Dotaz na ram od zacatenika :-)

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » úte 01 úno, 2022 11:02 pm

ty jo, pecka! moc diky za vsechny komentare a planky, smekam! Chapu, ze se vam kolejivo nelibi :-D Jeste to tedy zvazim :-D A posilam jeste vymazlenou vyhybku :-D
Přílohy
20220201_141718.jpg
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Sandy » úte 01 úno, 2022 11:14 pm

pavel1981 píše:ty jo, pecka! moc diky za vsechny komentare a planky, smekam! Chapu, ze se vam kolejivo nelibi :-D Jeste to tedy zvazim :-D A posilam jeste vymazlenou vyhybku :-D

Hele, jestli ti nevadí ne úplně modelový vzhled a jestli i ostatní kolejivo vypadá podobně (tj. bez viditelného rezivění), tak se toho neboj. Tyhle výhybky mají jednu nectnost, a to, že se z přestavníku nedá napájet srdcovka.
A musíš si s tím vyhrát. Nespoléhat se na vodivost spojek a pájením spojovat více kolejí dohromady.
Na čištění jen filc, isopropylalkohol nebo Kontaktol.

Edit:
Teď koukám, že jsou ty výhybky ruční.... :roll:
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod StandaR » úte 01 úno, 2022 11:57 pm

Pokud by do toho fantastického plánu chtěl jít někdo "na plno", tak úprava na Rmin 425 v Tillig elite (s drobnou pomocí trojité od Roco) je docela bez problému, určitě by si s tím šlo ještě pohrát, něco oželet... ale jinak smekám Michalovi, na tak netradiční prostor je to využití neuvěřitelné

Screenshot 2022-02-02 at 0.53.38.png
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod jipol57 » stř 02 úno, 2022 12:02 pm

pavel1981 píše:ty jo, pecka! moc diky za vsechny komentare a planky, smekam! Chapu, ze se vam kolejivo nelibi :-D Jeste to tedy zvazim :-D A posilam jeste vymazlenou vyhybku :-D

Jako pamětník plechového kolejiva Piko, jen upozorním, že ty spoje mezi kolejemi s dvojitými páskami, nebyly moc spolehlivé. Myslím elektricky. Ještě starší papíráky vodily lépe. Vzhledově ovšem, nic moc.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » stř 02 úno, 2022 12:36 pm

Zlámalík píše:To vidím, to je tzv. ShuCAD.
Další souvislosti nechám bez komentáře :lol:

No počkej a můj se jmenuje jak ? FrrrCAD? :D .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Michal Šuhajda » stř 02 úno, 2022 1:55 pm

Ještě přidávám upravenou verzi s delšími Havlovicemi.
Použita je oblouková výhybka Tillig Standardglessystem (SGS) R435/885 - 15/30°
Koleje zůstávají ve stejné pozici, Na levé straně obrázku jsem s ničím nehýbal, a vpravo se mírně (asi o 3 mm vlevo) se posouvá oblouk v tunelu, ale s ničím nekoliduje.
Nákladiště se prodloužilo, takže manipulační kolej již umožňuje bezproblémové odstavení 2-3 vozů a možná i ta rampa by se vešla. :wink:
Je nutno použít obloukovou výhybku, a jednu jednoduchou výhybku upravit na symetrickou.
To jde celkem snadno, jak se starými výhybkami Pilz, tak i s odpovídajícími výhybkami /resp. stavebnicemi výhybek Tillig SGS.
Přílohy
H0-Havlovice01a.jpg
-MiŠ-
Velikost H0, ČSD
Jméno a příjmení je v nicku, nemám potřebu se skrývat
Michal Šuhajda
 
Příspěvky: 2385
Registrován: pon 23 říj, 2006 9:57 am
Bydliště: Plzeň - střed

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod StandaR » stř 02 úno, 2022 4:52 pm

Doufám že to nebude bráno za zbytečný spam, ale poupravil jsem digitální verzi Michalova plánku na Tillig Elite - Rmin 425

Bylo by potřeba maličko zvětšit délku krátkých stran rámu na 70cm vodorovná dole a 80cm kolmá vpravo, ale za ty radiusy by to asi stálo

V Havlovicích pak vzniká průjezdná kolej o délce 68 cm (od konců výměn Tillig) a 81 cm s Angličanem, pokud by někdo chtěl extra spořit místo.

Screenshot 2022-02-02 at 17.44.51.png


Screenshot 2022-02-02 at 17.45.44.png
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Zlámalík » stř 02 úno, 2022 5:23 pm

milan ferdián píše:
Zlámalík píše:To vidím, to je tzv. ShuCAD.
Další souvislosti nechám bez komentáře :lol:

No počkej a můj se jmenuje jak ? FrrrCAD? :D .
-m-

Ne, ten tvůj je Ferda :D

Ovšem k tématu - zase krásná ukázka toho, co se dá dosáhnout "na kusu prkna" a pro mě hlavně další důkaz, že nejlíp se tvoří, když je nějaký prostorový omezení. Přijde takovéto "nemožné" zadání a ejhle! Michalovi patří obdiv.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1832
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » stř 02 úno, 2022 5:42 pm

Po dlouhých bezesných nocí :lol: , ze mě něco vypadlo. Je to studie bez krajiny, protože na ní neustále ladím detaily a patří do kategorie kolejiště "Dětské pro začátečníky". Tento plánek nešahá Michalovu plánku ani po kotníky :oops: . Já jsem se zaměřil na ty čtyřosáky osobní vozy, co jsem viděl a nějak dostat dopředu koncovou stanici. Na krajinu si musíte zatím počkat, no jsem si řekl ať Pavel aspoň něco vidí. Můžu vám říci, že navrhovat kolejiště s kolejivem PIKO s poloměry R380/440+výhybky, je zralé pro člověka do blázince. Poměr stoupání na celém kolejiště je 1:30/33 promile. Když to jde, tak na hlavní trati mohou být až tři vlaky. Kolejová spojka u železniční zastávky má svůj důvod, ale až příště :wink: .
-m-
Přílohy
pavel1981 3.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod pavel1981 » čtv 03 úno, 2022 2:05 pm

neuveritelne, smekam! ja to bral jako hobby, ale to co tady tvorite je mega profi, pecka, az se stydim, ze muj puvodni zamer byl tak jednoduchy :-D
pavel1981
 
Příspěvky: 10
Registrován: čtv 27 led, 2022 10:31 am

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Tomáš10 » čtv 03 úno, 2022 2:18 pm

Mě by třeba vadilo, že polovinu jízdy vlak neuvidím, protože je to prošpikované tunely.
Jinak krásné.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 úno, 2022 2:46 pm

pavel1981 píše:neuveritelne, smekam! ja to bral jako hobby, ale to co tady tvorite je mega profi, pecka, az se stydim, ze muj puvodni zamer byl tak jednoduchy :-D

Tomáš10 píše:Mě by třeba vadilo, že polovinu jízdy vlak neuvidím, protože je to prošpikované tunely.
Jinak krásné.

Pánové díky, Míšův plánek je suprový, všem dnům však není zatím konec :D .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod Dusan » čtv 03 úno, 2022 5:12 pm

Já bych ten odvrat u nákladiště zrušil úplně. Kompromisem je už samotné HO na tomto prostoru, klobouk dolů před návrhy, ale jeden kompromis navíc už se unese. Ten angličan mi tam nesedí a původní řešení o dvou vekslích působilo trochu překombinovaně a zbytečně ubíralo na kolejích v nákladišti....
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod milan ferdián » čtv 03 úno, 2022 6:34 pm

Studie Děda H0/1:87 2000 x 1800 PIKO (U)/15°
Námětem kolejiště je dvojkolejná trať (pravostranný provoz) s lokálkou (bez krajiny). Stanice na dvojkolejce představuje výhybnu s odbočkou pro předjíždění vlaků a vedení vlaků na lokálku. Všechny tři koleje mají nástupištní hranu. U horního zhlaví stojí stavědlo. Samotná lokálka začíná ve stanici a končí v koncové stanici. Dvojkolejná trať má dvě vratné smyčky. Dolní vratná smyčka má dvě staniční průjezdné koleje a samotnou vratnou smyčku. V SN mohou stát dva vlaky a třetí vlak může projíždět kolem nich. Délka vlaků v SN 1 - 1202 mm/2 - 974. Horní vratná smyčka má dvě průjezdné staniční koleje, tzn. aby mohl projet další vlak musí se jedna kolej uvolnit. Délka vlaků v SN 2 x 1000 mm.Koncová stanice klasická dvojkolejná s lokomotivní remízou, výpravní budova s přilehlým skladištěm a na konci kusé koleje máme sklad sila ZZN. Uvažoval jsem zabudovat na lokálce železniční vlečku, zatím není navržena. Aby vlaky na/z lokálky se dostaly správně na pravostranným provoz na dvojkolejce, k tomu slouží tři výhybky. Vlak projede výhybnou, pokračuje přes horní SN a první výhybkou se dostane na lokálku. Opačně z lokálky, vlak jede opět přes horní SN a na druhé výhybce se dostane do správného směru. Dole u výhybny vidíte kolejovou spojku. Náš vlak můžeme zastavit ve výhybně a necháme se předjet druhým, důležitějším vlakem. Po předjetí našeho vlaku, můžeme pokračovat do dolního SN. V obou SN můžeme doplnit o kusé koleje pro motorové osobní vlaky, buď sólo pro lokálku nebo ucelené motorové soupravy. Poměr stoupání na dvojkolejce 1:30/33 promile a na lokálce 1:28/36 promile.
Poznámka:
Tento návrh byl vybrán po dlouhém rozhodování, protože další varianty měly hodně tratě schované v tunelu a efekt co nejvíce vidět trať, nebyl uspokojivý. Proč zařazení do "Dětská", protože taková výhybna s odbočkou se u nás nevyskytuje. Na Slovensku ano a je to stanice Studený Potok, ikdyž leží na jednokolejné trati. Kolejivo poniklované obrácené "U".
-m-
Přílohy
pavel1981 5.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Dotaz na ram od zacatenika :-)

Příspěvekod workous » čtv 03 úno, 2022 8:44 pm

Jen pro představu jak vypadá prostřední žebro u více patrového kolejiště....bude to pěkné termitiště :D před stavbou je to dobré vědět. Wintrack umožňuje vytisknout tvz.žebra třeba po 50cm od sebe, které hodně ulehčí stavbu při vedení tratí a základní korpus kolejiště jen si to chce vyhrát alespoň zhruba s krajinou.Dělal jsem to u Hurvínkovic a po slepení žeber mělo kolejiště základní tvar a krajina se lepé tvořila. Kolega tu má dva pěkné návrhy jak od Michala, tak Milana, držím palce do případné stavby.
Přílohy
3D MS2.png
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků