profil kolej-podloží-násep

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod HonzaV » ned 29 říj, 2023 9:02 pm

nazdar, nedaří se mi najít, případně prosím přesunout pod správné vlákno....

mohl by mi tu někdo dát cestu? hledám, jak by měly bát koleje nad násypem nad odtokovým kanálem v TT. abych si vyrobil tvar na nůž, kterým vyříznu správný tvar od kolejiva do polystyrenu.

Honza
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod Ivan » ned 29 říj, 2023 9:14 pm

Honzo, přiznám se, úplně jsem nepochopil tvůj text.

Co myslíš násypem a odtokovým kanálem? Můžeš prosím podrobněji rozvést, co po potřebuješ?

Možná jsem to ale nepochopil jen já :lol:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod HonzaV » ned 29 říj, 2023 9:24 pm

IMG_0269.jpeg
chápu. jde mi o rozměry tohotok.

koleje na náspu ve svahu.
koleje, podloží. násep. odtokový "žlab" u svahu,

to vše má nějakou normu a rozměry. a já mám v plánu koleje dát na polystyrenový podklad, takže můžu "řezat" do hloubky a dělat odtoky a propustky a podobné věci. tak bych je měl rád správně.... díkes
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod marian_r » ned 29 říj, 2023 10:06 pm

nem.jpg
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod hank » ned 29 říj, 2023 11:31 pm

marian_r: Asi by se slušelo napsat, že to je evropská modelářská norma NEM 122.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod HonzaV » pon 30 říj, 2023 7:16 am

díky páni. koukám, že jsem obrázek trefil i po půli lahve vína. Přesně tohle jsem hledal.

jináč, po postrčení, jaká slova hledat, třebas zde: https://www.morop.org/index.php/en/nem-the-norms.html ale zrovna NEM 122 Roadbed Profile for Standard Gauge tam rozebraná není. :roll:
aha, našel link jinde: https://www.morop.eu/downloads/nem/de/nem122_d.pdf

takže jsem našel http://lokopin.wz.cz/kolejivo/stavba_svrsek.htm a tím jsem asi plně uspokojen.
ještě jednou děkuji
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod hank » pon 30 říj, 2023 7:48 am

HonzaV píše:...zrovna NEM 122 Roadbed Profile for Standard Gauge tam rozebraná není...


Britové to mají jinak. (A Američani už vůbec - ti jedou podle norem NMRA.) Britské železnice mají i v reálu jiný průjezdný profil atd. A v měřítkách a rozchodech včetně jejich označování mají britští modeláři naprosto - aspoň pro nás obyvatele kontinentu - nepřehledný chaos. (Což ovšem odjakživa platí pro ostrovní reálie obecně. Sice se považuju za anglofila, ale tohle mě občas dost vytáčí. Od jízdy vlevo přes tvrdohlavé používání imperiálních jednotek až po obskurní domovní elektroinstalace - ale ono je to vice versa a oni zase za divné a podezřelé považují móresy každého, kdo si dovolí překročit kanál La Manche, sorry, chtěl jsem napsat The English Channel, severním směrem.)

Pro zdejší podmínky hledej normy NEM zásadně v němčině nebo samozřejmě v češtině, i když se obávám, že české překlady nikdo soustavně neaktualizuje. (Jestli se mýlím, prosím o odkazy.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod HonzaV » pon 30 říj, 2023 7:55 am

https://www.morop.eu/downloads/nem/de/nem122_d.pdf

vypadá to, že jmennou konvenci PDF souborů mají chlapci němečtí okej, takže adresa https : //www.morop.eu/downloads/nem/de/nemXXX_d.pdf je docela funkční
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod marian_r » pon 30 říj, 2023 8:32 am

sory za OOT:

Chôdzu a jazdu vpravo zaviedli francúzi po revolúcii, pôvodne to bolo "aj chudobní ľudia majú právo chodiť vpravo".
Metrickú sústavu (ktorú navrhli členovia Francúzskej akadémie vied) zavádzal povinne po dobytej Európe Napoleon, aby vedel kontrolovať dane.

To je dosť dôvodov aby sa zmena britom nepáčila. 8)

Mne vadilo že nemajú zmiešavacie vodovodné batérie.
marian_r
 
Příspěvky: 181
Registrován: sob 10 čer, 2023 1:59 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod hank » pon 30 říj, 2023 11:20 am

marian_r: Já už bohužel dost pamatuju, takže si vzpomínám na ten poprask, když se v r. 1971 zavádělo, že 1 GBP = 100 pencí. (Do té doby platilo 1 libra = 20 šilinků, 1 šilink = 12 pencí, tj. 1 libra = 240 pencí.) Ale taky si museli zvyknout... Nicméně každý člověk je podvědomě a pocitově v podstatě konzerva, pro kterou je každá změna k horšímu.

(A taky se omlouvám za OT.)
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod HonzaV » pon 30 říj, 2023 12:28 pm

páni, OT krásnej. prosím ho po čase odebrat.
stejně jako já odeberu tento svůj komentář.

cíl, tedy rozměry a profily náspů jsou vyřešeny. děkuji.
Zdědil krabici BTTB (co pamatuje, když Žižka měl obě oči) a snaží se to rozhýbat
HonzaV
 
Příspěvky: 38
Registrován: sob 12 srp, 2023 7:51 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod Ivan » pon 30 říj, 2023 2:47 pm

Honza,

ach tak, já v tom hledal něco složitějšího :lol:

Dobrou inspirací jsou i stránky modulářských klubů, ale držet se přímo NEM122 je nejvhodnější.
Ještě si dovolím malou vsuvku. V reálu, zejména na lokálkách jde občas spatřit ledacos, takže se v případě nutnosti můžeš i odchylit a hledat inspiraci v reálu.

pozn. mazat příspěvky tady mohou jen admini, resp. lze to jen do určité doby od zveřejnění a nesmí být pod příspěvkem nový.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod Zlámalík » pon 30 říj, 2023 3:10 pm

Jestli chceš výlet do skutečné železnice, pak řezy širou tratí a stanicí najdeš třeba na Parostroji
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod hank » pon 30 říj, 2023 3:28 pm

Ivan píše:...pozn. mazat příspěvky tady mohou jen admini, resp. lze to jen do určité doby od zveřejnění a nesmí být pod příspěvkem nový.


Dá se to obejít tím, že autor příspěvku text svého postu při jeho editaci smaže a nahradí/přepíše ho nějakým jedním slovem, třeba "smazáno". Zcela zrušit příspěvek lze jenom dokud je v tom vlákně poslední.

Ale jinak taky souhlasím s tím, aby admin můj post OT smazal.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: profil kolej-podloží-násep

Příspěvekod hank » pon 30 říj, 2023 3:44 pm

Ivan píše:V reálu, zejména na lokálkách jde občas spatřit ledacos, takže se v případě nutnosti můžeš i odchylit a hledat inspiraci v reálu.


Ano. Například minimální šířka pláně železničního spodku na lokálkách postavených podle zákona z roku 1893 byla významně užší, než je povoleno dnes - myslím, že to byly dokonce až 4 m. (Tuto normálii bohužel nemám.) Nevím ale, kolik se z toho ještě dochovalo. Normálie kkStB 1u z r. 1885 předepisuje šířku pláně 4,6 m. Podle normálie ČSD z r. 1922 měla být pláň široká 5 m. Postupně se také zvětšovaly průřezy pražců i minimální výška štěrkového lože.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků