Průzkum - kolejiště / liborj

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Dusan » čtv 11 led, 2024 7:34 pm

Střelec píše:Přestavníky lze ovládat i ručně bowdenem, osobně využívám bowdeny pro letecké modeláře, určené k převodu pohybu od serva na kormidla. Jsou přijatelně ohebné a včetně pláště mají průměr silnějšího drátu.
Jinak doporučuju vyštěrkovat i skryťák a mezi odstavnou a příjezdovou kolej ve skryťáku píchnout malou výhybkářskou boudu od Modelscene. Možná tam i podél hrany naznačit sypaný perón, pak to bude koukatelné ze všech stran.


Přesně, takové MINI si pak můžeš dát na barovou stoličku a otáčet si současně s jízdou vlaku :mrgreen: 8)
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 11 led, 2024 7:47 pm

díky za rady,

mne oslovil tento úplně jednoduchý přestavník TILLIG 83534, ve skrytém nádraží by nevadil vůbec, v krajině by šel možná částečně schovat, nebo ponechat jako takový "industriál", jinak se štěrkem ve skrytém nádraží počítám, oproti návrhu MF chci do horního pravého rohu přidat malou zastávku (KB model), ještě jsem přemýšlele, zda by bylo možné od KB modelu využít závorářské stanoviště, a jako začátečníkovi mi není zatím moc jasné jak zařadit naznačený propustek, když nivelita tratě je 0, teda asi více "vnořit" do podloží. No jdu chvíli kreslit projekt (v tužce a na balícím papíru) a potom se podívám jestli tu nepřistála nějaká další rada, zatím díky všem
L.
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 11 led, 2024 7:48 pm

Dusan píše:
Střelec píše:Přestavníky lze ovládat i ručně bowdenem, osobně využívám bowdeny pro letecké modeláře, určené k převodu pohybu od serva na kormidla. Jsou přijatelně ohebné a včetně pláště mají průměr silnějšího drátu.
Jinak doporučuju vyštěrkovat i skryťák a mezi odstavnou a příjezdovou kolej ve skryťáku píchnout malou výhybkářskou boudu od Modelscene. Možná tam i podél hrany naznačit sypaný perón, pak to bude koukatelné ze všech stran.


Přesně, takové MINI si pak můžeš dát na barovou stoličku a otáčet si současně s jízdou vlaku :mrgreen: 8)


To zní jako dobrý plán :wink:
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Ivan » čtv 11 led, 2024 8:57 pm

Propustek v niveletě nula máš dvě možnosti.
Buď jen naznačit hodně zarostlý propustek např. tmavší trávou, která roste ve vlhku a budou vidět jen vršky betonu / zdi.
Nebo můžeš v desce vyříznout určitou část.
Já mám kvůli místu u mini ram jen 5 cm vysoký, ale je docela děravý, mám tam ocelový most a tzv. otevřený propustek.

https://www.rajce.idnes.cz/ivan-tt/albu ... 1533571042

Až budeš dělat rám, určitě doporučuji diagonály, hodně to zamezí kroucení. Já je doplňoval později právě kvůli kroucení a bylo po problému. Hezké rámy má na mini hopeter, pohledej jeho vlákna. Na můj rám se radši nekoukej :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 11 led, 2024 9:27 pm

máš to všechno moc pěkný, já moc se dřevem neumím, napadlo mne jestli rám nenahradit např. tímto, ale cena je dost vysoká a nevím jestli tuhost bude dostatečná, asi budu muset nakreslit a přemluvit nějakého schopného truhláře.

https://www.vlackovna.cz/produkt/deska- ... -60-x-6-cm
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » čtv 11 led, 2024 10:42 pm

liborj píše:...mi není zatím moc jasné jak zařadit naznačený propustek, když nivelita tratě je 0...

Pravidlo č. 1 tvorby krajiny na kolejišti:
Nejnižší místo na viditelné části kolejiště patří vždy zásadně a jedině vodě. To platí, i když tam žádnou vodu nemáš; pak je to nejnižší místo tam, kudy by voda při tání sněhu nebo větším dešti odtekla.
I když je trať v nějaké placaté rovině, nikdy by koleje neměly ležet přímo na rovině základové desky; tzn., že pláň železničního spodku by vždycky měla být o něco výš než na základové desce.

Kdysi se u dráhy často budovaly tzv. otevřené propustky. Viz třeba:

propust1.jpg


propust2.jpg


Kolejnice nemusí ležet na ocelových nosnících - v začátcích stavby drah se často používaly i krátké dřevěné trámky.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » čtv 11 led, 2024 10:57 pm

super díky, počítám s korkovým podložím (nejméně s ním), otevřený propustek se mi líbí, jinak právě přemýšlím nad stanicí, byla by možná kombinace zastávka plus malý příruční sklad, obojí normálie kkSb (KB-model). Může absentovat rampa? druhou zástávku bych plánoval také z KB model (kkSb Amalín).
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod rawen » pát 12 led, 2024 6:29 am

Absence rampy - hodně nelogická. Existují sice malé sklady bez rampy, resp. jen s krátkým chodníčkem před vraty (např. Horka nad Moravou v produkci Stav-model), ale mnohem typičtější je návoz zboží a surovin (koňským po-)vozem na úroveň podlahy vagonů. I u té zmíněné Horky rampa není jen proto, že zablácená řepa se nakládala z jiné rampy o kus dál :)

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » pát 12 led, 2024 7:18 am

rawen píše:Absence rampy - hodně nelogická. Existují sice malé sklady bez rampy, resp. jen s krátkým chodníčkem před vraty (např. Horka nad Moravou v produkci Stav-model), ale mnohem typičtější je návoz zboží a surovin (koňským po-)vozem na úroveň podlahy vagonů. I u té zmíněné Horky rampa není jen proto, že zablácená řepa se nakládala z jiné rampy o kus dál :)

Radek

To skladiště v Horce původně krátkou dřevěnou rampu mělo, i když vzala za své ještě před zbouráním objektu, ale skladišť s vraty v úrovni terénu existovalo větší množství než malé. Např. na komerciálkách jako samostatně stojící objekt v Domousnici (dnes už je to jen zastávka bez manipulační koleje), nebo jako přístavba ke staničním budovám na některých lokálkách (posázavský pacifik, trať Kolín - Ledečko, jindřichohradecké úzkorozchodky...). Některé z nich nabízí Karel Barták.

Pěkný soubor staveb včetně samostatně stojícího skladiště bez rampy je v zn Všeradice. Tam původně skladiště nebylo vůbec, ale kvůli značnému obratu kusových zásilek (a jejich občasnému rozkrádání, když pod širým nebem čekaly na odvoz příjemcem...) muselo být doplněno dodatečně ještě před WW I. Dnešní zděná čekárna se služebními prostory je atypická (bohužel neznám datum jejího vybudování, podle vzhledu to mohlo být kdykoli ve 30. - 50. letech), před ní tam byla dřevěná čekárna podle normálie 11/H, kterých bývaly na zastávkách lokálek v Předlitavsku za císařpána stovky. Strážní domek s vedlejší budovou byl postaven podle normálie LXXXV/H, byly tam i dřevěné záchody pro cestující s dřevníkem a chlívkem 19/H. Modely všech objektů z tohoto souboru staveb (kromě novější zděné čekárny) jsou v původní výkresové podobě dostupné jako laserové stavebnice.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Zlámalík » pát 12 led, 2024 8:14 am

Kupovat to můžeš a nemusíš, stačí i 8 mm překližka z nějakého Bau-, to ti tam uříznou. Olemuješ to pásky z toho samého + dát spodem dva do X nebo do V. To uříznou taky, za pade do kapsy (často mají zákaz řezat díly pod 25 cm). Nebo si necháš říznout jen ten vrch a na okraje koupíš tamtéž dřevěné lišty. Výška prostoru pod kolejištěm stačí tak, abys tam dostal přestavníky, v reálu 3 cm minimum.
Jestli můžu doporučit, udělej si do plánku vrstevnice - potok bude +1 až +4 mm, pak třeba +10 mm bude začínat terén okolo a na něj bych teprve nalepil dva korky pro pláň stanice. Další terén navrstvíš, kde bude třeba. Počítej že i příkopy potřebují cca 3 mm. Z tlusté desky se to blbě sochá, ale když koupíš nějaký tvrdý XPS polystyren pod laminítové podlahy, bývají 2, 3 nebo 5 mm silné, z toho to hezky navrstvíš. Jen bacha na lepení - lepí se to kontaktním lepidlem a je dobré plochu desky poškrabat hrubým smirkem (nebo nožíkem) aby se lepidlo dostalo do struktury materiálu.
Možná to zní složitě, můžeš samozřejmě něco zjednodušit, ale když je to plastické, vypadá to o hodně líp!
Něco rozumů: https://www.parostroj.net/modely/svrsek ... k_plan.htm
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod rawen » pát 12 led, 2024 9:12 am

hanku - díky za upřesnění

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod hank » pát 12 led, 2024 9:44 am

Ke Zlámalíkovým doporučením ještě doplním, že mně se dobře pracuje s knihařskými lepenkami různých tlouštěk - dají se sehnat třeba i zdarma jako různé odřezky a jiný odpad u knihařů a kartonážníků až do 5 mm tloušťky.

Edit: Ještě mě něco napadlo k těm vrstevnicím. V těch dřevních dobách 60. a 70. let minulého století, kdy jsem bral modelářské rozumy kde se dalo, protože zdrojů bylo minimum, pan učitel Zuska doporučoval zhotovit si před stavbou kolejiště vrstevnicovou maketu jeho terénu z lepenky v měřítku 1:10. Na ní se okamžitě poznalo, jestli zamýšlená krajina bude vypadat přirozeně - a taky která místa budou kritická z hlediska začlenění tělesa traťového spodku do terénu, například kde by měla tendenci zdržovat se voda, takže by tam měl být zřízen propustek. Posloužit může i pískoviště - na něm se dá maketa terénu kolejiště vybudovat i v měřítku 1:1, nebo pískový stůl.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Ivan » pát 12 led, 2024 12:08 pm

Já sice mám koleje na korku na základní desce, ale většina okolní krajiny je zvedla polystyrenem a potoky zasazeny do výřezu v desce, takže to není ani poznat. To jen pro upřesnění
Stavby vlastního rámu se neboj. A min. výšku doporučuji spíše 5 cm, mám to tak a méně si to neumím moc představit.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod Zlámalík » pát 12 led, 2024 2:10 pm

Ivan píše:Já sice mám koleje na korku na základní desce, ale většina okolní krajiny je zvedla polystyrenem a potoky zasazeny do výřezu v desce, takže to není ani poznat. To jen pro upřesnění
Stavby vlastního rámu se neboj. A min. výšku doporučuji spíše 5 cm, mám to tak a méně si to neumím moc představit.

Malá Paka má rám 40 mm a vejdou se s rezervou i servopřestavníky od Němečka: viewtopic.php?f=51&t=12706&start=465#p324673 (rozměr je cca 90 x 30 cm)
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1835
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Průzkum - kolejiště / liborj

Příspěvekod liborj » pát 12 led, 2024 11:16 pm

tak jsem opět postoupil o velmi malý kousek, vybral jako výpravní budovu od KB model budovu se skladem Rataje, rampa či volná plocha na nakládku se ještě uvidí, do oblouku v horním pravém rohu bych nad plán umístil zastávku Amalín opět od KB model, ke každé výhybce dřevěnou boudu od MS. Myslím, že pro začátek by to mohlo stačit. A teď ještě jen tak pro obveselení, napadlo mne zda do volné prostoru neumístit lázeňskou budovu či dvě takové budovy a k ní nepřivést úzkokolejnou drážku pro dopravu bahna ze slatiny. Něco jako mají ve F. Lázních. Vím, že velké oči...

l.

P. S. Ještě jsem zapomněl propustek otevřená, přejezd nekrytý, nebo by bylo lépe závory a závorářský domek?
liborj
 
Příspěvky: 48
Registrován: úte 05 pro, 2023 2:17 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků