jak ochránit kolejiště proti prachu

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod miroslav lengyel » pát 03 bře, 2017 5:33 pm

vmucha píše:Netuším jak to funguje, ale funguje.

Tak hlavně že vím,kam si jít ten parní čistič půjčit. :wink: :lol:
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Martin Justiz » ned 08 zář, 2019 9:24 am

Vyhlásil jsem válku prachu a nečistotám
Resizer_15679343283781.jpg
Přílohy
Resizer_15679344046040.jpg
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod look23 » ned 08 zář, 2019 6:36 pm

Martin Justiz píše:Vyhlásil jsem válku prachu a nečistotám


Krásná práce!
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod adix » pon 09 zář, 2019 6:58 am

]Pro čištění kolejí, ale také třeba střech domečků i různých detailuů se mi osvědčila "sada na čištění počítačů" (Německý název je Computer Reinigiungsset).

Nasadí se na normální vysavač, sací hadice je výborně ohebná a nasazují se na ni nůzné nástavce, například se štětečkem o průměru asi 15 mm, širším štěčkem a s plochou štěrbinovou minihubičkou. V připojovacím mezikusu jsou regulovatelné otvory pro přisávání vzduchu k regulaci tahu do nástavců. Bohužel si nepamatuji kde jsem to kupoval, ale bylo to v nějakém eshopu.
Přílohy
screenshot_1153.jpg
screenshot_1153.jpg (25.08 KiB) Zobrazeno 7374 krát
adix
 
Příspěvky: 75
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Miloš Pavlát » pon 09 zář, 2019 7:18 am

adix píše: Bohužel si nepamatuji kde jsem to kupoval, ale bylo to v nějakém eshopu.

Je možné zakoupit třeba na ALIEXPRESS. Kategorie je "Vacuum Cleaner Parts".
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 328
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Trixt » pon 09 zář, 2019 8:16 am

Nebo něco podobného naleznete na: Sada minihubic JOLLY k čištění PC a malých prostor.
TT, panel 2520x1010 mm, epocha V, centrála DR5000, sběrnice LocoNet, sw RocRail, TC, MP1
Trixt
 
Příspěvky: 1328
Registrován: stř 13 čer, 2018 9:44 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod TomHrom » stř 13 lis, 2019 9:35 pm

Po 25 letech rezavění jsem synkovi, kterého ve 3 letech vláčky dost chytly, zrekonstruoval moje staré kolejiště. Je to jen malý TT vláčkodrom 120x75cm. Řešil jsem samozřejmě Nerudovskou otázku "kam s ním". Nastálo někde postavené jsem nechtěl/doma neprošlo :) Spouštěné od stropu mi připadalo moc složité a navíc by to moc neřešilo usazování prachu. Někde jsem na webu viděl minikolejiště v kufříku a to mě inspirovalo. Vyřešil jsem to ale trochu větším obalem. V Ikee jsem koupil korpus nějaké skříně a do něj jsem udělal kolejiště vyklápěcí. Jednou za 2-3 dny to vyklopím, mladému tam dám 2 mašinky se dvěma vagónky a už mu to frčí dokola. Zastavuje si už sám na nádraží, rozsvěcí si osvětlení domečků a lampy a je spokojenej :) A je od něj dvě hodiny klid :D
p.s. Ještě časem asi přidám do korpusu "skříně" nějaké lišty, aby tam průvan protahoval prach co nejméně. ... a už pro jistotu chystám stavbu většího kolejiště, máme ještě 5 měsíčního kluka :)
Přílohy
kolejiště 120x75.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod miroslav lengyel » čtv 14 lis, 2019 6:58 am

Před mnoha a mnoha lety jsem měl udělané kolejiště TT podobně,jen se zaklápělo mez 2 skříně. :wink: Dnes bych musel sklopit celou cimru,což jde fakt blbě. :lol: No hlavně,že se prcek zabaví a kdo ví,třeba z něj jednou bude zdatný modelář. :P
H0 II.epocha DRG+1souprava Würtenberg(startset)a pára K.P.E.V.ještě je nestihli přeznačit.
Uživatelský avatar
miroslav lengyel
 
Příspěvky: 3572
Registrován: sob 17 led, 2009 6:26 am
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod BohousP » čtv 14 lis, 2019 8:34 am

Trixt píše:Nebo něco podobného naleznete na: Sada minihubic JOLLY k čištění PC a malých prostor.

Prodává to i Datart. Těch je po republice více. https://www.datart.cz/prislusenstvi-jol ... modra.html
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2922
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod look23 » čtv 14 lis, 2019 8:43 am

BohousP píše:
Trixt píše:Nebo něco podobného naleznete na: Sada minihubic JOLLY k čištění PC a malých prostor.

Prodává to i Datart. Těch je po republice více. https://www.datart.cz/prislusenstvi-jol ... modra.html


Jen pozor, kupoval jsem a plast se rozdrolil, tak si dávejte pozor. Koupil jsem nakonec sadu za 300,- od ETA.
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Ove » ned 17 lis, 2019 12:54 pm

akcilhej píše:Kolejiště bych chtěl dovést do plně funkčního a koukatelného stavu asi tak do třílet...

Hoj. Povedlo se? Čili jestli máš po třech letech hotovo...
Já začal loni a dal jsem si lhůtu 10 let :D , to mi bude cca jako tobě letos, tak abych věděl, jestli se to dá zvládnout (bohužel mám čas na stavbu jen půl roku v roce a ještě u toho hudruje má drahá polovička, že “furt nejsem doma)
Děkuji za opověď a postni foto, abych měl představu, co se dá za tři roky zvládnout...
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod TomHrom » ned 17 lis, 2019 11:11 pm

miroslav lengyel píše:Před mnoha a mnoha lety jsem měl udělané kolejiště TT podobně,jen se zaklápělo mez 2 skříně. :wink: Dnes bych musel sklopit celou cimru,což jde fakt blbě. :lol: No hlavně,že se prcek zabaví a kdo ví,třeba z něj jednou bude zdatný modelář. :P


Taky doufám že ho to chytne :) budu moct aspoň legálně dělat "bordel" s ním :D ...a než abych s ním jezdil třeba na fotbalové tréninky, tak to raději do modelářského kroužku :D
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Jirkátor » stř 04 bře, 2020 5:05 pm

TomHrom píše:... V Ikee jsem koupil korpus nějaké skříně a do něj jsem udělal kolejiště vyklápěcí. Jednou za 2-3 dny to vyklopím, mladému tam dám 2 mašinky se dvěma vagónky a už mu to frčí dokola...

Jak se to osvědčilo v praxi? Plánuji něco podobného, ale na šířku a se zavěšením na zeď (2+1 v paneláku, jinak to nepůjde).
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod TomHrom » pát 06 bře, 2020 12:26 am

Jirkátor píše:
TomHrom píše:... V Ikee jsem koupil korpus nějaké skříně a do něj jsem udělal kolejiště vyklápěcí. Jednou za 2-3 dny to vyklopím, mladému tam dám 2 mašinky se dvěma vagónky a už mu to frčí dokola...

Jak se to osvědčilo v praxi? Plánuji něco podobného, ale na šířku a se zavěšením na zeď (2+1 v paneláku, jinak to nepůjde).


To starší kolejiště z hledista uklízení je super, zavřu, nepřekáží běžnému provozu v pokoji (já mám v tom pokoji poměrně hodně využívanou domácí pracovnu + v tom pokoji máme i postele na spaní pro návštěvy). Jedině mi trošku vadí, že je potřeba stále vyndavat mašinky z vitrínky a pak zase uklízet. Ale jednou za 3 dny to je asi v pohodě, stejně mu většinou dávám vzhledem k charakteru trati jen Hektora, Rosničku a pod + max 3 malé vagonky. Synek si s tím jezdí sám, už se i snaží přestavovat vexle a zajíždět na slepou ke skladu :) Občas se u nás zastaví i nějaké jiné děti, tak je okolo toho rachot. A když je to zavřené, tak to aspoň každého neláká abych mu to ukazoval a pouštěl :)
Nicméně protože už to je hotové, pouštím se pomalu do většího panelu, 120x200cm. Skříň má rozměr 130x240x40cm, samovýroba z LTD desek, už v tom mám i rám, začínám pokládat koleje. Přístup mám okolo obou delších stran, to by bylo "o záda" se nějak hodně daleko nahýbat nad kolejištěm, takto se dejme tomu budu nahýbat cca 60cm. Pro přístup zespodu mám rám s kolejištěm oboustranně zvedací pod úhlem cca 45st.
Jak to budeš mít velké, resp. jak to budeš mít s přístupem okolo na práci na kolejišti? Je to faktor který se tady hodně zmiňuje i v jinych diskuzích.
Přílohy
120x200.jpg
Stavím TT kolejiště pro svoje syny a stavebnice budov pro ostatní modeláře... // www.delta-model.cz
TomHrom
 
Příspěvky: 34
Registrován: ned 23 čer, 2019 11:11 pm

Re: jak ochránit kolejiště proti prachu

Příspěvekod Jirkátor » pát 06 bře, 2020 7:24 am

Díky za odpověď.
Zatím jsem ve fázi návrhu, ale chtěl bych se nějak rozumně vejít na 150x70 - 80cm. Bude to v N, tak se tam snad něco málo vejde.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků