Kolejiště H0 pro děti

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod workous » ned 14 lis, 2021 11:50 am

Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod Dovi » ned 14 lis, 2021 12:51 pm

 
To je ale jiný (nepatrně jiný), o stovku dražší komplementární "DB" set...

DB:
https://www.trix.de/en/products/details/article/21530

DR:
https://www.trix.de/en/products/details/article/21532

Vzájemně se tyto sety liší potiskem (železniční správou a čísly vozidel).
A na to "B" holt vypotřebujou víc barvy než na "R", tak je to o 98,- Kč dražší... :-)

___

EDIT 15. 11. 2021


Pro všechny případy - společné info pro oba sety:


- v "DB" setu 21530 je DB loko 74.854 a 3 nákladní DB vagony; 2 kratší (uzavřený + otevřený) a 1 delší plošinový (resp. klanicový)

- v "DR" setu 21532 je DR loko 74.1096, dva nákladní DR vagony (dtto) a jeden "německy putovní" plošinový/klanicový DB vagon

- lokomotivy jsou osvětleny (LEDkami) a již osazeny konektory pro případnou digitalizaci

- v sáčku (v přiloženém příslušenství) jsou napájecí kablíky připojitelné na kteroukoliv kusovou kolej ("neviditelně" zespoda, pod náspem)

- krytý (uzavřený) vagon je po obou stranách osazen posuvnými ("šoupacími") bočními dveřmi; do vozu je tak možno instalovat vhodný náklad nebo třeba i sedící či stojící postavičky apod., což je působivé při pomalejší jízdě

- ve druhém přiloženém sáčku je 8 vyměnitelných kratších 'klasických' očkových (třmínkových) spřáhel

- o trochu delší klasická očková spřáhla (2 x 4 = 8 kusů pro 4 vozidla) jsou již z výroby instalována na všech vozidlech

- ve třetím sáčku jsou přiloženy nasaditelné klanice pro plošinový/klanicový vůz.
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 542
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod Dovi » stř 24 lis, 2021 7:21 am

 
Dovi 14. listopadu 2021 píše:Vypadá to, že od Štědrého večera bude mít naše stárnoucí komunita dalších minimálně 20 mladých příznivců železničního modelářství... :-)

Ve čtvrtek zbývalo 5 setů, předevčírem v pátek 3, včera v sobotu 2 a dnes ráno 1

P. S. - pro jistotu
Nejsem akcionářem ani TRIXe, ani CONRADa, ale těší mě ta představa rozzářených dětských očí nad tou obrovskou krabicí ukrývající krásný "vláček"


Těch 21 levnějších "DR" setů bylo vyprodáno za 9 dní.


A následně z těch 36 dalších podobných "DB" setů jich bylo rovněž za 9 dní (od 14.11. do včerejška 23. 11.) prodáno dokonce 35, přestože jsou dražší.

Clipboard_Nákladní_startovací_''DB''set_TRIX_21530.png
Clipboard_Nákladní_startovací_''DB''set_TRIX_21530.png (4.38 KiB) Zobrazeno 4908 krát


To mj. znamená možná další desítky modelářského potěru, a případně i spolu s dalšími členy rodin (sourozenci, tatínkové)..
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 542
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod TTpepe » stř 24 lis, 2021 4:46 pm

A jeden z tých setov 21530 je aj môj,hoci som TT-čkár a mám kolajisko TT,neodolal som tomuto výbornému setu a dobrej cene. Pre vnukov to bude za nejaký čas dobrý začiatok,ked sa ja vyhrám :D . Ked to videl kolega v práci,tak som aj jemu objednal další set,takže 2 skončili u mňa :D Zajtra ho očakávam.
Inak díky za dobrý tip a vlákno.
Po prvom sete som dostal zlavu 7Eur,ale pri dalšom sete sa akosi nedala uplatniť. takže je to asi odrb.
Skúsim ešte pri nákupe kolajoveho setu 62900. ten sa nemíňa . Zatial :D
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod TTpepe » stř 24 lis, 2021 5:39 pm

A rozdiel v cene je preto, že DB verzia má po tri svetlá na každom konci a DR verzia len po dve, čiže dve ledky za 1euro :D
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod Dovi » čtv 25 lis, 2021 7:25 am

 
TTpepe píše:jeden z tých setov 21530 je aj môj, neodolal som tomuto výbornému setu a dobrej cene. Ked to videl kolega v práci, tak som aj jemu objednal další set, takže 2 skončili u mňa :D
Inak díky za dobrý tip


Rádo se stalo..


TTpepe píše:Po prvom sete som dostal zlavu 7 Eur, ale pri dalšom sete sa akosi nedala uplatniť. Takže je to asi odrb.


Podfuk nebo odrb by v tom ale žádný být neměl.

U nás v ČR (Conrad.cz) je totiž možno uplatnit "registrační slevu" 120 Kč při každé (i opakované) objednávce za 1000 Kč a výš.
Čili např. věc za tisícovku si můžu pořídit zaplacením 880 Kč až pak pošťákovi při převzetí zásilky (a těch 880 korun je výsledná koncová cena zboží včetně balného, dopravy a dobírkového poštovného).

A větší sleva okolo 250 Kč (možná 230 Kč ? - teď nevím přesně, musel bych se podívat na fakturu), jejíž kód posílají pak zákazníkovi v každé zásilce, je při objednávce za 3000 Kč a vyšší.
(ten slevový kód se potom vloží při objednávce do editačního pole určeného pro kód slevy)

Takže objednáním jen toho vlakového setu (za cca 2600 Kč) se na tu větší slevu nedosáhne.
Pro vyšší slevu je potřebná cena objednávky alespoň 3000 Kč (tak, jak to píší při posílání kódu té slevy).
(toto platí v ČR, ale předpokládám, že podobně to bude i na Slovensku (Conrad.sk) - akorát ty ceny, slevy a hraniční hodnoty objednávek místo v Kč budou v eurech)

Psal jsem o tom na předchozí stránce:

Dovi pát 05 lis, 2021 píše:
(já si k tomu před časem přihodil do košíku ještě výhybku, kterou jsem právě potřeboval, tím jsem přesáhnul cenu před slevou 3 tisíce - pak tam byla sleva ne 120, ale tuším něco okolo 250 Kč)

 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 542
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod TTpepe » čtv 25 lis, 2021 6:26 pm

Tak dnes mi prišiel pre kolegu druhý set 21530 a k tomu dalsia zlava s tým istým kodom ako bol predošlý kod.
Objednal som pre kolegu další kolajový set 62900 a zlavu 7€som už uplatnil :D
Robil som chybu, zadával som kod aj s pomlčkou a v info som sa dočítal, že tam nemá byť.
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod TTpepe » čtv 02 pro, 2021 6:19 pm

Nejako mi to hlava neberie ale ten regulátor v tom sete 21530 mi ukazuje na svorkách k príslušenstvu naprázdno! 18V jednosmerných!
To majú Trix príslušenstvo na DC? Zatial som nič také ešte nepočul.
Môžete to niekto overiť? kto má tento regulátor?
TTpepe
 
Příspěvky: 52
Registrován: pon 22 lis, 2010 10:03 am
Bydliště: Trenčín

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod Dovi » pát 03 pro, 2021 6:57 am

 
TTpepe píše:Nejako mi to hlava neberie, ale ten regulátor v tom sete 21530 mi ukazuje na svorkách k príslušenstvu naprázdno! 18V jednosmerných!
To majú Trix príslušenstvo na DC? Zatial som nič také ešte nepočul.
Môžete to niekto overiť? kto má tento regulátor?


Těch naměřených 18 Voltů naprázdno bude (je) víceméně v pořádku - síťový zdroj není zas tak tvrdý, takže pod zátěží pak to výsledné napětí klesne klidně na 15-16 Voltů (při velké zátěži možná i ke 14 Voltům).

Co už ale v pořádku není, je (byla) ta papírová záměna AC vs. DC původně v příspěvku ze 6. listopadu na předchozí straně.

Pod dojmem toho, že svorky pro napájení kolejového příslušenství jsou u tohoto TRIX regulátoru označeny symbolem výhybky, a hlavně asi i vybavenou vzpomínkou na v mládí používané enderácké ovladače FZ1, jsem tam tehdy mylně uvedl, že to svorkové napětí pro příslušenství je střídavé (AC). To ale není pravda; u dnes běžně používaných analogových DC regulátorů (např. TRIX, Roco, Fleischmann) krmených malými spínanými zdroji (230 V AC --> cca 17-18 V DC) je i to příslušenství malých a středních analogových kolejišť (nádražní a pouliční lampy, osvětlení budov - LEDky, žárovičky, elektromagnety) napájeno stejnosměrně - velká spousta různého příslušenství v principu umožňuje napájení střídavým i stejnosměrným proudem... A z toho samostatného síťového adapteru (spínaný zdroj) teče po dvojlince (zakončené dvoupólovým souosým konektorem) do regulátoru stejnosměrný proud.

(viz též opravený příspěvek ze sob 06 lis, 2021 na první straně této diskuse)


K velikosti toho výstupního DC napětí:

Měřil jsem to loni u ovladačů TRIX i Roco a bylo to podobné.
A přestože má Roco u svorek pro příslušenství uvedeno napětí 14 V, a u uživatelsky regulovatelného výstupu pro napájení kolejí (resp. trakčních vozidel) 0-14 V, tak napětí naprázdno je pochopitelně vyšší - okolo těch 17 a možná až 18 Voltů jako u TRIXe. Po připojení ke spotřebičům (osvětlení, lokomotivy atd.) to napětí samozřejmě klesá níž směrem ke jmenovitým hodnotám.
 
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 542
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod radula63 » pát 03 pro, 2021 8:29 am

DOVI
přesně tak. Napětí se udává při jmenovitém zatížení zdroje. I starý FZ1 naprázdno na střídavině naměříš okolo 19 Voltů, pod jmenovitým zatížením (cca 1,2 až 1,5 Ampéry trvalého odběru) klesne na přibližně 16 Voltů (to samé je i na výstupu do kolejí - tam je stejnosměrný 0-19 voltů - podle zatížení). Taktéž souhlasím s tebou o tom, že 16V střídavých na příslušenství je jen mýtus uživatelů, zvyklých na FZ1. Ve skutečnosti není dáno zda má být příslušenství napájeno střídavým či stejnosměrným proudem. Řídíme se spíše podle použitého příslušenství.

p.s. Mne FZ1 vykazuje na obou výstupech (střídavý i stejnosměrný) až 18.9 Voltů naprázdno! Pod zatížením 1,5 Ampéry klesne na 16,3 Voltů střídavý výstup a 13 Voltů stejnosměrný výstup.
Raďula63
MPK - moduly plzeňského kraje
KŽM Praha 3
KŽM cH0TTěboř
Psi štěkají, karavana jede dál
Uživatelský avatar
radula63
 
Příspěvky: 1306
Registrován: čtv 28 kvě, 2009 6:15 pm
Bydliště: kraj Vysočina - okres H.B.

Kolejiště H0 pro děti

Příspěvekod workous » sob 04 pro, 2021 11:43 am

Super tip na kolejiště pro děti přes zdánlivě jednoduchý námět se jedná pěkné kolejiště, které dá zabrat o rozměru 200*120.Výrobce nabízí základ jako stavebnici je to dobrá volba. (https://www.itvlaky.cz/kolejiste-a-modu ... och-53605/) zde koupíte za 3400,- CZK .Pro začátek koupit koleje a dá je jezdit a pak dle zájmu dětiček řešit krajinku a stavby. Krajina pro začátečníka bude trochu fuška, ale dle videa na NOch.de to půjde :D . https://www.noch.de/easy-track-trassenb ... tal/53605/
Přílohy
rs-17233_53605.jpg
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků