jak ochránit kolejiště proti prachu

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Radek Strnad » ned 07 úno, 2016 8:51 pm

No tedy zrovna já mám kolejiště 20 let a baví mě pořád. Kdybych ho měl hned, jakmile si uvědomím chyby, vždy prodat a stavět znovu, tak bych si moc nezajezdil. Co mi nevyhovuje, tak můžu předělat a postupně kolejiště upravovat tak, aby bylo poplatné době. A prach, ten je vždy a všude. Stačí si vzít kus fóliáže a nechat ho pár měsíců volně prachu napospas a hned je to znát, když to pak porovnám s fóliáží, která byla přikrytá.
KYKLOP68
Uživatelský avatar
Radek Strnad
 
Příspěvky: 1186
Registrován: čtv 21 led, 2010 5:44 pm
Bydliště: Kostelec n.Čern.lesy

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod akcilhej » pon 08 úno, 2016 4:48 am

Kolejiště bych chtěl dovést do plně funkčního a koukatelného stavu asi tak do třílet. To mi bude 62 a pak už bych si chtěl hrát jen s drobnejma doplňkama a rozšiřovat vozový park pomocí stavebnic a leptů. Sem tam mě napadne, že jsem mohl něco udělat jinak, ale nikdy ne, že bych začal znovu. Nevím jestli bych to stihl dodělat ještě v tomhle životě.
Uživatelský avatar
akcilhej
 
Příspěvky: 119
Registrován: sob 07 led, 2012 8:16 pm
Bydliště: Šluknovský výběžek

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod HonzaM » pon 08 úno, 2016 7:01 am

mizl píše:Dobrý den
Zajímalo by mě jak vy zkušenější chráníte vaše kolejiště proti prachu. Jak to řešíte ? prohledával jsem diskuzní fórum a našel jsem toto http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=10&t=2014/. Aby jste měli představu o co jde přikládám odkaz na vizualizaci kolejiště http://kolejistett.webnode.cz/images/200000218-cb355cb8f7-public/Celkov%C3%BD+pl%C3%A1n.png Dostal jsem se totiž před otázku jakým způsobem ochránit kolejiště. Mám domácí modulovku. Snad mě tu neukamenujete :wink:
Předem díky za náměty

Odkaz na web kolejiste.webnode se mi neotevře - měl by fungovat? Mám segmentové kolejiště, u nějž zakrytí pevným krytem je technicky téměř nereálné (jde o panely 300x 60 cm, 240 x 60 cm a spojovací trať do rohu), folie by také byla problematická (poničení vegetace a staveb, nutnost odstranění vozidel).
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod HonzaM » pon 08 úno, 2016 7:38 am

Barbucha píše:Ochranu proti prachu řeším nepřímo. Vyhodil jsem koberec, koupil koženou sedačku a robotický vysavač je naprogramovaný na vysávání obden. Až pokročím se stavbou, počítám ještě s čističkou vzduchu. Prašnost klesla rapidně oproti původnímu stavu. Takže neuvažuju s žádným zakrýváním. Na koleje mám vysávací vůz.

Koberec mám celopodlahový na pevno přilepený - dokáže robotický vysavač jezdit i po koberci? A má dostatečně účinný filtr na výstupu vzduchu? Aby nevysál jen větší nečistoty a jemné prachové částice nevrátil zpět do prostoru? Zatím na koleje používám vysavačový vůz Tomix a potvrzuji že je překvapivé jak mnoho prachu pokaždé vysaje.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4042
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Barbucha » pon 08 úno, 2016 10:23 am

Záleží na správném vysavači. Jezdí samozřejmě i po koberci, ale mám starší model iRobot, nejnovější má i HEPA filtr. Jen je už trochu dražší. Jinak to co týden ještě na mokro projede vytírací robot Scooba. Jsem strašně línej, co se týče práce na podlahách :-).
On ten prach lítá všude. Víří ho topení a pak ze sousedních místností se taky dost dostane. Nejvíc prachu je z oblečení. Jinak v kanclu co jsem měl koberec, tak trvalo víc jak půl roku než přestal pouštět chlupy a to byl nízkej zátěžovej koberec.
DR, H0, epocha III c, v neplánované pauze.
Uživatelský avatar
Barbucha
 
Příspěvky: 2311
Registrován: pát 06 čer, 2008 7:20 am
Bydliště: Brno

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod mizl » pon 08 úno, 2016 2:38 pm



Je možné, že se některé odkazy s toho webu nebudou zobrazovat, jelikož web již delší dobu nezpravuji. Možná najdeš celkový plán kolejiště na mém rajčeti. V dnešní době pracuji na na jiných projektech a původní koliště postupně rozebírám.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod milancsd » ned 06 bře, 2016 8:20 pm

Také bojuji s prachem. Na podlahu modelářské místnosti jsem položil OSB desky a nalakoval. Neluxuju ,ale vytírám vlhkým hadrem , vysavač by jenom vířil prach.
Kolejiště jsem zakryl igelitem, který je položený na gumcukách. Napnelismus igelitu je zajištěn kovovými podložkami , přilepenými izolačkou na
převislých koncích igelitu. Gumcuky jsou zaháknuté za trubky přišroubované v rozích kolejiště.
milancsd
 
Příspěvky: 75
Registrován: čtv 24 pro, 2009 2:53 pm
Bydliště: Beroun

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Tomáš » sob 28 led, 2017 11:28 am

Tak jsem si dneska pročetl celý příspěvek a prozřel.....
Včera po delší době jsem zase trochu pracoval na kolejích s tím,že si večer zajezdíme a celkem jsem se zhrozil...
Mezi skalami pavučiny,všude prach a kolejnice černý jak bota.
...místnost je jen železniční,koberec není,vysávání se děje pravidelně,dveře okna utěsněné,topím,jen když tam su.
Takže isopropylen vysavač a misto ježdění generální úklid. Co se skrytými prostory,ale netuším.
"TT" - NYNÍ UŽ DCC - IV 1985-1995 (pád ČSD)
Uživatelský avatar
Tomáš
 
Příspěvky: 3152
Registrován: pon 02 črc, 2007 8:36 pm
Bydliště: Brno - Bosonohy

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod hopeter » sob 28 led, 2017 3:36 pm

To je právě to proč nemám rád podzemí... :wink:
Vrchní část se dá zakrýt ať už igelitem nebo speciální kapotou ale podzemí to je ráj pro pavouky a všudypřítomný prach.
Zatím nemám jinou metodu než čištění do zblbnutí a navíc se to blbě dělá.
Do budoucna plánuju servisní poklopy pro snadnější čištění zhora ...
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3038
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod jamik22 » sob 28 led, 2017 4:39 pm

Inspirován zdejším vláknem a pokusným kolejištěm jsem postavil ochranu proti prachu na domácí segmentovce ještě před pokládáním kolejí, neboť nejhorší nejsou trpaslíci, ale kočičí chlupy :lol: :lol:
http://jamik22.rajce.idnes.cz/vitrinove_segmentove_kolejiste/#obr1.jpg
http://jamik22.rajce.idnes.cz/vitrinove_segmentove_kolejiste/#obr2.jpg
Materiál plexi /zatím ještě s modrou ochranou folií/, plastové a hliníkové profily z Hornbachu. Vše se dá snadno, jako celá stavba, rozebrat a opět složit.
jamik22
 
Příspěvky: 477
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod vafram » pát 17 úno, 2017 6:11 pm

Ahoj, pánové, díky za inspiraci, jak chránit kolejiště před prachem. Mně přijde asi nejpohodlnější lehounký rám a vyměňovat časem zakrývací fólii na malování. Ale chtěl jsem popsat jednu zajímavost, jak se naopak zbavit prachu z kolejiště. Před časem jsem se nuceně zůčastnil prezentace úklidu pomocí páry. Něco na zbůsob známé kachny. Celkem úsměvná shou a plky, ovšem do doby, kdy se paní domu zeptala, zda se tím dá čistit stěnová dekorace. Takové ty metrové jakoby listy z dýhy, polepené ohromným množstvím všemožných květů a chlupatých trav a apod. rostliných produktů, kde se přímo vybízí srovnání s krajinou na kolejišti. Pán z několika stran prostě do toho tou párou foukl a z výsledku mi klesla brada. Nic neupadlo, nebylo to mokré, jen k zemi klesal drobný vlhký prach, který paní vysála. Dekorace bez předchozí šedi, neponičená, jako nová. Tak to zkuste pánové promyslet, jestli je to pitomost, nebo se to dá poladit. Zdravím.
vafram
 
Příspěvky: 26
Registrován: stř 02 úno, 2011 9:12 am

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod vmucha » sob 25 úno, 2017 7:07 pm

Dneska jsem zkusil přejet sva zaprášená dioramata parním čističem a výsledek skvělý. Nic neupadlo, prach je fuč a foliáže zas mají svou původní svěží barvu. Testoval jsem to i na letadle z lega, které náš mladý má asi tri roky na skříni. Prach pryč (a že ho tam byla vrstva) i v místech, kam bych se ničím nedostal.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Miloš_P » sob 25 úno, 2017 7:59 pm

vmucha píše:Dneska jsem zkusil přejet sva zaprášená dioramata parním čističem a výsledek skvělý. Nic neupadlo, prach je fuč a foliáže zas mají svou původní svěží barvu. Testoval jsem to i na letadle z lega, které náš mladý má asi tri roky na skříni. Prach pryč (a že ho tam byla vrstva) i v místech, kam bych se ničím nedostal.

Jak to funguje? Vygooglil jsem pár reklamních videí, pochopil jsem, že by se to líbilo i manželce, byla by stále usměvavá a pořád by jenom uklízela :D , ale kam mizí všechna ta špína jsem nějak nepochopil. Že by se vypařila? :mrgreen:
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod vmucha » sob 25 úno, 2017 9:05 pm

Netuším jak to funguje, ale funguje.
Doupovská dráha 2. epocha TT
vmucha
 
Příspěvky: 641
Registrován: stř 10 bře, 2010 11:42 am
Bydliště: Mšené-lázně

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod fulda » ned 26 úno, 2017 4:05 pm

Pamatuji se na jedno testování parního čističe v hospodě, ale to nebylo tak optimistické. TADY je kousek záznamu.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4851
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků