Prostor pro kolejiště

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 29 bře, 2021 9:15 am

začátečník Michal píše: Teď už jen začít stavět rám a navrhnout kolejiště.

Snad opačně :lol: :wink: .
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod hank » pon 29 bře, 2021 12:23 pm

milan ferdián píše:
začátečník Michal píše: Teď už jen začít stavět rám a navrhnout kolejiště.

Snad opačně :lol: :wink: .
-m-


Bohužel se tu dnes a denně objevují příspěvky svědčící o základní metodické chybě: Nejdřív se staví a pak plánuje... :roll: Pamatuju opakování takových chyb stejně jako různá varování před nimi už více než 50 let a stejně se z nich další generace stavitelů domácích kolejišť nepoučily... :?
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6074
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » pon 29 bře, 2021 7:21 pm

No vidíte, já měl za to, že když znáš velikost prostoru pro kolejiště, tak můžeš začít stavět rám. A pak na něj stavíš kolejiště. Takže je to úplně špatnej plán, jo? :D
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod milan ferdián » pon 29 bře, 2021 7:49 pm

Na co ti je hotový rám, když plán kolejiště, který teprve dokončuješ se ti na plochu nevejde. Vždy mě bralo infarktový stav, když modelář měl hotový rám, který tak leda stačil na místní lokálku, ale jeho přání většinou bylo/je dvojkolejka, pětivozový rychlík a velká odbočná stanice, v případě ušetřeného místa koncová stanice lokálky. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:
-m-
milan ferdián
 
Příspěvky: 11810
Registrován: ned 30 pro, 2007 5:48 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Ivan » pon 29 bře, 2021 8:12 pm

Rám kolejiště by měl reflektovat budoucí stav nad ním. Kupříkladu přestavník výhybky, co vyjde přímo do žebra není ideální. Jde to řešit (já musel, i když jsem s tím počítal v návrhu), ale je to komplikace navíc. Proto i pro další důvody je opravdu potřeba vše co se týče konstrukcí, elektra a kolejiva do detailů naplánovat.
TTmini Jizerka III/IV ep. (1.3m2, DR5000, Z21 a MM) ... hlavně že mne to baví!
Uživatelský avatar
Ivan
 
Příspěvky: 1687
Registrován: ned 06 říj, 2013 8:06 am
Bydliště: Praha

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » pon 29 bře, 2021 8:19 pm

milan ferdián píše:Na co ti je hotový rám, když plán kolejiště, který teprve dokončuješ se ti na plochu nevejde. Vždy mě bralo infarktový stav, když modelář měl hotový rám, který tak leda stačil na místní lokálku, ale jeho přání většinou bylo/je dvojkolejka, pětivozový rychlík a velká odbočná stanice, v případě ušetřeného místa koncová stanice lokálky. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :wink:
-m-

To chápu, ale já chtěl dělat rám, o maximální velikosti, co může být kolejiště. Takže by nehrozilo, že bude potřeba ho zvětšovat, protože nebude kam :) Jen ještě nemám úplnou představu o tom, jak kolejiště bude vypadat. Nicméně rozměry jsou dané. Ale jestli i tak je chyba stavět prvně rám, tak dám rád na vaše rady :)
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod chameleon » pon 29 bře, 2021 9:48 pm

Důležitá otázka: přítelkyně bude stavět s tebou?
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod mek » pon 29 bře, 2021 9:53 pm

Jako začátečník jsem taky nejdřív postavil rám. Pak se postupně začalo ukazovat, že by v rámu měly být otvory umožňující přístup ke skrytému nádraží.
Taky jsem zjistil, že může být problém s přestavníkem, když výhybka vyjde přesně nad místo, kde je lišta.
Stavby rámu nelituju, člověk se naučí hodně věcí :-) ale počítám se stavbou ještě jednoho.
mek
 
Příspěvky: 22
Registrován: úte 17 lis, 2020 12:22 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » úte 30 bře, 2021 5:56 am

chameleon píše:Důležitá otázka: přítelkyně bude stavět s tebou?

To by mě mile překvapila :D Ale nebude stavět semnou.
Takže rám budu stavět, až bude plán kolejiště.
A u toho elka bude asi lepší, když udělám dvě částí rámu, ať se dá do budoucna kolejiště rozložit na dva díly? Třeba kvůli stěhování, nebo tak?)
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 30 bře, 2021 7:04 am

začátečník Michal píše:
chameleon píše:Důležitá otázka: přítelkyně bude stavět s tebou?

To by mě mile překvapila :D Ale nebude stavět semnou.
Takže rám budu stavět, až bude plán kolejiště.
A u toho elka bude asi lepší, když udělám dvě částí rámu, ať se dá do budoucna kolejiště rozložit na dva díly? Třeba kvůli stěhování, nebo tak?)

To je určitě pro manipulaci dobré, je ovšem potřeba navrhnout layout tak, aby dělení umožňoval. Kolejiště do L mám takto řešené, je ovšem trochu větší.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4044
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod look23 » úte 30 bře, 2021 11:36 am

Mě by spíše zajímalo jestli přítelkyně tuší co odsouhlasila. :D
Aby to pak nebylo systémem - "to jsi přece neřekl".
TT/H0, ČSD epocha IV, V - z21+MM
look23
 
Příspěvky: 1177
Registrován: ned 17 lis, 2013 2:20 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod chameleon » úte 30 bře, 2021 12:16 pm

začátečník Michal píše:
chameleon píše:Důležitá otázka: přítelkyně bude stavět s tebou?

To by mě mile překvapila :D Ale nebude stavět semnou...

Tak je potencionální problém do budoucna, neboť kolejiště se staví docela dlouho, je z toho bordel, a dlouhodobý pohled na staveniště přímo v obýváku vydrží málokterá... :wink: Ideální je tedy možnost to kolejiště schovat. Aby mohla přijít návštěva, aby pár dní nebyl bordel vidět, uklidit na svátky, atd. Třeba by ti truhlář mohl spíchnout takovouhle krásnou skříň, kterou jsem ti navrhnul - kolejiště bys vyklopil a na kolejnicích dorazil...ale asi je vše jasné dle obrázku :wink:

ZacMichal.jpg
Uživatelský avatar
chameleon
 
Příspěvky: 983
Registrován: sob 31 kvě, 2008 2:02 pm

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod vojtas » úte 30 bře, 2021 12:26 pm

Taková běžná šatní skříň má vnější rozměr 120x60, nebo se tak alespoň navrhuje v projektech. Je tedy poměrně velká šance, že kolejiště na segmentech 100x45 se vejde do libovolné šatní skříně, ať se člověk stěhuje kamkoliv, nebo ho skladuje kdekoliv. Myslím, že je to ideální míra, jaké se u segmentovky držet, při jednopatrových segmentech se vejdou dva segmenty do jedné police.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod vfjr » úte 30 bře, 2021 6:55 pm

Jestli do to můžu vstoupit, tak za mě bych navrhnul kolejiště, které jsem měl v plánu sám, ale pak jsem začal stavět jiné. Myslím, že splňuje většinu tvých požadavků.
Přílohy
stažený soubor (3)_LI.jpg
stažený soubor (3)_LI.jpg (244.7 KiB) Zobrazeno 2650 krát
vfjr
 
Příspěvky: 142
Registrován: pon 21 zář, 2020 1:58 pm
Bydliště: České Budějovice

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod začátečník Michal » stř 31 bře, 2021 5:44 am

chameleon píše:
začátečník Michal píše:
chameleon píše:Důležitá otázka: přítelkyně bude stavět s tebou?

To by mě mile překvapila :D Ale nebude stavět semnou...

Tak je potencionální problém do budoucna, neboť kolejiště se staví docela dlouho, je z toho bordel, a dlouhodobý pohled na staveniště přímo v obýváku vydrží málokterá... :wink: Ideální je tedy možnost to kolejiště schovat. Aby mohla přijít návštěva, aby pár dní nebyl bordel vidět, uklidit na svátky, atd. Třeba by ti truhlář mohl spíchnout takovouhle krásnou skříň, kterou jsem ti navrhnul - kolejiště bys vyklopil a na kolejnicích dorazil...ale asi je vše jasné dle obrázku :wink:

ZacMichal.jpg

To je taky zajímavý řešení, určitě máš pravdu, že se to dá pěkně schovat. Sice by se to asi docela prodražilo, protože to bude chtít pořádnou skříň, ale popřemýšlím o tom.
začátečník Michal
 
Příspěvky: 24
Registrován: úte 23 bře, 2021 8:09 pm

PředchozíDalší

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků