H0 190x140

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

H0 190x140

Příspěvekod Bobo » pát 11 čer, 2021 7:52 am

Ahoj ve spolek,

Nebudu vám vyprávět pohádku o starým kozlovi co si plní svůj sen přes děti. Vůbec to není pravda. :D Prostě můj syn zdědil lásku k mašinkám a jako obětavý otec mu chci udělat radost. Rádi bych se dostali z koberce na panel.
Prošel jsem hromadu plánků, prostudoval hromadu literatury a vybral si nakonec předlohu ze stará publikace. Bude to bohužel určitý kompromis mezi modelovostí a dětským kolejištěm, ale s tím nic nenadělám. Proto vás i žádám o pomoc.
Jsem omezen prostorem. Celkové rozměry mohou být max. 190 x ideálně 140 ( maximálně až 190cm ale už to leze do okna). Což pro měřítko H0 a zachování rozumných oblouků a délky nástupišť je to jen tak tak. Měřítko je taky dané. Hromada vagónků má po mě a sám už vlastní taky svoje nové + mašinky s přípravou na digitál. Ovládání kolejiště bych chtěl v analogu. Ovládání mašinek zatím taky. Vím že názory na toto téma jsou vždy vášnivé, ale kluk spíš ocení víc, když si to může všechno ovládat sám, než když se bude dívat na automatický provoz.
Samotné kolejiště bych asi nijak zásadně neměnil, ikdyž...Pokud by měl někdo zpracované podobné kolejiště nebráním se jiní změně. Jde mě o to co nejdéle vidět vlak a určitou diverzitu krajiny.
Představoval bych si, že ze stanice by mašinka pokračovala do mírného kopce v zářezu ve svahu, přejela viadukt přes silnici a klesala do tunelu. Ve S.N by byly 2 - 3 odstavně koleje, klasická osmička, abych se vyhnul vratné smyčce a zase by šplhala do kopce směrem k nádraží.
Trošku nevím, zda udělat a nebo jak ty odstavné koleje s remízou??? Něco by to chtělo ale nerad bych to zbytečně přeplácal. ????
S nažil jsem se po vzoru ostatních začít si to kreslit ve WinTracu, ale tam jsem shořel. Tak jsem zkusil Scarm, je to trochu lepší ale stejně jsem nepřišel jak dopojovat nebo tvarovat koleje. Za to se omlouvám. Jsem nakažený AutoCadem a furt se snažím v tom hledat stejnou logiku.
Prosím tedy o vaše názory na toto kolejiště. Hlavně o to zda jsem schopný sjet bez problému do S.N. a taky vyjet. :D Nedovedu si představit, zda prostor, který vznikne ve S.N. mi stačí na případné práce. Případně jaký druh kolejí. Vím že převažuje názor flexi, ale nikdy jsem s tím nedělal, tak mám strach, abych dokázal zachovat geometrii. Navíc co jsem koukal musí se dokoupit hromada přípravků na jeho správné uložení a tvarování.
Děkuji za všechny konstruktivní připomnky i rady.
Jinak jezdit by na tom mělo co dům dá. Máme Brejlovce, Ragulina, starý páry od Pika nějaký motoráček, dvou i čtyř nápravový vozy.
Přílohy
kolejiště skryťák.jpg
kolejiště hlavní trat´.jpg
předloha.jpeg
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod Sandy » sob 12 čer, 2021 3:29 pm

Mám kolejiště ze stejného soudku s podobnou filosofií.:

https://sandyh0.rajce.idnes.cz/Moje_cvicne_kolejiste/1293684394

Rám 200x100 cm. Plechové kolejivo, R380 a R440.
Pár "historek z natáčení"...:
Kolejivo komentovat nebudu, ale vyvaruj se poloměrům menším než cca 420 mm.
Do viditelné i do skryté stanice se pokus dostat tři průjezdné koleje. Všechny nazvi dopravní...
Výrazně to zvýší provozní možnosti. Z té uvnitř může odbočovat manipulační.

Teď k tvému plánku:
Na takovýto návrh (při použití kolejiva PIKO A-gleis) budeš potřebovat rám o délce 190cm.
Jestliže viditelná stanice bude v úrovni 0, tak celý levý oblouk trati až do protioblouku uprostřed musí být ve stejné úrovni. Nemůže stoupat a pak následně klesat, protože v místě tunelového portálu musíš být v úrovni minimálně -80 mm. Máš na to asi dva metry, tedy klesání 4 cm na metr. To je na hraně.

Trať vpravo může klesat hned od zhlaví, ale přímá u zadní strany panelu musí být odsunutá od viditelného oblouku alespoň o šest centimetrů, abys tam mohl "vtěsnat" alespoň opěrnou zeď na oddělení. Jinak nedosahneš přijatelného klesání. Při plánované hloubce 140cm je tam místa dost.
Levá část vnitřní trati v "tunelu" bude stále klesat až na úroveň (nejméně) -160mm pod tunelovým portálem.
"Horní" část trati bude také pořád klesat až do úrovně -160 mm. Skrytá stanice bude možná ve sklonu, ale to asi ničemu nevadí. (Nechce se mi počítat klesání). Na manipulaci v SN budeš mít krásných 16 cm a navíc bude v přední části.

Při plánování musíš počítat se sílou základní desky. Klesání pak bude, samozřejmě" o něco drsnější...

Pokud jde o krajinu tak silnici vpravo bych vynechal. Výrazně se ti zjednoduší vedení souběhu tratí. Stejně bys tam, podle mne, ten přejezd z výškových důvodů. nedostal
Sandy
 
Příspěvky: 1486
Registrován: čtv 26 říj, 2006 4:42 pm
Bydliště: Černošice

Re: H0 190x140

Příspěvekod t29 » sob 12 čer, 2021 5:48 pm

Ahoj, zkusil jsem to ve SCARM-u takto:
Nejdelší kolej skrytého nádraží cca 1,7 m a dvě kratší koleje cca 0,6 m, u prostřední koleje se dá využít také až 1,7 m pokud bude vlak stát přes výhybku. Kusá kolej tam být může a nemusí, záleží jestli potřebuješ někde odstavit třeba motorák nebo další nákladní vozy.
Celé skryté nádraží a šedý úsek uprostřed jsou v základní rovině 0 mm. Žluté jsou úseky se stoupáním/klesáním, vychází to na 3,9 % u vnější koleje a 4,3 % u vnitřní koleje, na konci stoupání je výška +100 mm.
Obrázek

Viditelné nádraží má dvě koleje délky cca 1,4 m a je ve výšce +100 mm. Viditelná trať stoupá ještě výš aby bylo co nejvíc místa pod oranžovým úsekem. Nejvyšší bod je +130 mm, zelený úsek má stoupání 2,1% a oranžový z druhé strany 2,7%.
Obrázek

Snažil jsem se dodržet přiměřený odstup kolejí od kraje panelu, minimální vzdálenost osy kolejí od kraje je 56 mm, a minimální poloměr oblouku je R2 = 422 mm.
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » ned 13 čer, 2021 5:46 pm

Děkuji moc za vaše odpovědi. Moc si toho vážím, každá rada drahá. Pokusím se vstřebat vaše náměty a vyplodit doplňující odpovědi, které určitě budou. :) V tuto chvíli snad jen váš názor ohledně stoupání 4cm. Doporučená hodnota 3 cm je mi známá, ale z vašich zkušeností, mají na to ty mašinky se s tím v tomto kolejišti poprat, nebudou moc trpět?
Někde tady v diskuzi jsem četl, že má někdo v oblouku 4cm a bez problému, ale ale... Děkuju
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod t29 » pon 14 čer, 2021 11:28 am

Hektor Tillig ve velikosti TT vážící kolem 100g mi s jednou bandážovanou nápravou a šesti dvouosými vozy Tillig prokluzoval, když jsem zkusmo postavil stoupání přes 6%. Sice nakonec vyjel, ale jen tak tak. Osobně si myslím, že půlkilové H0 lokomotivy stoupání 4% zvládnou, ale vyzkoušené to nemám, stejně tak si netroufám odhadnout výdrž převodů. V případě použití náprav bez bandáží vyjedou lokomotivy míň, ale budou k převodům šetrnější. Kdyby místo výšky +100 mm byla viditelná stanice ve výšce +85mm, vychází stoupání na 3,6% u vnitřní koleje a 3,3% u vnější koleje. To je minimum pro dodržení průjezdné výšky ve skrytém nádraží a na výjezdu ze skrytého nádraží (pod oranžově označenou částí viditelné trati) bys musel lovit každý milimetr.

Doporučuju pročíst doporučení zde viewtopic.php?f=49&t=13219 a stejně tak odkaz viewtopic.php?f=15&t=13056
TT + DCC věčný začátečník
Uživatelský avatar
t29
 
Příspěvky: 75
Registrován: úte 03 led, 2017 11:17 pm
Bydliště: UH

Re: H0 190x140

Příspěvekod Tomáš10 » pon 14 čer, 2021 2:10 pm

To stoupání -
Jednoduše to zkus, lokomotivy máš, dej na prkýnko kolejnice nebo prut jaký hodláš použít a párkrát to zkus a změř.
Tomáš10
 
Příspěvky: 196
Registrován: stř 06 úno, 2013 1:28 pm

Re: H0 190x140

Příspěvekod Jirkátor » pon 21 čer, 2021 8:02 pm

Musíš ale také počítat s tím, že v oblouku je větší tření a to co mašina uveze na rovném úseku, nemusí už dát v oblouku.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: H0 190x140

Příspěvekod Bobo » čtv 01 črc, 2021 7:36 am

Tak jsem se rozhodl, že přestanu být hrdina a svěřím svůj osud do rukou odborníka. A kdo jiný by to měl být jiný než Milan Ferdián, který mi navrhl kolejiště přímo na tělo. Tímto mu ještě jednou MOC děkuji za jeho ochotu a hlavně přístup. Proto vás prosím o případné podněty k tomuto návrhu.
Přílohy
Černíny skrytá.jpg
Černíny skrytá.jpg (407.06 KiB) Zobrazeno 5905 krát
Černíny.jpg
Černíny.jpg (100.87 KiB) Zobrazeno 5905 krát
Bobo
 
Příspěvky: 24
Registrován: čtv 07 kvě, 2020 7:08 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod vojtas » čtv 01 črc, 2021 10:49 am

Ahoj,
Mě se plánek od Milana moc líbí, a to já jsem sakra "snob", co se realizmu kolejišť týče. Jen bych napojil manipulační kolej na obou koncích. Staniční koleje ti to nezkrátí, protože osobní vlak může klidně stát přes výhybku. Tohle řešení s manipulační kolejí napojenou jen na jedné straně má Milan v oblibě, ale takhle, s budovou 16/H je to dá se říct nesmysl, ve stanicích státní dráhy se takhle nestavělo(naopak s budovami ÖLEG nebo StEG by tohle řešení bylo správné a obvyklé), ale je pravda, že je to velmi obvyklá úprava stanic v současnosti, v páté a šesté epoše, záleží tedy na období, které budeš modelovat.

EDIT:
K digitálu. Já myslím, že digitál právě zjednodušuje ten "neautomatický provoz". Já doma kolejiště v analogu mám. Ovál s tříkolejnou stanicí a symetricky skryťákem v tunelu, z doby, kdy mi bylo deset, jedenáct let. Pro přijetí manipulákem do stanice zatímco v ní stojí motoráček to vyžaduje... odpojit trakci pro kolej s motoráčkem, zapojit trakci pro druhou staniční kolej, zapojit trakci pro část trati ze které přijede manipulační vlak, zapojit trakci pro jeho kolej ve SN, vzít si ovladač, a dojet vlakem do stanice, a mezitím samozřejmě mačkat přepínače výhybek. Při posunu je to podobné. Pokud tohle nebudeš řešit nějakou reléovou logikou, čímž z toho uděláš vlastně digitál, jenom s ničím nekompatibilní, bude provoz hrozně složitý a nepříjemný. V digitálu vezmeš ovladač, zvolíš mašinku, kterou chceš jet, a jedeš, jen na tebe zbydou přepínače výhybek, nebo, pokud digitalizuješ i ty, tak si můžeš výhybky před vlakem přehazovat(já jsem v tomhle ale fanda analogu, pokud není cílem modelovat nějaké skutečné zabezpečovací zařízení založené na počítači, jako je test, rzz, nebo esa/starmon) rovnou z ovladače. Taky jezdit na takovém kolejišti ve dvou je sranda a neobnáší to konstantní cvakání přepínačů a předávání ovladačů a podobně.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod milan ferdián » pát 02 črc, 2021 8:46 am

vojtas píše:Ahoj,
Mě se plánek od Milana moc líbí, a to já jsem sakra "snob", co se realizmu kolejišť týče.

Díky :wink: .
vojtas píše:Jen bych napojil manipulační kolej na obou koncích. Staniční koleje ti to nezkrátí, protože osobní vlak může klidně stát přes výhybku. Tohle řešení s manipulační kolejí napojenou jen na jedné straně má Milan v oblibě, ale takhle, s budovou 16/H je to dá se říct nesmysl, ve stanicích státní dráhy se takhle nestavělo(naopak s budovami ÖLEG nebo StEG by tohle řešení bylo správné a obvyklé), ale je pravda, že je to velmi obvyklá úprava stanic v současnosti, v páté a šesté epoše, záleží tedy na období, které budeš modelovat.

Jak se to vezme s zmiňovanou kusou manipulační kolejí. Záleží na délce dopravní koleje, abych mohl minimálně napojit z obou stran manipulační kolej kde by bohatě stačilo skladiště s rampou a další výhybka na kusou manipulační kolej. A hned ti naskočí navíc dvě výhybky navíc. Já musím pracovat u začátečníků hodně s kompromisy a protože kolejiště je dětské, proto kusá manipulační kolej :D :D :D . Modeláři, ale nebrání výhybku do kolejiště vložit :P . Něco jiného je kolejiště pro pokročilé :wink: . To se divím, že u vás prošla strojová stanice napojena na dopravní kolej :lol: :lol: . To je další kompromis.
Pohled 3D kolejiště je zveřejněn v jiném vlákně, ale ať je vlákno kompletní.
-m-
Přílohy
Černíny DF 2.jpg
milan ferdián
 
Příspěvky: 11826
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: H0 190x140

Příspěvekod workous » pát 02 črc, 2021 8:56 am

Zdravím stavitele a stvořitele, prvnímu držím palce do stavby a druhému gratulace k pěknému návrhu :D .

Zdeněk z Chýnic...
Roco Geoline/DCC DR5000 + RocRail/JMRI momentálně v pauze..
Uživatelský avatar
workous
 
Příspěvky: 2139
Registrován: sob 15 lis, 2008 12:05 pm

Re: H0 190x140

Příspěvekod sidlo » pát 02 črc, 2021 9:04 am

milan ferdián píše:To se divím, že u vás prošla strojová stanice napojena na dopravní kolej :lol: :lol: . To je další kompromis.

Stejná situace je v Javorníku ve Slezku. Velký vzor to má, takže je to dobrý :lol: .

Javornik_ve_Slezku.png
Javornik_ve_Slezku.png (22.94 KiB) Zobrazeno 5674 krát
Uživatelský avatar
sidlo
 
Příspěvky: 3606
Registrován: ned 27 dub, 2014 7:32 am

Re: H0 190x140

Příspěvekod PajaF » pát 02 črc, 2021 11:20 am

To same ve Velke Krasi.
PajaFt
Uživatelský avatar
PajaF
 
Příspěvky: 202
Registrován: sob 31 črc, 2010 4:36 pm
Bydliště: Waier in Sudetenland

Re: H0 190x140

Příspěvekod Ivan » pát 02 črc, 2021 11:38 am

Ahoj,

Mne se plánek taky moc líbí, myslím že z kategorie dětské na danou velikost jeden z top.
Zamyslel jsem se ještě nad Vojtasovym podnětem. Prosté napájení bych netvořil, ubylo by dost z dopravní koleje (ano, osobák může stát na vyhýbce. Ještě mne napadla varianta přehodit napájení kolejí, čímž by nám vznikla dlouhá manipulační kolej před stanicí. Ovšem nevím jak to vyjde s geometrií a hlavně výškově, geometrii H0 neznám.
Já bych se držel Milanova návrhu.

omlouvám se za kresbu z mobilu
Přílohy
_20210702_133544.JPG
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: H0 190x140

Příspěvekod vojtas » pát 02 črc, 2021 12:16 pm

milan ferdián píše:To se divím, že u vás prošla strojová stanice napojena na dopravní kolej :lol: :lol: . To je další kompromis.
Pohled 3D kolejiště je zveřejněn v jiném vlákně, ale ať je vlákno kompletní.
-m-


Ve tříkolejných stanicích je to dá se říct normální.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Další

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 návštevníků