Stavba stavebnic

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Stavba stavebnic

Příspěvekod Mirda » pon 17 led, 2022 11:27 am

Měl bych dotaz ohledně stavby stavebnic značky igra model ,konkretně sýpka Telč podlepujete některé papírové díly ještě ? Dále provadí se i některých častí barvení a nakonec lakujete po dokončení model kvuli pevnosti?
Mirda
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 04 bře, 2017 2:51 pm

Re: Stavba stavebnic

Příspěvekod Zlámalík » pon 17 led, 2022 11:54 am

Nepodlepuju, vše drží dobře.
Ano, nabarvil jsem před stavbou.
Nelakuju, drží dost dobře.

Poznatky - stavebnice má špatnou výšku rampy, pokud chceš modelově přesnou. IGRA to počítá tak, že na úroveň vrchu kolejnice položíš ten podkladový karton. To ale nezaštěrkuješ pod rampou. Příčky oken protáhni tenkou lihovou fixou pro zvýraznění. Něco vlep dovnitř, ať budovou není vidět naprosto skrz, i ve věži je násypný mechanismus. Na webu se najdou fotky. Můžu nabídnout moje poznatky ze stavby.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1813
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Stavba stavebnic

Příspěvekod Mirda » pon 17 led, 2022 7:47 pm

A barvil jsi vše nebo jen některe časti stavby ? Jinak sem se inspiroval právě u tebe máš to super tak se nezlob že asi okopčim tvou stanici se sypkou
Mirda
 
Příspěvky: 8
Registrován: sob 04 bře, 2017 2:51 pm

Re: Stavba stavebnic

Příspěvekod Ivan » pon 17 led, 2022 9:18 pm

Ja jsem před pár lety stavěl spíše na zkoušku stavědlo Kladno od Igry (mam ho v dioramatu ve vitríně, ať se můžu kochat modely) a nejprve jsem nic nebavil, protože to přece bylo předbarveno. Jenže po sestavení to působilo jaksi papírově, zkoušel jsem to rozbít nějakým domalováváním, ale výsledek není nic extra. Takže za mne souhlas se Zlamalikem, doporučuji probarvit důkladně vše.

Barvim ještě v rámečku a po sestavení dokazuji. Určitě to ale lze i jinak, každý si musí najít postup.

Teď stavím vytopnu od KB model, použil jsem na tonovany bílý balakryl a plochy nanesl minivalečkem, má to pak trochu strukturu. Postup použijí i na stavby igry (Škoda, že nebarvených stavebnic nedělají více). Další způsob nedávno prezentoval mnitka.com a mnoho dalších je i zde na fóru.

Cest k cíli je hodně :wink:

Edit: také nelakuji a nepodlepuji
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1697
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Stavba stavebnic

Příspěvekod Zlámalík » pon 17 led, 2022 10:55 pm

Mirda píše:A barvil jsi vše nebo jen některe časti stavby ? Jinak sem se inspiroval právě u tebe máš to super tak se nezlob že asi okopčim tvou stanici se sypkou

Barvil jsem všechno. Teda, ne ty tenké papírové ozdoby na fasádě, ty dostaly šmrnc špinavou vodou až po dokončení, stejně tak omítka šla washem (hóóódně řídkou bílou) vyšisovat až hotová. Střechu jsem stříkl sprejem, aby se nekroutila (základ šedá Motip) a pak šedil až nalepenou, abych chytl stékance na správných místech. Zase - šedá barva a pak černý a hnědý wash. Ještě furt je málo hnědá a zelená, je moc "strojně šedá", ale teď do toho vrtat nebudu. Vlnitý plechy šly taky sprejem našedo a pak šedobílou a jinak šedou a bílou a rezavou... Lepil jsem je až pak. Je to lepší natřít "v ruce", v rámečku, pak slepit a na finále jen doladit patinu, kde vidíš, že by to mělo smysl.
Mrkni taky sem a sem. Kdo umí, umí.

Stanici okopči, kdyžtak se ptej, bude mi ctí :D
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1813
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků