Nejlepší měřítko pro začátečníka

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Ivan » ned 02 led, 2022 7:17 am

HonzaM píše:Myslím že by bylo lepší nejprve investovat do zateplení, jak už tady bylo řečeno, nevadí ani tak uvedená nízká teplota, ale rozdíly. V nezatepleném prostoru bude v zimě možná až kolem nuly a v létě třeba 30 stupňů. To je problém kvůli roztažnosti kolejí, ale ani dalším materiálům to nedělá dobře. A určitě je dobré si postavit něco jednoduššího a získat zkušenosti. Sekce Minikolejiště podle mého názoru není pro tento případ vhodná, zabývá se kolejišti pro případ kdy modelář nemá dostatečný prostor, to ale není tento případ.


Naopak, na seznámení se s postupy a vyzkoušení co vše železniční modelářství obnáší je ideální nějaký mini projekt.

Stačí třeba jen ovál se dvěma výhybkami, nebo třeba jen kolejiště typu kameničky.

S tou teplotou je to bohužel problém, nedivil bych se, kdyby se to roztahovalo o 1mm na metr. Takze ideálně to řešit zateplením místnosti, a když to nejde, tak aspoň udělat dilatace.
Ono nejde jen o teplotu, vysoká vlhkost také není dobrá...
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Jirka Černý » ned 02 led, 2022 11:07 am

Klasická nezateplená půda způsobuje takovou to jemnou povrchovou korozi, myslím že důvodem je spíš než velká vlhkost střídání teploty, předměty mají nějakou teplotu a po tom co ranní slunce ohřeje vzduch vysráží se vlhkost na povrchu studenějších věcí které se ohřejí pomaleji, například ideálně např kovových kolejnic. Je to ten princip když se vyndá něco studeného z lednice tak se to orosí. Jedná se o nepatrné množství ale zato velmi pravidelně a dokáže to nenápadně poškozovat i věci určené do horších podmínek. Jediné pozitivum je že nemusíte složitě a pracně patinovat kolejiště. Když by se mi nechtělo zateplovat celou půdu alespoň bych si udělal z njaké části zateplenou "krabici" mimo jiné vytvoříte i estetické prostředí pro lepší zážitek z provozování.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod prcek » ned 02 led, 2022 12:43 pm

K tomu, co psali předřečnící přidám, že na každé nezateplené půdě, co jsem byl bylo nastřádáno nemalé množství prachu...
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod JaroHo » ned 02 led, 2022 1:18 pm

S tím rosením to hrozí jen při styku teplot- když se studená věc přinese do tepla, jinak ne. Mít mašinky na nezateplený půdě je divný a krom toho na půdě je vždycky prach a v horším případě kočičí lejna nebo myši, kuny, havěť. Když chci mašinky tak musím mít čistý prostor. S
A s tou roztažností bych se tak netrápil. Na mašinkách jsem měl nedávno 4 °C a v létě tam bylo 27°C. Že by se něco pokazilo jsem si nevšiml. Koleje mám zatím natvrdo spojené až na výjimky a nikde se nic neláme. Když topím tak se cimra pomalinku ohřeje a nikde nic mokrýho není. Horší je když je místnost studená a pustíte do ní 10°C vzduch z venku, to je mokrý úplně všechno na co ten teplej vzduch dýchne, zdi, futra, zem. Případ pátek sobota, naštěstí to nebylo u mašinek.
Koleje mi oxidovaly i v podkroví v krabici startestu. Tomu se zatím vyhnout nedokážu. Jediný co mám v plánu, spoje z boku kolejnic natřít. A vrch jen leštit. Systém musím vymyslet.
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Začiatočník » ned 02 led, 2022 5:16 pm

Ďakujem.
Nie je to obyčajná povale do ktorej sa ide po rebríku ale je to poschodie domu.. v časti povali je aj časť izby vedľa povale. Je tam menena škridla a je natiahnutá pod skridlou aj fólia. Čo sa týka prachu dá sa koľajisko aj zakrývať.
Pravdepodobne tam vytvorím zo sadrokartónu miestnosť ktorú aj zaizolujem proti zime
Začiatočník
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 20 pro, 2021 1:44 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod D » pon 17 led, 2022 9:15 pm

Začiatočník:
Bez úprav prostoru můžeš na větší půdě provozovat modely vlaků, které jsou na výkyvy teplot, vlhkosti i nějaké ty nečistoty stavěné. Konkrétně od firem Piko v měřítku I a LGB v měřítku IIm, oboje s rozchodem koleje G (45 mm). Pokud navíc do lokomotiv zabuduješ dálkové ovládání s bateriovým napájením, přestane tě trápit dokonalá čistota kolejnic, jen akumulátory bude vhodné skladovat v teple. Nevýhodou může být nedostupnost továrně vyráběných vozidel se slovenskou předlohou a vyšší nároky na prostor.

Uživatelský avatar
D
 
Příspěvky: 1357
Registrován: sob 27 úno, 2010 1:52 pm
Bydliště: Brno

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank » úte 18 led, 2022 7:45 am

Já tu zase budu za šťouru, ale správná terminologie označování velikostí a měřítek podle normy NEM 010 je tato:
"...ve velikosti I (měřítko 1:32) a IIm (měřítko 1:22,5), oboje s rozchodem koleje 45 mm."
G (Gartenbahn) a LGB (Lehmann Gross Bahn) jsou komerční označení, která se vžila, ale začátečníkům to nemusí říct nic.

Tož tak.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Martin70 » úte 18 led, 2022 1:13 pm

Mnoho podstatného tu již bylo napsáno. Za sebe děkuji, každý se musí rozhodnout sám. Trochu to doplním či spíše odlehčím. :wink: Já si vybral H0 měřítko (tedy vlastně pravítko) do začátku všeho toto :
Pravitko H0.jpg
Pravitko H0.jpg (28.48 KiB) Zobrazeno 4147 krát

Ukazuje pro představu, že 30cm na modelu v H0 je 26m ve skutečnosti. Jsou i varianty TT a N. :)
Začátečník a obdivovatel H0, nyní bez kolejiště. Hledám informace a uvidím zda se pustím do stavby.
Uživatelský avatar
Martin70
 
Příspěvky: 351
Registrován: sob 19 bře, 2016 9:07 am
Bydliště: Zlín

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Jirkátor » úte 22 bře, 2022 7:07 am

Nevím jestli jsi se už definitivně rozhodl, tak bych přidal poznámku, že dle mého názoru nic jako "měřítko pro začátečníka" neexistuje. Začátečník si může "vylámat zuby" na jakémkoliv měřítku, pokud si v něm vymyslí něco tak rozsáhlého, že nebude mít vůli a schopnosti to dotáhnout do konce. Věř, že to je vždy těžší a pomalejší, než na začátku předpokládáš. Pokud jsi kolejiště nikdy nestavěl, tak ti může nápad zaplnit celou místnost kolejemi připadat jako úžasný, ale musí se to také postavit a ne každý udrží tempo, jako Tempotaxi, viz. viewtopic.php?f=1&t=13224 . Myslím si, že tedy na měřítku až tak nezáleží, spíš na tom, zda to sousto, které si ukousneš, dokážeš také spolknout.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Zlámalík » úte 22 bře, 2022 11:44 am

Z praxe doplním, že méně je více a možnost se radovat z drobných pokroků a úspěchů motivuje mnohem víc, než vidina 5 čtverečních metrů kolejiště, které je ještě potřeba zaplnit krajinou s vědomím, že nemám čas, pomalu ani peníze a vlastně bych to celé už dávno dělal jinak...
Naposledy upravil Zlámalík dne úte 22 bře, 2022 2:16 pm, celkově upraveno 1
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Jirkátor » úte 22 bře, 2022 12:11 pm

Vidím u sebe, jak pomalu dělám 1,8 x 0,72m - už 3. den se nutím natáhnout poslední drát k detekci úseku. Když ono to ale jezdí i bez toho. :)
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank61 » úte 22 bře, 2022 5:51 pm

Zlámalík píše:Z praxe doplním, že méně je více a možnost se radovat z drobných pokroků a úspěchů motivuje mnohem víc, než vidina 5 čtverečních metrů kolejiště, které je ještě potřeba zaplnit krajinou s vědomím, že nemám čas, pomalu ani peníze a vlastně bych to celé už dávno dělal jinak...


Přesně tak i z vlastní zkušenosti... :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hopeter » úte 22 bře, 2022 6:40 pm

Doplním i svoji zkušenost. Po létech jsem začal před cca 7 lety s kolejištěm TT pouhých rozměrů 1600 x 900 mm ( Koncová se smyčkou - prezentováno zde http://diskuze.modely.biz/viewtopic.php?f=1&t=9615 ). Během stavby jsem ho upravoval a přidal přístavbu 900 x 1000 mm. Dodnes není hotové a v provozu jen nahrubo. Dnes bych ho taky udělal úplně jinak a váhám co s ním... už dost dlouho překáží v dílně zapakované v bedně. :(
Mezitím jsem postavil komplet několik miniprojektů. To komplet je nutno brát s rezervou ,protože kolejiště není nikdy hotové, pořád je co vylepšovat a doplňovat... :wink:

Proto bych si dovolil vyslovit myšlenku , že není třeba řešit měřítko ale velikost projektu.

Samozřejmě je třeba uvážit kolik mám prostoru , jak zvládnu práci s drobotí atd. To už ale tady bylo vysloveno stokrát.
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod StandaR » úte 22 bře, 2022 7:20 pm

To co píše Hopeter dává asi největší smysl, měřítko je jen jedno z mnoha rozhodnutí co je potřeba projít. Dnes bych měřítko vybíral podle toho co chci provozovat, já osobně zjistil že dlouhé soupravy nepotřebuji, jsem ve finále “posunovač” a to v H0 uživím i na menším prostoru.
StandaR
 
Příspěvky: 645
Registrován: stř 18 říj, 2006 4:15 pm
Bydliště: Brno-Jih

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod adix » stř 23 bře, 2022 7:40 am

Abe Simpson píše:To co píše Hopeter dává asi největší smysl, měřítko je jen jedno z mnoha rozhodnutí co je potřeba projít. Dnes bych měřítko vybíral podle toho co chci provozovat, já osobně zjistil že dlouhé soupravy nepotřebuji, jsem ve finále “posunovač” a to v H0 uživím i na menším prostoru.

Tohle je dobré si hned na začátku ujasnit, baví mne hlavně manipulace, vlečky, depo atd., na to stačí i menší prostor, nebo mne spíš baví pozorovat vlaky které přijíždějí do nádraží a odjíždějí, jezdí po zajímavě vytvořeném layoutu s mosty a tunely. Na to už je potřeba víc prostoru. A tady už je dobré zvážit měřítko. Třeba na kolejiště poskytující slušný provoz kde stačí v N-ku třeba 180 x 80 cm bude v TT potřeba přibližně o 50 % větší prostor a v H0 skoro dvojnásobek. Na postavení kolejiště ve větším měřítku je také potřeba nejen větší prostor, ale také více materiálu, práce a času.
adix
 
Příspěvky: 80
Registrován: pon 01 dub, 2019 11:30 am

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků