Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod JiriRacek » čtv 28 pro, 2023 5:18 pm

Dobrý den všem,
mám relativně hodně kolejiva H0 Pilz z 80. let (samotné pražcové pásy a profily výška 2,5 mm) v radiusech 380/440/500/550/600 mm. K tomu originální výhybky, návěstidla atd. Chtěl bych si připravit plánek vlastního kolejiště pomocí plánovacího softwaru. Stáhnul jsem si SCARM, ale ten má v sekci Tillig H0 Standard jiné poloměry oblouků (380/425/490/545/600). Dokáže mi někdo poradit jiný software, který by měl předdefinované původní kolejivo z 80. let nebo by měl možnost vlastní definice dílů? Nechce se mi platit za software, který nebude k ničemu.
Nebyl jsem si jistý do jaké sekce dotaz umístit, ale jsem modelářský začátečník... Uvítám i další rady vhodné pro začátečníky. Nechci nic uspěchat, když už to kolejivo a další díly čekaly 35 let ve skříni.

Děkuji za přijetí do komunity a přeji všem pohodu a klid "na práci"
Jirka
JiriRacek
 
Příspěvky: 1
Registrován: úte 26 pro, 2023 9:45 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod hank » čtv 28 pro, 2023 5:56 pm

Anyrail 6, aktuálně ve verzi 6.54.
https://www.anyrail.com/cs
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod jipol57 » čtv 28 pro, 2023 6:12 pm

Byl jsem na tom úplně stejně. Hromada kolejiva PILZ z 80-tých let. Kolejiště jsem si vytvořil ve WINTRACKu.
viewtopic.php?f=1&t=11830
WINTRACK 8 je zdarma a nedávno jsem tady někde viděl link na stažení, a dobře se mně v něm dělalo. Sice tam nebylo to kolejivo, ale lehce jsem vytvořil jednotlivé vzorky, a následně kopíroval.

Ale s odstupem času, si říkám, že jsem přece jen měl investovat do nového kolejiva. Byla by to pálka, ale zjistil jsem, že se podloží za ty roky smrsklo, a občas nové vozidlo má problémy s vykolejováním. Někdy se nevejdu, do plné tolerance rozchodu, podle normy. Někdy musím slisovat kolečka k sobě, pro menší rozchod. Avšak ještě v toleranci.
Taky dnešní výhybky, hlavně srdcovky, jsou hezčí.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod PaMi » čtv 28 pro, 2023 7:50 pm

jipol57 píše:Byl jsem na tom úplně stejně. Hromada kolejiva PILZ z 80-tých let. Kolejiště jsem si vytvořil ve WINTRACKu.
viewtopic.php?f=1&t=11830
WINTRACK 8 je zdarma a nedávno jsem tady někde viděl link na stažení, a dobře se mně v něm dělalo. Sice tam nebylo to kolejivo, ale lehce jsem vytvořil jednotlivé vzorky, a následně kopíroval.

WinTrack není a nikdy nebyl zdarma. To jenom zloději si stahují a veřejně nabízejí cracknuté verze.
-- TT -- ČSD -- Jenom pro radost -- TrainController 8.0 Gold -- Moduly
Uživatelský avatar
PaMi
 
Příspěvky: 487
Registrován: úte 04 bře, 2008 1:57 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod StandaR » čtv 28 pro, 2023 11:25 pm

Pokud tam jsou výhybky ve správných rozměrech, tak bych si z těch oblouků nedělal těžkou hlavu a tvořil to manuálně na kusy, nebo z flex kolejí. Tohle musí každý dnešní (i včerejší) plánovací program zvládat

Sám jsem teda zkouknul nabídku v Railmodeller Pro a poloměry oblouků jsou tam taky pouze pro Tilliga.

Dál je samozřejmě ještě možnost pěkně tradičně - Tužka, pravítko, kružítko, papír... cesta je to delší, ale když se nechce platit za software tak to jde i takto, on má totiž PaMi pravdu. Ono ve výsledku i plánovací software za pár stovek/tisíc je ve výsledku kapka v moři investic do kolejiště
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod hank » pát 29 pro, 2023 6:10 am

Myslím, že Anyrail tady většinou neprávem podceňujete/ignorujete. Mně se s ním pracuje nejlíp ze všech uvedených. Použití demoverze zdarma je omezeno počtem 50 ks zakreslených objektů do jednoho projektu, plná verze t.č. stojí 1359 Kč, licenci mám už 10 let a pořád je platná. S pomocí nástrojů Wine a PlayOnLinux funguje i pod linuxem (používám Linux Mint - je to z rodiny klonů Ubuntu).
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod Zlámalík » pát 29 pro, 2023 9:01 am

Aktuální Wintrack 16 stojí 99,50 €, což je cca polovina současné lokomotivy. Jak píšou kolegové, jsou to drobné oproti tomu, co nastane až se plánování ukončí :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod jipol57 » pát 29 pro, 2023 6:21 pm

PaMi píše:WinTrack není a nikdy nebyl zdarma. To jenom zloději si stahují a veřejně nabízejí cracknuté verze.

Nejsem si vědomý, že bych ho někde loupil. Normálně stažený asi na Slunečnici, možná demoverze, která mně na moji tvorbu stačila. Stahované tuším v roce 2007, verze 8.0.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod Sandy » sob 30 pro, 2023 12:14 pm

Na "hraní" používám PC RAIL4/Busch 2810.
Cena cca 200.- Kč.
Jednoduchý, pro začátek plně postačující. V knihovně kolejivo všech běžných výrobců i velikostí. V mé knihovně i "originál" PILZ.
K dispozici spousta kolejových plánů (nepoužitelných), ale dají se z nich vypreparovat sekvence, které umožní pochopit geometrii jednotlivých druhů kolejiva.
Více třeba tady:
https://www.itvlaky.cz/literatura/2810/
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Software pro plánování s původním kolejivem Pilz

Příspěvekod truskawiec » pon 08 led, 2024 10:35 am

Musím souhlasit s hankem, Anyrail je v pohodě. Sice už ho nepotřebuju, ale těch pár stovek za licenci opravdu nelituju, myslím, že mi ušetřil dost peněz.
truskawiec
 
Příspěvky: 20
Registrován: úte 24 zář, 2013 8:56 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 návštevníků