, která vlákna takto vybrat zde a kdo by je před úpravou pročistil a otázkou je, zdali je i nezamknout. Je to trošku OT vůči tvému chvalitebnému počinu Radku, ale za úvahu by to jistě stálo.

Pokud by se tohle Radkovo vlákénko zabetonovalo "vždy nahoře" doporučil bych smazat všechny následné příspěvky pod tím prvním.
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Zx1974 » čtv 01 pro, 2011 3:29 pm

radekkrupka píše:Nerozumím moc otázce? ....

To byla řečnická otázka :) .


Mirek to vystilh přesně. Jen by ty vlákna nezamykal, aby to nenutilo nově příchozí zakládat nová vlákna kvůli doplňujícím dotazům, ale asi by to chtělo důrazně likvidovat příspěvky, které se odkloní od tématu (např. takové jako je tento).
Zx1974
 
Příspěvky: 380
Registrován: úte 17 říj, 2006 10:01 am
Bydliště: Písek

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod win111 » čtv 01 pro, 2011 4:11 pm

Článek super, nápad také. Jen nesouhlasím, s tím jak píše autor: "cena krajiny je nejdražší" :evil:
www.modelovazeleznice-ho.cz
Uživatelský avatar
win111
 
Příspěvky: 51
Registrován: čtv 07 úno, 2008 4:35 pm
Bydliště: Moravany u Brna

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod radekkrupka » čtv 01 pro, 2011 6:14 pm

win111 píše:Článek super, nápad také. Jen nesouhlasím, s tím jak píše autor: "cena krajiny je nejdražší" :evil:

A co je tedy nejdražší? :)
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Netáhlo » čtv 01 pro, 2011 9:24 pm

radekkrupka píše:..........A co je tedy nejdražší? :)


Jednoznačně krajina!!! :wink:

Pokud samozřejmě nepočítám vozový park :mrgreen: .
Uživatelský avatar
Netáhlo
 
Příspěvky: 149
Registrován: pon 28 lis, 2011 3:52 pm

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod Ferda » pát 02 pro, 2011 1:28 am

Nejdražší jsou zkušenosti!

Ale hned potom je to opravdu krajina.
Tedy pokud to není koberec VERO, domky z vystřihovánky a stromy z molitanu. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
H0 III-IV. Dokonalost je sen!
Uživatelský avatar
Ferda
 
Příspěvky: 1583
Registrován: stř 07 říj, 2009 3:34 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod MirekTT » pát 02 pro, 2011 10:01 am

Ferda píše: koberec VERO, domky z vystřihovánky a stromy z molitanu.

A to je věc, která mi pro začátečníky pod tímhle (a v Radkově textu) nadpisem chybí. Chtělo by to doplnit ještě dva odstavce:
Ten Radkův o modelovém kolejišti už existuje.
Pak jsou tu ti, co by rádi "něco" nakoupili a plácli na desku, aby si mohli hrát s dětma. Pro ty zde žádná rada typu nákup startsetu s kolejivem na plastovém podloží, travních kobercích a plastových domečcích atp. není.
A další odstavec by měl mít nadpis: mám (nebo udělal jsem největší blbost v životě a koupil) staré kolejiště a chtěl bych ho oživit. Prostě jakési posouzení rentability investic do starého krámu.

Tím si myslím, že by toto vlákno mohlo být kompletní. (teď jen najít někoho, kdo by to sepsal :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
Upozornění! Toto je diskuzní fórum, a ne vševědopedie absolutních pravd!
www.ModulyBrno.cz
MirekTT
 
Příspěvky: 2573
Registrován: stř 03 pro, 2008 7:39 pm

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod mpinta » pát 02 pro, 2011 10:23 am

Článek pro začátečníky považuji za super přínosný. :!: :!: :!:
Shrnout vše na jednu hromadu je ale dost velký problém.
V každém případě by tam neměla chybět zmínka o digitálu v souvislosti s budováním kolejiště. Jsou určitá, dost důležitá specifika, která by měl "stavitel" znát, neboť bez těchto znalostí se při případném následném přechodu na digi dostane do zbytečných problémů.
Na stránkách LokoPin jsou nejen některé "začátečnické" informace, ale především i řada dalších odkazů.
Naposledy upravil mpinta dne pát 02 pro, 2011 1:08 pm, celkově upraveno 2
Martin (LokoPin)
Uživatelský avatar
mpinta
 
Příspěvky: 783
Registrován: úte 08 led, 2008 11:55 am
Bydliště: Písek

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod bishop » pát 02 pro, 2011 12:45 pm

Výborný článek, děkuji. Mě třeba ještě chybí "návod" nebo "logika" topologie stanice.

Jinak jak píše mpinta, takovýchto článků je vícero, např. na Mašinky2003
http://www.volny.cz/masinky2003/navrh_kolejiste.html
je krásný článek s jednotlivými tématy modelových kolejišť.

BTW: odkaz na něj jsem našel na Lokopinu, tedy děkuji, že se autor nezadíval jen do sebe a uvedl jej :mrgreen:
bishop
 
Příspěvky: 60
Registrován: úte 08 lis, 2011 5:28 pm

Re: Chci kolejiště a nic o tom nevím - jak na to?

Příspěvekod radekkrupka » pát 02 pro, 2011 1:18 pm

bishop píše:http://www.volny.cz/masinky2003/navrh_kolejiste.html
je krásný článek s jednotlivými tématy modelových kolejišť.

BTW: odkaz na něj jsem našel na Lokopinu, tedy děkuji, že se autor nezadíval jen do sebe a uvedl jej :mrgreen:

No, pokud si všimneš, tak přesně tento odkaz je i v článku :wink:
Uživatelský avatar
radekkrupka
 
Příspěvky: 1926
Registrován: ned 20 dub, 2008 3:13 pm
Bydliště: Teď už jenom Zlín :)

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků