Co zvládne začátečník?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » sob 18 lis, 2023 10:03 am

Když už se to rozebírá...

Krom otázky měřítka a rozchodu je třeba zdůraznit i odlišné pojetí. V našich končinách je patrné dědictví BTTB, Zeuke a pod., stručně vyjádřené "narvat to kolejema co to jde".
Zde na fóru převládá pohled MF a dalších autorů "ať to má provozní smysl, ideálně českou předlohu".
No a v odkazech je další přístup prezentovaný např. Carlem Arendtem a dalšími anglo-americkými autory - tzv. mikrolayout s geniálně primitivním kolejovým plánem pojatý a často i vystavovaný jako "pohybující se diorama".

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod RADU065 » sob 18 lis, 2023 10:49 am

Jirkátor píše:Je potřeba říct, o jakém měřítku uvažuješ. V H0 toho moc nevymyslíš, v TT to bude o trochu lepší, v N už se na ploše 130 x 60 něco vymyslet dá.
To elektrické zapojení zase taková věda není.
Pokud postavíš něco na způsob prvních dvou videí, pak se zeptej sám sebe, jak moc tě bude bavit koukat na neustále kroužící lokomotivu se dvěma vagóny. To třetí už vypadá zábavněji.
Prohlédni si sekci o minikolejištích, třeba tě tam bude něco inspirovat.

Mini kolejiště jsem prostudoval již různá a na tak malém prostoru to nebude žádná sláva co do užívání si ježdění asi v žádném měřítku.Ono na tak malém prostoru se nic moc vymýšlet ani nedá.Vždy to bude nějaký okruh nebo ovál,posun apod.
N 83X42cm: https://www.youtube.com/watch?v=XXxD5zyN-b4
Nemám nic proti milovníkům modelové velikosti N,ale jedno vím jistě,že tahle velikost mě neláká je to moc vše titěrné a malý výběr všeho...
Jestli mě bude bavit se stále koukat na neustále kroužící lokomotivu se dvěma vagóny na to momentálně nedovedu odpovědět.Ale přece není to jenom o dívání,ale člověk se zabaví taky hlavně při samotné stavbě modelové železnice.Hlavně pokud si vyhraje při modelování věrné krajiny.
Zaujaly mě modely ve velikosti On30:
https://www.youtube.com/watch?v=ToVGaOlXoDY
https://www.youtube.com/watch?v=SZGtc-JX4Ao
https://www.youtube.com/watch?v=zi1ccP4x0rI
nebo
https://www.youtube.com/watch?v=5T0kCX2Fv0U
https://www.youtube.com/watch?v=kgswod5kk5Q
https://www.youtube.com/watch?v=XVJr3xXNvh4
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » sob 18 lis, 2023 11:03 am

Jo, tak jsem začínal :) :wink:
Pokud člověka baví víc modelovat než jezdit, je to dobrá cesta. Měl jsem plastovou hračku Unimat, na které šlo vrtat, řezat, frézovat,... prostě v tomto rozsahu veškeré práce, co se nedají pižlat ručně. Navíc, dnes to stojí v Číně pár dolarů.

Takže zbývá vybrat předlohu, sehnat podklady a začít.
(Už to tu bylo mockrát, ale opakování nikdy neškodí: https://www.carendt.com/ Nenech se odradit zastaralou vizáží a jsi po e-knihách.)

Hodně štěstí, Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » sob 18 lis, 2023 11:48 am

rawen píše:Krom otázky měřítka a rozchodu je třeba zdůraznit i odlišné pojetí. V našich končinách je patrné dědictví BTTB, Zeuke a pod., stručně vyjádřené "narvat to kolejema co to jde".
Zde na fóru převládá pohled MF a dalších autorů "ať to má provozní smysl, ideálně českou předlohu".
No a v odkazech je další přístup prezentovaný např. Carlem Arendtem a dalšími anglo-americkými autory - tzv. mikrolayout s geniálně primitivním kolejovým plánem pojatý a často i vystavovaný jako "pohybující se diorama".


K tomu je ovšem potřeba dodat, že 99% těch anglosaských "hejbacích" diorámat je doplněno "fiddleyardy" (= skrytým manipulačním zázemím) na jedné nebo obou stranách, kam se pomyslný zbytek světa uklidí před očima pozorovatele, takže provoz ve viditelném výřezu pak vypadá zcela reálně. Klíčové slovo: Cameo. Česky asi nejlépe jeviště.

Ve zdejší sbírce minikolejišť má k takovému pojetí z českých autorů nejblíž asi JBr. Viz jeho dílo:
viewtopic.php?f=51&t=11582&hilit=ukulele
viewtopic.php?f=51&t=11514&hilit=%C5%A1oupali%C5%A1t%C4%9B

To německé dědictví pochází z obou bývalých německých států, při listování starými čísly časopisu MIBA se mi kroutí oči možná ještě víc než nad sbírkami plánů Zeuke & Wegwerth. Němci asi mají sklon k pěstování kýče důsledně v té době podporovaný výrobci, kteří měli zájem na tom, aby zákazníci utráceli... A v době vrcholícího hospodářského zázraku v NSR, kdy nebyla nouze o peníze ani v nižších vrstvách, se prostě utrácelo ve velkém. Nicméně i z těchto vod se dá vylovit spousta inspirace pro dnešek.

Na provozně reálná a logická minikolejiště německého původu se podívej třeba sem
https://pmmh0.pl/wp-content/uploads/201 ... Heimat.pdf
nebo do sešitů MIBA Spezial 91 na str. 112 na kolejiště Nemerow Bad a MIBA Spezial 106, str. 66 - kolejiště Kleinau West. Uvedené náměty se dají snadno počeštit podle skutečných předloh.

Dnešní růst popularity mini- a mikrokolejišť zřejmě souvisí také s pokračující hospodářskou krizí, což koneckonců přiznávají i jejich autoři. Klíčová fráze "Model Railway on a Budget" se na internetu vyskytuje stále častěji.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » ned 19 lis, 2023 8:25 am

RADU065 píše:... Nemám nic proti milovníkům modelové velikosti N,ale jedno vím jistě,že tahle velikost mě neláká je to moc vše titěrné a malý výběr všeho...

Tak on ten výběr zase tak malý není, ani když se hodláš zaměřit na ČSD / ČD. Rozhodně bude větší a dostupnější než u úzkokolejek v H0.
Pokud ti jde o stavbu samotnou, pak stejně nadajde den, kdy dáš na kolejiště poslední stromek a pak ti u prostého oválu zbydou jen dvě možnosti, koukat na kroužící mašinu se dvěma vozy (viz tvé poslední odkazy), nebo začít stavět nějaké jiné.
Ohledně titěrnosti měřítka N, si možná přečti úvodní příspěvek v tomhle vlákně viewtopic.php?f=17&t=14603 Je to napsané věčným teoretikem / hledačem :) , ale jako vyvrácení neustále se tradujících mýtů o eNku, je to zajímavé čtení.
Zatím nevím, jaké vlaky a o jaké délce hodláš provozovat, ale v eNku na prostoru 1800x720 se mi do stanice rozumně vejde mašina a 4 osobní vozy. Ani nákladní vlaky nejsou moc velké. V H0 by to byly asi poloviční délky a to neuvažuji o úplně jiných poloměrech oblouků a délkách výhybek.

Zkus si v nějakém programu nakreslit na danou plochu nějaké kolejiště a hned budeš mít lepší představu, co jde na daném prostoru realizovat.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » ned 19 lis, 2023 10:23 am

No ano... délka vlaků.

Tady

nejkratsi.jpg

máš přehled tratí Správy Železnic s povolenou délkou vlaků pod 100 m podle platných tabulek TTP. Stav zhruba podle GVD 2020/21. (Někde bývá uvedena ještě jedna hodnota, max. délka os. vlaku/spěšného vlaku/rychlíku, který nestaví ve všech nácestných stanicích/dopravnách/zastávkách. Důvod je zřejmý - délky nástupišť.) Jak vidíš, tak při volbě vhodné předlohy pro minikolejiště se ani s jedno- nebo dvouvozovými soupravami nemusíš moc odchýlit od reality.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » ned 19 lis, 2023 11:34 am

Ale já přece nezpochybňuji reálnost vlaků o dvou vozech, jen řeším jejich dlouhodobou zábavnost na jednoduchém oválu s jednou výhybkou.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » ned 19 lis, 2023 11:49 am

Jirkátore - cesta je cíl(em).
Tak jak plánovači poschoďových vlakodromů své projekty často nedokončí, protože chtějí jezdit a začnou s tím, hned jak provizorně položí koleje,
tak existují i opačně orientovaní jedinci (např. já), kteří postaví třeba modulové nádraží a prodají ho, aby mohli stavět další.

Takže nesuď tazatele jen podle svého pohledu na věc. :D

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » ned 19 lis, 2023 2:10 pm

Jirkátor píše:Ale já přece nezpochybňuji reálnost vlaků o dvou vozech, jen řeším jejich dlouhodobou zábavnost na jednoduchém oválu s jednou výhybkou.

No vidíš to. A přitom jedním ze světově nejslavnějších a nejprezentovanějších kolejišť je - aspoň v anglicky mluvících zemích - už více než 25 let úplně první pizza layout Mika Fieldera; jen s tím rozdílem, že v tomto případě nejde o ovál s jednou výhybkou, ale o kruh s jednou výhybkou. :lol: I po těch letech je stále předváděno na výstavách i publikováno v časopisech a na internetu a spousta lidí ho nejrůznějším způsobem v nejrůznějších velikostech napodobuje.

Odkaz: The Micro Model Railway Dispatch 8, str. 23-29.

Ale já jsem nechtěl reagovat na tvůj přístup, se kterým v žádném případě nehodlám polemizovat; jenom jsem původně chtěl připomenout, že i na omezeném prostoru a ve větších velikostech než je eNko lze modelovat provoz podle GVD. Někdy stačí ten ovál nebo kruh nechat otevřený a hned se dá jezdit odněkud někam; za všechny příklady viz třeba Otovice a Pereš Milana Ferdiána nebo hopeter a jeho mikrokolejiště Žacléř - Otovice. Zároveň se nabízí i celkem jednoduché způsoby automatizace takových pendlů, a to i pro úplné lamy v elektrotechnických/elektronických vědách. Příkladů je řada i ve zdejších diskusích. Nebo lze ovál/kruh doplnit manipulačním zákulisím, které Milan F. prezentoval v 1. dílu svých plánů pod názvem logika kruhu. Kdo chce jezdit podle GVD, jezdí podle něj i na oválu, kdo chce nechat soupravu kroužit dokolečka dokola, může.

Nezbývá než zopakovat pravidlo č. 1: Každé stavbě jakéhokoli kolejiště ať předchází hodiny - nebo radši desítky hodin - studia toho, co kdo kdy kde nakreslil a/nebo postavil a především uvědomění si toho, co doopravdy chci a jestli to/kolik z toho zvládnu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » ned 19 lis, 2023 5:57 pm

Ale pánové, já přece nezpochybňuji skutečnost, že někoho může celé hodiny bavit sledování motoráku, jak neustále pendluje že Žacléře do Otovic a zpět. Jen chci říct, že než se někdo pustí do plánování kolejiště, měl by si dobře rozmyslet, zda to bude ta pravá zábava i pro něj. Já a můj synátor jsme chtěli simulovat provoz hlavní stanice i s odbočnou tratí a podle toho jsem kolejiště vymýšlel. Pokud si někdo vystačí s prostým oválem umístěným v překrásné krajině, oživené průjezdy stále stejného vlaku, tak proč ne. Já mu to rozmlouvat nebudu, ač to já osobně jako něco provozně zábavného neshledávám.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod czhunter » pát 01 pro, 2023 10:29 pm

Já bych to viděl tak, že existuji stavitelé dioramat, kde jsou tanky, vojáčci, děla ... a těm tam třeba nejezdí vůbec žádný vlak - jak je to vůbec může bavit? :D

takže když někdo postaví diorama, na kterém jezdí aspoň jeden vlak pořád dokola, tak je to v provozní zábavě gigantický krok vpřed (aneb laťku na zemi je snadné překročit)

Tohle berte trochu jako vtip ... i když ne zcela.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » pát 01 pro, 2023 11:04 pm

czhunter: Četnost a návštěvnost soutěží a výstav v anglicky mluvících zemích je taková, že když to chce někdo stíhat, musí ze sebe kolejiště doslova chrlit, což je další důvod častého výskytu provozně primitivních minikolejišť a diorámat (kolejiště typu pizza, tuning fork, inglenook, timesaver a spousta podobných) a jevišťátek (cameo). Důvody už jsme tu rozebírali - ceny vozidel a materiálu, ceny za m2 bytové plochy apod., ale nemělo by se zapomínat ani na skutečnost, že většina amerických "lokálek" je vlastně na úrovni našich vleček bez osobní dopravy a např. takový inglenook tam lze běžně potkat i v reálu.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » sob 02 pro, 2023 7:17 am

Pak se tedy nabízí otázka, proč ta minikolejiště staví. Zda je má pro sebe, aby si mohl po práci "zajezdit s vláčky", nebo aby předvedl nové pohyblivé diorama na výstavě? :P
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod prcek » sob 02 pro, 2023 9:08 am

Jirkátor píše:Pak se tedy nabízí otázka, proč ta minikolejiště staví. Zda je má pro sebe, aby si mohl po práci "zajezdit s vláčky", nebo aby předvedl nové pohyblivé diorama na výstavě? :P


Třeba proto, že ho baví ta stavba a ještě to může vystavit? Někdy i cesta je cíl.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » sob 02 pro, 2023 10:37 am

Jirkátor píše:Pak se tedy nabízí otázka, proč ta minikolejiště staví.

Někteří právě na ty soutěže a výstavy a sjezdí s nimi těch soutěží a výstav desítky; tu první pizzu odvezl její autor na výstavu až do USA. A jiní zase staví za účelem focení a předvádění na internetu a na prodej. Viz třeba muž mnoha zájmů a profesí Chris Nevard.

Však se zkus zeptat přímo někoho z nich, třeba v britské diskusi na https://www.rmweb.co.uk/.

A vůbec, důležitý není úmysl, ale výsledek, takže mám-li být upřímný, jejich motivace mě zase až tak moc nezajímá.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 27 návštevníků