Prostor pro kolejiště

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod vfjr » úte 20 dub, 2021 1:00 pm

Kombinace peco Fleischmann bez podloží není problém. Sám to tak mám. Jde i Fleischmann s podložím, ale chce to trochu laborovat. Přestavník si vyber jakýkoliv. Já jsem sáhnul po přestavníkách od hobby Balíček. Jen u peco výhybky je třeba opatrně vyndat pružinku.
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » ned 22 srp, 2021 10:25 am

Já používám ke stavbě výhybky FLM s podložím a flexi koleje FLM bez podloží, funguje to naprosto bez problémů. viewtopic.php?f=1&t=12586&start=105#p288760 Jen je potřeba počítat s různou výškou podloží samotného. Lze to vyřešit větší tloušťkou podkladového korku.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » sob 16 říj, 2021 7:56 pm

Ahoj, pořád vymýšlím prostor a místo prostě není. Další myšlenka je panel cca120*80 bych přichytil ke zdi a v pracovní pozici by byl vodorovně. Když bych to chtěl sbalit, tak bych ho sklopil a dal bych přesto kryt, aby se to nedalo mechanicky poškodit. Celé si to dokážu představit, že by to šlo, jen si říkám jestli by vadilo kdyby panel byl většinu času ve svislé poloze, samozřejmě by to muselo být vše dobře připevněno. Rád bych znal vaše názory. Děkuji za každou poznámku
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » sob 16 říj, 2021 8:30 pm

Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » sob 16 říj, 2021 9:08 pm

Takže to jde :D tudy vede cesta a když to udělám jako kus nábytku, tak bude i manželka ticho :)
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirka Černý » ned 17 říj, 2021 6:25 am

patamatix píše:Takže to jde :D tudy vede cesta a když to udělám jako kus nábytku, tak bude i manželka ticho :)

To že bude manželka mlčet neznamená že s tím nemá problém, ale dost o komplikacích ženské domestikace.
Sklopné kolejiště je fajn, ale řekl bych že o dost víc situaci řeší plně přenosné kolejiště, ano je zde několik omezení ale na ty asi při rozměru který chcete nenarazíte. Aktuálně také řeším njaké takové provizorium (což obvykle znamená na mnoho let) a po nějaké práci na baráku mi nejlépe vychází extrudovaný polystyren připadá mi ve výsledku nejlehčí při správném použití dostatečně tuhý (chci cca 120x250) původně jsem chtěl překližku ale mimo jiné vychází dost těžká, pokud do toho můžete pořádně zainvestovat jsou i profesionální řešení.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » ned 17 říj, 2021 7:39 am

Jirka Černý píše:
patamatix píše:Takže to jde :D tudy vede cesta a když to udělám jako kus nábytku, tak bude i manželka ticho :)

To že bude manželka mlčet neznamená že s tím nemá problém, ale dost o komplikacích ženské domestikace.
Sklopné kolejiště je fajn, ale řekl bych že o dost víc situaci řeší plně přenosné kolejiště, ano je zde několik omezení ale na ty asi při rozměru který chcete nenarazíte. Aktuálně také řeším njaké takové provizorium (což obvykle znamená na mnoho let) a po nějaké práci na baráku mi nejlépe vychází extrudovaný polystyren připadá mi ve výsledku nejlehčí při správném použití dostatečně tuhý (chci cca 120x250) původně jsem chtěl překližku ale mimo jiné vychází dost těžká, pokud do toho můžete pořádně zainvestovat jsou i profesionální řešení.


Bydlím v paneláku, první nápad byl přenosný panel na konferenčním stolku, s tím že po práci odnesu do ložnice a někde u stropu na nějaké udělátko položím. Jenže ložnice 4x2 m a obývák 4,5 x 4 m a dětský pokoj je obsazen. Takže představa jak cosi visí v ložnici u stopu nijak paní nenadchla a to je hodně tolerantní. Takže nejlepší varianta bude ta skládací. Udělám to z podobného materiálu jako máme obývací stěnu a tak to bude jakou součást obýváku. A pak budu čekat až si má děvčata najdou ženicha a půjdou do světa :D
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » ned 17 říj, 2021 7:48 am

Taky to má výhodu, že to můžeš po práci na kolejišti jednoduše zavřít a nedělá to ostudu. Přiznejme si, že rozestavěné kolejiště není zrovna to, na co chtějí naše manželky koukat.
Nevýhody to má také, po každém ježdění musíš všechny lokomotivy a vagóny sundat a uklidit. Zase nebudou tak zaprášené.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » ned 17 říj, 2021 8:02 am

No a aby toho nebylo málo, tak u nás po bytě ještě běhá 33 kilový boxer a ten by my to asi taky upravil :-)
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirka Černý » ned 17 říj, 2021 9:26 am

Tenhle rozměr by šel i pod dostatečně dimenzovanou manželskou postel a bylo by po problému s neustálým ukládáním všeho co je potřeba sundat při změně polohy, dalo by se to udělat na kolečkách, už jsem podobný vehement dělal na úložný prostor. Jinak ten extrudovaný polystyren má jedno mínus, bavil jsem se o tom s modelářem co už to měl a tvrdil že na něm vlak při jízdě dost drnčí.
Jirka Černý
 
Příspěvky: 123
Registrován: úte 05 led, 2021 5:17 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » ned 17 říj, 2021 12:42 pm

Tak to už záleží na vkusu každého soudruha, jestli chce sklápěcí nebo přenosné kolejiště. Tak jako tak bude muset vozový park před manipulací sundat. A jestli se ten boxer dostane pod postel...
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1039
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » ned 17 říj, 2021 1:53 pm

Jirkátor píše:Tak to už záleží na vkusu každého soudruha, jestli chce sklápěcí nebo přenosné kolejiště. Tak jako tak bude muset vozový park před manipulací sundat. A jestli se ten boxer dostane pod postel...


Dostane, to by jste koukali kam se všude dostane. Jak je doma sám, tak vymýšlí kraviny. Pod posteli máme další krámy a na skřínich mám letadla. :D Takže zatím asi nejlepší varianta je sklápěcí.
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod dmerhaut » ned 17 říj, 2021 4:29 pm

Jirka Černý píše:Tenhle rozměr by šel i pod dostatečně dimenzovanou manželskou postel a bylo by po problému s neustálým ukládáním všeho co je potřeba sundat při změně polohy, dalo by se to udělat na kolečkách, už jsem podobný vehement dělal na úložný prostor. Jinak ten extrudovaný polystyren má jedno mínus, bavil jsem se o tom s modelářem co už to měl a tvrdil že na něm vlak při jízdě dost drnčí.

Mrkni na nase stranky www.1ku160.cz. Je tam popsano, jak mame kolejiste v postelich synu.
Dan
http://www.1ku160.cz
N, FREMO, MGP, Digikeijs, Digitrax, TrainController 8 Gold, Tanvald-Kořenov
Uživatelský avatar
dmerhaut
 
Příspěvky: 32
Registrován: stř 06 lis, 2013 10:39 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » pon 18 říj, 2021 7:00 pm

Ještě k tomu mému řešení, potřebuji poradit, kolik potřebuji prostoru pod panel pro přestavníky a podobnou techniku? Protože když panel sklopím ,tak tam musím nechat místo na elektrické věci. Potřebuji samozřejmě šetřit místem , tak se ptám kolik vám to cca zabírá místa. Viz foto. To co tam vidíte je samozřejmě zkušební pomůcka :-)
Děkuji vaše zkušenosti.

https://patamatix.rajce.idnes.cz/17535194/#nove-album
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Ivan » úte 19 říj, 2021 5:42 am

Záleží zejména, co použiješ za přestavníky a také, aby byla dostatečně tuhá konstrukce.
Např. přestavníky MP1, co používám já jsou nízké a na své mini segmentovce mám rám jen 5 cm a stačí to. Teď se hojně používají serva, ty však také moc místa nezaberou. Někdo používá robustní (také dražší) želvy (Tortoise), ty zaberou více prostoru. Takže, o přestavníku to podle mne tolik není, hlavně aby byla dost tuhá konstrukce.

Ještě k mým 5cm, tuhost nebyla zpočátku dostatečná, kvůli klasické konstrukci s příčkami. Po doplnění diagonal (jak se tu již vícekrát psalo) se tuhost řádově zvedne. To doporučuji i tak provést.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1701
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků