Průzkum - kolejiště / liborj

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod rawen » sob 13 led, 2024 4:51 am

Ahoj, míň je víc.
Pokud chceš dát doprostřed budovu, tak malou a nenápadnou. Zvaž, jestli chceš budit dojem, že vlak jede krajinou anebo že vlak objíždí barák...

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » sob 13 led, 2024 9:38 am

tak nějak jsem se ráno podíval na svůj rozpracovaný "projekt" a přesně toto mne tak nějak napadlo, děkuji za připomenutí, je to hluboká pravda...
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » sob 13 led, 2024 10:21 am

liborj píše:Ještě jsem zapomněl propustek otevřená, přejezd nekrytý, nebo by bylo lépe závory a závorářský domek?


Závorářský domek na takové lokálce určitě ne. Jestli jenom kříže nebo nějaké lepší zabezpečení, to záleží na frekvenci dopravy na přejezdu a na epoše.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Zlámalík » sob 13 led, 2024 1:13 pm

Mně by se líbilo tohle třeba: viewtopic.php?f=51&t=10484&start=300#p289088
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » sob 13 led, 2024 6:34 pm

no to mně také, je to prostě krásné...
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » sob 13 led, 2024 6:43 pm

hank píše:
liborj píše:Ještě jsem zapomněl propustek otevřená, přejezd nekrytý, nebo by bylo lépe závory a závorářský domek?


Závorářský domek na takové lokálce určitě ne. Jestli jenom kříže nebo nějaké lepší zabezpečení, to záleží na frekvenci dopravy na přejezdu a na epoše.


preferoval bych, období 1946 - 1947 s částečně uzavřenou tratí, tak jak už jsem psal, plánuji prodloužit kusou kolej až k hraně terénu. Zbytek nádraží i kolejí se právě znovu buduje po válečném poškození, provoz vlak osobní a smíšené, osobní motorový vůz, a pro výměnu jeden otevřený a jeden uzavřený nákl. vag. malou Köf tam asi už nenacpu.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » sob 13 led, 2024 6:49 pm

Já jsem to asi napsal nepřesně, myslel jsem frekvenci silniční dopravy přes ten přejezd. Ale podle toho, jaks to popsal, bych asi zůstal u těch křížů.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » sob 13 led, 2024 9:04 pm

jasně, ono to vlastně odpovídá i terénu od MF, kde vlastně ta silnice míjí, či spíše končí na nádraží, viděl bych to na ekvivalent III. třídy,
l.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » pon 15 led, 2024 7:32 pm

Ahoj všem modelářům,

je nový rok 24 a ještě jsem ani nestačil poděkovat za všechny rady zde mi udělené, tak mne napadlo, kdyby jste se chtěli ti co přispíváte do "Průzkum - kolejiště" podívat do Národního muzea na takovou asi 2 hodiny komentovanou prohlídky s mojí maličkostí tak prosím dejte vědět. Tím zahajuju hlasování, dejme tomu do 20. ledna do 24:00 hod. :-)
Zdravím všechny ve spolek
Libor J.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 18 led, 2024 10:16 pm

zdravím ve spolek,

při všech možných aktivitách spojených s TT Pereš, mne stále více a více upoutala otázka dráhy Čelákovice místní nádraží - Mochov, tj. původní stav, kdy vše bylo stavěno za provozu BCB a ÖLEG. A zde moje další otázky, napsal někdo v Čechách nějakou větší monografii o případu BCB? Já jsem zatím viděl pouze inventář fondu BCB v Národním archivu, je to sedm kartonů, kde se v úvodu výslovně píše, že fond na rozdíl od jiných fondů železničních společností neobsahuje plány a výkresy, protože se nedochovaly. Je nějaká povědomost o normáliích BCB? Čelákovice místní nádraží vzniklo podle normálií ÖLEG?
díky L.

odkaz na fond BCB v NA

https://vademecum.nacr.cz/vademecum/per ... Type=10026
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » čtv 18 led, 2024 11:52 pm

liborj píše:...napsal někdo v Čechách nějakou větší monografii o případu BCB?


O monografii k BCB jako celku nevím, ale ve Světě železnice 2-4/2012 vyšel rozsáhlý 3dílný článek Karla Breitera pod názvem Budovatelský počin Českých obchodních drah v severovýchodních Čechách. Je doprovázený řadou výkresů pozemních staveb a pokud vím, tak jejich modely zatím nikdo nenabízí; jsou to vcelku jednoduché stavby, dle mého soudu vhodné pro stavbu from scratch i pro začátečníky. Ke 120. výročí vyšla publikace Martin Navrátil: 120 let trati Nusle - Modřany, vydalo Nakladatelství K-report 2002, ISBN 80-903012-1-5. A příležitostně byly zpracovány útlé pamětní publikace různého rozsahu a různé faktické úrovně u příležitosti výročí některých jednotlivých tratí BCB: Nezvěstice - Rokycany, Dětenice - Dobrovice město, Smidary - Vysoké Veselí.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » pát 19 led, 2024 10:36 am

díky,

tak nevím jestli jako archivář a historik bych nebyl užitečnější v tomto směru činnosti a děkuji,
l.

P. S. Nádraží BCB v Krči je opravdu skromné a pěkné zároveň.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » pát 19 led, 2024 12:46 pm

liborj píše:...tak nevím jestli jako archivář a historik bych nebyl užitečnější v tomto směru činnosti...


:lol:

Dělej, co tě baví; on už se (nejen ve zdejší komunitě) najde někdo, pro koho to bude i užitečné... Koneckonců ti nikdo nebrání. A pak to bude užitečné i pro tebe, když ti za tvé dílo bude ochoten někdo i zaplatit.

Na knize o ÖLEGu pracuje jiný ze zdejších častých diskutujících, tak byste se pěkně doplnili. Však už jsi určitě zjistil, že dějiny BCB a ÖLEG (a taky částečně StEG) se na různých místech různě propletly. O to by bylo souběžné vydání dějin obou společností zajímavější.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6114
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Jarda H. » pát 19 led, 2024 1:23 pm

hank píše: .....
Na knize o ÖLEGu pracuje jiný ze zdejších častých diskutujících, tak byste se pěkně doplnili. .... .


Že by se rýsovala nová kniha (-y), podobně jako kdysi řada knih od Milana F. a kolektivu :D ?!
TT - analog - ČSD/DR, DB - III / IV
Uživatelský avatar
Jarda H.
 
Příspěvky: 2795
Registrován: čtv 30 srp, 2007 6:25 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » ned 21 led, 2024 6:35 pm

je to výzva, to každopádně,
ano je to pěkný propletenec, budu nad tím každopádně přemýšlet, a kdo píše o ÖLEG? Začnu tedy tím, že si v n NA prohlédnu kartony BCB.
l.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků