Co zvládne začátečník?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » pon 23 říj, 2023 8:21 am

Ještě jednou moc díky všem za povzbuzení a cenné tipy. Zkusím teda promyslet měřítko (nejspíše N kvůli prostoru) a uvidím…
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod czhunter » čtv 26 říj, 2023 8:51 pm

Podle mě je železniční modelářství primárně estetická (čili podvědomá) záležitost, a to jaké si vybereš měřítko, námět, složitost ... to už je jen zpětná racionalizace, kde k tomu, co ti líbí se snažíš najít nějaký "rozumný" důvod proč je to tak správně (a vždycky ho najdeš, protože lidé jsou v tom fakt dobří)

Takže já bych postupoval asi tak ... když si představíš, že už to kolejiště máš ... jsi doma sám, máš volno, žádné starosti před sebou, vezmeš si sklenku vína nebo čaje, dle libosti, pustíš si oblíbenou hudbu a řekneš si, že se teď budeš svým výtvorem jen kochat ...
jak v té představě to kolejiště vypadá?

Je to lokálka v jihočeské vesnici? Je to hlavní trať alspkým průsmykem? Je to špinavé seřaďovací nádraží oceláren? Je to horská zubačka? Prohání se tam parní vlaky s třemi malými vagonky nebo vysokorychlostní elektrické jednotky?

Pokud to vidíš, miř všechny své kroky tímto jasným směrem, protože tvůj názor na estetiku se nejspíš nikdy nezmění (názor na to, "co je pěkné" - jestli je to vesnice nebo velkoměsto nebo hory nebo cementárna) a všechno ostatní - včetně měřítka a koljeového plánku - tomu přizpůsobíš podle reálných možností (třeba prostoru a financí).
Pokut to nevidíš, tak to nech uzrát, i kdyby to nakonec mělo skončit tím, že nepostavíš nic - pořád to bude dobrá volba.
Mě taky někdy něco chytne - že bych chtěl RC auto, že bych chtěl drona, že bych chtěl elektrickou kytaru ... a vždycky to nechám tak měsíc být a i když mi to za měsíc přijde jako dobrý nápad, tak začnu zkoumat co kde koupit. Dost často mi to za měsíc jako tak dobrý nápad nepřijde, tak je fajn že jsem nic nekoupil.
Ale vláčky mě drží už spoustu let :-)
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Ivan » pát 27 říj, 2023 6:22 am

czhunter
Líp bych to nenapsal. I z tohoto estetického důvodu, když to člověk nebere tak vážně, lze postavit kolejiště, které úplně neodpovídá realitě. Já měl relativně malý prostor a stejně jsem k dvojkolejne stanici nacpal vytopnou, dvě vlečky a VNVK. Prostě proto, abych měl i možnost si víc hrát s posunem, ačkoli taková stanice je nesmysl. Kolejiště je kategorii mini a tam je to hodně o kompromisech.

Až je to k nevíře, narozdil od mnohých rychlostavěčů stavím prcka už šestým rokem... a každý rok se dušuju, že už to dodělám. :mrgreen: O tom to ale není, stavení mne baví (až na tu elektriku) a tak si o to více hraju s detaily. V hlavě a částečně i na papíře mám i kolejiště naopak dle reality, ale to až jednou bude prostor (=odstěhují se děti).

A ano, nechat uzrat, já plánoval skoro dva roky.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » pát 27 říj, 2023 9:36 am

czhunter: to je perfektně popsáno, díky! Zamyslet se nad tím budu muset, až budu mít trochu klidněji, teď pendluju mezi domovem a zahraničím, a příští rok to nebude lepší. Což možná taky dává odpověď, jestli do toho jít (prozatím).
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Ivan » pát 27 říj, 2023 11:26 am

salamio píše:czhunter: to je perfektně popsáno, díky! Zamyslet se nad tím budu muset, až budu mít trochu klidněji, teď pendluju mezi domovem a zahraničím, a příští rok to nebude lepší. Což možná taky dává odpověď, jestli do toho jít (prozatím).


To máš naopak příležitost ke studiu a plánování. Já takhle taky postupně nasaval informace docela dlouho... Tak to prostě je, není to úplně jednoduchý koníček, když nechce člověk vzít jen startset a postavit oval.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » pát 27 říj, 2023 12:36 pm

Jeden rok na plánování a přemýšlení co budu stavět, není zase moc dlouhá doba. Jsou sice střelci, kteří postaví kus kolejiště a pak přemýšlí jak dál, některým to dokonce i vyjde, ale jako vzor bych ti je nedával, většina z nich to totiž nedotáhne do konce.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod jipol57 » pát 27 říj, 2023 12:47 pm

Ivan píše:... stavění mne baví (až na tu elektriku) ...

Je to velmi všestranný koníček s mnoha obory.
Já jsem zrovna z těch, které ta elektrika docela baví. S vlastním analog-digitálním řízením příslušenství a DCC jen pro vozidla. Mám např. 69 výhybek, se servy, a všechno je řízeno centrálně mikročipy PIC. Postavím cestu z ovládacího panelu odkud-kam, pak postavím volno a potom už nejde výhybky ve vlakové cestě stavět. Je to takový poloautomatický provoz. Vlaky zastavují před návěstidly, když je na stůj, na ABC. Návěstidla ukazují návěsti jak mají.
Jsem rád, když vymyslím obvody a naprogramuji PICy, a správně to funguje. Ale zrovna krajinu asi nikdy neudělám. Na to zkrátka nemám. Rád bych aspoň někdy zaštěrkoval koleje.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Ivan » sob 28 říj, 2023 11:39 am

To je na tom právě to hezké, že každý k tomu může přistoupit jinak. Někdo si tolik (nebo i vůbec) nepotrpí na krajinu, ale může se vyblbnout v tvorbě vlastní elektroniky. Někdo pro změnu staví vozy a kolejiště je druhořadé. A někdo to bere komplexně a hraje si s každou blbinou.

Když se vrátím zpět k elektronice, tak třeba mne DCC zachránilo. Přestavníky jsem napojil na dekodér a o stavění cest se stará aplikace Z21.
Samozřejmě, když se začne řešit detekce obsazení atd, je to zas o nějaký ten level výše. Naštěstí tohle v mém pojetí kolejiště nebudu potřebovat, a zřejmě ani v tom někdy plánovaném větším. Samozřejmě nikdy neříkej nikdy :wink:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Miloš Pavlát » stř 15 lis, 2023 11:25 am

salamio píše:Moc děkuju za povzbuzení, ještě nad tím pouvažuju…

Je také možnost nahlédnout do světa okolo kolejí například krajinářským workshopem.
Miloš Pavlát
Přechod z poloviční nuly na plnotučnou nulu.
Uživatelský avatar
Miloš Pavlát
 
Příspěvky: 332
Registrován: stř 05 lis, 2014 7:27 am
Bydliště: Praha 3 - Vinohrady

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod RADU065 » pát 17 lis, 2023 8:50 pm

Taky již delší dobu přemýšlím,plánuji,hledám informace jak začít a co ještě zvládnu a co už ne.Zatím jsem nepřišel na to jestli mě více bude bavit jezdit nebo i něco stavět jako krajinu,budovy apod.
Protože v bytě není moc místa tak kolejiště 200x100cm bych musel skladovat na výšku postavené ke stěně což asi nebude ok pokud by tam byla i nějaká krajina.Ale pokud by to byl rozměr tak 130x60cm mohlo by to být u stěny v rohu místnosti.
Zaujalo mě něco takového:
https://www.youtube.com/watch?v=nzqbDDAWxsE
https://www.youtube.com/watch?v=Q68OG9VC8mQ
https://www.youtube.com/watch?v=xSUesP_iXQw&t=333s (čas 5:22)
Nevím jak zvládnu pájení,zapojení přestavníku,výhybky a kam co zapojit tak abych něco nenávratně nepokazil.
RADU065
 
Příspěvky: 26
Registrován: úte 27 črc, 2021 6:34 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » pát 17 lis, 2023 10:38 pm

Je potřeba říct, o jakém měřítku uvažuješ. V H0 toho moc nevymyslíš, v TT to bude o trochu lepší, v N už se na ploše 130 x 60 něco vymyslet dá.
To elektrické zapojení zase taková věda není.
Pokud postavíš něco na způsob prvních dvou videí, pak se zeptej sám sebe, jak moc tě bude bavit koukat na neustále kroužící lokomotivu se dvěma vagóny. To třetí už vypadá zábavněji.
Prohlédni si sekci o minikolejištích, třeba tě tam bude něco inspirovat.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Dovi » sob 18 lis, 2023 4:20 am

RADU065 píše:Protože v bytě není moc místa, tak kolejiště 200x100cm bych musel skladovat na výšku postavené ke stěně, což asi nebude ok, pokud by tam byla i nějaká krajina. Ale pokud by to byl rozměr tak 130x60cm. mohlo by to být u stěny v rohu místnosti.
Zaujalo mě něco takového:
https://www.youtube.com/watch?v=nzqbDDAWxsE
https://www.youtube.com/watch?v=Q68OG9VC8mQ
https://www.youtube.com/watch?v=xSUesP_iXQw&t=333s (čas 5:22)


Všechno na Tvých odkazech je v měřítku 1:87 (první dvě úzkorozchodná velikost H0e, poslední normálněrozchodná H0).

Proto ještě doplnění pro lepší představu, co lze ztvárnit i v tomto relativně velkém měřítku 1:87 na ploše jen 55x80 cm:
  - https://www.youtube.com/watch?v=P1KiAyVVaNM

Blíže k tomu zde (včetně odkazů na layout atd. v podrobném autorově článku ohledně stavby tohoto jeho kolejiště):
  - viewtopic.php?f=51&t=7183&start=390#p277548

A jestli mohu doporučit, projdi si zevrubné i celé zdejší vlákno Micro-mini-pidi-kolajiska I.
Věnuje se tomu, co by Tě mohlo zajímat, inspirovat a pomoci v rozhodování:
  - viewtopic.php?f=51&t=7183
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » sob 18 lis, 2023 6:23 am

Dovi píše:Proto ještě doplnění pro lepší představu, co lze ztvárnit i v tomto relativně velkém měřítku 1:87 na ploše jen 55x80 cm: https://www.youtube.com/watch?v=P1KiAyVVaNM
Blíže k tomu zde (včetně odkazů na layout atd. v podrobném autorově článku ohledně stavby tohoto jeho kolejiště):
viewtopic.php?f=51&t=7183&start=390#p277548


Technická: Odkazy vedou na kolejiště ve velikosti 00, což je je anglosaská specialita v měřítku 1:76. Velikost 009 - soudě podle četnosti jejího výskytu na výstavách a v časopisech v UK a USA velmi oblíbená - je velikost 00 na kolejivu 9 mm, která znázorňuje úzký rozchod 2' - 2' 6", tzn. 610 - 762 mm. Nejblíž má ke "kontinentální" velikosti H0e, která podle příslušné normy NEM znázorňuje v měřítku 1:87 rozchody 650 - 850 mm. Viz též heslo na wikipedii https://en.wikipedia.org/wiki/OO9 s dalšími odkazy.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Dovi » sob 18 lis, 2023 6:58 am

 
Hanku,
když jsem to psal, napadlo mě, že se možná ozveš  :--)

Ale nechal jsem to být - nechtěl jsem kolegovi začátečníkovi ještě motat hlavu vysvětlováním rozdílů mezi pro nás exotickým 1:76 a "naším" 1:87. Zvláště, když jsou pro obě ta mírně odlišná měřítka používány stejné modelové rozchody..
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » sob 18 lis, 2023 7:41 am

Dovi píše: Když technická, tak technická. Pouze jeden (ten první) odkaz kolegy RADU65 vede k 1:76, ostatní dva vedou na kolejiště v měřítku 1:87...


Omyl.
Měl jsem na mysli tyto dva odkazy
https://www.youtube.com/watch?v=P1KiAyVVaNM
viewtopic.php?f=51&t=7183&start=390#p277548
a ty jsou oba na 009.

Já si myslím, že informace o rozdílných zvyklostech na evropském kontinentě a v anglickojazyčných zemích bude užitečná i začátečníkovi. Zvlášť teď po brexitovém fiasku, kdy si britští výrobci a prodejci znovu hledají prodejní kanály i na kontinent a někteří (např. PECO/Hornby) nabízejí modely podle ostrovních i kontinentálních zvyklostí.

A ještě by se mohlo doplnit, co znamenají takové reference jako např. 4 mm scale. To není nic jiného než právě měřítko 1:76, ve kterém 1 stopa = 4 mm.

Dovi píše: Zvláště, když jsou pro obě ta mírně odlišná měřítka používány stejné modelové rozchody..


Ta odlišnost není zas tak mírná... 14% mi připadá dost.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6112
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků