jak ochránit kolejiště proti prachu

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod mizl » pát 15 črc, 2011 4:45 pm

Dobrý den
Zajímalo by mě jak vy zkušenější chráníte vaše kolejiště proti prachu. Jak to řešíte ? prohledával jsem diskuzní fórum a našel jsem toto http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=10&t=2014/. Aby jste měli představu o co jde přikládám odkaz na vizualizaci kolejiště http://kolejistett.webnode.cz/images/200000218-cb355cb8f7-public/Celkov%C3%BD+pl%C3%A1n.png Dostal jsem se totiž před otázku jakým způsobem ochránit kolejiště. Mám domácí modulovku. Snad mě tu neukamenujete :wink:
Předem díky za náměty
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod milan ferdián » pát 15 črc, 2011 7:56 pm

Je to nekonečný boj......Já sice kolejiště nestavím,ale všiml jsem si že moduly ,které mám jen položené v uzavřetých skříňkách (nejsou neprodyšné),nejsou vůbec zaprášené,což kvituju do budoucna. :wink:
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Michal Vaniš » pát 15 črc, 2011 9:55 pm

Uživatelský avatar
Michal Vaniš
 
Příspěvky: 399
Registrován: pát 10 črc, 2009 4:51 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod mizl » sob 16 črc, 2011 10:40 am

Michal Vaniš píše:http://www.shimiland.info/Udrzba_01.html


Na tuto variantu jsem taky koukal na netu. Asi jsem moc vybíravý, ale nějak se mi nezamlouvá a pro mé účely je asi nepoužitelná. Nicméně díky za tip. Mám totiž moduly sestavené za sedací soupravou, na té straně jak je ve vizualizaci ten oblouk http://mizl.rajce.idnes.cz/Plan_kolejiste#Plan_Kolejiste1.jpg. přemýšlel jsem o nějakém kastlíku z plexiskla, ale zdá se mi to moc drahé.
Naposledy upravil mizl dne čtv 28 čer, 2012 7:15 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod mizl » sob 16 črc, 2011 1:04 pm

milan ferdián píše:Je to nekonečný boj......Já sice kolejiště nestavím,ale všiml jsem si že moduly ,které mám jen položené v uzavřetých skříňkách (nejsou neprodyšné),nejsou vůbec zaprášené,což kvituju do budoucna. :wink:



Docela dobrý postřeh. Takže to potvrzuje mou myšlenku udělat kolem kolejiště kastli s plexiskla s víkem na klavírový panty. Mám totiž problém, že mé moduly jsou 1m dlouhé a jsou umístěné po obvodu místnosti za sedací soupravou. Navíc jeden modul je rohový cca 112 cm x 130 cm a poloměrem 85 cm. Jeto největší modul na kolejišti.http://mizl.rajce.idnes.cz/Plan_kolejiste#Plan_Kolejiste1.jpg
Naposledy upravil mizl dne čtv 28 čer, 2012 7:14 pm, celkově upraveno 1
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Ochrana kolejiště proti prachu

Příspěvekod Berny » čtv 28 čer, 2012 8:41 am

Stavím segmentové kolejiště a jednotlivé segmenty hodlám skladovat v kartonových krabicích 800x400x400. Pro ten účel jsem jejich rozměry přizpůsobil velikosti krabic, včetně rohových segmentů s oblouky (tj. max. 780x350). Samozřejmě existují i větší krabice...
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

Re: Ochrana kolejiště proti prachu

Příspěvekod mizl » čtv 28 čer, 2012 7:12 pm

Berny píše:Stavím segmentové kolejiště a jednotlivé segmenty hodlám skladovat v kartonových krabicích 800x400x400. Pro ten účel jsem jejich rozměry přizpůsobil velikosti krabic, včetně rohových segmentů s oblouky (tj. max. 780x350). Samozřejmě existují i větší krabice...


Jak zabezpečíš krabici proti vnikání prachu ??? Myslím, že do krabice se prach dostane. Jedině zalepit hrany a spoje krabice, ale to je rasovina.

Michal
TT, III. - IV., DCC -> LENZ, Mikrolayout, Rajče, Staré kolejiště
Uživatelský avatar
mizl
 
Příspěvky: 1726
Registrován: ned 19 čer, 2011 7:17 pm
Bydliště: Chomutice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Berny » čtv 28 čer, 2012 8:07 pm

Není to tak horké, jak to vypadá. Krabice budou nastohované na sobě, takže ty vespod se "utěsní" vlastní vahou. No a ty horní budou přelepené páskou, kterou při otvírání proříznu (což nebude tak často). Myslím, že to není taková tragédie, pořád raději vyměním starou krabici za novou než řešit odsávání prachu. Původně jsem pátral po nějakých plastových bednách s víkem, ale současná nabídka je neuspokojivá: buď jsou bedny mělké, anebo mají malý půdorys.
H0 DCC contemporary PNWR
Uživatelský avatar
Berny
 
Příspěvky: 18
Registrován: stř 04 led, 2012 12:33 pm
Bydliště: Brno

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod bishop » sob 19 led, 2013 7:42 pm

Dobrý den,

také nyní řeším obdobnou otázku. Udělám nad kolejištěm víka z překližky. Navíc kolejiště poslouží mimo "sezonu" jako stůl. Otázka je jaká výška se předpokládá pro stavby/stromy u HO? Jak vysoko nad terénem víko udělat?

Děkuji.
bishop
 
Příspěvky: 60
Registrován: úte 08 lis, 2011 5:28 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod alexander » pon 21 led, 2013 4:48 am

Moduly ukladám v "prepravnej" polohe, čiže dva moduly položené terénom proti sebe, čelá spojené kusom sololitu. Takto vzniknutú krabicu obalím potravinárskou fóliou. Absolútne prachotesné.
alexander
 
Příspěvky: 394
Registrován: pon 25 úno, 2008 7:47 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod TomBart » pon 21 led, 2013 7:17 am

.... no a pak jsou kolejiště, která se ani jezdím zde uvedených způsobů ochránit nedaj. Takže extra uzavřená místnost, nevětrat, neřezat, nebroust, neprdět, nedýchat .......

o lepším způsobu zatím nevím za podmínky, abych neorval stromky a nezrasoval detaily
TomBart
 
Příspěvky: 496
Registrován: čtv 21 pro, 2006 10:14 am
Bydliště: Chrudim

Re: Ochrana kolejiště proti prachu

Příspěvekod carodej » úte 22 led, 2013 4:27 am

mizl píše:
Berny píše:Stavím segmentové kolejiště a jednotlivé segmenty hodlám skladovat v kartonových krabicích 800x400x400. ........

Jak zabezpečíš krabici proti vnikání prachu ??? Myslím, že do krabice se prach dostane. Jedině zalepit hrany a spoje krabice, ale to je rasovina.

Michal


Celkem dobře funguje nalepení tenkého molitanu (cca 1cm) na vnitřní povrch víka krabice. Musí to být ale těsne ke stranám. Nouzově jde použít i širší molitanové samolepicí těsnění na víko kolem stěn. Nebrání to zasouvání víka a utěsní se to vlastní vahou krabic na sobě.
TT (z analogu už digitál... ) a šilhání po N ... +malé automodely ...
Uživatelský avatar
carodej
 
Příspěvky: 202
Registrován: ned 10 dub, 2011 3:34 pm
Bydliště: Dolný Kubín

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod dfrolek » úte 22 led, 2013 8:55 am

V Hamburku maji nad Wunderlandem vsude celkem vykonou klimatizaci. A to se tam tech lidi za den otoci.. Na prach jsem se nesoustredil, ale ani si ho nevsiml..
Uživatelský avatar
dfrolek
 
Příspěvky: 148
Registrován: pon 30 srp, 2010 6:58 am

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Jarda » úte 22 led, 2013 4:20 pm

Pokud jsem to pochopil s jejich DVD správně, tak mají ve Wunderlandu přetlakovou klimatizaci. Do prostor vhání filtrovaný vzduch a prach „utíká“ dírami. Tak zajistí čistotu prostoru. Stejná metoda se používá všude tam, kde je nutné zajistit čistotu prostředí.
Uživatelský avatar
Jarda
 
Příspěvky: 83
Registrován: pát 20 dub, 2007 6:19 pm
Bydliště: Český Brod

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod kubulak » čtv 16 říj, 2014 12:20 pm

Napadl me dalsi zpusob jak bojovat s prachem - do mistnosti s kolejistem dat cisticku vzduchu.
Samozrejme to samo o sobe stacit nebude, ale mnozstvi prachu v mistnosti se (vyznamne) snizi, a tim i rychlost zapraseni kolejiste.
Cena cisticky +/- odpovida jedne lokomotive..
HO, CSD epocha IV, DCC
kubulak
 
Příspěvky: 250
Registrován: stř 28 kvě, 2008 11:02 am

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků