Nejlepší měřítko pro začátečníka

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank » sob 27 lis, 2021 5:21 pm

A teď ať si to nebožák přepočítá na koruny: Jestli počítám dobře, tak 22 výhybek jednoduchých, 2 obloukové, 1 dvojitá, 4 angličany. K tomu 34 přestavníků. Takže jen ve výhybkách bude mít 15 - 20 000 Kč a v přestavnících ještě jednou totéž...

Ale třeba se mýlím a je na to mentálně i finančně připraven. :wink:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Střelec » sob 27 lis, 2021 5:41 pm

Myslím, že by nebylo od věci začít nějakým malým šoupalištěm pro jeden či dva stroje a pár vagónů. Když se udělá šikovně, půjde později zabudovat či připojit k většímu kolejišti. Náklady budou v závislosti na konstrukci a vybavení do dvou tisíc, stavba bude rychlá a ověří se při ní různé technologie. Navíc to bude relativně malé a vejde se to někam do police. A při šíbování se užije dost zábavy.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank61 » sob 27 lis, 2021 5:45 pm

Jak koukám na ten layout od Milana, tak pokud bude stavitel hodně šikovný a všechno si udělá sám, tak je tam ohhadem minimálně za "kilo" a to bez čehokoliv, co by po kolejišti jezdilo. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Zlámalík » úte 30 lis, 2021 3:55 pm

No Vojta (Vovo) loni spočítal, že 1 m2 kolejiště vč. vozidel vyjde na 40 000 Kč: https://www.mojett.cz/62636
Nevedu si účetní knihu, ale odhadem to souhlasí a to nepočítám se zvukem a dalšími fíčurami. Tedy i za mě souhlas s předřečníky.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hopeter » úte 30 lis, 2021 5:40 pm

Jde to i levněji. Otázka s čím se spokojím a jestli chci modelařit nebo nakupovat. :wink:
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod t29 » úte 30 lis, 2021 7:35 pm

Cena je jedna věc. Zjištění, že plná peněženka sama kolejiště nepostaví, je druhá věc.
Začátečník dřív nebo později narazí na to, že objem potřebných znalostí, dovedností, času a práce je daleko větší, než na začátku čekal. Ti šťastnější to zjistí dřív, než mají rozdělaný několikametrový projekt, ti méně šťastní během stavby.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Jirka Černý » stř 01 pro, 2021 5:02 am

Já bych schízu z nedostatku peněz a znalostí neměl, co mně na mém nově oprášeném hobby hned nadchlo bylo obrovské množství informací které jsou dnes dostupné pár kliknutím. Není problém koupit věci z druhé ruky a postupy si okoukat na videu. Nejtěžší rozhodování nevidím v měřítku ale pokud to má mít nějakou konkrétní podobu tak místo a epocha.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod jipol57 » stř 01 pro, 2021 12:28 pm

Tak epocha se vybírá podle toho, k čemu máš vztah. Jestli mají být zapojené děti, tak rozhodně současnou. Chtějí to co vidí ve skutečnosti. Staré struktury, jako jsem já, rádi zavzpomínají a stavím epochu IV. Dnes mně to příjde samé WIFI a ten železniční duch, se z to jaksi vytrácí. Někdo dělá I. a II. epochu, přesto že ji nezažil, ale má rád parní historii.
jipol57
 
Příspěvky: 1187
Registrován: pát 06 dub, 2018 5:18 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Dusan » stř 01 pro, 2021 12:32 pm

jipol57 píše:Někdo dělá I. a II. epochu, přesto že ji nezažil, ale má rád parní historii.

Otázka, kdyby ji zažil, jestli by na to dneska ještě viděl? :mrgreen:
Jen mne to pobavilo, sorry, musel jsem .... :D
HO(N),DCC,ep.II.-III.
Uživatelský avatar
Dusan
 
Příspěvky: 1284
Registrován: ned 04 úno, 2007 4:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod HonzaM » stř 01 pro, 2021 12:47 pm

Nevím proč v tomto vlákně diskutejete o epoše, autor vlákna se ptal na modelové měřítko a když jmenoval že si představuje například Vectron a CityElefant, je epocha jednoznačně daná.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Stanin » úte 14 pro, 2021 8:17 am

Nejlepší měřítko pro začátečníka je H0. Méně přesná pokládka kolejiva nezpůsobí problémy, modely jsou robustní, padnou pěkně do ruky a jejich dostupnost je také fajn. Jízdní vlastnosti jsou i díky váze vozidel v H0 nejlepší. Na co je H0 špatná je motiv velkého nádraží do bytu. Uvedená vozidla se dají sehnat v H0, TT i N. Jen to ne vždycky bude tovární výroba. Malosérie vyjdou draze a kvalita je diskutabilní.

Jak tu psal Elvis, zašel bych na tvém místě k panu Hladíkovi. Tam vše uvidíš naživo a uděláš si představu.

H0, byť je nejvhodnější, je neskutečný žrout prostoru. Já jsem z toho důvodu vzdal tvorbu kolejiště a plánuju na zeď vitríny s tím, že modely občas proženu po oválu. Lepší nic, než vrazit peníze do nějakého paskvilu, kde se mi bude Railjet lámat jako šalina (ne každý oblouk se hodí schovat do tunelu) a ani se mi nevejde celý na širou trať. Zastavět si pokoj něčím takovým je za mě plýtvání místem.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Začiatočník » sob 01 led, 2022 7:38 pm

Dobrý večer
Som tu úplne nový a chcel by som si postaviť modelovú železnicu. Priestor mamba povale rodinného dom.
Povale nie je zateplený.
Priestoru je tam veľa.
Bude vadiť teplota v zime okolo 5stupnov pre používanie železnice ?
Dakujem
Začiatočník
 
Příspěvky: 2
Registrován: pon 20 pro, 2021 1:44 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod JanoH0e » sob 01 led, 2022 8:26 pm

Pre H0 a väčšie veľkosti nie. S menšími som neexperimentoval. Len musí byť stála teplota bez náhlych výkyvov. Otázka je, či vydrží staviteľ - modelár. Záleží aj od vlhkosti a prašnosti .
JanoH0e
 
Příspěvky: 1411
Registrován: ned 31 srp, 2008 10:25 pm
Bydliště: Michalovce

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Zlámalík » sob 01 led, 2022 9:58 pm

Začiatočník píše:Som tu úplne nový a chcel by som si postaviť modelovú železnicu.

Podívejte se do sekce "Mini kolejiště", zkuste si pro začátek něco malého "do tepla" a uvidíte. Začínat s něčím velkým v podmínkách ne dobrých není cesta k úspěchu.
TT/současnost: Zlámalíkovy mašinky
Uživatelský avatar
Zlámalík
 
Příspěvky: 1830
Registrován: pát 14 led, 2011 10:39 pm
Bydliště: Košíkov

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod HonzaM » sob 01 led, 2022 10:58 pm

Myslím že by bylo lepší nejprve investovat do zateplení, jak už tady bylo řečeno, nevadí ani tak uvedená nízká teplota, ale rozdíly. V nezatepleném prostoru bude v zimě možná až kolem nuly a v létě třeba 30 stupňů. To je problém kvůli roztažnosti kolejí, ale ani dalším materiálům to nedělá dobře. A určitě je dobré si postavit něco jednoduššího a získat zkušenosti. Sekce Minikolejiště podle mého názoru není pro tento případ vhodná, zabývá se kolejišti pro případ kdy modelář nemá dostatečný prostor, to ale není tento případ.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4084
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků