Prostor kolem okna s radiátorem?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » ned 05 čer, 2022 6:26 pm

Ahoj kamarádi,
obracím se na vás s poměrně "začátečnickým" dotazem, který však může zajímat vícero lidí a hodně ovlivňuje základní plánování kolejiště.
Po pár letech pauzy a zbourání kolejiště kvůli změně prostor konečně nadešel čas na nový projekt. Mám jasné měřítko, jako prostor vytyčenou celou místnost i jasný námět.

Vzhledem k celkem nešťastnému rozvržení prvků v místnosti (dveře, okno) bych rád rámy kolejiště situoval do písmene "U", přičemž jedna ze stran bude hned vedle velkého okna s radiátorem. Okno je kvůli případnému UV záření a případným problémům s ním spojených permanentně zatemněno a přijde na něj ještě zatemňovací roleta. Co mi ovšem dělá vrásky je radiátor pod ním, který je zde jako jediný zdroj tepla v zimě. K oknu je samozřejmě taky potřeba mít dobrý přístup kvůli větrání a případnému umývání. Prvotní myšlenka udělat v tomto místě úzký rám kolejiště, který by překrýval radiátor s dosahem na okno asi není nejlepší, jelikož v zimě by radiátor neměl dostatečný účinek a docházelo by k velkému rosení oken :?:
Proto asi nezbývá nic jiného, než se o nějaký prostor ošidit a vytvořit přístup k oknu (nejspíš ve formě podlézání rámu kolejiště= věk na to ještě mám :lol: ). Šířku tohoto prostoru odhaduju na nějaký 70cm? Jako (možná) výhoda by mohla být trochu větší šířka rámu v této části díky přístupu z obou stran :?:

Zajímalo by mě, jak jste se s tím poprali vy? Jaké s tím máte zkušenosti? Jak byste to řešili?
Přikládám fotku a orientační náčrt pro lepší porozumění.

Díky moc za případné rady,
Radek
Přílohy
Bez názvu.png
image1.jpg
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 čer, 2022 6:36 pm

Řešení je jednoduché. Prostor nad radiátorem ponechat volný a díl před oknem a radiátorem odnímatelný. Tím se pohodlně dostaneš k větrání a umývaní okna.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod look23 » ned 05 čer, 2022 7:19 pm

Oboje dveře musí být průchozí?
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1180
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod Zlámalík » ned 05 čer, 2022 8:30 pm

Jé, Radku, ty jsi první člověk, u koho vidím, že má radiátory Jaga! Já jsem si je dal do bytu, kde jsem dřív bydlel, nemůžu si je vynachválit. No, v tom případě je řešení snadné - Jaga netopí čelní plochou, jako Korado a spol., ale má dole tepelný výměník, něco jako "chladič z auta", a celá bedna je jen komín na teplý vzduch. Takže kolejiště může mít vykousnutý jen kus nad mřížkou (a ideálně by zespodu mohlo mít nástavec směrem dolů, aby vzduch pokračoval usměrněný svisle vzhůru). A udělal bych to vysouvací vpřed, klidně se stranami zkosenými, abys to mohl snadno vyjmout a zas pak zepředu snadno dosadil, zajistil kolíky a nemusel hlídat, co na boku urazíš.

Poznámka pro ostatní: výměník u Jagy je tak účinný, že po většinu sezóny jel kotel (kondenzační) na teplotu topné vody kolem 32 °C a v bytě se chodilo v kraťasech. Navíc se to výborně rozebere (plechy jsou sundavací, na zdi drží jen ten výměník rozměru cca 15 x 15 cm x délka radiátoru) a umyje. Na chalupu, kde budu muset udělat taky topení vodou, dám Jagu samozřejmě zas.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 2:16 pm

milan ferdián píše:Řešení je jednoduché. Prostor nad radiátorem ponechat volný a díl před oknem a radiátorem odnímatelný. Tím se pohodlně dostaneš k větrání a umývaní okna.
-m-

Milane díky za tvou reakci, určitě je to jedna z možností.
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 2:19 pm

Zlámalík píše:Jé, Radku, ty jsi první člověk, u koho vidím, že má radiátory Jaga! Já jsem si je dal do bytu, kde jsem dřív bydlel, nemůžu si je vynachválit. No, v tom případě je řešení snadné - Jaga netopí čelní plochou, jako Korado a spol., ale má dole tepelný výměník, něco jako "chladič z auta", a celá bedna je jen komín na teplý vzduch. Takže kolejiště může mít vykousnutý jen kus nad mřížkou (a ideálně by zespodu mohlo mít nástavec směrem dolů, aby vzduch pokračoval usměrněný svisle vzhůru). A udělal bych to vysouvací vpřed, klidně se stranami zkosenými, abys to mohl snadno vyjmout a zas pak zepředu snadno dosadil, zajistil kolíky a nemusel hlídat, co na boku urazíš.

Jirko díky moc za informace. Nevíš, zda se na tyhle radiátory nějaký spodní nástavec vyrábí nebo je potřeba domácí tvořivost? :P
Zkosené boky dílu jsou dobrý nápad :wink:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 2:32 pm

look23 píše:Oboje dveře musí být průchozí?

Hele průchodnost je vyžadována spíš na půl. Dveře spojují chodbu s ložnicí naší babičky (máme dvougenerační dům a bývalý pokoj ve spodním patře byl uvolněn na kolejiště :D ). Do ložnice se během dne chodí jen párkrát a nebyl by problém udělat přes dveře vyndavací díly. Znamenalo by to však výměnu dveří za posuvné, jelikož ty současné se otevírají směrem do místnosti a to by bylo celkem otravné během manipulace, která by nastávala i při obyčejném odskoku na WC. Myslím ale, že je rozumné brát ohledy i na ostatní a pokusit se to skloubit tak, aby kolejiště nebylo pro ostatní nijak otravné :oops:

Budu ale rád, když se o svojí myšlenku podělíš :!:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod Zlámalík » pon 06 čer, 2022 2:42 pm

RadekH0 píše:Nevíš, zda se na tyhle radiátory nějaký spodní nástavec vyrábí nebo je potřeba domácí tvořivost? :P

Nemyslím, že by něco bylo.
Ale já to myslel dát do mezery mezi radiátor a kolejiště - tedy NAD radiátor. Předpokládám, že kolejiště bude umístěno výš, než je vrch radiátoru a tak jsem myslel udělat nějaký kus (lem), co by nedovolil vzduchu odbočit pod kolejiště. Řešení bude asi podle toho, jak budeš mít silný rám kolejiště. Pokud tam bude spodní patro pro skryťák či co, třeba budeš spodkem kolejiště ve výši vršku radiátoru tak jako tak.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1828
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod BohousP » pon 06 čer, 2022 3:55 pm

Na ten lem by úplně postačila nějaká pvc fólie připevněná ke kolejišti a magnety přichycená na radiátor. Vodotěsné to být nemusí. :D
TT, DCC, NanoX-2017, TC8, ... http://masinky.info
Uživatelský avatar
BohousP
 
Příspěvky: 2931
Registrován: stř 12 kvě, 2010 9:17 am
Bydliště: Praha - Malešice

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 4:07 pm

BohousP píše:Na ten lem by úplně postačila nějaká pvc fólie připevněná ke kolejišti a magnety přichycená na radiátor. Vodotěsné to být nemusí. :D

Dobrá partizánština :lol: Koukal jsem na bazoš a tyhle plechový kryty tam pár lidí nabízí, takže by neměl být problém to kuchnout a jeden nebo dva díly tam dosadit. Radiátor je momentálně ve výška 800mm nad zemí a prostor směrem nahoru taky je :)
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod JaroHo » pon 06 čer, 2022 5:06 pm

já mám panel pod oknem, přes něj se musim natahovat. Radiátor ještě nemám ale ám tam na něj místo, stejně nakonec asi budu topit klimou....Na prd je to, nebo bude na prd, že když udělám 3 vrstvy layoutu, neotevřu okna 8) jen ventilačky. Musel bych s panelem níž. Jak byste toto řešili? :mrgreen:
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 5:37 pm

JaroHo píše:já mám panel pod oknem, přes něj se musim natahovat. Radiátor ještě nemám ale ám tam na něj místo, stejně nakonec asi budu topit klimou....Na prd je to, nebo bude na prd, že když udělám 3 vrstvy layoutu, neotevřu okna 8) jen ventilačky. Musel bych s panelem níž. Jak byste toto řešili? :mrgreen:

Šéfe to se ptáš brzo když už skoro jezdíš :lol: V tvým případě je naprd to, že v tom místě máš zrovna zhlaví velký stanice, takže vyndavací díl půjde řešit horko těžko :oops: Pokud by jsi dostal stanici pod úroveň okna, tak by se mohla sundat jen část lokálkový koleje, ovšem ve stanici budeš mít další serepetičky jako lampy atd...
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » pon 06 čer, 2022 6:52 pm

Tak jsem si na chvíli sednul k PC a zkusil využít dosavadní postřehy. Když už jsem vlákno založil, zkusil jsem rozkreslit základní sestavu věcí v místnosti:
Nejedná se o plánování rámů kolejiště, nýbrž o průzkum maximálního využití prostorů s co nejlepším přístupem!

- Šířka rámů max. 800mm kvůli dobrému dosahu. V rohách je to samozřejmě víc, to se bude řešit až při finálním plánování kolejiště.
- Šířka rámu u okna zmenšena na 600mm, je pak možné pohodlně dosáhnout na madlo a okno otevřít.
- Fialově označená část je již zmíněný vyndavací díl. Zkusil jsem od oka načrtnout i to zmíněné zkosení boků pro lepší vysunutí (nejspíš ve formě nohou s kolečkama).

- Bohužel jsem zapomněl zmínit, že součástí prostoru bude i modelářský stůl a jedna skříň označené červeně (ano, skříň musí zůstat :cry:). Zatím nejlepší kombinace umístění mě napadla viz obrázek, ovšem lze s tím jakkoliv hýbat a rozměry stolu se mohou trochu zaříznout.

Co na to říkáte? Nějaké postřehy ke zlepšení?
Moc Vám děkuji.
Přílohy
Bez názvu2.png
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod zdeno » úte 07 čer, 2022 7:40 am

radek.jpg
radek.jpg (22.42 KiB) Zobrazeno 3949 krát

co to zkusit odrbkat tim, ze pred oknem by to slo po parapetu tak, aby slo okno otevrit ?
Jasne, ze by to nesmelo byt vysoke, aby okno slo otevrit a ani krajina by nebyla extra, ale do tech 4 cm se vejde hodne.
Jako sira trat dokonce vhodne.
Dokonce by to mohlo byt vyndavaci.
Uživatelský avatar
zdeno
 
Příspěvky: 3021
Registrován: pon 11 črc, 2011 8:54 am

Re: Prostor kolem okna s radiátorem?

Příspěvekod RadekH0 » úte 07 čer, 2022 1:10 pm

zdeno píše:
radek.jpg

co to zkusit odrbkat tim, ze pred oknem by to slo po parapetu tak, aby slo okno otevrit ?
Jasne, ze by to nesmelo byt vysoke, aby okno slo otevrit a ani krajina by nebyla extra, ale do tech 4 cm se vejde hodne.
Jako sira trat dokonce vhodne.
Dokonce by to mohlo byt vyndavaci.

Zdeno díky za tvůj nápad. Určitě by to taky šlo udělat, ovšem z vlastní zkušenosti vím, že během topné sezóny radiátor dokáže hezky ohřívá i parapet, což by mohlo dělat problémy? :oops: V rohách by navíc deska kolejiště radiátor částečně překrývala :idea:
Měřítko TT, epocha: V./VI.
DCC
RadekH0
 
Příspěvky: 510
Registrován: ned 03 bře, 2013 11:37 am
Bydliště: Žďár nad Sázavou

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků