Co zvládne začátečník?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod czhunter » sob 02 pro, 2023 1:39 pm

Jirkátor píše:Pak se tedy nabízí otázka, proč ta minikolejiště staví. Zda je má pro sebe, aby si mohl po práci "zajezdit s vláčky", nebo aby předvedl nové pohyblivé diorama na výstavě? :P

No, já jsem třeba kdysi (asi tak před 25 lety) stavěl plastikové modely soutěžně a důvody jsem měl dva:

- bavila mě ta stavba (a taky hledání podkladů a rešerše nějakých zajímavých typů)
- chtěl jsem vyhrát

Určiě pro mě nebylo důvod to dělat abych měl ty hotové modely vystavené doma a kochal se jima - obvykle jsem je pak někomu daroval na hraní nebo vyhodil, když mi po pár letech nepřišly dost dobré.
Ale někdo jiný to zase dělá proto, aby nakonec měl _kompletní sbírku_ tak si je musí všechny nechávat.

Ale to už je dost of-topic, každý má jiné motivace ke svému koníčku.

Mimochodem - sám teď uvažuju o stavbě kolejiště jenom a pouze pro účely výstav (respektive, v modelářském klubu mi k tomu nabídli nějakou podporu) - tak teď o tom asi 14 dní přemýšlím.
Mělo by to být kolejiště malé, analogové, vysoce (ale jednoduše) automatizované (ideálně aby jezdilo zcela bez zásahu lidí). ale zároveň bych ho chtěl mt zajímavé ... řekněme 3-5 viditelných výhybek a 3-5 střídajících se souprav (1-2 vždy venku, zbytek v SN)

Protože taky musí být "cost effective" (nestavím to pro sebe, ani na prodej, tak do toho nechci dát moc peněz), tak uvažuju o Japonské H0e, cca 60. léta, kde si ta vozidla i nová dají sehnat velmi levně ... řekněme že motorizovaná analogová souprava Tomytec loko+2 vozy nebo motorák+přívěšňák vyjde na +-50€ (můžete hledat pod názvem Nekoya Line)
Kolejivo Peco H0e venku, enkové Kato Unitrack v SN. Mimochodem - ty soupravy Tomytec umí vytočit 140 mm rádius, některé i 117 mm (!)

Myslím že je to docela téma samo o sobě.
Můj Instagram o 3D tištěných tramvajích a vlacích: https://www.instagram.com/fine.trains/
czhunter
 
Příspěvky: 559
Registrován: ned 04 zář, 2011 9:37 am

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » sob 02 pro, 2023 3:39 pm

Tak jsme si ujasnili smysl stavby kolejišť v krabici od pizzy :lol: a už jen zbývá zeptat se RADU065, jestli je to přesně to, do čeho on chce jít. Kolejiště na výstavu, kde je cesta zároveň cílem, byť jeho další použití je jaksi omezené, či zda chce kolejiště, které umožňuje alespoň nějaký provoz vlaků.
Rád bych upozornil, že nemám vůbec nic proti stavitelům a vyznavačům podobné drobotiny, jen já osobně bych do toho nešel.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod hank61 » sob 02 pro, 2023 4:34 pm

Tohle je docela zajímavá diskuse. Vnímám to tak, že každý z nás je jiný a když něco tvoří, tak je to z jeho osobitých důvodů. Rozumím jak těm, kdo léta plánují a a realizují svůj velký projekt, tak i těm, kdo si postaví jedno, nebo i několik mikro, nebo mini kolejišť, byť s omezenými provozními možnostmi, protože to tak prostě cítí a chtějí. Možná i proto, že i já patřím do té druhé skupiny, kterým dělá větší radost stavba něčeho nového, nežli následný provoz byť na velkém a provozně rozmanitém kolejišti. A v tom je i tohle hobby zajímavé. Kdybychom všichni stavěli větší projekty, nebo naopak samé "mini" byla by to nuda né? :D A pokud bych mohl začátečníkovi poradit? Neměj velké oči a začni nějakým minikolejištěm, kde si osaháš technologii výroby a na vlastní kapse také poznáš, co tahle sranda obnáší. Když to zdárně dokončíš a případně zjistíš, že chceš něco víc, vždycky pěkné minikolejiště dobře prodáš a můžeš se pustit do většího projektu. Inspirace na minikolejiště, které mají i provozní smysl najdeš zde na DF nebo v knihách M.F. Tož ať se daří :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Co zvládne začátečník?

Příspěvekod Jirkátor » sob 02 pro, 2023 7:19 pm

hank61 píše:... Možná i proto, že i já patřím do té druhé skupiny, kterým dělá větší radost stavba něčeho nového, nežli následný provoz byť na velkém a provozně rozmanitém kolejišti...

Tak já to mám přesně obráceně. Tvůj pohled plně respektuju, ale prostě nechápu. Každý by si měl předem rozmyslet, co vlastně chce a očekává od dokončeného díla. Já měl jasno hned od začátku: uspokojitelná krajina a co největší možnosti pro provoz. Někdo může spíš najít zalíbení v pohyblivém dioráma s kroužícím vláčkem.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků

cron