Cukání - jak vyřešit?

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod Vik » čtv 30 pro, 2021 7:43 am

Zdravím kolegové,

Koupil jsem z druhé ruky ICE1 v H0 od Fleischmanna s jejich klasickým motorem.
Při projetí - hlavně při pomalé jízdě se občas jakoby zasekne/trhne a pak jede dál. Chování je stejné jak v analogu tak po digitalizaci přes Lenz Standard + V2
Vše jsem promazal, ale nevedlo to ke zlepšení.

Mohou to být uhlíky? Ač jsem hledal, tak jsem nikde nenašel jak se opotřebené uhlíky projeví, mimo extrémního případu že motor se přestane točit úplně.
Když jsem je vyndal nevypadali nějak opotřebovaně a pružinka je spolehlivě dala na doraz

Děkuji
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod Miloš_P » čtv 30 pro, 2021 12:19 pm

Příčin může být více a na dálku to nelze přesně určit.
Pokud při zastavení nebo cuknutí zhasnou nebo bliknou světla, tak bych příčinu hledal ve sběru proudu, zkontroloval čistotu a přítlak sběracích plíšku u kol a přívody k motorku a samozřejmě i čistotu koleček a kolejí.
Problém může být i v převodech. Pokud jdou ztuha, jsou tam namotané chlupy a prach nebo jsou naopak opotřebované, příliš volné a někdy dojde k přeskočení zubů a ke kousnutí . Chce to pozorovat, kdy se to projevuje, jestli v oblouku, v obou směrech jízdy atd.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod Tomáš10 » čtv 30 pro, 2021 2:06 pm

Mě u zánovní Tillig lokomotivy stačilo odebrat tu spoustu vazeliny na převodech a zlepšilo se to.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod Vik » čtv 30 pro, 2021 7:06 pm

Miloš_P píše:Příčin může být více a na dálku to nelze přesně určit.
Pokud při zastavení nebo cuknutí zhasnou nebo bliknou světla, tak bych příčinu hledal ve sběru proudu, zkontroloval čistotu a přítlak sběracích plíšku u kol a přívody k motorku a samozřejmě i čistotu koleček a kolejí.
Problém může být i v převodech. Pokud jdou ztuha, jsou tam namotané chlupy a prach nebo jsou naopak opotřebované, příliš volné a někdy dojde k přeskočení zubů a ke kousnutí . Chce to pozorovat, kdy se to projevuje, jestli v oblouku, v obou směrech jízdy atd.


Chápu, že na dálku je to dost obtížné. Proto jsem se pokusil udělat krátké video:
https://youtu.be/rU5Gs4tJ-E8
Obrázek
Vše je vyčištěné a namazané. Ozubená kola mají všechny zuby :)
H0
Uživatelský avatar
Vik
 
Příspěvky: 167
Registrován: stř 09 led, 2008 1:09 pm

Re: Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod Miloš_P » čtv 30 pro, 2021 8:16 pm

Pokud se motorek takto chová i když je napájení připojeno přímo na jeho přívody (je vyloučen problém sběračů a přívodů), tak je samozřejmě problém v motorku. Tenhle typ neznám, takže nevím, jestli se dá rozebrat. Např. staré motorky Piko bylo možné rozebrat a vyčistit. Většinou to pomohlo. Víc asi neporadím :-(.
Uživatelský avatar
Miloš_P
 
Příspěvky: 625
Registrován: stř 20 pro, 2006 9:40 pm
Bydliště: Praha

Re: Cukání - jak vyřešit?

Příspěvekod prcek » čtv 30 pro, 2021 9:17 pm

Já bych ještě nevyloučil zádrhel s převody. S konkrétním modelem zkušenost memám, ale obecně bych hledal vůle v ozubení, nebo vyšmajdaná ložiska...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků