Napájení kolejiště

Schémata, zapojení, návody, dotazy a postupy k využití v železničním modelářství.

Moderátoři: Michal Dalecký, Jarda H., Rudolf, 123.marek

Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » sob 23 led, 2021 3:50 pm

Dobrý den, prvně se omlouvám, že zakládám nové vlákno, každopádně jsem nenašel jiné vhodné.
Měl bych dotaz. Stavím menší kolejiště, v analogu, koleje PECO code 100, mám k tomu ovladač rychlosti od pika https://www.itvlaky.cz/regulatory--zdro ... fa/55003x/ . Jedná se o jednoduché kolejiště v rovině, na obou stranách stanice. Koleje napájím skrz napájecí spojky PECO https://www.itvlaky.cz/peco-bez-podlozi ... eco-pl-80/, které jsou přiletované k drátkům od trafa. Při testu, kdy jsem spojky zapojil pouze k jedné flexikoleji se mi ovšem na trafu rozsvítilo levá červená kontrolka (podle všeho by se mělo jednat o zkrat v napájení), ovšem nevidím jediné místo, kde by k němu mělo docházet, drátky jsem letoval snad natřikrát a pokaždé se rozsvítila. Napadlo mě, zda to nemůže být pouze tím, že se jedná o neuzavřený okruh, ale nevím. Proto bych se chtěl zeptat, zda někdo z Vás netušíte, co by to mohlo způsobovat. Moc děkuji za jakoukoliv odpověď.
Přeji hezký zbytek dne.
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod hank » sob 23 led, 2021 4:25 pm

Ještě prosím plánek toho kolejiště včetně místa připojení napájení.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » sob 23 led, 2021 4:36 pm

Určitě, tady přikládám plánek ze SCARMu. Místo napájení popravdě nevím, kde udělám, napadlo mě na jedné straně „mezistaničního" úseku, jestli se chápeme, rád si nechám poradit. Každopádně to co popisuji se mi děje při testu, kdy mám napájenou pouze jednu flexikolej a předpokládám, že to samé by se dělo i na kolejišti. Pro jistotu to znovu zmiňuji. :D
Přílohy
Plánek.png
Plánek.png (3.1 KiB) Zobrazeno 4193 krát
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod Dovi » sob 23 led, 2021 4:59 pm

Výhybky s neizolovanými (vodivými) srdcovkami připojené vodivými (kovovými) spojkami... (?)
- v dětství H0 a následně N
- teď už si jen hraju (nemodelařím) s H0, H0e a H0f, analog+digi
Uživatelský avatar
Dovi
 
Příspěvky: 544
Registrován: pon 25 kvě, 2020 5:47 am

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod Střelec » sob 23 led, 2021 5:07 pm

Výhybky Peco můžou být problém - na H0e modulu mi u výhybny hází výhybky kraťas vždy, když jsou každá přehozená na jinou kolej - běžně vedou proud na kolej, kam jsou přehozené a tady se to patrně pere. Doporučuji zkusit ovládání výhybek spárovat, aby ty na vnějších koncích nějakého úseku byly vždy přehozené na stejnou kolej.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » sob 23 led, 2021 5:14 pm

Výhybky mám s vodivou srdcovkou. Každopádně, ten zkrat mi to ukazuje už, když mám jen samotnou flexikolej bez všeho a tu napájím. Právě proto nechápu, kde by mohl být problém, jestli jen mám pokaždé špatně naletované drátky, nebo nevím...
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod Střelec » sob 23 led, 2021 5:38 pm

Zkusil bych jiné trafo. U starých enderáckých se občas rozsvítila kontrolka a bez ohledu na funkci pak už svítila pořád - dokud se nevyndala. Trafo fungovalo i bez ní.
Střelec
 
Příspěvky: 1621
Registrován: pon 29 bře, 2010 8:03 am
Bydliště: Plzeň

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod ohruska » sob 23 led, 2021 6:43 pm

Pokud máš ovladač rychlosti od pika https://www.itvlaky.cz/regulatory--zdro ... fa/55003x/ , tak tam žádnou kontrolku nevidím.
Nebyla by fotka toho špatného atavu?
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » sob 23 led, 2021 7:09 pm

Omlouvám se za kvalitu, mobil není zrovna nejlepší a zrcadlovku kvůli tomu vytahovat nechci. :D
Přílohy
trafo.jpg
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod ohruska » ned 24 led, 2021 3:57 pm

Asi bych zkusil zapojit jen jednu kolej zprava, přerušit před výhybkou.
Potom zapojit výhybku a dvě koleje a tak pokračovat, až se ukáže, kde je chyba.
ohruska
 
Příspěvky: 133
Registrován: sob 04 led, 2020 9:50 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod hank » ned 24 led, 2021 5:00 pm

ohruska píše:Asi bych zkusil zapojit jen jednu kolej zprava, přerušit před výhybkou.
Potom zapojit výhybku a dvě koleje a tak pokračovat, až se ukáže, kde je chyba.


No jo, ale on přece píše, že mu to zkratuje i na kusu flexiny... Tohle fakt vypadá jako chyba toho trafa. Nebo ta kontrolka hlásí něco jiného než zkrat. Nebo máš něčím zkratovanou tu flexinu - zkus vzít jinou nebo jestli máš měřák, tak ji proměřit. Nebo k ní připojit jiné trafo.
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod HavJa » ned 24 led, 2021 5:52 pm

Takhle, měřák nemám, zkoušel jsem hned několik flexin, ale u každé se to děje. Na internetu jsem našel německý návod, němčinu jsem se neučil, ale při použití překladače jsem žádnou zmínku o kontrolce nenašel. Kdyby si někdo chtěl dát tu práci, tak přikládám návod. https://www.itvlaky.cz/user/related_files/55003.pdf
Jiné trafo nemám, známý jedno má, ale nevím, kdy by se mi podařilo se s ním domluvit.

Teď zpětně se dívám, že jsem slepý, je tam i anglický popis.
Naposledy upravil HavJa dne ned 24 led, 2021 6:48 pm, celkově upraveno 1
HavJa
 
Příspěvky: 15
Registrován: pon 02 pro, 2019 9:06 pm

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod hank61 » ned 24 led, 2021 6:00 pm

Flexi kolejí už mi prošlo rukami dost. Od N přes TT obou nejznámějších výrobců až po HO Peco a Piko. Nevidím jediný důvod proč by samotná flexi kolej měla způsobovat zkrat. Kolejnice na nich nejsou nikde spojeny. Chybu hledej jinde. :wink:
Celoživotní hračička ;-)
https://hank61.rajce.idnes.cz
Uživatelský avatar
hank61
 
Příspěvky: 2490
Registrován: sob 15 bře, 2014 5:42 pm
Bydliště: Hořovice

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod hopeter » ned 24 led, 2021 6:15 pm

Taky mě to nedá. Na té samotné flexikoleji máš doufám na každou kolejnici připojený jeden drát. Promiň ten blbý dotaz ale už jsem zažil ledasco.
A ještě když zapneš samotné trafo bez připojení ke koleji tak kontrolka svítí nebo ne ?
TT a G , epocha III / IV , jen si tak hraju ...,V jednoduchosti je síla... HOnza PETERa
Uživatelský avatar
hopeter
 
Příspěvky: 3040
Registrován: pát 20 pro, 2013 3:03 pm
Bydliště: Červený Kostelec

Re: Napájení kolejiště

Příspěvekod hank » ned 24 led, 2021 6:18 pm

hank61 píše:Flexi kolejí už mi prošlo rukami dost. Od N přes TT obou nejznámějších výrobců až po HO Peco a Piko. Nevidím jediný důvod proč by samotná flexi kolej měla způsobovat zkrat. Kolejnice na nich nejsou nikde spojeny. Chybu hledej jinde. :wink:


Samotná kolej ne, ale mohlo dojít k nějaké murphyovské chybě... :lol: Než jsem si pořídil měřák, zkoušel jsem při stavbě kolejiště, kam teče na kolejích proud, žárovkou. Jednou jsem ji zapomněl odpojit, zakryl jsem si ji nějakým svinčíkem a pak jsem několik hodin nemohl přijít na to, proč mi tam najednou nejezdí žádná lokomotiva... :mrgreen:
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6109
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Další

Zpět na Elektrika a elektronika

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 29 návštevníků