Ovládání kolejiště

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Ovládání kolejiště

Příspěvekod Petr.J » sob 07 říj, 2023 8:29 am

Začal jsem stavět malé kolejiště podle vzoru plánu sluníčko TT. Jen jsem ho totálně zjednodušil a oprostil od všech vleček. Hlavní nádraží o třech kolejích, skryté to samé. nastal pro ně problém jak řídit celé kolejiště, mašiny budou řízeny digitálně, příslušenství přes přepínače a tlačítka. Teď nastala otázka jak řídit provoz ve skryťáku. Už jsem zjistil že tam potřebuji izolované úseky kde se mašina automaticky zastaví, to je ale všechno co vím. Co vše k tomu potřebuji a jak to mám zapojit?
Přílohy
skryťák.jpg
Petr.J
 
Příspěvky: 1
Registrován: ned 26 bře, 2023 8:39 pm

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod zdeno » sob 07 říj, 2023 8:36 am

Petr.J píše: Co vše k tomu potřebuji a jak to mám zapojit?

ucit se, kopirovat, hledat, zkouset, laborovat jako kazdy jiny !!

Nebo si to koupit, usetris cas, ale ne penize.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod BohousP » sob 07 říj, 2023 9:00 am

Pokud budeš mít mašiny digitální (nebo digitalizované), izolované úseky nepoužívej na zastavování, ale na indikaci polohy. Doporučoval bych studium Lokopin-a.
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod rawen » sob 07 říj, 2023 10:19 am

Napiš, odkud jsi, oslov kamarády z okolí. Navštiv modelářské akce, výstavy, kroužky v DDM - tam ty kamarády najdeš.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod fulda » sob 07 říj, 2023 3:56 pm

Pro automatické zastavení se v digitálu používá ABC. Podle dekodéru se dá nastavit "konstantní brzdná dráha", ta ti umožní, aby mašina zastavila pokaždé na stejném místě.
Ale docela těžko se to popisuje a je o dost lepší si to vyzkoušet doma na prkýnku.
Pak je tu detekce obsazení. Už několikrát jsem tu popisoval, jak nakombinovat diodovou detekci s ABC.
Za pravopisné chyby v této zprávě může moje učitelka češtiny.
Uživatelský avatar
fulda
 
Příspěvky: 4891
Registrován: pon 09 srp, 2010 8:08 am
Bydliště: Praha - Uhříněves

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod jipol57 » sob 07 říj, 2023 6:03 pm

Ano, Fuldova kombinace detekce a zastavování na ABC funguje. Sám ji používám. Psáno je o tom tady viewtopic.php?f=6&t=11655
Jen to má pro neelektonika nevýhodu, že se to nedá koupit hotové. Je to na samovýrobu.
A dále bych shrnul, že zastavování mně spolehlivě funguje jen s dekodéry Zimo, některé dekodéry to vůbec nepodporují.
A ještě je zastavování hodně náročné na čistotu kolejnic. Když je styk s kolejemi nedokonalý, tak třeba mašinka ještě jede, ale dekodér ztratí přehled o pulzech do motorku, a někdy přejede na symetrický úsek. Takže nezastaví.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » sob 07 říj, 2023 6:56 pm

Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod HonzaM » sob 07 říj, 2023 9:32 pm

Petr.J píše:Začal jsem stavět malé kolejiště podle vzoru plánu sluníčko TT. Jen jsem ho totálně zjednodušil a oprostil od všech vleček. Hlavní nádraží o třech kolejích, skryté to samé. nastal pro ně problém jak řídit celé kolejiště, mašiny budou řízeny digitálně, příslušenství přes přepínače a tlačítka. Teď nastala otázka jak řídit provoz ve skryťáku. Už jsem zjistil že tam potřebuji izolované úseky kde se mašina automaticky zastaví, to je ale všechno co vím. Co vše k tomu potřebuji a jak to mám zapojit?

To je dost otázek, ale málo informací. Co od kolejiště čekáš? Jaký si představuješ provoz? Provoz má být jednosměrný, nebo obousměrný? Jak míníš využívat skryté nádraží? Provoz v něm (zastavování/odjíždějí vlaků) budeš ovládat plně ručně? Budeš si hrát sám, nebo je to třeba pro zábavu s dětmi? Předpokládáš další rozšiřování?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod sidlo » ned 08 říj, 2023 6:18 pm

Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: Ovládání kolejiště

Příspěvekod jipol57 » ned 08 říj, 2023 8:10 pm

Jirkátor píše:Jedna z možností: viewtopic.php?f=1&t=12586&start=225#p307722

Jestli jsem to pochopil, tak je to odpověď, na řešení mého občasného projetí ABC.
Není to časté, a když jsou koleje čisté, tak vůbec. A když přece jen, tak ve skrytém to u mě skončí zkratem, na smyčce (mám SN se smyčkou). Takže se nikdy nestane, že by něco "ujelo" a já o tom hned nevěděl.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 návštevníků