Prostor pro kolejiště

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 říj, 2021 6:18 am

Nevím, jak plánuješ ovládání. Předpokládám, že na základě digitálu. Už bys měl vědět jaký systém to bude a alespoň trochu si předem rozmyslet, kam budeš dávat jednotlivé moduly. Od toho kam a jak budou velké, závisí požadavky na místo pod deskou. Já si třeba vybral prakticky vše od MGP a používám serva, takže rozumný hraniční prostor bude tak 5cm. Taky bude potřeba mít někde centrálu. Já mám základní desku 10cm nad rámem, ale mohlo by to být i méně.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod HonzaM » úte 19 říj, 2021 6:34 am

Jirkátor píše: Taky bude potřeba mít někde centrálu. Já mám základní desku 10cm nad rámem, ale mohlo by to být i méně.

Centrála nemusí být součástí panelu kolejiště, může se připojovat jedním konektorem. Při velmi malé výšce sklopného panelu bych ale měl obavu z náchylnosti ze zkroucení “do vrtule”.
FREMO, Zababov N-scale
http://www.1ku160.cz
HonzaM
 
Příspěvky: 4043
Registrován: úte 05 úno, 2013 9:01 am
Bydliště: Praha

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod Jirkátor » úte 19 říj, 2021 6:49 am

HonzaM píše:Centrála nemusí být součástí panelu kolejiště, může se připojovat jedním konektorem.

Honzo, to máš nepochybmě pravdu, ale chce to mít vymyšlené předem a ne to řešit až "za pochodu". Pokud se bude jednat o skutečnou centrálu a ne z21 start, tak máš 2 vodiče na trakci pro koleje a další 2 k programovací koleji. Třetí kabel (nepovinný) k hardwaru pod deskou. Lze to řešit použitím nějakého konektoru (třeba z oblasti PC), ale já dávám přednost centrále na pevno u kolejiště.
Tohle stavím já: viewtopic.php?f=1&t=12586
Uživatelský avatar
Jirkátor
 
Příspěvky: 1026
Registrován: stř 01 led, 2020 11:09 am
Bydliště: Veselí nad Lužnicí

Re: Prostor pro kolejiště

Příspěvekod patamatix » úte 19 říj, 2021 7:04 am

Digitál nebude, plánuji analog. Bude to jen malé kolejiště s pár výhybkami. (chci se spíše zaměřit na krajinu) Nechci do toho zbytečně vrážet moc peněz. Pro začátek se uskromním a uvidím jak se bude dařit. A až děti vylétnou z hnízda, tak bude místa dost :-) a pak se budu moct rozšoupnout. Každopádně pod deskou to zpevním, co se týče ovládání, tak to bude asi bokem přez kabel zase kvůli prostoru, jelikož bojuju o každý centimetr.
Uživatelský avatar
patamatix
 
Příspěvky: 24
Registrován: pát 08 říj, 2021 6:34 pm

Předchozí

Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků