Dotaz na ram od zacatenika :-)

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 1:04 pm

pavel1981 píše:Ja mam ty koleje prave po dedovi, ktery je kupoval za sociku nekdy koncem 70 let. A dalsi veci jako masinky vagonky ma PIKO, takze myslim ze i ty koleje budou zn. PIKO, ale tezko rict, tenkrat moc vyber nebyl. Takze jsem do toho programu pouzil je, a popravde, jine znacky ani neznam :-DD

Tady pozor. Staré kolejivo PIKO má jinou geometrii kolejiva než PIKO A-Gleis co jsi použil ve wintracku :!:
To lepší napiš seznam kolejiva po dědovi. Kolejivo má zespodu napsáno poloměr buď R380 nebo R440 a atd.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 28 led, 2022 1:33 pm

Mám taky jeden nápad, ale ještě si musím ověřit jestli se všechno vejde. Už teď. Vím, že i když vyjde vše ostatní sklony a výšky budou na hraně.
Ke kolejivo, pevně věřím, i plánuji, že dědeček stavěl z kolejiva Pilz.
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » pát 28 led, 2022 2:23 pm

moc dekuju! mrknu o vikendu, zda tam bude nejake oznaceni, je desne, ze to je 40 let :D
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » pon 31 led, 2022 5:20 pm

tak je to PIKO :-D
Přílohy
20220129_192756.jpg
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pon 31 led, 2022 6:46 pm

Já to tušil, doufám že výhybky jsou s tím štíhlejším přestavníkem.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 31 led, 2022 10:09 pm

Škoda, mě se zrovna plánek pro Pilz docela povedl. Nevadí, nechám ho tu pro inspiraci a možná i potěšení. Trochu jsem zavzpomínal na ruční práci a nechal wintrack odpočívat.
Havlovice
H0 1800/2000mm, kolejivo Pilz

Předpokládám přístup ze skosené strany a shora (aspoň občas pro čištění)
Kolejiště zobrazuje hlavní jednokolejnou trať, ze které odbočuje na širé trati místní trať. Velice volnou předlohou byla odbočka Pasečnice a přilehlá zastávka s nákladištěm Havlovice, které leží na trati č. 184 (Domažlice - Poběžovice). Zbytek je fikce.
Hlavní trať umožňuje jízdu i delším soupravám, např. oblíbeného pětivozového rychlíku s Brejlovcem, nebo nákladního vlaku do délky cca 150cm. Tato délka je omezena pouze kolejemi ve skrytém nádraží, případně smyčkou (přepínatelný úsek má délku cca 165cm).
Technické parametry pro hlavní trať (včetně SN):
min. poloměr na hlavní trati je R2=425mm,
max. sklon ve skrytých částech je 30 promile, ve viditelných 18 promile.
použité výhybky Pilz (úhel odbočení 15°, R odbočné větve 425).
Technické parametry pro místní trať:
Min. poloměr R1 = 380mm
max. sklon 33 promile
použité výhybky Pilz (úhel odbočení 15°, R odbočné větve 425).
pozn. : Použity jsou pouze jednoduché výhybky s výjimkou SN, kde může být "trojcestná" výhybka, ale není nutná (pro všímavé, vím, že trojcestná Pilz je malinko jiná, ale došlo mi to až, když jsem ji měl nakreslenou a tato chyba nemá dopad na návrh.
Na lokálce se nepočítá s dlouhými soupravami a vlastně ani vozy. je navržena pro poměrně bohatý nákladní provoz. Proto v návrhu najdete hned tři krátké vlečky. Zvažoval jsem i rampu do zn. Havlovice, ale vzhledem k minimální délce koleje mi to přišlo už za hranou, přesto se tam dá odstavit jeden max. dva vozy, do kterých se může nakládat např. kulatina z přilehlé plochy.
Nákladiště Havlovice je přímo za odbočkou z hlavní trati. Koleje i nástupiště jsou krátké, ale z nákladiště vychází vlečka do strojírenského podniku. Hned za poslední výhybkou začíná trať prudce stoupat (33promile), přes most překoná mělké údolí a zmizí v tunelu. Po výjezdu z tunelu se stoupání zmenšuje na 25 promile a trať pokračuje obloukem nad odbočkou, a pak mizí z očí pod podjezdem lesní cesty. (původně zde byl taky tunel, ale kolejiště vypadalo jak ementál:) .Trať se znovu objeví se pod dalším podjezdem a táhlým obloukem objíždí kopec Haltrava s rozhlednou. V oblouku je umístěna i stejnojmenná zastávka, kterou hojně využívají turisté při návštěvě rozhledny. Hned za zastávkou je nechráněný přejezd cesty, která se mění na úzkou silničku do blízké vsi. Zde končí les a po levé straně trati se objevuje obilné pole. Následuje krátká rovinka a před dalším obloukem lichoběžníková tabulka ohlašuje dopravnu D3 Trhanov.
Trhanov je koncová stanice, má dvě dopravní koleje č.1 a č.2. Kolej č. 3 je manipulační, je u ní jak prostor pro přímou nakládku/vykládku do/z vozů, a též skladiště a rampa. Staniční budova stojí u vzdálenějšího zhlaví, naproti budově je na koleji 2b remíza s vodárnou. Dnes už se využívá pouze při odstavení motorového vozu přes noc. Kvůli místu jsou popelová jáma a vodní jeřáb umístěny ve výtažné koleji 1b. Kdysi tu byla i uhelná skládka, ale ta je zrušena. I jáma už je zanešená a z vodního jeřáby je vytažená pouze hadice. Na rozdíl od parních lokomotiv, které zde byly doma, tu motorový vůz pouze nocuje. Veškerá údržba i tankování probíhá v Domažlicích. U vjezdového zhlaví jsou do stanice zaústěny dvě vlečky. Jedna patří hospodářskému družstvu, Zdejší sýpka je stále využívaná, pod přístřeškem je výsypka. Na druhé vlečkové koleji, která patří státním lesům se nakládá kulatinu.
Edit: Po vložení obrázků jsem opravil chyby a mírně upravil text.
Naposledy upravil Michal Šuhajda dne úte 01 úno, 2022 8:36 am, celkově upraveno 2
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pon 31 led, 2022 10:19 pm

Plánek k předchozímu povídání.
černá čísla - délky kolejí
červená čísla - poloměry
zelená čísla - výšky / sklony
Přílohy
H0-HavloviceSN.jpg
Skrytá část
H0-Havlovice01.jpg
Viditelná část
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » úte 01 úno, 2022 9:21 am

Míšo, plánek kolejiště je parádní. Zabavuji :lol: :wink: . Já jsem čekal jaké kolejivo se vyklube. Já nemám zatím nic nakreslené. Míšo tvé kolejiště netrumfnu, máš u mne velký obdiv. Já budu kolejiště pojímat jako dětské s kolejivem PIKO (OLD) :P
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Sandy » úte 01 úno, 2022 9:36 am

Hoši, asi vás zklamu. Podle upevnění koleje je to plech!
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » úte 01 úno, 2022 9:40 am

Sandy píše:Hoši, asi vás zklamu. Podle upevnění koleje je to plech!

Sandy, já to vím a Michal taky, že se jedná o staré plechové PIKO. Vždyť to píše a i já v textu. :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 01 úno, 2022 10:52 am

Milane, díky za pochvalu, od Tebe se obzvlášť cení.
Sandy, to samozřejmě vím, mám jich doma krabici od bot a vím, že na kolejiště už je nikdy nepoužiju. Syn je má na pokusy.
Ten plánek jsem dělal přes víkend, i když jsem tušil, že ty koleje budou spíš Piko. Přesto jsm si říkal jsem, že by byla škoda nechat si ho pro sebe. Jak píšu je tu pro inspiraci, že na daném prostoru jde víc než "ovál".
No a ještě jsem si říkal, že třeba Pavel po přečtení tématu na téma plecháče tady na DF (a několika testech), dojde k podobnému závěru jako já. Tedy, že investice do profilového kolejiva se vyplatí a nakoupí ho. Ať už použité (Pilz), nebo nové (Tillig Standardgleissystem), které geometricky vychází z původního kolejiva Pilz. :D
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Ivan » úte 01 úno, 2022 1:48 pm

Michale, také smekám pomyslný klobouk a kolejiště si s dovolením ukládám do těch "kochacich". Moc zajímavý nápad.

provokativní otázka, v jakém jeto SW? Nemusíš odpovídat
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Zlámalík » úte 01 úno, 2022 1:50 pm

To vidím, to je tzv. ShuCAD.
Další souvislosti nechám bez komentáře :lol:
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Kavka_ » úte 01 úno, 2022 2:11 pm

No tak to je ovšem parádní - také smekám!
TT, V. - VI. epocha, ČD
- kolejiště realizovaná na malých plochách neškodí v jakémkoli množství -
Uživatelský avatar
Kavka_
 
Příspěvky: 421
Registrován: pon 01 úno, 2016 10:03 pm
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » úte 01 úno, 2022 3:18 pm

No jo SW, ten jsem neuvedl.
Postup tento: Tužkou od ruky na čtverečkovaný papír na nakreslím první skicu většinou 1:20. Tam se dá dost fantazírovat, a stačí kousek vedle a vyjde blbost. Tak si ověřuji jestli se všechny nápady vejdou. Přepočítáním nebo i překreslením v SW (zde 2D CAD, neměl jsem po ruce kružítko).
Základ, tedy kolejové vedení jsem si vytisknul 1:10 a další už je ruční práce - inspiraci Milanovým stylem nezapírám, stejně by to bylo marný :) Žádný další SW na generování krajiny, nebo doplňování vhodných objektů nebyl použit :)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 15 návštevníků