Nejlepší měřítko pro začátečníka

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Jirkátor » stř 23 bře, 2022 7:45 am

Abe Simpson píše:... já osobně zjistil že dlouhé soupravy nepotřebuji, jsem ve finále “posunovač” ...

Co se týká dlouhých vlaků, tak já je také nepotřebuji a mám pocit, že spoustu lidí délka vlaku zase tak moc nezajímá. K tomuto závěru jsem dospěl koukáním na YT, kde kamera vždy sleduje lokomotivu a zbytek soupravy jen když mašina zmizí z dohledu. Dvou nebo tří vozový osobák je v mém okolí naprosto standardní souprava a rychlík s pěti vozy je také normou. Nákladní vlak může mít klidně i tři vozy a jsem též spokojený.
Samotné kroužení nedotknutelně sestavených souprav mne také po čase omrzí, ale posun mi vydrží mnohem déle.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod hank » stř 23 bře, 2022 1:31 pm

S ohledem na vlastní často i dost draze zaplacené zkušenosti mi nezbývá než konstatovat, že nejtěžší pro začátečníka je ujasnit si, co vlastně chce: hrát si (sám/s někým) nebo modelovat skutečnost, případně věrohodnou ze skutečnosti vycházející fikci? A pak je nutno korigovat to podle hlavních kritérií:
- místo k dispozici
- stav účtu/peněženky
- (ne)šikovnost vlastních rukou.

A nakonec ještě jedno důrazné doporučení: Není dobré stavět bez projektu. I to nejmenší pidikolejiště bych si nejdřív nakreslil. A ty plánky by měly být obvykle tři: kolejové schéma, elektrické zapojení, krajina. Každá změna během stavby stojí čas a peníze. Přičemž u úplného začátečníka by tomu měly předcházet desítky hodin studia dostupných pramenů v literatuře a na internetu.

Ale nepíšu nic nového, tohle všechno zde (a nejen zde) už bylo x-krát zopakováno.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6110
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Nejlepší měřítko pro začátečníka

Příspěvekod Martin Justiz » stř 23 bře, 2022 7:49 pm

hank píše:S ohledem na vlastní často i dost draze zaplacené zkušenosti mi nezbývá než konstatovat, že nejtěžší pro začátečníka je ujasnit si, co vlastně chce: hrát si (sám/s někým) nebo modelovat skutečnost, případně věrohodnou ze skutečnosti vycházející fikci? A pak je nutno korigovat to podle hlavních kritérií:
- místo k dispozici
- stav účtu/peněženky
- (ne)šikovnost vlastních rukou.

A nakonec ještě jedno důrazné doporučení: Není dobré stavět bez projektu. I to nejmenší pidikolejiště bych si nejdřív nakreslil. A ty plánky by měly být obvykle tři: kolejové schéma, elektrické zapojení, krajina. Každá změna během stavby stojí čas a peníze. Přičemž u úplného začátečníka by tomu měly předcházet desítky hodin studia dostupných pramenů v literatuře a na internetu.

Ale nepíšu nic nového, tohle všechno zde (a nejen zde) už bylo x-krát zopakováno.

Toto tesat do kamene
ČD v Nku
Martin Justiz
 
Příspěvky: 445
Registrován: pon 07 zář, 2009 11:19 am
Bydliště: praha slivenec

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků