Kolejiště N Olmin

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Olmin » ned 05 pro, 2021 5:49 pm

Dobrý den,
jsem začátečník v modelové železnici vel. N. Mám připravený panel o velikosti 1550x800. Koupil jsem si knihu Plány kolejišť III od pana Milana Ferdiána. Nenašel jsem vhodné kolejiště pro tento rozměr. Pane Ferdiáne, šlo by smysluplně spojit kolejiště Lhotka a městečko Kokořín ? Pokud ano, mohl byste mi ho upravit ? Nebo měl byste vhodný plán kolejiště pro tento rozměr ? Děkuji Vám.
Olmin
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 05 pro, 2021 11:28 am

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod milan ferdián » ned 05 pro, 2021 6:36 pm

Dobrý večer, jestli se vám líbí oba náměty, postavte je na vaši ploše jako dvě samostatné kolejiště a spojené propojovací koleji. V místě kde se potkají krajiny na kolejištích, použijte buď oboustrannou kulisou nebo větší les. Musíte si propojovací kolej s výhybkami upravit a tím i obě SN. Dále záleží, jaké kolejivo použijete. Nepřipadá v úvahu kolejivo PECO/CODE55/10°a SETRACK/CODE80/22°30´.
Plánek kolejiště na vaši plochu nemám. Přeji úspěšnou stavbu.
-m-
Přílohy
Olmin.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Jirkátor » ned 05 pro, 2021 6:44 pm

Co si vybrat jeden a roztáhnout ho do šířky?
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Ivan » ned 05 pro, 2021 7:18 pm

Mne ještě napadly dva moje oblíbené náměty z Milanových knížek, sice jsou v TT, ale věřím, že by šly dostat do N v těchto rozměrech. Je to samo hlavně pro inspiraci, koncept stanic lze vzít i z výše uvedených plánků.

Obrázek

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod HonzaM » pon 06 pro, 2021 7:47 am

Ten námět Dolní Lhota vychází po přepočtu do N na délku přesně na to co požaduje Olmin. Pro začátečníka ovšem obsahuje poněkud mnoho výhybek, samozřejmě je možné zjednodušení.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Ivan » pon 06 pro, 2021 8:44 am

HonzaM píše:Ten námět Dolní Lhota vychází po přepočtu do N na délku přesně na to co požaduje Olmin. Pro začátečníka ovšem obsahuje poněkud mnoho výhybek, samozřejmě je možné zjednodušení.



Ja to právě odhadoval, že by to mohlo vyjít, neznám však geometrii N.
Zjednodušit to určitě lze, např. vypustit celou spodní kolej. Když už bude díky tomu trochu více místa, je varianta esíčko lokálky nedávat do tunelu a nechat ho celé viditelné. Výhybnu v esíčku bych nedělal.

Chce-li Olmin stavět v jedné rovině, tak muže kombinaci planků vytvořit zajímavé kolejiště dle jeho rozměru.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Jirkátor » pon 06 pro, 2021 10:37 am

Ivan píše:... neznám však geometrii N...

Stavím měco hodně podobného a původní plán byl na 1500 x 750. Nakonec mi z toho vyšlo 1800 x 720 mm (důvody jsou v "mém" vlákně). Veškeré kolejivo používám od Fleischmanna, s tím, že výhybky jsou s podložím a zbytek je flexi bez podloží. Je ovšem potřeba počítat s poloměry 194 mm.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Kolejiště N Olmin

Příspěvekod Olmin » pon 06 pro, 2021 7:41 pm

Dobrý den,
děkuji panu Ferdiánovi a dalším účastníkům diskuse se svými náměty a poznámkami. Jakmile pokročím, ozvu se.
Mějte se hezky.
Olmin
 
Příspěvky: 2
Registrován: ned 05 pro, 2021 11:28 am


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 22 návštevníků