Vloženie koľaje do medzery

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod kiski » pon 23 říj, 2023 1:59 pm

Zdravím všetkých,

mám otázku, na ktorú som na fóre odpoveď nenašiel, ale je možné, že som len slabo hľadal. Ak tu už je, poprosím o nasmerovanie, ak nie, tak o odpoveď :D

Ako najlepšie vložiť kus koľaje medzi dva konce, ktoré už sú napevno? nedopatrením sa mi totiž stalo, že pri pokládke SN som položil dve výhybky, a medzi jednou z nich a ďalším kusom koľaje je asi 30cm medzera. Potreboval by som tam vložiť kus koľaje, presne odmeraný. Odmerať a odrezať problém nie je, ovšem na koncoch sú izolované spojky, a ako je známe, tie sa nedajú nasunúť kompletne len na jednu koľajnicu a po vložení medzikusu posunúť na správne miesto.

Má niekto nejaký nápad?? Vopred dikes.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Luděk » pon 23 říj, 2023 2:13 pm

Ahoj, spojky vyhoď, vlož kolej, zafixuj polohu kolejnic vůči sobě a kolej přilep k podkladu vteřinovým lepidlem. Pokud má být odizolovaná od výhybek tak tam nech malou mezeru.
V TT používám na fixaci polohy kolejnic 12 mm pero pro hřídele elektromotorů.
Uživatelský avatar
Luděk
 
Příspěvky: 201
Registrován: pát 09 pro, 2011 5:29 pm
Bydliště: Brno

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Ivan » pon 23 říj, 2023 2:20 pm

Chápu dobře, že potřebuješ oba konce té 30cm chybějící koleje odizolovat?

Já bych spojky vůbec nedával, jde to i bez nich. Např. na rozhraní segmentu také žádné nemám. Přilepil bych opatrně kolej přesně mezi, na centraci je fajn alu hlazenka, kterou vložíš mezi koleje a spojíš tak staré s novým (samozřejmě jen v přímé).

Mezery můžeš i izolovat, zalepit opatrně hustým vterinakem. Já je nechávám a naopak fixuji spíše středně řídkým kolej v upevnovadlech.

Možností bude jistě více.

Pakliže nechceš spoj izolovaný, použil bych půlku spojky, kterou nasunu na vkladanou kolej a po vložení přetahnu přes spoj a propájím spojku.

Edit,
Luděk byl rychlejší, ale už jsem to tu nechal
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Zlámalík » úte 24 říj, 2023 8:36 am

kiski píše:ovšem na koncoch sú izolované spojky, a ako je známe, tie sa nedajú nasunúť kompletne len na jednu koľajnicu a po vložení medzikusu posunúť na správne miesto.

Proč by se nedaly? Já třeba izolované spojky, když už někde jsou, řežu napůl, abych tam neměl takový "bago". V tom pražci, který je nad spojkou, seříznu nožem upevňovadla, spojku nasunu, kolej vložím a spojku přesunu. Ale jak píše Ivan, pokud drží podloží, není ani důvod spojky dávat - ten kousek plastu stejně nic nezachrání, tvar koleje drží druhá kolejnice a pokud to někde pruží, pak je to špatně.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod kiski » úte 24 říj, 2023 10:47 am

@Zlámalík

Pokiaľ viem, tak izolovaná spojka má v strede práve taký vyčnievajúci kus plastu, ktorý spôsobuje práve tú medzeru medzi susednými koľajnicami, aby sa nemohli ani náhodou dotknúť jedna druhej. Neviem si dosť dobre predstaviť tlačiť tú izolačnú spojku práve cez tento kus plastu. Zrejme by došlo k porušeniu toho kúsku plastu a potom by hrozilo, že izolačná spojka nebude plniť funkciu ktorú má - izolovať. Píšem samozrejme o celej spojke v jednom kuse, nie o rôznych odrezaných kúskoch apod. Ja z nich nerežem nič. Je to SN, je jedno, ako to tam bude vyzerať, takže ostávajú celé. Keď sa dostanem na povrch, potom budem možno postupovať inak, ale do SN je potom problém sa už rozumne dostať, preto ich radšej nechávam v celku - nech mám istotu, že naozaj budú izolovať.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Fox » úte 24 říj, 2023 10:56 am

..a ještě jedna varianta, kterou jsem používal zejména u úseků širé tratě, ale tady by to jistě šlo taky: koleje spojím vodivými spojkami, propájím, vše přilepím a když to drží, říznu kolej dle potřeby žiletkovou pilkou. Klidně i v místě spojky, pokud to je potřeba. A pro jistotu mezeru zakápnu gelovým vteřiňákem. Po konečné patinaci a začištění kolejí mi dá práci vůbec zjistit, kde ta mezera je.
TT, DR5000, Z21, iTrain...
Uživatelský avatar
Fox
 
Příspěvky: 1309
Registrován: stř 02 bře, 2016 12:50 pm
Bydliště: kousek od Prahy

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Miloš_P » úte 24 říj, 2023 11:09 am

Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Zlámalík » úte 24 říj, 2023 4:11 pm

kiski píše:@Zlámalík

Pokiaľ viem, tak izolovaná spojka má v strede práve taký vyčnievajúci kus plastu, ktorý spôsobuje práve tú medzeru medzi susednými koľajnicami, aby sa nemohli ani náhodou dotknúť jedna druhej. Neviem si dosť dobre predstaviť tlačiť tú izolačnú spojku práve cez tento kus plastu. Zrejme by došlo k porušeniu toho kúsku plastu a potom by hrozilo, že izolačná spojka nebude plniť funkciu ktorú má - izolovať. Píšem samozrejme o celej spojke v jednom kuse, nie o rôznych odrezaných kúskoch apod. Ja z nich nerežem nič. Je to SN, je jedno, ako to tam bude vyzerať, takže ostávajú celé. Keď sa dostanem na povrch, potom budem možno postupovať inak, ale do SN je potom problém sa už rozumne dostať, preto ich radšej nechávam v celku - nech mám istotu, že naozaj budú izolovať.

Nedělej z toho kovbojku, ten výstupek tě nezachrání. A nikdo přece neříkal, že to máš tlačit přes ten plast - říkal jsem, že spojky řežu napůl. Tedy ten kousek jde pryč a použiju část doprava a doleva od něj. Kolejnice k sobě přisunu na vzdálenost papíru, mezeru zakápnu vteřiňákem a je to. Právě proto, aby to izolovalo, abys měl tu jistotu - když ti totiž do té tvojí mezery padne kousek kovové špony, tak co? Zatímco do tenké mezery, vyplněné papírem a zalité lepidlem, nepadne nic. Nebo jak píše Fox - položit a následně nařezat tam, kde potřebuju.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod Vysočina » úte 24 říj, 2023 6:40 pm

Ahoj :oops: sundej švel doprava a doleva z pole styku a nasuň upravenou izolku. A pak vteřiňák :mrgreen: A vrať švelíky ...
(.) P R U D Í Č
Vysočina
 
Příspěvky: 138
Registrován: ned 29 lis, 2009 1:09 pm
Bydliště: 758029 HCV

Re: Vloženie koľaje do medzery

Příspěvekod kiski » úte 24 říj, 2023 6:51 pm

Ďakujem za rady :wink: Síce som to nakoniec urobil po svojom, ale aspoň ste ma nasmerovali.
Kiski
TT, DCC
Uživatelský avatar
kiski
 
Příspěvky: 313
Registrován: čtv 09 črc, 2009 10:19 am
Bydliště: Slovensko


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků