Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » ned 16 říj, 2022 5:29 pm

Zdravím,
možná můj dotaz je atypický pro tohle forum, ale bohužel jsem nenašel lepší místo.
Doma máme několik dřevěných vláčkodrah (ikea, lidl) a děti si s tím hrají každý den. Bohužel se ukázalo, že po koupi mašiněk na baterky je tento typ vláčkodrah hodně nepřesný na výrobu a slyším spíše křik dětí, že to zase nejede než smích, který jsem slýchával, když jen jezdili s mašinkami bez elektroniky.
Chtěl bych dětem dopřát něco lepšího, jelikož vídím, že je "samo jezdící" vláčky fascinují a chtějí je. Věnoval jsem průzkumu cca dva dny a zjistil jsem, že mám asi 3 možnosti:
1) koupit levné napodobeniny modelářských vláčku (sada se dá koupit cca od 400Kč a výše) a případně se smířit s nedokonalostí a s tím, že se to hodně často rozbije
2) Lego duplo - už od dupla něco máme, viděl jsem, že v rámci vláčků toho taky mají několik, jen se obávám, že to je zábava tak maximálně na rok, možná dva. Jistě, je tu možnost navázat na klasické lego, ale výběr je pak hodně omezený a nejsem si jist s kvalitou komponent.
3) Začít s "pravými" vláčky a tím, jak budou růst se sami můžou rozhodnout jakým směrem jít. Co jsem se díval, tak by mi asi prostorově nejvíc vyhovovalo "N" - našel jsem si i základní sadu - https://www.conrad.cz/p/fleischmann-931 ... db-2524839 . Sám jsem hodně technický typ a užívám si programování , proto raději digitál.
Jistě vím, že 3. možnost je asi nejvíce nákladná a že asi pro takto staré děti to není nejvhodnější.. zas na druhou stranu, se s tím dá hrát pak do konce život.

Co do toho očekávám:
1) nějakou durabilitu - vzteky hozená kolejnice se nezničí po prvním hodu - u mašinky atd to chápu
2) možnost přestavovat kolejiště co nejčastěji - nehodláme mít statickou dráhu, přeci jenom děti rády zkoumají možnosti
3) možnost koupit další kolejnice , případně tunely a mosty.

Děkuji moc za Váše názory a rady.
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod Zlámalík » ned 16 říj, 2022 5:41 pm

Dětem nechej dřevo a sobě kup digitál. A když se jim to u tebe bude líbit, můžeš je do své hry zapojovat. Ono je to časem přejde, vrhnou se na jiné zábavy a ty budeš mít mašinky. Prošli jsme si tím myslím všichni :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod jipol57 » ned 16 říj, 2022 6:10 pm

A všeobecně se v návodech píše od 15 let. Dokonce v popisu i u toho Conrada. Pro sebe ale určitě, a jestli to chceš zakamuflovat u manželky, tak hodně štěstí.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod hank » ned 16 říj, 2022 6:20 pm

Já jsem první modely dostal v roce 1961 jako 6letý předškolák, to bylo TT ještě dost velká vzácnost. Táta mi mi je tenkrát přivezl z NDR s tím, že uhlídat je před mladším bráchou bude můj úkol a nikoho jiného. Bráchovi byly tenkrát 4 roky a ubránit to před jeho destruktivními snahami mi dalo dost práce. Nicméně podařilo se, mně hobby vydrželo celý život a bráchu přivedlo k železniční profesi.

Když o tom tak přemýšlím, tak rodiče si se mnou vlastně ani nehráli... Táta mi pak ještě občas koupil nějakou knížku (první byl Svět na kolejích pánů Hlavatého a Boudy z roku 1964), ale objevovat svět skutečné železnice a hledat odpovědi na související otázky bylo na mně samotném.

Asi na to není universálně platná odpověď nebo rada. Každé dítě je jiné a nejlépe by ho měli znát vlastní rodiče. Nicméně v tomto věku bych před nákupem "definitivních" (a patřičně drahých) modelů asi raději upřednostnil nějaký "hračkoidní" mezistupeň a s "pořádnými" modely bych asi počkal, aspoň až potomci začnou chodit do školy. Jestli máš s dětmi i nějaké železničně-výchovné ambice, lze je realizovat i v "ruční trakci" nebo s mašinkami na klíček... A protože děti v tomto věku rády hrají rolové hry, asi k jejich ukáznění pomůžou i příběhy. Skoro bych řekl, že když je úspěšně vtáhneš do příběhů, technická úroveň modelů bude úplně vedlejší.

Ještě poněkud zlomyslně podotknu toto: Vycházím z předpokladu, že to skutečně děláš kvůli dětem. 99,9% dospělých a starých chlapů však za tvrzení "dělám to pro děti/vnoučata" schovává svou potřebu hrát si. Na tom nevidím "nic proti ničemu", hra je základní lidská potřeba a jak je všeobecně známo, kdo si hraje, nezlobí; jenom je potřeba přiznat to především sám sobě.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6111
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod Ivan » ned 16 říj, 2022 6:28 pm

Ahoj,

budu stručný, mám zkušenosti s následujícími (děti 3 a 6 let, kluci):

Dřevěné vláčky - děti bavily do cca 6ti let, teď už moc nejezdí. Mašiny jsme měli zejména BRIO a tam nebyl problém s funkčností. Nejlépe jezdí asi motorák z lidlu :D, koleje máme 80% IKEA.

Lego Duplo - velmi odolné (více než dřevěné), 6-ti letý syn si s tím stále hraje, i když už méně než dříve. Kdyby ses rozhodoval mezi dřevěnými a DUPLEM, doporučuji duplo. Klasické lego vláčky nemáme a zatím nejsou v plánu.

Modelové: Kluky jsem naučil, že jsou to modely a na ně se nesahá. Starší od 4 let jezdí sám, od pěti posunuje. Tříletému to moc nejde... Baví je to, ale nevydrží u toho dlouho, protože to prostě není tolik kontaktní jako ostatní vláčky. Samozřejmě, mohlo by být kontaktní, ale kolejiště je na stole a nechtěl bych vidět pád zvukové barči od Kuehna v TT na podlahu :shock: . Jezdí pod mírným dohledem, ale netojím jim pořád za zadkem.
samozřejmě, kdybych měl větší kolejiště, jistě by je bavilo jezdit déle, takhle spíše jen krouží dokola, občas něco zavezou na vlečku.

K tvé poznámce o očekávání, tyhle podmínky moc modelové vláčky nesplňují (zvlášť u 4 letých). Ovšem, chceš-li to mít primárně pro děti s tím, že oželíš občas něco ulomeného, tak můžeš koupit nějaký levnější startset a kolejivo s podložím a zkusit to. Dítě od 5-6 let s tím bude schopno jezdit, ale musíš mu pomáhat se sestavením kolejí a také se spřahováním vagonů. Píšeš o velikosti "N", pro děti by bylo lepší H0. Když je to bude bavit i až povyrostou, tak můžeš přejít na jiné měřítko a začít modelovat.

Toť moje zkušenosti a názor.
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » ned 16 říj, 2022 7:07 pm

Zlámalík píše:Dětem nechej dřevo a sobě kup digitál. A když se jim to u tebe bude líbit, můžeš je do své hry zapojovat. Ono je to časem přejde, vrhnou se na jiné zábavy a ty budeš mít mašinky. Prošli jsme si tím myslím všichni :D


To jsem si na začátku říkal taky, ale vlastně nemám vztah k mašinkám takový, že bych řešil, co je to za model.. jen se mi libí, jak děti fascinuje to, že to jezdí..)
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » ned 16 říj, 2022 7:08 pm

jipol57 píše:A všeobecně se v návodech píše od 15 let. Dokonce v popisu i u toho Conrada. Pro sebe ale určitě, a jestli to chceš zakamuflovat u manželky, tak hodně štěstí.

ano, to se píše všude...kvůli hodně věcem..) Nicméně u manželky nasštěstí nic zakamuflovat nechci ;)
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » ned 16 říj, 2022 7:10 pm

hank píše:Já jsem první modely dostal v roce 1961 jako 6letý předškolák, to bylo TT ještě dost velká vzácnost. Táta mi mi je tenkrát přivezl z NDR s tím, že uhlídat je před mladším bráchou bude můj úkol a nikoho jiného. Bráchovi byly tenkrát 4 roky a ubránit to před jeho destruktivními snahami mi dalo dost práce. Nicméně podařilo se, mně hobby vydrželo celý život a bráchu přivedlo k železniční profesi.

Když o tom tak přemýšlím, tak rodiče si se mnou vlastně ani nehráli... Táta mi pak ještě občas koupil nějakou knížku (první byl Svět na kolejích pánů Hlavatého a Boudy z roku 1964), ale objevovat svět skutečné železnice a hledat odpovědi na související otázky bylo na mně samotném.

Asi na to není universálně platná odpověď nebo rada. Každé dítě je jiné a nejlépe by ho měli znát vlastní rodiče. Nicméně v tomto věku bych před nákupem "definitivních" (a patřičně drahých) modelů asi raději upřednostnil nějaký "hračkoidní" mezistupeň a s "pořádnými" modely bych asi počkal, aspoň až potomci začnou chodit do školy. Jestli máš s dětmi i nějaké železničně-výchovné ambice, lze je realizovat i v "ruční trakci" nebo s mašinkami na klíček... A protože děti v tomto věku rády hrají rolové hry, asi k jejich ukáznění pomůžou i příběhy. Skoro bych řekl, že když je úspěšně vtáhneš do příběhů, technická úroveň modelů bude úplně vedlejší.

Ještě poněkud zlomyslně podotknu toto: Vycházím z předpokladu, že to skutečně děláš kvůli dětem. 99,9% dospělých a starých chlapů však za tvrzení "dělám to pro děti/vnoučata" schovává svou potřebu hrát si. Na tom nevidím "nic proti ničemu", hra je základní lidská potřeba a jak je všeobecně známo, kdo si hraje, nezlobí; jenom je potřeba přiznat to především sám sobě.


V tomhle ohledu to mám podobné, jen s tím rozdílem, že táta mě brával na tramp... jinak si se mnou taky fakticky nehrál.. ale i za to jsem rád.
Já mám to štěstí, že pracuji z domova, takže se dětem věnuji každý den a zrovna když je to potřeba.

Jak jsem odpovídal výše, já osobně nemám k mašinkám žádný vztah, jen mě to příjde o dost lepší než auto dráhy.
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » ned 16 říj, 2022 7:13 pm

Ivan píše:Ahoj,

budu stručný, mám zkušenosti s následujícími (děti 3 a 6 let, kluci):

Dřevěné vláčky - děti bavily do cca 6ti let, teď už moc nejezdí. Mašiny jsme měli zejména BRIO a tam nebyl problém s funkčností. Nejlépe jezdí asi motorák z lidlu :D, koleje máme 80% IKEA.

Lego Duplo - velmi odolné (více než dřevěné), 6-ti letý syn si s tím stále hraje, i když už méně než dříve. Kdyby ses rozhodoval mezi dřevěnými a DUPLEM, doporučuji duplo. Klasické lego vláčky nemáme a zatím nejsou v plánu.

Modelové: Kluky jsem naučil, že jsou to modely a na ně se nesahá. Starší od 4 let jezdí sám, od pěti posunuje. Tříletému to moc nejde... Baví je to, ale nevydrží u toho dlouho, protože to prostě není tolik kontaktní jako ostatní vláčky. Samozřejmě, mohlo by být kontaktní, ale kolejiště je na stole a nechtěl bych vidět pád zvukové barči od Kuehna v TT na podlahu :shock: . Jezdí pod mírným dohledem, ale netojím jim pořád za zadkem.
samozřejmě, kdybych měl větší kolejiště, jistě by je bavilo jezdit déle, takhle spíše jen krouží dokola, občas něco zavezou na vlečku.

K tvé poznámce o očekávání, tyhle podmínky moc modelové vláčky nesplňují (zvlášť u 4 letých). Ovšem, chceš-li to mít primárně pro děti s tím, že oželíš občas něco ulomeného, tak můžeš koupit nějaký levnější startset a kolejivo s podložím a zkusit to. Dítě od 5-6 let s tím bude schopno jezdit, ale musíš mu pomáhat se sestavením kolejí a také se spřahováním vagonů. Píšeš o velikosti "N", pro děti by bylo lepší H0. Když je to bude bavit i až povyrostou, tak můžeš přejít na jiné měřítko a začít modelovat.

Toť moje zkušenosti a názor.
Ivan


S tebou souhlasím ve všech bodech.
Z počátku jsem přemýšlel o H0, jen mi to přišlo prostorově náročné. Už teď to vidím, jak jim nestačí 20m2 na hraní s tím co mají... Další věc jsem nepřišel vůbec jaký levný starter set koupit.. a případně co k němu za koleje.. nerad bych měl jen základní ovál, děti rády staví s tatínkem komplikovanější věci, uvítají tunel, most.. vyhybky atd..
Vím, že to není levné, proto mě cesta napřed zkus něco levného a pak si kup profi.. přijde jako ztráta pěnez..ale možná se pletu..jen u každého jiného koníčku to tak dopadá..:(

Nicméně budu opravdu rád za každý tip co koupit a případně co k tomu dokoupit..)
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod rawen » ned 16 říj, 2022 7:29 pm

Ahoj,
nepíšeš odkud jsi...
Já mám teď v Prostějově v kroužku nejmladšího pětiletého kluka. A dojíždí s tatínkem 30km, protože jim to za to stojí.
Další kluci mají 8,8,9 a starší ... cca do 12 roků.

Doporučuju zjistit po okolí a podívat se někde naživo. Dokud se u nás v kroužku jen lepily papírové modely, jezdilo na okruhu z BTTB a povídalo, zájem byl vlažný. Po předvedení nazvučených mašin na modulech a půjčení ovladače do ruky se chytli právě i tihle mladí kluci a jsou vcelku tvární :)
(S dřevěnou vláčkodráhou si na výstavě hrála batolata a jejich maminky. Kdo, byť stojící na špičkách, dohlídl na stůl nebo moduly, byl ztracen :D)

Takže nespěchej, objeď s dětmi nějaké akce pro veřejnost a uvidíš.

Radek
rawen
 
Příspěvky: 1700
Registrován: stř 08 dub, 2009 10:42 am
Bydliště: Prostějov

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod Ivan » ned 16 říj, 2022 8:36 pm

Když o tom tak přemýšlím, že to chceš spíše pro děti než pro sebe, prostě jen složitější a variabilni koleje na hraní než jen dřevěné vláčky, možná by vám doma mohlo nejvíce vyhovovat lego vláčky. Na YouTube je spousta videí, co se z toho dá postavit. Modely prostě nikdy nebudou tak odolné a je to náročnější i na sestavení. Neříkám, že to děti nezvládnou, viz příspěvek Hanka z jeho dětství. Snažím se jen upozornit na možnosti a s tím související obtíže. Těžko říci, kup to a to.

U mne je to jasné. Já mám rád modely, mám malé kolejiště pro děti s omezeným provozem a občas jezdíme. Až jim bude 8, bude to taky jiné. Ono se to těžko odhaduje, kam se budou ubírat jejich zájmy. No a od 15ti let už tuplem :mrgreen:
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod jamik22 » pon 17 říj, 2022 8:30 am

Ahoj, zkušenosti. Dva vnuci věk 8, 6 a vnučka 4. Doma mají dřevěné vláčky, po první vlně nadšení už nic moc. U mne kolejiště TT mají rádi a pokaždé si rádi zajezdí a ovládají přes mobil. I ta nejmenší slečna :) Ale nakonec stejně skončí u Dupla. Mají rádi jeho variabilitu, mají k tomu i dost kostek a možnosti jsou tedy velké. Novější jezdí také na mobil řízení. Samozřejmě jsem dost věcí / koleje, vagony/ dokoupil na specializovaném bazaru. Pokud Lego, tak určitě ten větší set, základní ovál je na nic. Nabídl jsem jim i staré TT Zeuke na hraní na kolejích s podložím, ale to je překvapivě neoslovilo. Stejně vždy skončí u Dupla. Ale asi to bude dost individuální, každé dítě je jiné :D
Naposledy upravil jamik22 dne pon 17 říj, 2022 4:26 pm, celkově upraveno 1
jamik22
 
Příspěvky: 480
Registrován: pát 22 úno, 2008 9:05 pm

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod vvitty » pon 17 říj, 2022 11:51 am

jipol57 píše:A všeobecně se v návodech píše od 15 let. Dokonce v popisu i u toho Conrada. Pro sebe ale určitě, a jestli to chceš zakamuflovat u manželky, tak hodně štěstí.


To ma primarne legislativni duvody.
Stavebnice, díly, nářadí pro modeláře, - [url]https://www.pojezdy.eu/eshop[/url]
vvitty
 
Příspěvky: 2627
Registrován: pát 28 pro, 2007 7:11 pm
Bydliště: Praha

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod Zlámalík » pon 17 říj, 2022 4:47 pm

U malých děcek bude větší chuť si vlak přizpůsobit tomu, co je právě baví a neohlížet se na nějakou věrnost - v tom je Lego zase dobré. Nevzniká tam dilema, která vozidla jsou z hlediska epochy a popisů vhodná do druhohor :D

DSC04841m.jpg
Jedme samozřejmě na přední pantograf, předpis je předpis.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Jak začít s dětmi okolo 4 let.

Příspěvekod sirTurbis » pon 17 říj, 2022 5:07 pm

Díky všem za názory.
Vezmu děti do nějakého klubu v okolí a když se jim to zalíbí, tak se tam ještě s nimi parkrát do konce roku ukážu. Pokud u nich zájem přetrvá, tak si jistě i něco odnesou..pokud ne, pujdu do dupla.
sirTurbis
 
Příspěvky: 6
Registrován: ned 16 říj, 2022 1:37 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků