Lok + vagony

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Lok + vagony

Příspěvekod HonzaM » úte 13 črc, 2021 11:19 am

hummus píše:Tak nutné to asi nebude. Bude stačit koupit funkční dekodér, vhodně ho umístit ve vagónu a připájet vodiče na sběrače na podvozku. To na ovládání osvětlení bude plně stačit.

Takže do třech vozů tři dekodéry a práce s rozebíráním vozů a instalací dekodérů.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Pater » úte 13 črc, 2021 11:53 am

Jen hloupá otázka: V jaké poloze máš přepínače podle obrázku 7?
https://www.roco.cc/doc/an/1/de/8070487920.pdf
N, DCC, NanoX, Rocrail, Paterweb
Uživatelský avatar
Pater
 
Příspěvky: 471
Registrován: stř 20 črc, 2011 4:52 pm
Bydliště: Karviná

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Stanin » úte 13 črc, 2021 1:34 pm

Prepinacum se castecne venuju ZDE.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Lok + vagony

Příspěvekod hummus » úte 13 črc, 2021 1:44 pm

HonzaM píše:
hummus píše:Tak nutné to asi nebude. Bude stačit koupit funkční dekodér, vhodně ho umístit ve vagónu a připájet vodiče na sběrače na podvozku. To na ovládání osvětlení bude plně stačit.

Takže do třech vozů tři dekodéry a práce s rozebíráním vozů a instalací dekodérů.

Předpokládám, že ty vozy jsou vodivě spojeny spřáhlem, takže stačí jeden na celou sadu vozů. Trochu práce s tím samozřejmě je.
Kdo to chce mít bez práce, tak dá deset tisíc a zasune dekodér do patice v řídícím voze.
Pokud vozy nejsou vodivě spojeny, tak tam budu muset dát dekodér do každého vozu tak jako tak.
HO - DCC, IVb
Uživatelský avatar
hummus
 
Příspěvky: 574
Registrován: pon 04 pro, 2006 8:13 am
Bydliště: Praha 9

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Stanin » úte 13 črc, 2021 7:24 pm

hummus píše:….Kdo to chce mít bez práce, tak dá deset tisíc a zasune dekodér do patice v řídícím voze.
Pokud vozy nejsou vodivě spojeny, tak tam budu muset dát dekodér do každého vozu tak jako tak.

Dekodér už tam je z výroby.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Jirka Černý » úte 13 črc, 2021 7:43 pm

Dovolím si připomenout že pro opravdu extrémní fanoušky jezdí ÖBB railjet v "dvojitém" provedení.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Lok + vagony

Příspěvekod HonzaM » pát 16 črc, 2021 11:36 am

V jiném vláknu píšeš o tom že máš ser Piko 59012, což je set RegioJet (žlutý design), zde ale píšeš o setu vozů RailJet, které jsou v designu ČD (Nabrt), což se ovšem k lokomotivě z uvedeného setu RegioJet nehodí. Pak ovšem nepřichází v úvahu zde sedmivozová souprava RailJet složená ze základního setu z řídicím vozem a třívozového doplňku. Co tedy máš?
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lok + vagony

Příspěvekod HonzaM » pát 16 črc, 2021 11:39 am

Jirka Černý píše:Dovolím si připomenout že pro opravdu extrémní fanoušky jezdí ÖBB railjet v "dvojitém" provedení.

To samozŕjmě ano, ale autorovi tohoto vlákna nejde o ÖBB.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Sandy » pát 16 črc, 2021 12:45 pm

Překvapuje mě, že se v tomhle vlákně neobjevil nikdo, kdo tyhle modely má doma. Asi do vláken pro začátečníky takoví jedinci nechodí...
Protože my, co tu spolu mluvíme, zcela evidentně vaříme z čisté vody.
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Stanin » pát 16 črc, 2021 5:26 pm

Sandy: já to doma mám (komplet) a odpověď jsem tu psal.
Stanin
 
Příspěvky: 541
Registrován: ned 16 čer, 2013 8:48 pm
Bydliště: Brno

Re: Lok + vagony

Příspěvekod HonzaM » pát 16 črc, 2021 9:23 pm

Stanin píše:Sandy: já to doma mám (komplet) a odpověď jsem tu psal.

Ano, ale předpokládám že k tomu máš také Taurus od RailJetu, (v reálu občas jezdí souprava RJ ČD s lokomotivou ÖBB). Jenže designer uvádí že má set Piko a to je podle katalogového čísla set RegioJet. Měl by tedy objasnit co skutečně má. Soupravu RJ ČD určitě nepotáhne lokomotiva RegioJet.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4045
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Lok + vagony

Příspěvekod Sandy » ned 18 črc, 2021 8:35 am

Nemám rád pohádky bez konce, takže se to pokusím shrnout, soudruhu kapitáne...

Předpokládám, že designer je dostatečně inteligentní, aby věděl na jaký set se ptá.

Takže, podle mne, se set RailJet ROCO skládá z lokomotivy (70488), vložených vozů (např.74068) a setu s řídícím vozem (74065).
Vozy v soupravě jsou spojeny elektrickými spřáhly se dvěma páry kontaktů. Jeden pár na trakci a jeden pár na rozvod napětí pro osvětlení vozů.
Primárně je souprava určena k provozu ve složení loko (70488) a řídící vůz (74065).
V soupravě mají dekodery lokomotiva (pro své vlastní ovládání) a řídící vůz (pro ovládání osvětlení). Sběr proudu je jen (asi) v lokomotivě a v řídícím voze. Vozy sběrací kontakty nemají.
Vložené vozy pouze rozvádějí napájecí napětí (elektrickými spřáhly) a pasivně přijímají napětí na osvětlení z dekoderu v řídícím voze.
Lokomotivu je možné napájet z jejích vlastních sběracích kontaktů nebo přes celou soupravu z řídícího vozu (podle nastavení přepínače v loko). To zároveň znamená, že lokomotiva v sestavě loko (70488) a vložené vozy (74068) do těchto vozů "posílá" trakční napětí.
Aby nám svítily vložené vozy samostatně, tak je potřeba do jednoho z nich vložit "funkční" dekoder (PeLi, DCC doma). Napájený bude přes rozvod z lokomotivy a jeho výstupy budou napájet osvětlení ve vozech.
Pozor, v případě, že si tuto soupravu rozšíříme o set 74065, tak "pomocný" dekoder musíme vyřadit.!

Opět podotýkám, že vařím ze slabého vývaru, protože tyto sety neznám. Poskládal jsem si to jen z útržkovitých informací tady na foru....
Sandy
 
Příspěvky: 1485
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: Lok + vagony

Příspěvekod patejl » ned 12 zář, 2021 11:36 pm

a nebude to jenom nejaka "podruzna" chyba ?
Ze je to osvetleni zavisly na jine funkci ?
Vcera sem vybalil T334.001 od Brawy a 2 hodiny sem resil jak je to s tim rizenim sprahel.
Pak sem dosel na to ze musim mit zapnuty F4 abych potom mohl pres F5 a F6 ridit predni a zadni sprahlo.

Neni to podobnej pripad ze se to osvetleni vagonu zapina v zavislosti na jine funkci ?
patejl
 
Příspěvky: 32
Registrován: úte 05 bře, 2013 12:27 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků