Dotaz na ram od zacatenika :-)

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » čtv 27 led, 2022 5:37 pm

Zdravim vsechny, byla by sance ziskat radu od nekoho zkuseneho prosim? Planuji postavit H0 zeleznici, mam po dedovi docela solidni zaklad,
neco jsem prikoupil, ale rad bych se ujistil, ze jdu spravne. Nize je prilozen planek prostoru. Na H0 nic extra, ale vic bohuzel nedam :-(
Planuji udelat dreveny ram z "Rámové dřevo hoblované smrk / jedle 54 mm x 54 mm x 2000 mm" (OBI), upevnit tam nabytkove nohy (6?)
a nahoru nalepit styrodur 5cm tloustka. Prislo by vam to jako solidni zaklad nebo reknete, ze tudy fakt ne :-D Pripadne dat OSB a az pak styrodur? Moc diky a preji krasny den!
Přílohy
ram.png
ram.png (9.69 KiB) Zobrazeno 4983 krát
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Ove » čtv 27 led, 2022 5:56 pm

Doporučil bych ti nedělat “placatou desku”, ale žebrovaný rám a na něj pokládat podloží pro koleje a teprve do mezer plánovat krajinu a hlavně si nechat prostor pro přístup do skrytých míst… třeba takhle:
Přílohy
FD14B681-1DD4-4810-ACB9-FA1B425B64BB.jpeg
Uživatelský avatar
Ove
 
Příspěvky: 577
Registrován: sob 18 srp, 2018 7:14 pm
Bydliště: Havlíčkův Brod

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 27 led, 2022 5:57 pm

Obvodové, dej radší výšku 100 x 20 mm a vnitřní na rošt ponech těch 54x54. A Pavel mě předběh :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Polabský » čtv 27 led, 2022 9:41 pm

Spíše si kladu otázku, co lze do dané plochy vytvořit, jaké bude téma. Teprve poté bych se zabýval řešením rámu.
Protože pokud se nebude řešit nějaké stoupání a bude to placka, není tak důležité podloží.
Příkladem může být téma Stará a Nová ves kolegy Tempotaxi, která je víceméně placka se styrodurem.
Vladimíre promiň !!
Dalším úskalím tohoto minimalistického útvaru je dosažitelnost ve středu plochy.
Přeji kolegovi mnoho sil, pevné nervy a šťastnou volbu !!
Polabský

P.S. Netvrdím že to nejde!!!
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod JaroHo » pát 28 led, 2022 7:08 am

třebas to bude na kolelčkách a z rohu místnosti si odjede. Kolega má takhle placku x metrů, může s ni odjet. Já mám U a odjedu maximálně na kolečkovém křesle
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Sandy » pát 28 led, 2022 7:44 am

Polabský píše:Spíše si kladu otázku, co lze do dané plochy vytvořit, jaké bude téma. Teprve poté bych se zabýval řešením rámu.
........
Polabský

P.S. Netvrdím že to nejde!!!

Zajímavý námět byl ve starém MMŽ z půlky devadesátek (H0 + He).
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 8:28 am

Polabský píše:Spíše si kladu otázku, co lze do dané plochy vytvořit, jaké bude téma. Teprve poté bych se zabýval řešením rámu.
Protože pokud se nebude řešit nějaké stoupání a bude to placka, není tak důležité podloží.
Příkladem může být téma Stará a Nová ves kolegy Tempotaxi, která je víceméně placka se styrodurem.
Vladimíre promiň !!
Dalším úskalím tohoto minimalistického útvaru je dosažitelnost ve středu plochy.
Přeji kolegovi mnoho sil, pevné nervy a šťastnou volbu !!
Polabský

P.S. Netvrdím že to nejde!!!

Na to jsem se ani neptal. Už jsem si zvykl, že modelář zbuduje rám o nějakých rozměrech a pak rozumuje co na to naplánovat. V 99% se obrátí na ostatní modeláře, "rám jsem zhotovil, tak mi poraďte", ale možná se mýlím a kolega pavel1981 nás překvapí hotovým projektem kolejiště :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » pát 28 led, 2022 9:44 am

milan ferdián píše:Na to jsem se ani neptal. Už jsem si zvykl, že modelář zbuduje rám o nějakých rozměrech a pak rozumuje co na to naplánovat. V 99% se obrátí na ostatní modeláře, "rám jsem zhotovil, tak mi poraďte", ale možná se mýlím a kolega pavel1981 nás překvapí hotovým projektem kolejiště :wink: .
-m-

...Obrátí se na modeláře, Milana políbí můza (samozřejmě pod dohledem manželky) a my se máme zase čím kochat. :) :)
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 11:08 am

Michal Šuhajda píše:...Obrátí se na modeláře, Milana políbí můza (samozřejmě pod dohledem manželky) a my se máme zase čím kochat. :) :)

Jasně, já mám málo práce :roll: :D :wink: . Avšak trefil jsi hřebík na hlavičku. Zkusil jsem položit jen jednoduchý ovál. Výsledky nic moc. Upřesním rozměry rastru rámu. Vidíme 600 x 600 a ty obdélníky mají rozměry 700 x 600. Šikmina je vedena pod úhlem 40°36´, což tyto úhly zbožňuji :roll: . Kolejivo ELITE, poloměr oblouku R425. Vypočítal jsem i vzdálenosti od kraje rámu po osu koleje. Vlevo, nahoře a na šikmině vzdálenost 60 mm. Dolní 115,14 mm a napravo 186 mm. Oblouky navazující na šikminu 90°- 40°36´- 49°24´- 90°. To by mě musela múza s manželkou silně políbit :lol: , aby ze mě námět vypadl.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 12:18 pm

Jde vidět, že Michal mě dobře zná :D , když rám dostal přesnější podobu, námět na mě skutečně vykouknul a dostal i tu podobu. Jsou ale dvě paní, matematika a geometrie :P a ty mají poslední slovo.
-m-
Přílohy
pavel1981 1.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Polabský » pát 28 led, 2022 12:21 pm

Milane,
tak zkus prosím něco ať zase využiješ ty Tvoje všude známý krajinotvorný počítačový programy co nikdo jinej nemá a všichni Ti je strašně moc záviděj.
Fakt je ten, že do zadaného perimetru bude opravdu velké umění něco poskládat aby to mělo smysl. Proto jsem reagoval na otázku řešení vlastního panelu. Pokud se bude jednat jen o "Placku", je to jednoduché.
Možná, že bych vyzval "začátečníka" k úvahám na část kolejiště, respektive trati v provedení odnímatelných segmentů, nikoliv modulů. Na těchto otundacích a zastamdacích segmentech by šlo znázornit část širé trati a tak.

Milanovi a jeho paní přeji i v tomto roce jen a jen to dobré.
Polabský
Polabský
 
Příspěvky: 855
Registrován: ned 26 úno, 2012 7:45 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » pát 28 led, 2022 12:48 pm

Zdravim, moc diky vsem za postrehy! :-) Mozna tedy lehce uvedu co mam v hlave. Ja nejsem uplny mega blazen do sloziteho kolejiste. Na uvedene plose by to ani neslo, takze spis si pohrat s krajinou. Jsem magor do ruznych svetylek, takze bych chtel zakomponovat semafory, svitici auticka, blikajici prejezdy a hromadu poulicnich lampicek. A do toho vseho by si to krajinuo sinula masinka s osvetlenymi vagony (viz. priloha). Snad se nepletu, ze v noci to muze byt hezke pokoukani :-D Cili placka je v podstate jasna, uvazuji tunel, maly mostik a mozna nekde lehce prizvednout, ale nic dramatickeho. Cili louky, nejaka vodni plocha, potok, stromy, zviratka, kousek silnice, parkoviste, maly domecek, lesni cesta, eventualne pidi nadrazni budka. Proto jsem si rikal, ze ten styrodur by mohl byt ok na tyhle veci. Z hlediska pristupu souhlasim, ze stred nebude uplne idealni, ale pocitam, ze kolejiste muzu odsunout od zdi (leva a horni hrana) a pristup se zlepsi. s drevenym ramem a styrodurem by to nemel byt problelm, eventualne ta kolecka nejsou spatny napad! Nejake centimetry bych eventualne jeste nekde snad taky nahonil. Tak jsem zvedav, ja to nas zkusene bude pusobit :-D Btw: koleje pocitam, ze polozim na korkove podlozi. Prilozeny model je jen rychle naklikani, nekoukejte prosim na presnost :-D Moc diky vsem!!!
Přílohy
model3d.PNG
20220108_190437.jpg
model.PNG
Naposledy upravil pavel1981 dne pát 28 led, 2022 12:52 pm, celkově upraveno 1
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 12:52 pm

Proč jsi použil kolejivo PIKO A-Gleis? Ty už ho máš nakoupené ?
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » pát 28 led, 2022 12:59 pm

Polabský píše:Milane,
tak zkus prosím něco ať zase využiješ ty Tvoje všude známý krajinotvorný počítačový programy co nikdo jinej nemá a všichni Ti je strašně moc záviděj.
Fakt je ten, že do zadaného perimetru bude opravdu velké umění něco poskládat aby to mělo smysl. Proto jsem reagoval na otázku řešení vlastního panelu. Pokud se bude jednat jen o "Placku", je to jednoduché.
Možná, že bych vyzval "začátečníka" k úvahám na část kolejiště, respektive trati v provedení odnímatelných segmentů, nikoliv modulů. Na těchto otundacích a zastamdacích segmentech by šlo znázornit část širé trati a tak.

Milanovi a jeho paní přeji i v tomto roce jen a jen to dobré.
Polabský

Díky za přání a opětujeme nápodobně :wink: .

Jo, kouzelný krajinotvorný počítačový program se vám zachtělo :D :wink: . I on má své omezení, není kouzelný.
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » pát 28 led, 2022 1:00 pm

Ja mam ty koleje prave po dedovi, ktery je kupoval za sociku nekdy koncem 70 let. A dalsi veci jako masinky vagonky ma PIKO, takze myslim ze i ty koleje budou zn. PIKO, ale tezko rict, tenkrat moc vyber nebyl. Takze jsem do toho programu pouzil je, a popravde, jine znacky ani neznam :-DD
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků