Nejlepší měřítko pro začátečníka

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod fait.jiri » stř 24 lis, 2021 7:18 pm

Zdravím, jaké by bylo nejlepší měřítko pro naprostého začátečníka?
Nikdy jsem kolejiště neměl a nevím, jaká úskalí v této zajímavé činnosti jsou.
Jsem spíš zastáncem klasiky, takže bych kolejiště měl v analogu. Věřím, že by to šlo.

Dále by určitě chtělo zmínit, že kolejiště brázdily elektrické (ČD peršing, ČD cityelefant, ČDC vectron a žehlička sloužící jako záloha), dieselové (ČD 810, ČD regionova, ČDC brejlovec, možná i ČDC byzon)a sem tam by se nádražím prohnala parní lokomotiva (ta by většinu času ale asi strávila v tunelu/depu nebo někde jinde schovaná, protože už pravidelně nejezdí).

Představuji si to jako jednodušší nádraží o několika kolejích. Velkou inspiraci bych bral z Nymburka, kde sloužím jako vlakvedoucí jen by tato stanice byla dost zjednodušená.

Doufám, že je nějak možné rozdělit staniční kolej na kolej A a kolej B, čímž by se dalo doufám docílit odvěšení jednotky cityelefant od druhé, která by vyčkala po dobu taktu a následně by se znovu spojily.
fait.jiri
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 23 lis, 2021 11:13 am
Bydliště: Nymburk

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod HonzaM » stř 24 lis, 2021 10:04 pm

Záleží na prostoru, který máte k dispozici a na tom, jaké vlaky a jaký typ provozu si přestavujete. H0 poskytuje nejširší nabídku vozidel, ale na daný prostor umožňuje nejmenší délku vlaku. V H0 lze dosáhnout nejdokonalejšího provedení krajiny a detailů, ale tam, kde se vám v H0 vejde na délku koleje vlak o třech vozech, se vám v N na stejnou délku koleje vejde vlak se šesti vozy.
A je třeba upozornit, že je to krásný, ale drahý koníček.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod t29 » čtv 25 lis, 2021 12:48 am

Stanice Nymburk je velké sousto. Stačila by stanice Nymburk-Město? Alespoň pro představu velikosti.

Délce dvou Elefantů odpovídá rychlík s pěti vozy, nebo náklaďák s deseti vozy (Eas/Wap), to už je na domácím kolejišti slušný vlak. Jednotka City Elefant má 79,2 metrů přes nárazníky, dvě jednotky tedy 158,4 metru a v modelu to vychází:
- 1,82 m v H0 = délka staniční koleje alespoň 1,9 m - 2 m mezi námezníky, celá stanice se schématem podle předlohy Nymburk-Město pak cca dvojnásobek = 3,8 m - 4 m
- 1,32 m v TT = koleje 1,4 m - 1,5 m, celá stanice pak 2,8 - 3 m
- 0,99 m v N = koleje 1,1 m - 1,2 m, celá stanice pak 2,2 - 2,3 m

Je dobré naučit se nějaký software - Wintrack, Scarm, XTrackCAD - a v něm si naplánovat celé kolejiště dřív než se nakoupí první koleje a výhybky. Zvážit dostupný prostor (plánek místnosti, okna, dveře, průchozí prostory) a rozhodnout jestli kolejiště bude uprostřed nebo okolo stěn, jestli je cílem pouze modelovat provoz ve stanici nebo chceme vidět i kus krajiny, atd.

Vedle prostoru může druhým hlediskem být výběr vozidel - v H0 si člověk vybere nejlíp ale i tak musí čekat na správný nátěr, který mu pasuje do modelované epochy. v TT je výběr znatelně omezenější a v N si většinu vozidel musí modeláři stavět.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod JaroHo » čtv 25 lis, 2021 5:54 am

Jirko, jste Nymburák tak se seberte a běžte se podívat do drogerie vedle radnice k panu Hladíkovi, dozadu. Tam má TT, H0, i menší i větší :wink: Pan Hladík Vás vezme třeba nahoru, kde má veliké kolejiště v digitálu tady v odkaze video
https://www.youtube.com/watch?v=Nr1YczlH18s
Nymburk město je tak akorát ale i tak je to velký nádraží na model :wink:
Já si kdysi myslel že bych udělal hlavák.....ha ha ha, nestačil by mi barák na to a nemá cenu dělat paskvil.
Místnička je podle mě velký na modelování a zajímavý námět. Kdyby se to posunulo do doby dřívější, kdy bylo v provozu ZZN a posunovalo se, to by byla paráda.
Jo a wintrack, sehnatelnej na uložto, je nepostradatelný pomocník
DR5000, Z21app,2x myš, kolejiště ve výstavbě
Uživatelský avatar
JaroHo
 
Příspěvky: 1430
Registrován: čtv 28 bře, 2013 2:59 pm
Bydliště: Nymburk

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod prcek » čtv 25 lis, 2021 6:15 am

Já k té deziluzi ještě přidám.
Toužíte po rychlících a moderních vozech. To znamená vesměs dlouhá vozidla. Nevadilo by vám, že takový vlak vypadá v oblouku s malým poloměrem jako skládací metr? A větší poloměr znamená potřebu většího prostoru a ne úplně o málo. Ano, ve skrytých částech mohou být oblouky menší, ale kolejiště typu stanice mezi tunely asi nebude ono.
Co se týká analog vs. digitál na to téma tu byla nejedna bitva. Nebudu rozpoutávat další. Že je to drahý koníček a bylo by dobré se alespoň pro začátek držet při zemi, vám tu už předřečníci také psali.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Dovi » čtv 25 lis, 2021 6:29 am

 
Zdravím, jaké by bylo nejlepší měřítko pro naprostého začátečníka?

Naprostý Začátečník, tak to máme velikost N (měřítko 1:160) a Z (měřítko 1:220)


inspiraci bych bral z Nymburka, kde sloužím jako vlakvedoucí

To toho nemáš za celej den dost?


---------------

Tak teď už vážně.

fait.jiri píše:Nikdy jsem kolejiště neměl a nevím, jaká úskalí v této zajímavé činnosti jsou.

Těch úskalí je hodně, a je dobré s nimi počítat.

Mezi ta největší patří:
- vyjasnění si (a zdůvodnění si sám pro sebe) volby měřítka a případně velikosti
- nedostatek prostoru (s ohledem na bytové možnosti a potřeby dalších členů rodiny)
- nedostatek času (postupně bude stagnovat a později se spíš zhoršovat)
- nedostatek zkušeností (postupně se to bude zlepšovat)
- finanční náročnost (postupně se bude zvyšovat)
- upnutí se k nereálnému megalomanskému projektu s minimální šancí na zdárné dokončení

Lze tedy ve Tvém vlastním zájmu důrazně doporučit NIC NEUSPĚCHAT, studovat zkušenosti ostatních (např. i zde na fóru si pročíst desítky až stovky diskusních vláken), sledovat videa na youtube apod. a zvažovat, co z toho je mi asi tak nejbližší atd. atd.


Jinak pár postřehů k velikostem a měřítkům (nejčastěji a nejdostupněji H0 1:87, TT 1:120, N 1:160):

Obecně čím menší, tím větší nároky na přesnost položení kolejí a výhybek, na čistotu (všudypřítomný prach + šmír z kol a jejich bandáží atd.), dále je potřeba počítat s menší nabídkou typů trakčních vozidel (ne všechny Tebou vyjmenované modely lokomotiv si budeš schopen koupit z běžné produkce) a s menšími možnostmi v ozvučení, zejména u malých typů lokomotiv - a přestože dnes říkáš analog, pravděpodobně budeš pak po čase chtít zkusit i digi... Rovněž jízdní vlastnosti malých a lehkých trakčních vozidel jsou problematičtější.
Odměnou - a pro mnohé podstatnou - je však menší náročnost na prostor, takže lze snáze uskutečnit představy o provozování dnešních (epocha V a VI) typických vlakových souprav (dlouhé rychlíky a velmi dlouhé nákladní vlaky), případně o ztvárnění rozsáhlejších/složitějších námětů kolejišť.



Opakuji  -  N E S P Ě C H E J   ! ! !
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod HonzaM » čtv 25 lis, 2021 7:42 am

t29 píše: ...v N si většinu vozidel musí modeláři stavět.

To je nesmysl, zejména pro epochu V a VI se nabídka už dost rozrostla a trvale se zvětšuje. Samozřejmě je nabídka menší než u H0 a částečně i než u TT. N je ideální, pokud chci na daném prostoru provozovat třeba dlouhé rychlíky. Je možné použít vozidla cizích dopravních správ a nechat si je přestříkat do barev českých dopravců. Cena za takovou úpravu je cca 1500 Kč, takto mám třeba Desiro v designu Arriva nebo Lint jako LEO. Pro stanici jako je Nymburk je asi pro reálné bytové možnosti N jedinou možností. Já mám sice prostoru relativně dost, ale chci mít možnost provozovat vlaky reálné délky a ne rychlíky s maximálně třemi nebo nejvýš čtyřmi vozy a také mít tratě kde vlak dostatečně dlouho jede než dojede do další stanice nebo zmizí ve skrytém nádraží. Proto jsem zvolil N.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod fait.jiri » čtv 25 lis, 2021 2:52 pm

Takže abych se postupně vyjádřil:

Místo netuším jak velké mám, ještě jsem se manželky neptal, jaký kousek bytu mi pro toto nechá.
Nymburk bych si vzal jen jako inspiraci...
Tzn: zrušil bych 3. perón pro lokálky.
Koleje počítané od budovy:
1. Lokálková kolej pro 810 a Reginu.
2. a 3. Rychlíková kolej
4. a 5. Průběžná pro náklady
6. na druhém perónu pro Elefanty
7. Kusá kolej pro odstavení
8. Asi nevyužitá, nebo pro další lokálky

Dle mých propočtů by měl být následující vozový park:
1-2x 810
1-2x Regina
2x rychlík (Peršing + 5 vozů si myslím, že bude ok)
2x nákladní vlak (1x vectron, 1x brejlovec)
3x Elefant s tím, že jejich jízdní řád by se musel malinko upravit v tom, že by přijel jeden, ten by se rozpojil (nějak) polovina by odjela, a přijel by na něj druhý.

Akorát nevím, jak řešit infrastrukturu mimo nádraží. Rychlíky by obkroužily krajinu.
Lokálky by zajely do tunelů (jeden průběžný vlevo a druhý vpravo) vedoucí z 1. koleje na 8.
S náklady si rady nevím :(
Elefanty by na každé straně nádraží obsloužily několik zastávek a vrátily se zpět (zjevně otočené)


S tím nátěrem je to takový problém? Osobně jsem si totiž myslel, že si je budu muset namalovat sám. (Rozhodně pro autenticitu budu muset minimálně pomalovat Elefant a pár nákladních vozů od sprejerů, protože vozíme hovada :oops:)
fait.jiri
 
Příspěvky: 2
Registrován: úte 23 lis, 2021 11:13 am
Bydliště: Nymburk

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod milan ferdián » čtv 25 lis, 2021 5:24 pm

Rozhodujícím faktorem bude prostor a zvolená modelová velikost, ale snít? Proč ne :P .Hodně jsi se rozšoupl se soupravami, hlavně s cityelefanty :lol: . Buď znáš tajný tip, kdo je vyrábí a prodává nebo je kutíš sám po volných chvilkách
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod prcek » čtv 25 lis, 2021 6:06 pm

Snění je v klidu, ale to probuzení bývá nelehké.

Ale ještě jedna rada pro začátečníka...
Často pomůže, když na problém nejsi sám, ale můžeš se zeptat, nebo ho s někým prodiskutovat. Toto fórum je fajn, podobně jako různé fejsbúky a jiné socky, ale mít poblíž zkušenějšího kolegu, který je ochotný poradit a pomoci a třeba i nějaké nářadí půjčit, nebo alespoň nechat osahat, je naprosto k nezaplacení.
Takže bych se porozhlédnul po okolí a případně se k nějakému klubu přidal. Pokud by jejich měřítko neodporovalo mým plánům volil bych to. Věř mi, přijít k hotovým postupům a řešením je velice pohodlné. A ještě je tam onen sociální aspekt, i když jako vlakvedoucí nejsi na home office:D
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
prcek
 
Příspěvky: 507
Registrován: ned 05 dub, 2009 11:36 am
Bydliště: kousek jižně od Brna

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Ivan » čtv 25 lis, 2021 7:47 pm

fait.jiri píše:Takže abych se postupně vyjádřil:

Místo netuším jak velké mám, ještě jsem se manželky neptal, jaký kousek bytu mi pro toto nechá.


Ahoj,
s tím místem rozhodně začni, ono se to nezdá, ale nádraží zamýšleného rozsahu zabere dost místa. Dále skryté nádraží pro odstavení souprav...
Finance, také je dobré alespoň zhruba popřemýšlet, kolik chce člověk "investovat"- Jestli je ti to jedno, tak fajn :wink:
Citielefant, s nimi bych od továrního výrobce zatím moc nepočítal, ale kdo ví?

No a na závěr jedna rada, která tu už mockrát zazněla.
Začni s jednoduchám MALÝM projektem na zkoušku. Osaháš si to, nabudeš zkušenosti a mimojiné zjistíš, kolik času vše sežere.
http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... ategory/78
http://www.zeleznicni-normalie.cz/piwig ... ategory/54
měřítko v plánku neřeš, lze upravit...

Když si vše ujasníš a vyřešíš a pustíš se do toho, budu držet palce u vcelku velkého projektu :wink:
Ivan
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Ivan » čtv 25 lis, 2021 7:55 pm

A ještě inspirace, když bude prostor...

Obrázek

Obrázek
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod HonzaM » pát 26 lis, 2021 10:58 am

Ivan píše:No a na závěr jedna rada, která tu už mockrát zazněla.
Začni s jednoduchám MALÝM projektem na zkoušku. Osaháš si to, nabudeš zkušenosti a mimojiné zjistíš, kolik času vše sežere.

Absolutní souhlas. Modelařím už hodně dlouho a o stavbě kolejiště se stanicí rozsahu jako je ten Nymburk bych asi hodně váhal. Po počátcích s H0 a potom TT jsem přešel k N a u něj jsem již skončil, jak na domácím kolejišti, tak v klubu Zababov, sekce N. Všechna vozidla které si tazatel představuje mám s jedinou výjimkou, RegioNova. Není se třeba bát nedostatku vozidel v tomto rozměru.
Naposledy upravil HonzaM dne pát 26 lis, 2021 2:18 pm, celkově upraveno 1
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4085
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank61 » pát 26 lis, 2021 12:52 pm

Také se připojuji k diskusi a rovněž doporučuji začít nějakým menším projektem, který se nechá postavit za rozumný čas i peníze. Pokud potom bude touha po větším, malé kolejiště se nechá i dobře a rychle prodat, což rozhodně neplatí o rozpracovaném velkém projektu v cenách šestimístných cifer. Na velká kolejiště se nádherně dívá a sní o jejich stavbě a budoucím provozu. Tím to ale v lepším případě pro investora končí. Bohužel i tohle fórum je důkazem toho, že málokterý velký projekt, kolem kterého bylo z počátku spoustu diskusí se dočkal finální realizace. V každém případě ti přeji radost a trpělivost z jakékoliv stavby. Měřítko, za mě buďto TT, nebo H0. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2491
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod milan ferdián » sob 27 lis, 2021 5:04 pm

fait.jiri
Tady máš pro představu kolik místa zbaští H0/1:87, když se chceš trochu přiblížit normálnímu provozu. Místnost je atypická a délka kolejiště je cca 4,5 m. Točna ROCO, rotunda FALLER.
-m-
Přílohy
Mezilehlá stanice.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 návštevníků