Tady je Milanovo

Absolutní začátky s modelovou železnicí. Dotazy na úplně základní věci.

Moderátoři: StandaR, milan ferdián, Michal Dalecký, Jarda H.

Tady je Milanovo

Příspěvekod milan008 » stř 30 pro, 2020 6:38 pm

Ahoj všem,
Jak začít, přečetl jsem si vzkaz všem začátečníkům, přečetl jsem si definované otázky pro začátečníka a tím bych v podstatě mohl skončit a pustit si něco v televizi.
No, ale Hank mi téměř slíbil, že mne nezbijete a tak to zkusím. Rád bych si postavil domácí kolejiště, už jsem nějaká měl, v 8 letech H0 na koberci věčně plnou chlupů.
V deseti pak N-ko na dřevěném rámu a od 13-ti už nic, pak dlouho nebyl čas, peníze ani prostor a hlavně jiné zájmy. Až teď, ale prostor stále není, peněz také nic moc,
akorát toho času přibylo. V lednu to budou čtyři roky co jsem zde registrován a přečetl jsem tak 20% fóra a s toho jsem rozuměl asi tak desetině. Musel bych začít číst
vše od samých začátků a to bych se vlastně asi nikdy nedostal ke stavbě. Je to pro začátečníka opravdu těžké, vždyť jak rozlišit odborné debaty od osobních pří, jak se
orientovat v citacích citací citací a citací, mnohdy jsou to slepé cesty a odkazy nikam nevedoucí. Ale nestěžuju si, mám tohle fórum rád, je tu spousta lidí kteří rádi
poradí i úplnému blbci, už jsem s některými v kontaktu. Ale k věci, rád bych tedy si postavil železnici, nikoli modelovou, na to nemám, ne dětskou, spíš takovou senilně
seniorskou. Tedy prostor mám 1100 x 700 mm, ohraničený za tří stran, vlastně jakási větší police do které by se rám zasunul a v případě potřeby prací vysunul. Představa
o kolejišti je taková, že nechci ovál, nechci smyčku, nechci více úrovní. A prohlédl jsem spousty vašich kolejišť i plánků pana Ferdiána a pak jsem objevil Ameriku, na
trubce jsem uviděl tohle
Obrázek
Ta možnost posunování mne zaujala, tak jsem si to nakreslil ve SCARM a vyšlo mi tohle
Obrázek
jenže v tom mém zamýšleném rozměru by bylo spousta nevyužitého prostoru a navíc, navíc bych chtěl malé nádraží kam by jezdili cestující osobáčkem, tak jsem nakresli toto
Obrázek
Jenže kudy by ty vlaky přijížděly? Vedle té mojí police je klasická knihovna kde by se dal využít prostor cca 800 x 320 mm, nabízí se tedy tunel do tzv. skryťáku,
zkusil jsem tedy nakreslit nějaké varianty
Obrázek
Obrázek
Obrázek
jenže jednak ty dva prostory, police a knihovna spolu moc nespolupracuji, v paneláku se vše neustále hýbe a posouvá a také tím tunelem by se značně zkomplikovala stavba,
přesné nastavení uvnitř knihovny, velmi obtížně by se tam realizovala nějaká elektroinstalace, a prostě....
Potom jsem zahlédl krásnou továrnu
Obrázek
a moc hezký plánek (nevím jestli se to smí, když tak to smažu)
Obrázek
zkusil jsem vzít inspiraci s každého a nakreslil tohle
Obrázek
s pohledu pozorovatele by ovšem vlak přijíždějící zprava dlouho nebylo vidět, tak jsem to překreslil ve Wintrack doleva a zatím konečný stav je tento
Obrázek
Obrázek
Jezdit tam chci se T 334 - rosnička nebo nějaký klon a krátkou páru BR 89, vagony, čím starší tím lepší, návěstí a podobné odbornosti neznám a kdyby mi někdo polopatisticky
řekl, hele sem postav tohle a támhle zase tohle, to bych byl moc rád.
A na závěr tedy začátečnický dotaz, není to úplná blbost?
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod Myšpulín » stř 30 pro, 2020 7:20 pm

A jaká že to nakonec vyhrála modelová velikost? Že by ta třetí, prostřední? Možná jsem to jenom přehlédl.
H0, III až IV, ČSD, nemodelář
Myšpulín
 
Příspěvky: 1506
Registrován: stř 24 led, 2007 7:43 pm
Bydliště: Hostinné

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod hank » stř 30 pro, 2020 7:38 pm

Jestli opravdu chceš začít fabrikou, zkus si prosím nejdřív přečíst toto:
viewtopic.php?f=11&t=12850#p277574
a tento seriál:
http://www.mojett.cz/62376
http://www.mojett.cz/62394
http://www.mojett.cz/62456
http://www.mojett.cz/62515
http://www.mojett.cz/62597
Jestli máš k dispozici plánky Milana Ferdiána, všimni si prosím, že na těch nejmenších kolejištích tam fabriku obvykle zastupují poloplastické kulisy, a to i tam, kde je vlečka hlavním tématem kolejiště.

No a náměty doslova tisíců kolejišť z industriálního prostředí jsou na zahraničních stránkách. Doporučuji za všechny jako povinnou četbu web Carla Arendta o mikrokolejištích
https://www.carendt.com/category/small- ... scrapbook/
nebo britské fórum a z něho subfóra o modelování industriálního prostředí
https://www.rmweb.co.uk/community/index ... al-layout/
a o diorámatech, mini- a mikrokolejištích
https://www.rmweb.co.uk/community/index ... -dioramas/
... i my dědci ještě můžeme být všelijak užiteční...
Es ist viel später als du denkst.
hank
 
Příspěvky: 6099
Registrován: stř 24 čer, 2009 4:43 pm

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod milan008 » stř 30 pro, 2020 7:42 pm

Myšpulín píše:A jaká že to nakonec vyhrála modelová velikost? Že by ta třetí, prostřední? Možná jsem to jenom přehlédl.

Ah, chybička se vloudila velikost TT
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod vojtas » stř 30 pro, 2020 8:24 pm

Být tebou, vezmu Huntířov jak je, a jen dodělám staniční budovu. Vychází tam použitelné délky kolejí v nádraží a vjezd z továrny zpět do skryťáku obohacuje provoz. Taky pozor, že v tvém plánku by se ti nejspíš nevešli cestující mezi koleje, osovku v TT ve stanici bys měl mít mezi 37,5 a 42mm. Ještě pozor na napojení vlečky a skladové koleje. Takhle bys do továrny dostal jen jeden vůz a to ještě hodně krátký a krátkou lokomotivou, a to i ke skladišti. Napojení musí být obráceně.
TT
Uživatelský avatar
vojtas
 
Příspěvky: 1349
Registrován: ned 20 čer, 2010 10:32 am
Bydliště: Praha

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod jafobe » stř 30 pro, 2020 10:30 pm

Já bych to třeba zkusil takto, takové alá Kameničky s vlečkou... :mrgreen: o trochu míň kolejí proti tvému původnímu návrhu, všechny poloměry 310, byť se místy koleje dostanou víc ke kraji. Depo buď na koncovém zhlaví i když tam je málo místa na další zbrojení i pohyb kolem, takže by se pro něj spíš mohla vytáhnout od vjezdu do vlečky (viz poslední obrázek, byť to není asi moc standartní napojení) ale mohla by sloužit třeba i pro posunovací loko vlečky, takže pak by to mohlo dávat víc smysl a bylo by tam kus místa kolem, a na konec zhlaví kde bylo depo dát třeba sklad. Ve fabrice i možnost něnit vagóny ze SN. :)

milanovo001.jpg

milanovo002.jpg

milanovo003.jpg
Uživatelský avatar
jafobe
 
Příspěvky: 694
Registrován: úte 12 dub, 2011 8:01 pm

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod milan008 » čtv 31 pro, 2020 11:58 am

Díky všem za postřehy a rady, Nejprve pro Hanka, moje chyba, že jsem do toho čtverce napsal továrna :oops: Ne, nechci stavět továrnu, ty odkazy jsem četl, nestudoval, nejsem modelář, stavím si pro hraní. Chci stavět puzzle, jako je na prvním obrázku, ale ne postavit koleje na stole a posouvat vagony, chtěl jsem aby mělo smysl proč krytý vagon jede tam a vagon s uhlím jinam. Asi jsem to špatně formuloval, postavit model továrny na 7m, jednak bych to nedokázal a jednak by mne to ani nebavilo. Stejně tak nechci a neumím modelovat provoz na skutečných vlečkách, ale děkuji ti moc za čas strávený pro mne, opravdu si toho vážím. A ano, celá ta zeď by měla být poloplastická z různých stavebnic a v podstatě v kuse, jen to zatím neumím nakreslit, ve Wintracku mám z neznámých důvodů k dispozici asi pět budov a celkem s tím zápasím, ale ještě jednou díky, že jsi mne neposlal rovnou někam :)
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod milan008 » čtv 31 pro, 2020 12:11 pm

vojtas píše:Být tebou, vezmu Huntířov jak je, a jen dodělám staniční budovu. Vychází tam použitelné délky kolejí v nádraží a vjezd z továrny zpět do skryťáku obohacuje provoz. Taky pozor, že v tvém plánku by se ti nejspíš nevešli cestující mezi koleje, osovku v TT ve stanici bys měl mít mezi 37,5 a 42mm. Ještě pozor na napojení vlečky a skladové koleje. Takhle bys do továrny dostal jen jeden vůz a to ještě hodně krátký a krátkou lokomotivou, a to i ke skladišti. Napojení musí být obráceně.


No ale Huntířov jako takový je v N a v TT to do svého omezeného prostoru nedostanu, provozovat chci jen dvouosé krátké vagony, točna bude stejně jen pro jeden vagon cca 80mm, ta osová vzdálenost je problém :cry:
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov

Re: Tady je Milanovo

Příspěvekod milan008 » čtv 31 pro, 2020 12:16 pm

A pro jafobe, díky za návrhy, budu o tom ještě dlouho přemýšlet :)

EDIT moderátor :
Tazatel zamýřil zcela jiným směrem, minikolejiště pokračuje zde
viewtopic.php?f=51&t=13171
milan008
 
Příspěvky: 168
Registrován: ned 01 led, 2017 2:06 pm
Bydliště: Olomouc/Skřípov


Zpět na Začátečnické dotazy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků