Co zvládne začátečník?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » sob 14 říj, 2023 2:02 pm

Omlouvám se za úplně lamovský dotaz, ale: modelová železnice mě vždycky lákala, v dětství jsem i chodil do kroužku (to už je ovšem skoro 40 let). Nemám tedy žádné zkušenosti, akorát jsem nadšeným stavitelem Lega. Chtěl bych si ale něco postavit, vzhledem k prostoru asi v měřítku N.

Dotaz zní: zvládne úplný začátečník třeba něco takového, nebo je lepší začít s něčím mnohem jednodušším?
https://www.masinky.cz/produkt/3050-N-Z ... /index.htm

Obrázek

Obrázek
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod JanoH0e » sob 14 říj, 2023 2:19 pm

Zvládne. Otázka je, či nie je lepší iný plán, ktorý by vyhovoval tvorcovi. Je to predsa len "továrenské" koľajisko.
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » sob 14 říj, 2023 2:27 pm

Díky, tovární kolejiště to samozřejmě je, ale to bych právě pro sebe viděl jako výhodu – „truhlařina“ a tunely budou hotové, to fakt nevím, jestli bych dal. Už jsem i uvažoval nad koupí úplně hotového kolejiště třeba na Modelbazaru nebo někde, ale to by kus radosti vzalo…
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Dusan » sob 14 říj, 2023 3:00 pm

Ahoj,budu upřímný a bez okolků....., nezvládl. Začni od něčeho malého, nenáročného na "množství" materiálu, aby tě to nestálo balík, který by mohl přijít v niveč. Hodně zdaru do budoucna. D
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » sob 14 říj, 2023 3:05 pm

Hotové nekupuj. Kvalitní bude drahé a přijdeš o radost z tvoření; levné tě většinou dost rychle naštve.
Teda drahé, tak jak tak to po dokončení tipuju minimálně na 150 až 200 tisíc Kč.
Takže pokud chceš to z obrázku, tak je to víceméně otázka času a peněz. Předbarvené domečky složíš snadno, kolejivo pospojkuješ taky rychle, nejtěžší bude připájet vodiče a vůbec vymyslet elektriku. Smyčka tam asi není, takže pokud pojedeš mašiny digitálně (doporučuje se!), stačí jedna kolej jednou barvou drátků, druhá druhou, stejná barvičky pospojovat něčím silnějším.
A ještě teda výhybky, přestavníky a nějaké ovládání...
Anebo snad řízení z počítače, úseky, detekce obsazení?

Schválně, máš spočítané, na kolik přijde kolejivo a doplňky podle přiloženého rozpisu? A máš po večerech čas na sestavení? Stovky hodin určitě.

Radek

P.S.: Najít i teď kroužek a kamarády by nebyl špatný nápad. :wink:
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Dovi » sob 14 říj, 2023 3:27 pm

salamio píše:Dotaz zní: zvládne úplný začátečník třeba něco takového, nebo je lepší začít s něčím mnohem jednodušším?

Ahoj,
střízlivým odhadem to zvládne (= skutečně dotáhne do zdárného konce) jen asi jeden z pěti až jeden z deseti úplných začátečníků. Riziko nezdaru je velmi vysoké, 80 až 90 %.

Proto začít raději s něčím mnohem jednodušším by byl postup určitě jistější.
Bezpečnější, finančně méně náročný a celkově rozumnější.
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » sob 14 říj, 2023 3:44 pm

rawen píše:Hotové nekupuj. Kvalitní bude drahé a přijdeš o radost z tvoření; levné tě většinou dost rychle naštve.
Teda drahé, tak jak tak to po dokončení tipuju minimálně na 150 až 200 tisíc Kč.
Takže pokud chceš to z obrázku, tak je to víceméně otázka času a peněz. Předbarvené domečky složíš snadno, kolejivo pospojkuješ taky rychle, nejtěžší bude připájet vodiče a vůbec vymyslet elektriku. Smyčka tam asi není, takže pokud pojedeš mašiny digitálně (doporučuje se!), stačí jedna kolej jednou barvou drátků, druhá druhou, stejná barvičky pospojovat něčím silnějším.
A ještě teda výhybky, přestavníky a nějaké ovládání...
Anebo snad řízení z počítače, úseky, detekce obsazení?

Schválně, máš spočítané, na kolik přijde kolejivo a doplňky podle přiloženého rozpisu? A máš po večerech čas na sestavení? Stovky hodin určitě.

Radek

P.S.: Najít i teď kroužek a kamarády by nebyl špatný nápad. :wink:

Můj (loňský) odhad byl včetně mašinek cca 160 t. Určitě digitální řízení, z počítače ne.

Edit: kroužky bych asi nestíhal, čas mám jen po večerech a občas víkend.
Naposledy upravil salamio dne sob 14 říj, 2023 3:48 pm, celkově upraveno 1
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » sob 14 říj, 2023 3:47 pm

Dovi píše:
salamio píše:Dotaz zní: zvládne úplný začátečník třeba něco takového, nebo je lepší začít s něčím mnohem jednodušším?

Ahoj,
střízlivým odhadem to zvládne (= skutečně dotáhne do zdárného konce) jen asi jeden z pěti až jeden z deseti úplných začátečníků. Riziko nezdaru je velmi vysoké, 80 až 90 %.

Proto začít raději s něčím mnohem jednodušším by byl postup určitě jistější.
Bezpečnější, finančně méně náročný a celkově rozumnější.

To mi právě taky celkem přijde, jestli to není příliš velké sousto – neměl bych v podstatě na čem se naučit…
Mrknu na něco jednoduššího, třeba z toho:
https://www.masinky.cz/produkt/49885-N- ... /index.htm
https://www.masinky.cz/produkt/3053-N-H ... /index.htm
https://www.masinky.cz/produkt/3052-N-H ... /index.htm
https://www.masinky.cz/produkt/54761-N- ... /index.htm
https://www.masinky.cz/produkt/20350-N- ... /index.htm
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank » sob 14 říj, 2023 3:55 pm

salamio: Jestli ti mohu něco poradit, zkus si nejdřív projít zdejší sekci minikolejišť a plánky minikolejišť od Milana Ferdiána.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6115
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod salamio » sob 14 říj, 2023 4:37 pm

hank: díky moc, mrknu na to!
salamio
 
Příspěvky: 14
Registrován: čtv 20 led, 2022 11:41 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » sob 14 říj, 2023 5:52 pm

Nemyslel jsem chodit pravidelně do kroužku, ale najít tam "živé" přátele, kteří občas poradí, ukážou a pod.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » sob 14 říj, 2023 7:09 pm

Jestli ti do toho můžu mluvit, tak si úplně na začátku ujasni, co vlastně od toho kolejiště chceš a očekáváš. Koukat na vlak jak jede krajinou, a bude ti vadit, že je jen jeden a krouží pořád dokola? Nebo bys raději simuloval provoz větší stanice, kde se potkává / střídá hodně vlaků? Chceš koukat jak se ti vlaky míjejí na dvojkolejné trati a ani nepotřebuješ mít viditelné nádraží? Taky si můžeš postavit lokálku s koncovou stanicí a malou vlečkou. Nebudu rozepisovat všechny možnosti a jejich vzájemné kombinace, ale předem si něco vyber a k tomu teprve hledej či vymýšlej kolejiště.

Pokud uvažuješ o podobném polotovaru, tak já to neodsuzuji, ale tak trochu u něj chybí ta radost a sebeuspokojení ze skutečnosti, že jsem to celé udělal sám. Také by to bylo relativně rychle hotové, což je vhodné pro sprintery, kteří nezvládnou supermaraton, kterým stavba kolejiště je a nedoběhli by až do cíle. U tohohle přilepíš koleje, zapojíš elektriku a elektroniku, postavíš pár domků a stromků a je hotovo.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Ivan » sob 14 říj, 2023 10:36 pm

hank píše:salamio: Jestli ti mohu něco poradit, zkus si nejdřív projít zdejší sekci minikolejišť a plánky minikolejišť od Milana Ferdiána.



Knížky asi nemáš, spousta Milanových plánku tady
https://www.zeleznicni-normalie.cz/piwi ... category/8

A pak ke toho dost v sekci plánky kolejišť a římská cislice.

Hlavně to neuspechat. Ja míní kolejiste 115x115 v TT plánoval více jak rok, a teď uz stavím nějaký ten pátek. Jsou tu ale i začátečníci, co staví úspěšně vcelku velké kolejiste, ale je jich malo.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirka Černý » ned 15 říj, 2023 7:24 am

Věřím že tohle dokáže poskládat desetileté, do věci patřičně zapálené a trochu zručné dítě. Samozřejmě v odpovídající "kvalitě" zpracování, ale dotáhne to do funkčního stavu. Můj devítiletý autistický syn si podobné kreace skládá v garáži z TTčkových kolejí po mně. Krajinu si k mé velké radosti vyřezal ze dvou balíků extruďáku, když to spočítám s barvami a vším co mi na to vyplácal mám podobné kolejiště asi tak za 12 tisíc. Kvalita provedení odpovídá jeho věku a skoro půl století starému kolejivu, ale funguje to.
Nevím jaké jsou ceny v tomto měřítku, ale připadá mi že v kolejivu a všem ostatním to vyjde na pořádný ranec.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod rawen » ned 15 říj, 2023 7:41 am

Jirko, ten věk je důležitý. Naše kroužkové děti taky leccos postaví, kvůli té radosti ze stavění.
Ale dospěláci (modeláři zvlášť) jsou kritičtí, přemýšliví a spousta z nás dílo nedokončí (odloží) nebo ani nezačne, když si nejsou jisti "kvalitou" výsledku.
Samozřejmě je to i o penězích, co ta kvalita stojí.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků