Jazda v okruhu vs jazda z bodu "A" do bodu "B" v analogu

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Jazda v okruhu vs jazda z bodu "A" do bodu "B" v analogu

Příspěvekod Pavel206 » ned 07 dub, 2024 5:13 pm

JanoH0e. Malá parná lokomotíva má len 25 g, osobné vagóny 7-8 g a nákladné vagóny 4-7 g. Na zvýšenie adhéznej schopnosti lokomotívy by bolo potrebné použiť asi väčšie množstvo tej pasty ale v jej korbe ozaj nie je veľa priestoru.
Realizácia pomocou magnetu - to je spôsob pohybu ako vo veľkosti "Z"?. I keď ešte nemám zrealizované záštrkovanie pražcov tak by asi v mojom prípade bolo potrebné koľajnice rozobrať resp. ich nadvihnúť a vložiť to oceľové lanko pod pražce. V mojom prípade by možno stačilo jeho zatlačenie do penovej základovej dosky s následnou realizáciou nejakej povrchovej úpravy (alebo bez nej). Magnet by ale musel mať na šírku cca 3 mm a na výšku max. 2 mm. Napriek týmto obmedzeniam skús napísať ako by to v praxi fungovalo.
Pavel206
 
Příspěvky: 23
Registrován: sob 31 pro, 2011 10:21 am

Re: Jazda v okruhu vs jazda z bodu "A" do bodu "B" v analogu

Příspěvekod JanoH0e » ned 07 dub, 2024 6:16 pm

K tej paste: záleží, koľko vnútorného priestoru je k dispozícii. Vyplniť všetky dutiny. V podstate, počíta sa každý gram. Magnet - je niekoľko spôsobov ako urobiť dráhu "magnetickou". Niektorý výrobcovia to riešia systémom koľajnica - koleso. Klasicky sa to rieši kovovými páskami pod koľajnicami buď kúpenými, sila cc. 0,5 mm alebo doma robenými, napr vystrihnuté z plechu z boku počítača, sila 0,3 mm . Skúšal som aj magnetickú podložku - tabuľu, osvedčila sa 2 mm. Alebo potom lanko, ja 1 mm, skúšal som aj viazaci drôt 0,7 mm. Ale s lankom môžem robiť aj "Eskimáka", t.j. jazda hore nohami. Záleží, čo s tím chceš robiť. Magnet nemusí mať 3x2 mm, ten bude iba ak ho dáš medzi kolesá. Magnet môžeš dať aj medzi kolesá tak, aby sa vošiel medzi, na začiatok a koniec lokomotívy, ako to umožňuje konštrukcia. Samozrejme nedymové, sú od 1x1, môžeš ich skladať, radiť atd. ako ti to bude vyhovovať. Ideálne je zapustiť magnet do spodku lokomotívy. Chce si to premyslieť, kam ich dať.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Jazda v okruhu vs jazda z bodu "A" do bodu "B" v analogu

Příspěvekod Pavel206 » ned 07 dub, 2024 7:26 pm

Ešte zopár otázok:
1. Napájanie ostáva tak ako pri analógu?
2. Pri tých neodýmových magnetoch je udávaná aj "sila". Ako je tento údaj dôležitý z hľadiska plynulosti jazdy (prechod z miesta kde nie je tento systém na miesto kde je t.j. v mieste stúpania)? lebo musí byť tento systém všade?
3. Koľko je potrebných tých magnetov alebo je to pokus - omyl?
4. Z ktorého obchodu máš tie magnety vyskúšané?
5. Je na webe niekde nejaké video z prevádzky? (ja viem google search ...)
Pavel206
 
Příspěvky: 23
Registrován: sob 31 pro, 2011 10:21 am

Re: Jazda v okruhu vs jazda z bodu "A" do bodu "B" v analogu

Příspěvekod JanoH0e » ned 07 dub, 2024 8:22 pm

1. napájanie môže byť aké chceš. Digi - analog. Len pozor na to, sa tvorí slučka, je dobre spodnú lanko - spodok navzájom aspoň 2x odizolovať konce.
2. V podstate áno. Čím väčšia sila, tím lepšie. Systém musí byť všade, všade rovnaký materiál, ak by si kombinoval, lokomotíva pokiaľ je silný magnet jednoducho neprejde do úseku iného.
3. V podstate pokus omyl. Záleží to na x faktoroch. Treba to doladiť. Ono niečo iné je, pokiaľ chceš jazdiť po rovine alebo miernom svahu, iné je "ozubnica". Čím väčšie stúpanie, ťažký vlak atď, tím silnejší magnet.
4. Bral som internetový obchod z Prievidze, silnemagnety.sk
https://www.silnemagnety.sk , ale v podstate je to jedno, kde ich kupuješ.
Sú napr. https://www.youtube.com/watch?v=jKpKumOkRv8, https://www.youtube.com/watch?v=fxALi9CaYxs , https://www.youtube.com/watch?v=qHikW7nZf9U atď. Niekde sú aj postupy na iné dráhy.
Problém sú niektoré výhybky napr. Atlas, ktoré majú kovové časti pod koľajami. Ja používam Märklin, ktoré si upravujem tak, aby mi nezasahovali kovové časti do dráhy lokomotívy.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků